Kvůli selfies letos zemřelo přes 70 lidí. Kvůli jakým pózám lidé riskují životy?

0

Rok 2014 byl Twitterem vyhlášen rokem selfie. Jistě si vzpomenete na slavnou fotku s ještě slavnějšími hollywoodskými celebritami, kterou v březnu toho roku na svém Twitteru zveřejnila Ellen DeGeneres. I tato fotografie pomohla zažehnout nový fenomén. Jen o pár měsíců dříve, než se spolu vyfotily celebrity v čele s DeGeneres, bylo slovo selfie Oxford Dictionaries vyhlášeno slovem roku 2013.

Krátkého průvodce fenoménem si připravil mj. Google.

V uvedeném roce byl výraz selfie na Twitteru zmíněn 92milionkrát, což představovalo nárůst o 500 % oproti roku 2013. S nárůstem popularity fotografování sebe sama ale přišel jeden negativní trend, a sice úmrtí způsobená nezodpovědným chováním při fotografování. „Specialisté“ a „specialistky“ na úmrtí během focení selfies jsou v Indii, kde je podíl smrtí nejvyšší ze všech zemí. Aspoň to platilo pro rok 2015.

Ztráta soudnosti a opatrnosti

Vyfotit se není jen tak a požadavky na vyvolání senzace rostou. Aby byla selfie co nejzajímavější, riskují lidé pózováním na nebezpečných místech, v nebezpečných situacích nebo v nebezpečných pózách. V Indii tak loni lidé umírali pózování před přijíždějícím vlakem, protože chtěli stát co nejblíže vlaku, utopili, protože se převrhla jejich loď na jezeře, když se snažili najít vhodný záběr, pod jedním mladíkem se utrhl sráz, a tak student spadl ze srázu, přičemž 18metrový pád nepřežil.

Jindy nebezpečí není tak zřejmé. Jeden turista spadl ze schodů v Tádž Mahalu. Zní to jako hloupost, jenže poranění hlavy se mu stalo osudným. I proto na řadě míst aspoň v Indii naleznete cedule, jež focení selfies na daných místech rovnou zakazují. Je to jako zákazy o nahýbání, abyste nepřepadli. Může to znít absurdně, ale je to tak. Nerozumně se lidé chovají ovšem v jiných zemích. V USA se např. muž střelil do hlavy, když se chtěl vyfotit se svou zbraní.

Podobný případ se stal v Moskvě, kde nicméně dotyčná žena jako zázrakem přežila. Připadá vám to absurdní? V Rusku dvojice vojáků fotila seflie s odjištěným granátem. Granát vybouchl, nečekaně to přežil aspoň telefon, vojáci ovšem nikoli. O jejich odvážnosti odtržené od reality tak svědčí pořízená fotografie. Existují také případy lidí, kteří omylem přišli do kontaktu s elektrickým vedením, doslova je tak popravil proud.

Ve Španělsku byl zaznamenán případ, kdy muž během každoročního běhu před býky v ulicích opustil bezpečnou zónu. Pokus o selfie s rozzuřeným býkem stál muže život. Dobrý nápad není ani fotit selfie na jedoucím vlaku. Selfies nejsou jedinou módou, která přináší oběti. Před několika lety bylo v módě vydržet v poloze rovného prkna, kdy byly ruce připažené. Smyslem byla výzva spočívající v tom, zvládnout polohu na co nejneobvyklejším místě. Jeden muž takto spadl z balkónu. Tomuto způsobu pózování se říká planking.

Počet obětí stoupá každý rok

Zpátky k selfies. Mít fotku, jak visíte na skále, je jistě dobrý úlovek, jenže vás může stát život. BBC zprostředkovala výsledky studie, která spočítala oběti této módy. V roce 2014 šlo o patnáct lidí, o rok později jich zemřelo 39. Letošní rok je ale znovu horší, přestože ještě neskončil. V prvních osmi měsících tohoto roku v důsledku pokusu o zajímavou selfie přišlo o život rovnou 73 lidí.

Nejčastější příčinou úmrtí je pád z výšky. Lidé se nebojí šplhat po skalách nebo výškových budovách. Specificky v Indii je ale nejvíce smrtí kvůli selfies spojených s vlaky.

Zdroj: The Washington Post | BBC

Kvůli selfies letos zemřelo přes 70 lidí. Kvůli jakým pózám lidé riskují životy?

Ohodnoťte tento článek!