LaserJet CM1312nfi – fax, sken a laser v barvě

0

Tiskárna HP Color LaserJet CM1312nfi MFP je skutečně všestranně zaměřené zařízení. S touto modelovou řadou tiskáren se můžete setkat v několika podobách. Ta nejméně vybavená, která obsahuje pouze tiskárnu a skener (tedy i kopírku), se v nabídkách prodejců objevuje již za cenu okolo osmi tisíců korun, což je pro řadu menších kanceláří nebo pro domácnosti již na přijatelné úrovni. Za stejnou cenu lze pořídit inkoustovou tiskárnu vyšší třídy.

Fax, čtečka karet, podavač

Námi testovaný model byl doplněn faxovým zařízením s automatickým podavačem. Lze jej využít i pro skenování oboustranných dokumentů – samozřejmě musí jít o jednotlivé listy, které lze do zásobníku podavače umístit. Dalším užitečným doplňkem byla čtečka paměťových karet. Podporuje CompactFlash Type I a II, Memory Stick, Secure Digital, MultiMediaCard, xD-Picture Card. Na tiskárně naleznete i připojení k síti pomocí ethernetového konektoru.

Ovládací panel k tiskárně (pozor, verze bez faxu vypadá mírně odlišně) je dodáván v české a slovenské verzi. Vyberete si, jaký vám vyhovuje, a ten na tiskárnu jediným zacvaknutím přiděláte. Oceňuji, že jsou dodávány dva celé plasty, nikoli jen nějaké fólie s potiskem.

Opravdový komfort nabídne ovládací displej. Navzdory současným trendům (iPhone, HP TouchSmart a spol.) sice není dotykový, to však vůbec nevadí. Umožňuje ovládat veškeré nastavení i funkce tiskárny. Ve spojení s vloženou paměťovou kartou dovede zpracovávat fotografie, na kartu umí také skenovat dokumenty. Zařízení tak lze docela dobře využívat i bez připojeného počítače.

Ovladače, zprovoznění

Zprovoznění tiskárny trvá o něco déle než u jiných zařízení. Displej vás navede na jednotlivé úkony. Nejprve budete nastavovat jazyk, ve kterém s vámi bude tiskárna pomocí displeje komunikovat. Několik (více než deset) minut zabere její počáteční kalibrace. Vše probíhá nicméně automaticky a po dokončení přípravné fáze je vytištěn testovací dokument.

Instalace ovladačů probíhá tak, jak je u tiskáren HP poslední dobou zvykem. Nejprve vás obrázkový průvodce seznámí se zapojením a základním používáním zařízení, poté se nainstaluje ovladač a nakonec jste vyzváni k připojení tiskárny k počítači. V případě testovaného modelu došlo po jeho připojení také k aktualizaci firmwaru, což opět trvalo několik dlouhých minut. Na druhou stranu oceňuji, že HP se snaží nabízet co možná nejaktuálnější verze obslužného softwaru.

Tisk na HP Color LaserJet CM1312nfi MFP

Samotný tisk probíhal hladce a bez problémů. Rychlost tiskárny je dle mého názoru přiměřená tomu, že se jedná o barevnou laserovku v nižší cenové kategorii. Příjemná je dokonce i rychlost tisku celostránkového obrázku. Přechod z pohotovostního režimu do akce, čili doba nutná k vytištění první stránky, trval skoro půl minuty, což není nejpříjemnější. Pokud ale tisknete větší množství dokumentů najednou, lze to tolerovat.

Kvalita tisku je velmi dobrá, černý i barevný text je ostrý a čistý. Při tisku fotografie počítejte s menším sklonem tiskárny používat tmavší odstín. Pokud budete chtít tuto tiskárnu využívat pro tisk fotografií, použijte lesklý fotografický papír pro laserovky a očekávejte rovněž dobrý výsledek.

Standardními jazyky tiskárny jsou HP PCL 6, emulace HP Postscript Level 3, emulace HP PCL 5c. HP Color LaserJet CM1312nfi MFP obsahuje také 80 interních písem TrueType s proměnlivou velikostí v jazyce PCL 6 a v jazyce PostScript. Rozlišení tiskárny 600 DPI ji sice do role fototiskárny nestaví, nicméně při použití lesklého fotografického papíru je i taková kvalita dostatečná.

Klasický 33,6kbps faxmodem V.34 (doplněný dvěma porty RJ-11) je možné ovládat pomocí obslužného panelu. V paměti uchovává až 250 stran A4, pracuje s rozlišením 300 DPI v šedé škále barev. Barevné faxování tedy neumožňuje.

Skenování

Skener nabízí optické rozlišení až 1 200 DPI s 24bitovou barevnou hloubkou. Toto rozlišení využijete jen při použití počítače, pro režim kopírky je nabízeno rozlišení max. 600 DPI. I to je ale myslím úplně dostačující. Naměřené rychlosti skenování dokumentů vidíte v následující tabulce. Subjektivní kvalita oskenovaného materiálu je dobrá, přesné detaily jsme v testu nezkoumali.

K tiskárně je dodáváno několik doplňkových programů od HP, které (pro mnoho uživatelů naštěstí) nejsou součástí instalace ovladače, takže není nutné jejich kopírování do počítače v případě, že chcete k prohlížení fotografií a skenování používat jiný software (např. Adobe Acrobat 9).

Hluk a spotřeba

Můj dojem z hlučnosti tiskárny byl takový, že její hlasitost odpovídala velikosti. Kolega v redakci měl nicméně pocit, že venku startuje tryskové letadlo a roztáčí se turbína. To je samozřejmě přehnané tvrzení, hluk tiskárny není o nic horší než u levných kancelářských počítačů s nekvalitními větráčky.

Mnohem horší je to se spotřebou tiskárny, a to zejména v klidovém stavu. Naměřená průměrná hodnota 17 W odpovídá udávaným max. 21 W. Pokud to srovnáme s ostatními tiskárnami, jejichž recenze jste si mohli na ExtraHardware přečíst, je to opravdu hodně a projeví se to také v celkových provozních nákladech za jeden rok.

Uživatelům, kteří si toto praktické zařízení pořídí, doporučuji, aby zvážili změnu zažité praxe, kdy jsou tiskárny neustále zapnuty po celý rok. Minimálně vypínání během víkendů by bylo vhodné, spotřebu pomůže snížit i její vypnutí přes noc. Na druhou stranu vypínání po každém tisku si v kancelářském provozu nedovedu představit. V domácnosti to takový problém nebude, spokojíte-li se s delším čekací dobou na vytištění jednoho listu dokumentu nebo fotografie.

Manipulace s tiskovým materiálem je velmi snadná. Stačí otevřít kryt tiskárny na přední straně a vytáhnout šuplík se čtyřmi kazetami s barvivem. Jejich vyjmutí a náhrada je otázkou několika vteřin, celý proces je čistý a nemusíte se bát zašpinění.

Náklady na provoz

Verdikt

Hledáte-li laserovou tiskárnu s podporou barevného tisku, kopírku a fax, pak vám multifunkční HP Color LaserJet CM1312nfi MFP bude s největší pravděpodobností vyhovovat. Zaujme množstvím úkonů, které lze provádět bez počítače, i četkou paměťových karet. Tu lze použít jak pro práci s dokumenty, tak pro přímý tisk fotografií. K plnohodnotnému využití v kanceláři však této tiskárně schází podpora oboustranného tisku.

Ohodnoťte tento článek!