Lamax Pax X-1 a Energy Sistem Earphones 1: sluchátka bezdrátově a levně (vyzkoušeno)

10

V minulém testu bezdrátových sluchátek jsme se zaměřili na špičkové modely typu True Wireless. Ale i s desetkrát menším rozpočtem se dají pořídit sluchátka, která nepotřebují smartphone s 3,5mm jackem. Navíc se spojovacím kabelem, takže při vyndání z uší je nemusíte schovávat do krabičky. Prostě visí na krku.

Vyzkoušel jsem Energy Sistem Earphones 1 za 599 Kč a Lamax Pax X-1 za tisícovku. Ty první jsou typu pecky a druhé špunty. Levé a pravé sluchátko jsou spojené krátkým kabelem mezi sebou, nejde tedy úplně o bezdrátové řešení jako u sluchátek True Wireless. Výhodou je ovšem nižší cena, jelikož akumulátor a elektronika nemusí být přímo ve špuntech.

img_6731
Lamax Pax X-1

Levnější Earphones 1 jsou sluchátka typu pecky. Modul s ovládáním u pravého ucha doplňuje stejně velký modul u levého. Jsou oba zhruba stejně těžké a pravděpodobně bude v jednom elektronika a ve druhém akumulátor. Baterie se nabíjí přes konektor microUSB.

img_6730
Energy Sistem Earphones 1

Lamax Pax X-1

Pax X-1 jsou od pohledu více propracovaná, navíc lépe drží v uchu. Jejich plochý kabel se v kapse nezamotá (i když u tak krátkého kabelu by se nezamotaly ani Earphones 1). Ovládací modul je tvarovaný a dobíjecí konektor má na sobě krytku.

dsc_0012 dsc_0015

V uších hrají obě sluchátka dost podobně, rozdíl je spíše v tom, že špunt více ucpe zvukovod. Na filmy z mobilu je to plně dostačující, v případě hudby jste sice omezeni technologií Bluetooth, ale minule testovaná sluchátka za 5000 Kč hrají samozřejmě podstatně lépe a mnohem prokresleněji.

Ani k jedněm sluchátkám nedostanete pouzdro, nosí se buď na krku, nebo v kapse. Aplikace jako u drahých sluchátek z minulého testu také neexistují. Výrobci sází na jednoduchost.

K tématu: Velké srovnání Apple Airpods s bezdrátovými sluchátky Sony, Samsung a Beoplay (test)

Pax X-1 s telefonem komunikuje přes Bluetooth 4.1, podporuje profily HFP, A2DP a AVRCP a dosah je standardních 10 metrů. Stav indikuje zelená dioda. Akumulátor má kapacitu 70 mAh a sluchátka vydrží zhruba pět hodin (v zimě a při vyšší hlasitosti o něco méně). To je zhruba stejně jako u špičkových True Wireless sluchátek, která ale můžete snadno dobít i na cestách v krabičce. V balení dostanete tři velikosti špuntů i krátký nabíjecí kablík. Jako vždy, raději bych místo microUSB viděl moderní USB-C, ale u levných produktů starší a rozšířenější konektor chápu.

Zajímavou funkcí je multipoint. Lamax se umí připojit na dvě zařízení současně, což v praxi znamená třeba přijímání hudby z tabletu a telefonních hovorů z mobilu.

img_6732img_6734

Pax X-1 má poměrně výrazné basy, možná až moc. Zbytek hudebního projevu je proti nim o něco slabší. Celkově jde ale o vcelku kvalitní (bezdrátový) poslech, který nebude stačit jen lidem s netopýřím sluchem.

Lamax má v nabídce i o něco lepší a o tři stovky dražší model Prime P-1. Ten už má kovové provedení sluchátek a dostanete k nim užitečné pouzdro. Mají ale kulatý kabel náchylnější na zamotání a nabíjecí port postrádá krytku (což ničemu nevadí). Jejich magnetické konce se na krku spojí a nemusíte se bát ztráty.

Energy Sistem Earphones 1

Earphones 1 za poloviční cenu hrají podle očekávání hrají o něco hůře. Jejich plastové provedení mi příliš nesedlo a druhý modul bez ovládání se trochu plete – nelze při nasazování hned na první sáhnutí rozpoznat, které sluchátko je pravé.

dsc_0016 dsc_0017

Hudební projev má slabší basy, ale celkově na běžný poslech úplně stačí. Konektivita probíhá opět přes Bluetooh 4.1 a kromě HFP, A2DP a AVRCP podporují sluchátka navíc i protokol HSP.

