Legenda se vrací. Atari po více než 20 letech uvede novou herní konzoli

3
Ataribox
Ataribox

Šéf Atari Fred Chesnais řekl magazínu GamesBeat, že jeho firma se vrací do hardwarového byznysu. Na veletrhu E3 sice novou konzoli nepředstavil, ale prý ji už roky chystají. Založen bude na stejném železe jako dnešní počítače. To není zase takové překvapení, Xbox One i PS4 jsou také jen upravená „písíčka“. Více však Chesnais zatím sdělit nechtěl. Snad jen to, že firma se už po finančních problémech vzpamatovala a je opět zisková.

Konzole by se mohla jmenovat Ataribox, odpovídal by tomu adresa nově zaregistrovaného webu. Na něm zatím vidíme jen kontakty a teaser. Ten naznačuje, že by na Atariboxu mohl být dřevěný dekor a vroubky podobně jako na nejslavnější konzoli výrobce – Atari 2600 z roku 1977.

Firma svou poslední konzoli uvedla v roce 1993, šlo o Atari Jaguar. Celkově se jí prodalo pod 250 000 kusů, takže výroba za tři roky skončila. Proti konkurenci neměla šanci. Sega prodala asi 9 milionů Saturnů, Nintendo bezmála 33 milionů N64 a nově příchozí hráč Sony všem vypálil rybník, PlayStationu se prodalo přes 100 milionů.

Zatím můžeme jen spekulovat, co nová konzole přinese. Na alternativu pro Nintendo Classic Mini to nevypadá, na to by Atari nepotřebovalo PC hardware. Obyčejný herní počítač s Windows firma nemusí vyvíjet několik let a hlavně je na tomto hřišti spousta soupeřů. Konzole se Steam OS bude omezená co do počtu her. A úplně nový systém Atari nejspíš neuvede, protože by pro něj nemělo žádné hry. Kterou cestu si legenda nakonec zvolí?

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

 1. Upřímně pokud nepřijdou s něčím extra nevěřím že by se oproti zajetým hráčům na trhu nějak extra prosadili, nebo je to bude stát hrozné úsilí a čas s nejistým výsledkem.

  Můžou konkurovat cenou či nějakými sci-fi cool věcmi ale nenapadá mě čím VR a výkon už tu máme, 4k taky, tak si nejsem jist kam to chtějí směřovat a z videa vidíme jen plastovou krabici tu už dneska vyrobí kdejaký číňan a pěknou.
  Mohli by čerpat z PC obsahu a postavit takový atari box s windows, ale kde vzít obsah spolupráce se steamem?

  Navíc tuším že bude problém obsahu, který v době startu odhaduji bude nějaký základ a bude se čekat co bude zda to za 2 roky neumře, (to umí dobře i MS s mobily a jejich 150x restarty strategií, které odradili všechny i nadšence).

  Vemte si jaké jsou reakce na nový Xbox, pěkný ale co na tom teď budu hrát. Až na pár výjmek se 4k telkami a opravdových fandů a nadšenců se moc upgrade xbox nevyplácí mainstreamu kterému původní xbox ještě pár let poslouží.

  Oznamovat můžou, ale moc tomu nevěřím.

 2. Kdyby to byl handheld, byl bych nadšený. Nástupce PS Vita nepříjde, 3DS určitě také ne. Switch je moc velký. Tam by mohlo Atari zapůsobit, i když je obrovská konkurence ze strany mobilů, ale když se to udělá pořádně.

  Co se týče velké konzole, vážně mě nenapadá, kde by měli příležitost zapůsobit.

 3. Atari bych to přál (můj první počítač bylo jejich 800XL), ale naději na rozbití duopólu Sony-Microsoft nemají. Microsoft nelhal, když tvrdil, že na překonání výkonu XBOX ONE X by bylo třeba PC s víc jak dvojnásobnou cenou. U levnějších konzolí je ten rozdíl ještě větší, o dražší konzole by pak nebyl zájem. Náklady na vývoj exkluzvních her jsou další položka, tam ani Microsoft nedosahuje úplně úrovně Sony. Nintendo se teď v podstatě stáhlo na trh přenosných herních zařízení. Atari by na vývoj a marketing konkurenceschopného systému potřebovalo tak 5 miliard dolarů, které jim ale nikdo nedá.