Nové kvóty EU. Alespoň 30 % obsahu na Netflixu a spol. musí být z Evropy

9
Netflix
Netflix

Evropský parlament minulý týden schválil novelu směrnice o audiovizuálních mediálních službách, která upravuje pravidla pro vysílatele v televizi i na internetu.

Směrnice reguluje množství reklamního času v televizi, může tvořit maximálně 20 % vysílacího času mezi 6:00 a půlnocí. V pořadech pro děti jsou zakázány reklamy na tabákové výrobky i alkohol a omezeny reklamy na nezdravé jídlo a nápoje.

Služby pro sdílení videa (YouTube, Facebook apod.) nesmí uchovávat obsah, který by nabádal k násilí, nenávisti a terorismu. Nemusí mít aktivní filtr blokující nevhodná videa, ale musí bez odkladu reagovat na upozornění na škodlivý obsah ze strany diváků.

Více evropského obsahu na Netflixu

Nejkontroverznější je třetí hlavní bod směrnice. Provozovatelé služeb videa na vyžádání (Netflix, HBO Go, Amazon Prime Video a další videotéky) musí své katalogy upravit či doplnit tak, aby minimálně 30 % dostupného obsahu bylo evropského původu. Důvodem je „podpora evropského audiovizuálního sektoru a kulturní rozmanitosti“.

Netflix a spol. tak mají v zásadě dvě možnosti. Tou složitější a dražší je přidat více evropských filmů a seriálů. Tou jednodušší a levnější je naopak odebrat americkou či asijskou tvorbu tak, aby se splnila 30% kvóta. Kterou si asi vyberou?

Členské státy navíc mohou od provozovatelů služeb požadovat přímé investice do tvorby místního obsahu nebo příspěvky do fondů (u nás Fond české kinematografie). Výše investic se bude odvíjet od příjmů služeb v konkrétní zemi.

Novelu směrnice odsouhlasilo 452 europoslanců, 132 bylo proti, 65 se zdrželo hlasování. Nová pravidla musí ještě schválit Rada ministrů EU. Členské státy mají následně 21 měsíců na to, aby směrnici zavedli do vnitrostátních zákonů.

Nové kvóty EU. Alespoň 30 % obsahu na Netflixu a spol. musí být z Evropy
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

9 KOMENTÁŘE

  • „neomarxisticke EU“.. :)) Bud zatim rad, ze to tady nefunguje jak v US..tam maji korporace jeste o dost vetsimoc nez tady..tomu pak odpovidaji i jejich zakony..
   Jinak obecne myslenka „nucene nabidky“ je podle mne spravne, protoze kazdy narod si ma uchovavat taky svoje kulturni/intelektualni dedictvi. V dnesnim globalnim nemslu se tento aspekt bohuzel vytraci a nahrazuje se tupym konzumem..

   • Je to jednoduche:

    Chci se koukat na americke konzumni serialy. Protoze Netflix nebude vyrabet 30% veskere sve produkce v Evrope, tak proste omezi cast americke produkce, ktera bude divakum v Evrope nedostupna. Jak na to zareaguji?
    Na Netflix (Amazon, HBO) se vykaslu a budu radeji dal platit premium ucet na piratskem serveru, ktery mi nabidne veskerou americkou konzumni produkci serialu.

    Ve vysledku stejne nebudu kulturne obohacen o mistni produkci a jeste ani nezaplatim Netflixu za americkou produkci.
    Je to proste debilni.

    Doufam jen, ze NEOMARXISTICKOU EU nenapadne, ze 30% vsech her na Steamu musi byt v EU produkci, protoze piratit hry uz bych znovu nechtel.

 1. To, že se Netflix a spol. nerozhodnou produkovat více evropského obsahu, nevíme. Pokud to opravdu dopadne, jak ve článku naznačuješ, jsou to hloupé služby, která si nezaslouží naši pozornost.

  • S tím nemůžu úplně souhlasit. EU by neměla takto vynucovat kolik obsahu pochází odkud. Pokud chce EU podpořit lokální tvorbu, musí jít opačnou cestu – motivovat skrz bonusy, daňové úlevy atd.

   Není přece možné, aby společenství demokratických zemí vynucovalo, že x% obsahu musí pocházet odtud a odtud. Tohle je špatný (ne-li až příšerný) přístup.

  • Proc to jsou pripadne hloupe sluzby?

   Nechapu, proc EU chce odepirat lidem koukat se na americkou filmovou a serialovou produkci.

   Nechapu, proc si EU nemuze udelat vlastni evropsky Netflix a nabizet tam obsah pro genderove a multikulturne obohacene lidi jako jses ty?
   Proc se musi EU srat do nas, kteri se multikulturne obohatit nechceme a chceme sledovat stupidni americke serialy?