Kvůli bankrotu Elpidy rostou ceny pamětí DRAM

0

Japonská společnost Elpida, třetí největší výrobce pamětí DRAM (dynamic random access memory), zažádala na konci února 2012 o ochranu před věřiteli poté, co její dluh překročil 6 miliard dolarů. To se odrazilo i na obchodních cenách pamětí v první půlce března.

Elpida RAM

Průměrné ceny 4GB modulů se zvýšily o 5,7 % na $18,5, maximem bylo $18,75. 2GB moduly vzrostly o 5,13 % na $10,25. Samotné 2Gb čipy DDR3 překročily poprvé v tomto roce hranici jednoho dolaru, což představuje 11% nárůst za pouhé dva týdny, které od bankrotu společnosti Elpida uběhly. 

Ceny tedy postupně stoupají. Jediný faktor, který růst cen brzdí, je současná nízká poptávka. Ačkoli by dodavatelé rádi ceny navýšili, o paměti zkrátka není dostatečný zájem.

Hynix, druhý největší výrobce paměťových čipů, doufá, že ceny pamětí porostou i nadále a průmysl se v druhé půlce roku zotaví. „Ceny pamětí DRAM nedávno poklesly na úplné dno a nyní se zotavují“, řekl O. C. Kwan, CEO společnosti.

Předpokládá se, že v druhé půlce roku bude na trhu nedostatek paměťových čipů způsobený bankrotem společnosti Elpida a také nedostatkem investic výrobců do samotné produkce čipů, které by vyvážily nabídku a poptávku.

Největší podíl na trhu má nadále Samsung s 43,2 %, následuje Hynix s 23,7 % a Micron s 12 %. Elpida na trhu zaujímala 11,9 %, její podíl se rozdělí mezi ostatní výrobce. Nejvíce by z toho profitovali menší výrobci, jelikož ty velké již využívá většina hlavních odběratelů pamětových čipů. Elpida však držela i významný 25% podíl na mobilním trhu, o které se mezi výrobci strhne boj.

Zdroj: TomsHardware, Xbit Labs

Kvůli bankrotu Elpidy rostou ceny pamětí DRAM
Ohodnoťte tento článek!