Legenda Tetris dnes slaví 30. narozeniny. Jde o nejrozšířenější hru na světě

0

Rus Alexej Pažitnov vydal 6. června 1984 hru, kterou si v životě zkusil snad každý. Skládání různých tvarů na sebe tak, abyste vyplňovali celé řádky dříve, než nejvýše položená kostička dosáhne stropu, dnes známe pod jménem Tetris. Hra vznikla na půdě Sovětské akademie věd pro tamní počítač Elektronika 60.

Tetris z roku 1984
Tetris z roku 1984 (foto: Wikipedia) 

Nakonec si však Tetris našel cestu nejen na jiné platformy, ale také na západ. To se stalo v roce 1986, když Vadim Gerasimov, dnes inženýr v Googlu, převedl hru na IBM PC. Pažitnov se v roce 1991 přestěhoval do USA a o pět let později spoluzaložil společnost The Tetris Company, která různá varianty Tetrisu licencuje dodnes. V té době Pažitnov nastoupil do Microsoftu.

Třicet let stará hra je nejprodávanější značkou vůbec, se 143 kopiemi neohroženě vládne žebříčku před 82milionovým Wii Sports. Nehledě na to, že vznikají tucty neoficiálních portů, díky kterým variaci na Tetris najdete na všech myslitelných systémech a konzolích.

 

Hodně zevrubnou historii vzniku původní hry i oficiálních klonů najdete na anglické Wikipedii. Najdete tam také stručný životopis Alexeje Pažitnova, kde se mj. dozvíte o dalších hrách, na kterých pracoval. Dělal další puzzle v balíčcích Microsoft Entertainment Pack, navrhl Pandora’s Box nebo známou logickou hříčku Hexic, která se kromě Windows dostala i na Xbox 360. Sám navíc už v roce 1989 vytvořil nástupce Tetrisu s názvem Welltris. Skládání kostek fungovalo ve třech rozměrech, hra se už tolik neujala.

Ohodnoťte tento článek!