Lamax WatchY2: chytré hodinky pro děti (recenze)

…nebo spíš pro děti bez telefonu, ideální věková hranice je první stupeň základní školy. Dětské chytré hodinky jsou možná něco jiného, než byste podle tohoto označení tipovali. Nejsou určené pro to, aby si děti rozšířili možnosti svého smartphonu (který ještě nemají, nebo by neměli mít). Naopak mají zajistit bezpečné spojení s rodiči, čili jsou určené hlavně pro ty mladší. Černé pro kluky a růžové pro holky.

3

Hodinky WatchY2 mají slot na SIM kartu, od Lamaxu k nim v balení dostanete startovací SIM od T-Mobilu. V zásadě jsou ale potřeba hlavně data řádově v desítkách MB za měsíc. Hodinky mají modul GPS a akumulátor slibující výdrž okolo 36 hodin.

Výdrž ovlivňuje používání GPS, které se může aktualizovat v rozmezí jedné minuty až jedné hodiny. Nebo si lze nechat posílat polohu jen na vyžádání z aplikace, kdy se výdrž může zvýšit na 120 hodin.

Stejně jako u klasiských Smartwatch je spárujete s mobilem. Rozdíl je v tom, že je propojíte se svým telefonem, ale hodinky bude mít na ruce dítě. WatchY2 podporuje iOS i Android. Aplikace se jmenuje Lamax Tracking, musíte si přes ni vytvořit účet a funguje i ve webové verzi.

V aplikaci uvidíte mapu s lokací hodinek i tu vaši, dále informaci, zda se hodinky pohybují. Jde tak vlastně o GPS lokátor na ruce vašeho dítěte, který má ale i další funkce. Máte možnost nastavit na mapě oblasti, u kterých vám přijde zpráva, když do nich dítě vejde, nebo naopak odejte. Typicky škola, bydliště kamarádů a domov.

Hodinky mají navíc funkci krokoměru, která je zde opravdu trochu navíc. Podle Lamaxu by měla děti motivovat k pohybu. Hodinky umí i budík, který má poměrně nepříjemný zvuk. Nastavuje se tak jako všechno v mobilní aplikaci, dítě si na hodinkách nenastaví samo prakticky nic.

Nejde ale jen o lokátor, WatchY2 je i komunikátor. S dítětem si můžete poslat krátké hlasové zprávy, případně i zavolat. Ovládání je velmi jednoduché i pro malé děti, navíc nelze zavolat ani přijmout hovor či zprávu z cizího čísla. V aplikaci nastavíte číslo na maminku a tatínka. Delším podržením jediného tlačítka dojde k volání na tzv. SOS číslo (nebo dvě čísla), které si také nastavíte v aplikaci.

Hodinky nelze v případě vložené SIM karty vypnout, dlouhé podržení tlačítka aktivuje SOS volání. Jediný způsob vypnutí hodinek je vyšroubování dvířek a vyndání SIM karty (nebo pohodlněji z aplikace).

Lamax WatchY2 produkt17

Dítě tak má na ruce normální, i když tlustší hodinky s 1,3″ displejem (240  × 240 px), které vypadají i trošku odolně (IP67). Současně jde ale o GPS lokátor i komunikátor s rodiči. Tlačítko na boku má více funkcí (potvrzování, SOS), dotykové tlačítko pod displejem znamená zpět a displej je dotykový, takže lze přecházet mezi obrazovkami.

Lamax WatchY2 produkt11
Obrazovky

Lamax tvrdí, že data o poloze jsou uchovávána jen na lokálních serverech v Praze. Kromě GPS ale hodinky nepodporují další geolokační služby, například Galileo. Pro zrychlení zjištění polohy využívá A-GPS, pomocí dalších pozemních vysílačů (LBS).

Tip: Více článků o dětech a rodičovství najdete na novém webu Rodičov.cz

SIM karta od T-Mobilu funguje v Česku a na Slovensku, není k ní potřeba PIN a má počáteční kredit 10 Kč. Volání stojí 3,9 Kč za minutu, SMS (kdyby tedy šla napsat) 1,9 Kč a 1 MB je za korunu. Průměrná spotřeba dat se pohybuje okolo 50 MB měsíčně a použít můžete i jinou SIM kartu s datovým balíčkem, klidně už i s roamingem (respektive běžnou kartu, co bude fungovat i v zahraničí).

Jde o zajímavý produkt, určený pro nejmenší děti, které ale již někam chodí samy. Za předpokladu, že dítě ví, o co jde a je schopné základního ovládání (které je velmi jednoduché). Je na každém, v jakém věku pořizuje dítěti smartphone, nicméně produkt tohoto typu je pro malé dítě určitě vhodnější. Výhodou je vestavěná GPS a jednoduchost, nevýhodou tlustší rozměry. O něco dráže než Lamax pak podobné dětské hodinky nabízí třeba Vodafone, pro kterého jej vyrábí TCL.

Lamax WatchY2: chytré hodinky pro děti (recenze)
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.67%) 30 hlasů

3 KOMENTÁŘE

 1. A nebude lepší těm dětem implantovat lokátor rovnou pod kůži?

  Nezdravá závislost rodičů produkuje nesamostatné děti. Dítě má mít určitou míru volnosti a naopak rodič má o své dítě pečovat a mít ho pod dohledem (místo neustálého čumění do mobilu) a nespoléhat se na poruchovou a vybíjetelnou technologii…

  • To nás možná jednou čeká všechny… teď je hromadný betatest na psech.

   Každopádně nošení takových hodinek je čirý hazard a každého, kdo je má u sebe vystavujeme většímu nebezpečí, než kdyby nenosil nic.
   Zabezpečení spousty takových hodinek je totiž… žádné. Přenos je textový, nekódovaný, nešifrovaný (plaintext).
   Je ho tedy možné odposlouchávat. Zjistíme-li navíc telefonní číslo té SIM karty v nich, můžeme celé hodinky kompromitovat (SMS příkazem nastavit odesílání dat na vlastní server, který si může založit i neprogramátor, návody jsou na to v podstatě kompletní, třeba: https://docs.microsoft.com/cs-cz/dotnet/api/system.net.sockets.tcplistener?view=netcore-3.0), nebo třeba zjistit jen IMEI těch hodinek.
   A známe-li IMEI hodinek, můžeme klidně na ten oficiální server posílat falešnou polohu. Hodinky se serveru prokazují pouze svým IMEI.
   Takže někdo vám čapne dítě ráno hned za barákem, a vy to ani nezjistíte. A až se dítě v 5 hodin večer nevrátí domů ze všech kroužků, pak se „starostlivý“ rodič teprve začne starat, nakluše do školy a než se vyhádají, jak si ho ve škole nemohli všimnout, když podle sledovací aplikace byl celou dobu hezky spořádaně ve škole, může být už zle. Anebo hůř — podívají se do aplikace, že už přišlo domů, a ani do rána nezjistí, že tomu tak není…

   Zdroj: https://blog.avast.com/unsecure-child-trackers
   (a já jen dodám, že mnoho hodinek s ještě horším zabezpečením ani nezařadili do testu)

   Jinak v Číně se ty hodinky nejen vyrábějí, ale přímo vyvíjejí. A Čína nemá nejmenší zájem na tom, aby citlivé údaje byly v bezpečí. V případě velkých zakázek na krabičku natisknou logo překupníka (Lamax), v lepším případě povolí i přeložení uživatelského rozhraní. Výrobce vidí profit, překupník vidí profit, tím to celé hasne. Jinak je to takové nenápadné obchodování s lidským masem a jejich životy.