Kuriózní případ z USA. Animovaný GIF byl označen za smrtící zbraň

0
Ilustrační foto (zdroj: Chris Hope / Flickr)

FBI zadržela 29letého Johna Rayne Rivella z města Salisbury v Marylandu kvůli cyberstalkingu. Loni v prosinci poslal přes Twitter soukromou zprávu Kurtu Eichenwaldovi, novináři píšícímu pro Newsweek, Vanity Fair nebo New York Times. V tweetu byl přibalen blikající animovaný GIF se zprávou „I hope this sends him into a seizure“ (Doufám, že mu to způsobí záchvat).

A stalo se. Eichenwald je známý tím, že trpí poměrně vzácnou fotosenzitivní epilepsií (PSE). Blikání mu může způsobit záchvat. Podle jeho manželky byl po otevření zprávy mimo celých osm minut.

Vyšetřovatelé zjistili, že šlo o plánovaný útok. S dalšími uživateli si psal o tom, že ví o Eichenwaldově nemoci a že chce zjistit, jestli by ho to mohlo zabít. V jeho účtu na iCloudu se objevily útržky informací o fotosenzitivní epilepsii a také screenshot zfalšované stránky na Wikipedii, která hlásila Eichenwaldovu smrt. V žalobě stojí, že tweet s GIFem je smrtící zbraní. K soudu ale zatím nedošlo.

Záchvat sám o sobě postiženého nezabije. Na smrti se ale může podílet nepřímo (pád a náraz do hlavy, zapadnutí jazyka a následné udušení apod.). Podle statistik trpí epilepsií 2,7 milionu Američanů, z toho ale jen u 10 000 může záchvat vyvolat PSE.

Ohodnoťte tento článek!