Který antivir nejvíce zabrzdí váš počítač? Kupodivu ten od Microsoftu

4

Antiviry chránící naše počítače v reálném čase jsou nutné, byť se říká, že je jejich důležitost nižší než kdysi. Daní je ovšem snížení výkonu počítače, protože antivirus má jisté režijní náklady. Velké bezpečnostní balíky odjakživa platily za brzdy. Na druhou stranu dnešní počítače jsou opravdu rychlé, především jim pomáhají úložiště SSD. Dopady antivirů proto nemusí být pozorovatelné v takové míře jako dřív.

Defender má několik nových funkcí a lépe detekuje hrozbyWindows Defender je automaticky aktivován, pokud nemáte v počítači jiný antivirus

Přesto může být dopad výkon pro někoho stále důležitým faktorem při výběru bezpečnostního řešení. Vodítkem může být test, který v říjnu provedla známá firma AV-Comparatives. V testu byly použity počítače Lenovo ThinkPad E560 osazené úložišti SSD, procesory Core i5-6200 a 8 GB operační paměti. Stroje poháněl v 64bitové edici Windows 10. Testování zahrnovalo kopírování souborů, kompresi a dekompresi archivů, instalaci a odinstalaci programů, spouštění programů, stahování souborů, nakonec byl ještě spuštěn benchmark PC Mark 8.

Tip: Jak dopadl podobný test antivirů provedený na podzim roku 2017?

Když přeskočíme ke konečnému přehledu všech sečtených výsledků, překvapivě z testu vychází nejhůře antivirus od Microsoftu. Security Essentials je k dispozici jako samotný produkt pro Windows 7, ve Windows 8 a 10 je však již nedílnou součástí systému, jen pod názvem Windows Defender. Býval považován za nenáročný antivirus, který nezatěžuje počítač. Stále platí, že je jednoduchý, má minimum funkcí a nebude obtěžovat s miliony oznámení.

Celkové dopady antivirů na výkon počítače podle AV-Comparatives (více je horší výsledek)Celkové dopady antivirů na výkon počítače podle AV-Comparatives (méně je lépe)

Neplatí však, že by počítač nezpomaloval. Mnohem lépe dopadl např. McAfee, kterého špatná pověst předchází. Skončil dokonce na druhém místě jako jeden z produktů, které mají nejnižší dopady na výkon. Špatně nedopadl ani Avast, jenž bývá často označován zloděje výkonu každého stroje. Nicméně, na první příčce se shodným počtem bodů skončily Avira a Eset. Ty zatěžují počítač nejméně.

Co dodat? Určitě není dobrý nápad nepoužívat antivirus žádný s vidinou zlepšení výkonu. Zlepšení výkonu je v takovém případě obvykle tak malé, že za riziko nestojí. Rozdíly mezi bezpečnostními řešeními mohou být individuální a závisí na mnoha faktorech. Přihlížet byste také měli k tomu, v jakých disciplínách který antivir (ne)vyniká v závislosti na tom, jaké typy operací provádíte nejčastěji.

Zdroj: AV-Comparatives via blog Avast

Který antivir nejvíce zabrzdí váš počítač? Kupodivu ten od Microsoftu

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. Neviem kde a kedy bol povazovany za antivirus od MS, ktory nezatazuju system.
    Z mojich skusenosti praveze odjakziva dost zatazoval system + potreba mat zapnute aut. aktualizacie,ktore samy o sebe zatazovali system to bola velmi zla volba odjakziva.

    S esetom suhlasim. Ten zatazoval system vzdy velmi malo. Na pomaly stroj to bola najlepsia volba.

    • Není pravda, MS Essentials byl od vzniku low hungry oproti například Avastu, jak je ve článku zmíněno. Myšleno je zde předpokládám to, kolik aplikace žere na pozadí v klidovém režimu a tam MS jel vždy na výbornou, protože si bral minimum RAM a minimálně vytěžoval CPU. U dnešních výkoných HW už to člověk asi nemusí řešit, jestli zabere antivir 30MB nebo 60MB paměti. Nicméně co se týká potřebných prostředků během scaningu, ne vždy musí méně znamenat více. Občas více může znamenat i lepší schopnost využít systémové prostředky, někdy naopak zase k neprospěchu horší správa systémových prostředků. Nicméně o MS Essentials jste při startu Win nikdy nevěděli ani na starším stroji. Kdežto při loadu Win se vždy projevila ta sekvence při které se začíná natahovat Avast, nebo ještě hůř Norton. Netuším jak je to dnes, dlouho jsem na systému neměl nic jiného než právě Win Def., jen tvrdím, jaká situace byla 🙂