Které desky zvládnou 220W procesory AMD FX? Seznam pomalu roste

0

V červnu (júni) se společnost AMD vrátila na trh highendových či řekněme extrémních procesorů, když oficiálně uvedla dvě vysoko taktovaná osmijádra: FX-9370 a FX-9590. Ačkoliv původně se mluvilo o tom, že by se měla prodávat v rámci luxusních sestav, netrvalo ale dlouho a dostaly se i na koncový trh. Ačkoliv ale jde o klasické čipy Vishera pro socket AM3+, nemohou fungovat v jakékoliv desce, neboť jejich 220W TDP dalece překračuje původní specifikace této platformy.

Vyvstává tedy otázka, do jaké základovky tato CPU nainstalovat – pokud byste tedy o takovou konfiguraci stáli (což jemně řečeno není zrovna samozřejmé). Při pohledu na stránky výrobců zatím FX-9590 a FX-8370 najdete skutečně sporadicky. Situace se asi časem bude zlepšovat, momentálně se však oficiální podpora koná jen u značek ASRock a Gigabyte.

Gigabyte již má FX-9370 a FX-9590 uveden v seznamu čipů podporovaných deskami GA-990FXA-UD7 (od revize 3.0), GA-990FXA-UD5 (od revize 3.0) a GA-990FXA-UD3 (od revize 4.0). V modelech s nižšími čipsety to na podporu moc nevypadá, ostatně jde o desky s méně robustním napájením.

Co se ASRocku týče, 220W FX podporuje tato firma pouze v desce 990FX Extreme9, je ale třeba nahrát novější BIOS (verze P1.40). Ten byl podle všeho vydán teprve včera, takže je možné, že v dalších dnech přibude podpora ještě u dalších vyšších modelů této značky.

  AMD odhalilo procesory FX-9000 s frekvencí až 5 GHz

Vedle těchto již oficiálně schválených modelů desek zůstává dále podpora 220W CPU nejasná. Například MSI nebo Asus (abychom zkompletovali čtyřku u nás obvykle prodávaných značek) zatím ani u nejluxusnějších modelů podporu pro nová FX neuvádějí. Nicméně to neznamená, že na těchto deskách DFX-9590 nebo FX-9370 nepoběží. Zrovna Asus či MSI se totiž nacházejí v některých sestavách, které se s těmito extrémními procesory začaly prodávat. To pochopitelně nezaručuje, že je posléze mateřská firma skutečně pro 220W modely certifikuje, informace je to ale užitečná.

Sestava G-Tune Masterpiece a1500BA1 japonské firmy Mouse Computer používá desku od MSI, a to model 990FXA-GD80 V2, nicméně v tomto případě se má možná jednat o speciální verzi, oproti sériovému modelu má mít posílené napájení.

Doporučené parametry hotových sestav
Doporučené parametry hotových sestav s procesory FX-9590 a FX-9370

Sestava Vision M35 od firmy Velocity Micro používá desku Asus, a to model Sabertooth 990FX R2.0. Tuto základovku může zájemce zvolit i do sestavy Genesis firmy Origin PC, vedle ní je ale v nabídce i Asus Crosshair V Formula-Z a také Asus M5A99X Pro 2.0, čili i u těchto dvou modelů snad lze s podporou FX-9590 a FX-9370 počítat. Crosshair V Formula-Z používá i Maingear u počítačů Shift a Force.

Snad největší množství modelů nabízí pod 220W procesory FX CyberPowerPC v sestavě Gamer Scorpius 9000 (tedy alespoň z výrobců, které jsem kontroloval). Obsahuje jak zmíněné modely MSI a ASRocku, tak Crosshair V Formula-Z a Sabertooth od Asusu. Zajímavé je, že má v seznamu i čtveřici desek s čipovou sadou AMD 970: Asus M5A97 LE R2.0, Gigabyte GA-970A-UD3, GA-970A-DS3P a MSI 970A-G43. Zda se nakonec i tyto modely dočkají oficiální podpory, je otázka. Teoreticky je možné i to, že u těchto desek jde tak trochu o provoz „na dobré slovo“.

 

Zdroj: CPU World

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Dnes je nejoblibenejsi herni vyvojarska platforma NVIDIA, protoze ma nejlepsi nastroje (NVIDIA nSight, FX composer, CUDA, Open Automate, PhysX apod.) Vetsinu integrovanou s Visual Studiem, ktere prakticky kazdy pro vyvoj her pouziva. AMD potrebuje, aby vyvojari psali kod pro jejich GPU a primarne ladili efekty a render na jejich nastrojich. S pomoci penez a know-how MS a Sony vlastne vyvinou vse potrebne a diky pritomnosti na vsech konzolich prirozene prinuti vyvojare, aby je brali vazne. Lze se na to podivat tak, ze ne ze na tom dost nevydelaji, ale spis pozornost a prizen vyvojaru je nebude stat tolik, jako kdyby na to cele byli sami a nikdo by pritom nemel potrebu to vsechno pouzivat. Bude to vyhoda i pro jejich CPU divizi, protoze i ta je ted na konzolich a co je tam proste jede. Ze stejneho duvodu bude PhysX na konzolich, byt na AMD GPU/CPU. Bez toho by ho do hry nikdo nedal. Reseni pro fyziku si kazdy implementuje do enginu jen jednou a tim spolecne pro vsech platformy. Navic PC bude jako vzdy mene vydelecne a tim nejmene zajimave pro developery.

  2. pokud to neni cele jen marketing, tak proc ne ze? namluvy spolu s Intelem loni u Sony probehli, tedy neco malo pravdy natom bude

    ale tak pokud veri mobilni sfere natolik ze to odmitli, par vyvojaru preci jen znam a spousta z nich v mobilni sferu take veri vice nez v nove konzole a PC trh, nehlede na fakt ze do par let se tyto trhy prolnou v dalsi multiplatformu

    PS: a zajimava vsuvka, delam na nekolika projektech, a docela zajimave je, ze ac rozpocet temer stejny, u PC/konzolove platformy se investori neobtezuji temer ani odpovidat, kdesto pokud se zmini android/ios/linux, tak jiz komunikuji 🙂

  3. heh, jasne…  to je rovnaka otazka preco facebook nesiel do tejto zakazky pre PS4

    Preto lebo nemozu ponuknut co maju teraz a museli by investovat do vyvoja a investicii daleko presahujucich ich sucasne moznosti. AMD so svojimy APU taky problem nemal ani nahodou

  4. Jaképak náklady obětované příležitosti? Pokud se dorvu k zakázce která smrdí jistýma penězma (třeba i korunu), tak prostě naberu více umpa lumpů co ten čip vymyslí a vyrobí, ne? Spíše mi to příjde jako šetrné zdělení že pacient (konzole) jsou již mrtvé…