Krutá realita: Hry na integrovaných grafikách

0

Podmínky testování

Abych zajistil co nejrovnoměrnější podmínky testování, použil jsem čtyři velmi podobné základní desky Asus, které se v některých případech lišily především osazenou čipovou sadou. Pro testování pak bylo použito vždy stejného nastavení procesoru, pamětí i velikosti paměti integrované grafické karty. Zároveň jsem také porovnal výkon integrovaných grafik i s nejlevnějšími zástupci obou značek, v tomto případě s GeForce 8500 GT od MSI a Radeonem HD 3450 od Sapphiru. Výsledky tohoto porovnání jsou pak více než zajímavé. Nezapomněl jsem ani vyzkoušet režimy Hybrid CrossFire a GeForce Boost, které byly v kombinaci čipových sad a grafických karet umožněny.

Kromě dále popsaných základních desek jsem pro testy použil následující komponenty:

Jak si můžete všimnout, všechny testy proběhly na posledních ovladačích, které byly v obou případech uvolněny před nekolika dny. Díky tomu jsem hodně testů přetestoval dvakrát, protože část výsledků jsem měl již naměřenou s předchozími verzemi ovladačů a byl jsem sám zvědavý, jak nové integrovaným grafikám pomohou. V některých případech se skutečně nárůst výkonu konal a tak mohu nové verze jen doporučit.

Za poskytnutí testovacích pamětí DDR2 a DDR3 děkuji společnosti Kingston

Kingston

 

Za poskytnutí teplovodivé pasty Noctua NT-H1 děkujeme
rakouské společnosti RASCOM Computerdistribution

Základní desky s čipsetem AMD

Základní desky s čipsetem AMD

Pro testy integrovaných grafik na čipových sadách AMD jsem zvolil základní desky s čipsety AMD 690V a AMD 780G. Jako první vám trochu představím Asus M2A-MX, která je osazena čipovou sadou AMD 690V. Integrovanou grafiku v tomto případě tvoří Radeon X1200, který má oproti Radeonu X1250 pouze omezené možnosti připojení monitorů. Narozdíl od X1250, který podporuje i HDMI a DVI, Radeon X1200 obsahuje pouze analogový výstup D-Sub. I z této desky si tak můžete udělat obrázek o výkonu prodávanějšího čipsetu AMD 690G.

  

Deska má jednoduchý layout, dva paměťové sloty a jako výstup slouží jeden D-Sub konektor. Velikost paměti využívané grafickou kartou je možné stanovit od 32 do 256 MB. Všimněte si také malého pasivního chladiče na čipové sadě, který je typický pro desky ze série AMD 690. Jižní můstek SB600 v tomto případě není chlazen pro jistotu vůbec.

Do výbavy této základní desky patří čtyři SATA porty, deset USB a šestikanálová zvukovka. Najdete na ní tedy jen to nejnutnější pro provoz počítačové sestavy.

Moderní generaci integrovaných grafik v podání AMD reprezentuje deska M3A78-EHM HDMI. Za tímto krkolomným názvem se ukrývá čipová sada AMD 780G, kterou jsme vám již celkem podrobně představili v tomto článku. Tento model os Asusu je velmi dobře vybaven, jen v případě grafických výstupů narazíte na D-Sub, DVI i HDMI. Nechybí ani osmikanálová zvukovka, čtyři paměťové sloty nebo gigabitová síťovka.

 

 

Chlazení je v tomto případě již trochu bytelnější a malý pasiv se uhnízdil i na jižním můstku SB700. Ten s sebou přinesl celých 12 USB portů a šest SATA konektorů. Příslušenství desky je stejně jako v ostatních případech spíše spartánské.

 

Základní desky s čipsetem Nvidia

Základní desky s čipsetem Nvidia

Velmi jednoduchou základní desku s integrovanou grafikou od Nvidie představuje Asus M2N-MX SE Plus. Najdete na ní čipovou sadu MCP 430, v níž je integrovaná již starší grafika GeForce 6150, která se snažila konkurovat AMD 690G. Stejně jako porovnávaná deska od AMD má i tato velmi podobnou výbavu i rozložení. Integrovaná grafika GeForce 6150 j enejvýkonnější z trojlístku dříve uvedených modelů 6050, 6100 a 6150. Její takty jsou o 50 MHz vyšší, než u verze 6100, která běží na 425 MHz.

 

Deska obsahuje pouze jeden grafický výstup zastoupený D-Sub konektorem, osm USB konektorů a dva SATA porty. Možnosti BIOSu jsou velmi omezené a u grafické karty se omezují na její zapnutí a přiřazení velikosti její paměti. Ta může dosahovat maximálně 256 MB.

Mezi poslední základní desky s integrovanou grafikou od Nvidie patří Asus M3N78-EMH HDMI. V současnosti se jedná o druhé nejvýkonnější grafické jádro na desce s čipsetem Nvidia, výkonnější je jen nedávno uvedená GeForce 8300. Na této desce pak najdete integrovanou GeForce 8200, která je taktována na rovných 500 MHz. Přiřadit jí můžete až 256 MB z operační paměti.

