Lasso oficiálně: ATi XGP

0

Externí řešení grafiky, které jsme dosud znali pod kódovým označením Lasso, nyní dostalo oficiální název. XGP je zkratka, která znamená eXternal Graphics Platform. Jak jste se mohli dočíst již ve starších novinkách, první generace ATi XGP je osazena akcelerátorem s čipem RV670, podle tiskové zprávy je to Mobility Radeon HD 3800.

ATi XGP bude možno připojit k notebookům založeným na platformě Puma, které budou vybaveny speciálním konektorem externího PCI Express. Ten vyvinulo AMD ve spolupráci s japonskou firmou JAE Electronics, která má s návrhem různorodých konektorů bohaté zkušenosti. AMD tvrdí, že XGP má k dispozici 4 GB/s propustnostni oběma směry, to je stejně, jako nabízí klasický PCI Express x16 port. XGP ale používá PCI Express 2.0, takže mu k dosažení stejné rychlosti stačí osm linek. Sběrnice tedy rozhodně nebude limitujícím faktorem, jak by tomu mohlo být u konkurenční XG Station od ASUSu.

Stejně jako XG Station, i ATi XGP funguje zároveň jako USB hub. Šikovné je, že externí grafický akcelerátor je možno připojovat za chodu, jako Plug & Play zařízení. K notebooku s XGP je možno připojit celkem tři monitory (plus vestavěný displej notebooku).

ATi XGP budou pod vlastními vlajkami distribuovat výrobci notebooků. Jedním z nich bude například Fujitsu-Siemens, který nabídne ATi XGP pod názvem Amilo GraphicsBooster.

Zdroj: AMD – tisková zpráva, stránka produktu

Ohodnoťte tento článek!