Larrabee na IDF v Pekingu

0

V těchto dnech probíhá v Pekingu, hlavním městě Čínské lidové republiky, jarní Intel Developer Forum. Přestože Intel omezuje rozpočet na tyto akce, letošního pekingského IDF se to ještě nedotklo a tak představitelé největšího výrobce procesorů hovořili o mnoha produktech, kterým se na ExtraHardware dostalo pozornosti již dříve – tedy konkrétně o budoucí generaci Atomu, o mobilní platformě Calpella, o serverových Xeonech architektury Nehalem a o grafickém akcelerátoru Larrabee, kterému bude věnována i tato novinka.

Vydání Larrabee se blíží, s trochou štěstí se první karty dostanou na trh ještě letos. Jak se dále píše na obrázku výše, postupem času můžeme očekávat mnoho variant a derivátů. Ačkoliv Larrabee je vlastně mnohojádrový x86 procesor obohacený o další jednotky (ke každému jádru je přidružena 512bitová vektorová jednotka a speciální jednotka pro práci s texturami) a Intel vyvíjí jazyk Ct, ve kterém by se pro Larrabee měly programovat GPGPU aplikace, zároveň by čip měl podporovat standardní rozhraní DirectX, OpenGL a OpenCL.

Pat Gelsinger během svého vystoupení také ukázal wafer s čipy Larrabee. Redaktor serveru Hardware.fr, který reportáž pořídil, odhaduje, že plocha zde předvedeného čipu bude kolem 600 mm² a že Intel zřejmě pro první generaci použil zavedený 45nm postup a teprve později začne Larrabee vyrábět 32nm technologií (to už bude zřejmě varianta s více jádry).

Zdroj: Fudzilla, Hardware.fr

Ohodnoťte tento článek!