Velký fotbalový bratr. Španělská La Liga pomocí mobilů fanoušků hledá nelegální přenosy

3
FIFA 19 Cristiano Ronaldo
FIFA 19 (zdroj: EA)

Oficiální aplikace první španělské fotbalové ligy dělá z uživatelů práskače. Podle nových pravidel GDPR museli tvůrci a provozovatelé La Ligy uvést, která data sbírají a co s nimi dělají. Vyšlo přitom najevo, že aplikace La Liga (Play Store) si teď žádá o přístup k mikrofonu a GPS.

Důvod? Tamní svaz Liga Nacional de Fútbol Profesional (Národní profesionální fotbalová liga) chce pomocí aplikace hledat, na kterých místech lidé nelegálně sledují fotbalové přenosy. Provozovatelé hospod, barů a jiných veřejných míst musí za práva na pouštění fotbalu platit. Spousta z nich to ale nedělá a podle svazu to znamená roční ztrátu 150 milionů eur, která postihuje kluby, televizní operátory i fanoušky.

Aplikace se prý do šmírovacího režimu přepnula až 8. června, tedy po ukončení sezóny. Fungovat má tak, že se podle geolokace vyhledá daný podnik a ze zvuku mikrofonu se vytvoří otisk, který se následně porovná s původním zvukem přenosu. Pokud nesouhlasí, soubor se smaže. V opačném případě může mít provozovatel baru problém, pokud mu zápas v televizi běží, ale neplatí za něj.

Z otisků nejde sestavit původní zvuk, takže zaznamenané rozhovory se nezpracovávají. Aplikaci také nezajímá, kdo přesně tu černou práci dělá, ale logicky ví, ze které IP adresy a které zařízení nahrávka přišla. Uživatelé ale mají možnost pravomoci k přístupu k mikrofonu a GPS zamítnout.

Aplikaci La Liga pro Android si nainstalovalo minimálně 10 milionů uživatelů. Navzdory názvu a tvůrcům slouží i ke sledování mezinárodních lig, evropských pohárů a aktuálně rovněž mistrovství světa.

Velký fotbalový bratr. Španělská La Liga pomocí mobilů fanoušků hledá nelegální přenosy
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Tady budou mít úspěch, malý český práskač ten nikdy nespí 😀 Ale zase na druhé straně, zbavit se troubů co čučí na fotbal v telefonu (fakt zoufalci) a ulehčí internetu není zase tak špatná věc. Halt posílí pozice cardsharingu, tam můžou hledat jak chtějí 😀