LaCie Little Big Disk 1TB – jablečný rychlík s Thunderboltem (recenze)

0

Nedávno jsme na ExtraPC.cz otestovali externí disk WD pro jablečné počítače, který využíval staršího rozhraní FireWire. Budoucností však je rozhraní Thunderbolt, jež by se mělo z Apple sféry zanedlouho přesunout i do běžných počítačů, zejména těch přenosných.

Disky Lacie byly vůbec první, které toto superrychlé rozhraní začaly ve větším používat. Jako konektor je samozřejmě použit Mini DisplayPort, který u Maců sloužil primárně k připojení monitoru. Nyní se však přetransformoval na univerzální konektor, do kterého je možné díky řetězení Thunderbolt zařízení zapojit kaskádu několika periferií. Typicky Thunderbolt displej s připojeným externím diskem.

V portfoliu Lacie najdete „pouze“ dva externí boxy s Thunderboltem – Little Big Disk (LBD) a na CESu představený Lacie 2big. U obou jsou však velice široké možnosti konfigurace interních disků.

My jsme měli možnost otestovat prvně jmenovaný s kapacitou 1 TB. V útrobách disku se ukrývají 2 disky s kapacitou 500 GB, které jsou zapojeny do RAID-0. Jedná se o druhou nejlevnější variantu, za kterou si i tak docela připlatíte.

Lacie Little Big Disk 1TBLacie Little Big Disk 1TBLacie Little Big Disk 1TB

Pokud je na vašem žebříčku priorit upřednostněna přenosová rychlost před celkovou kapacitou, Lacie nabízí nejrychlejší variantu s dvěma SSD (rovněž v RAID-0) o celkové kapacitě 240 GB. Ta už vás však přijde na 900 USD a problémem také bude dostupnost v ČR.

Balení a zpracování

V krabici na vás toho kromě samotného disku moc nečeká. Samostatně najdete kovový podstavec a imbusový klíč k jeho montáži. Napájecí adaptér je dodáván se čtyřmi výměnnými vidlicemi (USA, Británie, Austrálie a Euro). Největším zádrhelem je absence Thunderbolt kabelu, který ještě stále není zrovna levnou záležitostí a v online Apple Store za něj zaplatíte 1 190 Kč.

  Lacie Little Big Disk 1TB Lacie Little Big Disk 1TB Lacie Little Big Disk 1TB Lacie Little Big Disk 1TB Lacie Little Big Disk 1TB

Box disku je tvořen hliníkovým tělem, které jednak působí bytelným dojmem, svou teplovodivostí přispívá k efektivnějšímu chlazení a navíc se skvěle hodí k Apple počítačům. První, co vás pravděpodobně překvapí, je samotná velikost disku. Na obrázcích trochu klame tělem a vypadá spíše jako box na běžné 3,5“ disky, ve skutečnosti se jedná o krabičku, která se vám vleze do dlaně. V útrobách jsou totiž 2,5“ notebookové disky. I když se nejedná o ryze přenosný disk, v brašně vám mnoho místa nezabere. Cítit budete spíše jeho hmotnost, který je však plně opodstatněna dvěma pevnými disky a kovovým tělem.

Uvnitř boxu jsou disky HitachiH2T5001672Szapojeny do běžného řadiče Marvellbez RAIDu. O ten se postará až samotný softwarový RAID v OS X. Thunderbolt řadič se SATA řadičem komunikuje prostřednictvím PCIe.

Protože jsme disk měli zapůjčený od distributora, nemohli jsme se podívat, jaké konkrétní komponenty výrobce použil. Za obrázky rozebraného boxu vděčíme uživateli fóra Macrumors.

Testy rychlosti

Důležitější, než použité komponenty jsou pro pohodlné používání mnohem podstatnější přenosové rychlosti. Stejně jako u recenze disku Western Digital jsem narazil na absenci slušnějšího testovacího nástroje pro Mac OS X. Dokonalé otestování všech přenosových rychlostí s použitím metodiky kolegů z Extrahardware by znamenalo jednak instalaci Windows 7 na jablečný stroj a především přeformátování na NTFS, což by bylo možné v případě, že bychom měli externí box zapůjčený přímo od výrobce.

Nicméně spustil jsem alespoň dva testy přenosové rychlosti, které můžete srovnat s předchozím diskem WD na FireWire 800.

Protože oba nástroje (Disk Speed Test a AJA Systém Test) simulují přenos velkých filmových souborů, jedná se o sekvenční čtení/zápis. Disk Speed Test v závislosti na naměřených hodnotách vyhodnotí, která videa je možné z disku bez problému přehrávat.

 Lacie Little Big Disk 1TB Lacie Little Big Disk 1TB

Jak se můžete na screnshotech výsledků sami přesvědčit, externí box Lacie s dvěma disky v RAID-0 může směle konkurovat sekvenčnímu čtení/zápisu SSD a některé loudaly i překoná. Pro srovnání si můžete prohlédnout třeba srovnávací test na Extrahardware.

Příkon a chlazení

Možná vás napadlo na začátku recenze, že by mohl Thunderbolt tento externí box napájet sám bez přídavného adaptéru. To by pravděpodobně bylo možné u modelu s jedním pevným diskem a stoprocentně s SSD. Nicméně Thunderbolt zvládne nakrmit externí zařízení, jejichž příkon se nepřehoupne přes 10 W. Pokud bychom počítali čistě interní 2,5“ disky, pravděpodobně by si s nimi poradil. Problém však vězí především ve vyšším příkonu při samotném rozběhu disků. Nějaký watt je také třeba přičíst kvůli aktivnímu chladiči. Při měření se v nejvyšší zátěži při sekvenčním zápisu příkon pohyboval na hranici 12 W.

Protože u sebe natěsnány v celkem malém těle dva pevné disky, je jasné, že se budou zahřívat mnohem výrazněji, než při běžném použití. Proto byl výrobce nucen do boxu zakomponovat i aktivní chladič, který se bohužel stal největší slabinou Lacie. Díky své velikosti (pravděpodobně 35 mm) vyžaduje vysoké otáčky, které se negativně projeví hlasitým zvukovým projevem. Otáčky navíc nejsou nijak zásadně regulovány a tak o boxu budete vědět po celou dobu používání. Bez problému přehlučil redakčního Maca Mini.

 

Teploty se za celou dobu testování nepřehouply přes 44°C. Jaký nárůst by znamenalo demontování ventilátoru jsem raději nezkoušel. I když jsou to notebookové disky, které jsou stavěny na vyšší provozní teploty, tipuji, že ty by se přehouply přes 65°C. A to už je teplota, které by diskům rozhodně nesvědčila.

Verdikt

Lacie Little Big Disk určitě upoutá vzhledem, který se skvěle hodí k jablečným strojům. Přenosové rychlosti, alespoň ty sekvenční, nás příjemně překvapily a pokud používáte třeba Macbook Air, nebo jiný Mac s SSD a menší kapacitou, LBD se skvěle hodí jako disk pro vaše data. Navíc, díky dvěma konektorům Mini DisplayPort s Thunderboltem je možné disk použít k řetězení s dalšími zařízeními, na rozdíl třeba od externího disku Elgato, který byl představen na CESu.

Jedinou větší výhradu bych tedy měl k produkovanému hluku. I když se nejedná o žádné vysoké, nebo jinak rušivé tóny, pro některé uživatele to může být nepřekonatelným problémem.

Disk do testu zapůjčil MacZone.cz

LaCie Little Big Disk 1TB – jablečný rychlík s Thunderboltem (recenze)

Ohodnoťte tento článek!