Květnové statistiky: Chrome je skoro tržní dvojka, Firefox se propadá

0

Květen skončil, takže se jako již tradičně podíváme na to, jak se dařilo jednotlivým prohlížečům a operačním systémům. V posledních měsících si Internet Explorer zvykl na to, že se jeho podíl navyšuje. Celé léta přitom padal, od takřka stoprocentního podílu se propadl až pod padesát procent. I to je pořád největší tržní podíl. Jednička na poli internetových prohlížečů stále osciluje okolo padesáti procent.

V březnu zabírala 49,82 %, v dubnu se podle Net Applications vyšplhala zpátky rovných 50 %. Květen ale přináší pro změnu velmi lehký propad, takže finální skóre pro Internet Explorer je 49,87 %. V dlouhodobém výhledu mu pomohou postupně se zvyšující prodeje telefonů s Windows Phone, pokud se ovšem zásadněji zvednou.

 

Velká věc se ale stala na druhém a třetím místě. Chrome se konečně přiblížil Firefoxu natolik, aby jej mohlo přeskočit! Příští měsíc by mělo být dobojováno, Chrome se stane tržní dvojkou. Momentálně jsou podíly obou produktů vyrovnané, je ale jasné, že trendy se nějakou dobu nezmění.

Chrome poroste, Firefox se bude pomalu propadat. Googlův potomek poskočil z 17,41 % na květnových 18,05 %. Ohnivá liška naproti tomu zaznamenala propad z 18,65 % na 18,16 %. V posledních měsících se jí vůbec nedaří svůj podíl obhájit, natož ho ještě navýšit. Chrome naproti tomu měl období, kdy jeho růst ustal. Nyní nabral nový vítr do plachet. Ještě před rokem si byly oba prohlížeče dost vzdálené.

Tip: Dubnové statistiky: Internet Explorer vybojoval zpátky 50% tržní podíl!

Safari si hraje na svém písečku, tentokrát se lehounce propadlo, a to z 9,17 % na 9,05 %. Jen pro zajímavost zmíním, že prohlížeč pro Android už je svým podílem pomalu důležitější než desktopová Opera. A na rozdíl od ní utěšeně roste.

 

Nyní k desktopovým operačním systémům. Windows XP pomalu prohrávají souboj s časem, byť si stále drží největší tržní podíl. Propadá se rovněž Vista, která bude zanedlouho o dvě generace nazpět. Samozřejmě, že Sedmičky se růstu nebojí. Zanedlouho převezmou titul jedničky.

  • Windows XP – z 46,08 % na 44,85 %
  • Windows 7 – z 38,67 % na 40,51 %
  • Windows Vista – z 7,32 % na 6,88 %
  • Mac OS X 10.6 – z 2,71 % na 2,59 %
  • Mac OS X 10.7 – z 2,71 % na 2,82 %

Zdroj: Net Applications

Květnové statistiky: Chrome je skoro tržní dvojka, Firefox se propadá

Ohodnoťte tento článek!