2_cmondfidanlj_2000-500x500img_6733

Akumulátor má kapacitu 100 mAh, ale vydrží opět jen zhruba pět hodin. Dobíjení probíhá přes microUSB, ke sluchátkám ale žádné příslušenství kromě kablíku nedostanete. Energy Sistem má v nabídce ještě sluchátka Earphones Sport (různé verze), které se liší hlavně tvarem.

Značková začínají na 1200 Kč

Sluchátka spojená krátkým kablíkem mi subjektivně přijdou praktičtější než samotné moduly True Wireless, se kterými musíte po vyndání z uší něco udělat, někam je schovat. Tato sluchátka vyrábí (i když často v jedné čínské továrně) mnoho firem a výběr v eshopech je skoro nekonečný. Ta značková (rozuměj Sony apod.) začínají zhruba na 1200 Kč, ale i tato levná udělají dobrou službu.

Ohodnoťte tento článek!

10 KOMENTÁŘE

 1. No tak bylo napsáno sice mnoho řádků textu, ale vpodstatě jsem se nedozvěděl nic, co by, za A nebylo jasné z pouhé fotografie a za B nevyplývalo z logiky věci. Možná vám to přijde nepodstatné pane redaktore, ale já už jsem takový šťoura … co třeba uvést něco z HLAVNÍCH parametrů sluchátek obecně a to je kmitočtový rozsah a citlivost? Já vím že dnešní konzumní společnost zajímá jakou to má barvu a kde to mají v akci, ale pak jsou tady i lidi co je zajímá podstata …

   • No pro mě třeba jsou důležité u každých sluchátek. Pokud to neuvedete, je to jako byste u auta uvedl že je zelené a má spalovací motor, což je informace úplně k ničemu a to i u těch nejlevnějších aut. Navíc pokud tím myslíte že to jsou sluchátka akorát na parádu, tak za ty prachy, dost drahá paráda. Ale jinak díky za ochotu samozřejmě 😊

    • Já to chápu, jen to u těchto sluchátek nebude mít takový vliv, co tam výrobce napíše. Však Lamax ty hodnoty ani neuvádí, to se pak blbě porovnává. „Ty prachy“ budou tvořeny tím, že jsou bezdrátová.

    • Tak mně přijdou spíš k ničemu údaje typu frekvenční rozsah, který si každý jednak může najít kdekoliv na netu a jednak nevypovídá vůbec nic, protože si tam výrobce plácne, co se mu zlíbí.
     A to se neděje jen u takových levných věcí. Tak třeba v práci se koupila za 100+ tisíc injektážní proudová sonda s udaným rozsahem 1 MHz až 1 GHz, no ale rozumně funguje pouze do nějakých 600 MHz, výš je takové impedanční nepřizpůsobení, že se klidně i polovina výkonu vrací zpět, takže do toho musí člověk cpát výkon ze zesilovače jako prase a pak stejně narazí na limit 100 W, přes který sonda delší dobu nemůže pracovat. Takže asi tak k těmto výrobci uvedeným parametrům, je to snůška nesmyslných zcela imaginárních hodnot.

     • Pokud si ty údaje může najít každý všude na netu, proč pak existuje Cnews? Všechno co tady píšou najdeš někde na netu. Výrobce si tam může placnout co chce? Možná ten jehož výrobky nakupuješ ty. U audiotechniky kterou kupuju já, by to udělal jednou a už by nikdy nic neprodal, protože se dá všechno jednoduše změřit. Zbytek jsou obligátní kidy, takže no comment ….

     • No jasně že ty nakupuješ evidentně něco lepšího než my ostatní, plebs. Když se podívám do nabídky sluchátek, tak tam najdu minimálně u poloviny z nich hodnoty jako 20 Hz až 20 kHz, takže co mi to řekne, zcela absolutní nic. Takže jasně, každý sluchátka za stovku si budou lidi doma asi tak měřit technikou, která je zcela finančně dostupná každýmu, bez který lidi prakticky ani nemůžou vlastně žít. Ale tak můžeš nám povědět, jaké zesilovače za půl milionu máš doma, ať máme co závidět.