Příslušenství desky nepatří zrovna k nejbohatším, budete si muset vystačit se dvěma SATA kabely, jednou redukcí napájení a sadou IDE kabelů. Rozložení desky a její výbava odpovídá skoro přesně protějšku s čipovou sadou AMD 780G. Také na této desce najdete čtyři paměťové sloty, šest SATA konektorů a celkem tři videovýstupy – D-Sub, DVI-D a HDMI. Narozdíl od AMD780G představuje GeForce 8200 jednočipové řešení, které je chlazeno stejně velkým pasivem. Žlutými přepínači volíte mezi výstupem DVI nebo HDMI. Oba zároveň fungovat nemohou.

 

Hybrid CrossFire a GeForce Boost

Hybrid CrossFire a GeForce Boost

O technologiích Hybrid CrossFire a GeForce Boost (Hybrid SLI) jsme toho na ExtraHardware napsali již celkem mnoho a tak nebudu nosit dříví do lesa, když stačí odkázat na patřičné články a novinky:

Asus Crosshair II (780a): Hybrid SLI pro AMD
Hybrid CrossFireX (video)

K samotnému testování těchto technologií bylo možné přistoupit dvojím způsobem. Buďto jsem se mohl snažit dostat se z obou technologií za každou cenu nejlepší výkon přepínáním profilů, přejmenováváním spouštěcích herních souborů na Oblivion.exe, aby se režimy Multi-GPU aktivovaly, nebo pouze nainstalovat poslední ovladače a nechat vše na automatice.

Ne, že bych byl tak líný, ale z čistě logického důvodu jsem se rozhodl pro druhou variantu – nechat vše na automatice. Kdo bude o takovém řešení totiž uvažovat, určitě nebude chtít kvůli pár fps navíc dělat s počítačem úplné harakiri.

Ve výsledku si tak můžete prohlédnou grafy se zobrazením percentuelního nárůstu nebo i poklesu při použití přídavné grafické karty oproti integrované a nárůst/pokles výkonu při zapojení do Hybrid CrossFire a GeForce Boost oproti dedikované grafice.

Spotřeba

Spotřeba

Mimo výkonu integrovaných grafik ve třech rozlišeních jsem měřil i spotřebu základních desek, z níž se dají s trochou nadsázky odvodit i rozdíly ve spotřebě jednotlivých čipsetů. Spotřebu jsem měřil jednak bez zátěže se zapnutým AMD Cool’n’Quiet, tak při zátěži, kterou reprezentoval spuštěný 3DMark05.

Výsledky testu spotřeby jsou velmi zajímavé, protože spotřeba obou čipových sad AMD 780G a GeForce 8200 je v podstatě totožná. To je v kontrastu s měřením AnadTechu, který za spořivější vyhlásil GeForce 8200, ale měl přitom desky se zcela rozdílným návrhem. Nejhůře v tomto testu dopadla starší Nvidia, která si řekla o 20 W více. Spotřebu se samostatnými grafikami jsme měřili na základních deskách s AMD 780G a GeForce 8200, podle stájové příslušnosti obou karet.

V zátěži zvítězila ve spotřebě nejslabší integrovaná grafika GeForce 6150. Nízké spotřebě ale odpovídal i velmi nízký výkon. Spotřeba 780G a GeForce 8200 je v podstatě vyrovnaná, 690V pak ušetří při jisté ztrátě výkonu cca 10 W.

Zatížení při přehrávání Blu-ray

Zatížení při přehrávání Blu-ray

Ještě než se dostanete k hernímu výkonu, podívejte se na procesorovou zátěž při dekódování HD videa z Blu-ray disku. Testovacím kouskem se stal poslední James Bond – Casino Royal kódovaný v H.264 a v něm velmi dynamická scéna ze začátku filmu s honičkou s černochem. Při ní byla měřena pomocí Resource Monitoru průměrná procesorová zátěž pouze aplikace PowerDVD 8 Ultra, která se o přehrávání starala.

Vítězem při přehrávání Blu-ray média se stala grafika na AMD 780G, kterou celkem těsně stíhala GeForce 8200. Zajímavé bylo, že vyšší procesorovou zátěž generovalo přehrávání na dedikovaných grafikách obou značek. Určité procento zátěže může generovat provoz přes PCIe sběrnici, něco zpracování ovladačů. Výsledek to byl každopádně překvapivý. Překvapivé trochu také bylo, že v režimu GeForce Boost se zátěž pohybovala na úrovni dedikované grafiky, kdežto u Hybrid CrossFire na úrovni grafiky integrované.

Syntetické 3DMarky

Syntetické 3DMarky

Syntetickým 3DMarkům v integrovaných grafikách vévodila AMD 780G, kterou stíhala GeForce 8200. Ani jedna z nich se však ani zdaleka nedotahovala na dedikované grafiky, které měly výkon v podstatě dvojnásobný.

