Kudy proudí terabajty pod mořem?

0

Říká se, že národy propojuje umění nebo sport, ve skutečnosti jsou to letadla, lodě a především podmořské sítě. Ty každý den přenášejí neskutečné množství dat pomocí optických vláken na tisícikilometrové vzdálenosti. Možná vás překvapí, kolik se jich na oceánském dně nachází. Podle Wikipedie je jich asi sto, na webu cablemap.info si je můžete prohlédnout jako speciální vrstvu na mapami Bingu.

Ty nejvýznamnější, nejdelší a nejvíce vytížené sítě spojují Evropu s Amerikou a Ameriku s Asií. Největší růst bude zažívat Afrika (viz 5Tb/s spoj France Télécomu), ale úplně nejrychlejší optika vede z indického města Chennai do Tuasu v Singapuru. Spoj i2i s délkou 3200 km má propustnost 8,4 Tb/s. To když je naplno využito všech osm párů linek na 105 vlnových délkách.

Největší ostrov Grónsko spojuje jediná linka z kanadského Newfoundlandu a třeba od okolního světa odříznuté Špicberky spojuje optika rychlostí 5 Tb/s z domovského Norska (1400 km vzdáleného). Na Antarktidu kabely nevedou, těch pár vědců se připojí maximálně satelitem.

Cablemap.infozdroj: cablemap.info

Pokud se chcete o podmořských spojeních dozvědět něco více, doporučuji náš starší článek na ExtraWindows. První kabel (pro telegraf) na světě spojoval Anglii s kontinentální Evropou už v roce 1850.

Ohodnoťte tento článek!