Lednové tržní podíly: Chrome klesá, Windows XP stoupají

0

Leden skončil, takže se jako vždy podíváme na to, jak se dařilo webovým prohlížečům. I když se to může zdát neuvěřitelné, došlo k nečekanému obratu. Podle Net Applications se Internet Explorer místo propadání vydal na cestu vzhůru. V prosinci mu patřilo 47,76 % trhu, v lednu pak 48,16 %. Odpověď na tuto nevídanou událost pravděpodobně nezní, že IE je zase v módě. Asi ani v únoru se ještě věci nevrátí do starých kolejí.

Dost ošklivé sny musí mít nyní Mozilla, která podle všeho z módy vyšla také. Firefox se poměrně razantně propadl z 20,09 % na 18,97 %. Tímto tempem mu hrozí, že ho předběhne Chrome, která ale zatím tržní dvojkou stále není. Googlův potomek nicméně zaznamenal mírný propad. V prosinci ukousl z celého trhu 17,58 %, o měsíc později to bylo pouze 17,20 %. Do toho tu máme Safari, které naopak povyskočilo z 8,67 % na 9,27 %.

Proč se tedy trend změnil? Proč se Chrome propadá, zatímco IE roste? Jeden pravděpodobný scénář by se našel. Před měsícem otřásl Googlem skandál, kdy vyplynulo na povrch, že v rámci propagační kampaně byly na různých webových stránkách k nalezení příspěvky vychvalující Chrome. Bylo u nich uvedeno, že „je tento příspěvek sponzorován Googlem“. Na tom samo o sobě není nic moc závadného, někde se ale stala chyba a jeden z placených reklamních textů obsahoval odkaz na oficiální stránku Chrome, která byla zahrnuta do tzv. pageranku.

Chrome se tak nedovolenými taktikami propracovalo na přední místa vyhledávání. Ne, že by tam nebylo předtím, ale jeden nedovolený odkaz udělal svoje. Google chtěl chybu napravit, sám si nemyslí, že by reklamní články měly dostat nějaký produkt či službu na přední místa výsledků hledání, takže svému prohlížeč strhl hodnocení pagerank. Nejméně na 60 dní. Za omyl se Google potrestal velice tvrdě a již na to doplácí. Nejvíce z toho těží Microsoft. Mozille to kupodivu nepomohlo. Minimálně v tomto měsíci se pravděpodobně zvratu nedočkáme.

Do toho tu máme ještě stagnující Operu. Ta zaznamenala minimální pohyb, konkrétně z 1,66 % na 1,67 %.


Ještě se v rychlosti ohlédněme za operačními systémy, jak se jim dařilo v lednu v porovnání s prosincem. Také vás zarazila ikspéčka? Ta pozici jedničky na trhu nikomu zadarmo nedají.

  • Windows XP – z 46,52 % na 47,19 %
  • Windows 7 – z 36,99 % na 36,40 %
  • Windows Vista – z 8,44 % na 8,22 %
  • Mac OS X 10.6 – z 3,05 % na 2,95 %
  • Mac OS X 10.7 – z 2,02 % na 2,18 %


Zdroj: Net Applications | BetaNews

Ohodnoťte tento článek!