Při pohledu na výsledky testování Hybrid CrossFire a GeForce Boost zapojení zjistíte, že výsledky jsou sice o poznání vyšší nežli s integrovanými grafikami, ale oproti samostatným grafikám došlo v obou případech u 3DMarku 2001 k poklesu výkonu. Optimalizace v této oblasti zkrátka nejsou tak daleko, jak by měly být. To navíc uvidíte i u některých dalších testů. V případě novějších 3DMarků 05 a 06 je na tom lépe ATI, jejíž ovladače škálují výkon přirozeně. V tomto směru má Nvidia co dohánět, nicméně dle jejího zátupce je v případě nového 3DMarku Vantage již tento nedostatek odstraněn. Pouštět ale Vantage na integrovaných grafikách může jen masochista a tím se být necítím.

F.E.A.R. a S.T.A.L.K.E.R

F.E.A.R. a S.T.A.L.K.E.R

Ani jedna z těchto her není v podstatně na integrovaných grafikách hratelná. Nejvíce se hratelnosti opět blíží AMD 780G, ale ani zde nepřekročí průměrné fps 20 snímků za sekundu při minimalistickém rozlišení 800 × 600. U F.E.A.R.a se navíc můžete podívat i na propady na minimální fps. Jak je vidět, v některých okamžicích se jednalo spíše o slide-show, nežli o skutečné hraní.

Zatímco v případě Hybrid CrossFire byl znát mírný nárůst výkonu oproti samostatné grafice, u GeForce Boost došlo u F.E.A.R.a k jeho poklesu. Opět se opakovala situace jako u 3DMarků. Pozitivní u GeForce Boost ale bylo, že zmizely propady na minimálních fps a hra běžela celkem „plynule“.

Unreal Tournament 3 a Serious Sam 2

Unreal Tournament 3 a Serious Sam 2

Unreal Tournament 3 i Serious Sam 2 představovaly hry, ve kterých se krásně škálovaly grafiky včetně těch, zapojených do CrossFire i GeForce Boost. Nárůsty výkonu přesně odpovídají tomu, jak by měly teoreticky vypadat ve všech hrách. Je vidět, že těmto hrám věnovali vývojáři obou firem dostatečnou pozornost, což se velmi pozitivně odrazilo na výsledcích.

Crysis

Crysis

Také Crysis jsem testoval ve třech rozlišeních – 800 × 600, 1024 × 768 a 1280 × 1024, na kterých byste nejspíš tuto hru chtěli zkusit hrát. A ani v tomto případě nejsou u integrovaných grafik výsledky nijak povzbudivé. Přes hratelných alespoň 20 snímků za sekundu se nepřehoupla žádná integrovaná grafika, vzdáleně se k ní přiblížily alespoň ty dedikované a to jen v rozlišení 800 × 600. Při vyšším rozlišení již docházelo místy k poklesům výkonu a hra byla občas velmi trhaná. To koneckonců ukazují grafy zobrazující minimální fps. Neprojevil se zde ani nárůst výkonu při zapojení do Hybrid CrossFire nebo GeForce Boost.

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení

Jak ukázal tento test, integrované grafiky na základních deskách jsou sice pěkná věc, ale na hraní her to zkrátka pořád ještě není. Pokud budou soupeřit jen mezi sebou, bude vítězem testu Radeon HD 3200 obsažený v čipové sadě AMD 780G. Jakmile však do srovnání přidáte i ty nejlevnější dedikované grafiky, které představuje např. Radeon HD 3450 (700 Kč) nebo GeForce 8500 GT (1000 Kč), tak se situace rázem mění a integrované grafiky zůstávají funět v pozadí v oblaku prachu za samostatnými grafikami.

To ale neznamená, že by integrované grafiky byly k ničemu. Právě naopak. Pokud nehrajete hry, bude vám jejich výkon jistě postačovat. Moderní integrované grafiky toho již nabízejí hodně, od připojení více monitorů přes akceleraci high definition videa (PureVideo HD, Avivo HD) až po funkce jako je Hybrid CrossFire nebo GeForce Boost (či Hybrid SLI). Poslední jmenované funkce výkonu v některých hrách sice pomohou, v jiných jsou zase oproti samostatnému zapojení grafiky naopak brzdou. Praktické využití je tak více než sporadické a spíše si v obou případech zaděláte na problémy.

Výsledkem tohoto testu jsou dvě doporučení. Pokud po hraní her alespoň trochu pošilháváte, ušetřete peníze na základní desce bez integrované grafiky a mírně připlaťte za kartu samostatnou. Vynaložené prostředky se vám vrátí alespoň dvojnásobným výkonem. V případě, že hrát nechcete, jsou pro vás integrované grafiky tou správnou volbou, vše ostatní už umí velice dobře.

Za zapůjčení základních desek do testu děkujeme společnosti ALFA Computer.

Ohodnoťte tento článek!