Legendární Winamp se zřejmě již brzy dočká reinkarnace

11
Winamp 1
Winamp
-
Zdroj: Winamp

Winamp vznikl v roce 1997 a brzy se stal vemi populární. Přehrával převážně hudbu ve formátu mp3 a byl součástí prakticky každého počítače. Jeho noví majitelé mají po letech v kómatu velké plány.

První verzi Winampu vytvořil programátor Justin Frankel a jeho firmu Nullsoft později koupilo AOL za 80 milionů dolarů. Winamp začal ovšem s novými verzemi bobtnat a celkově upadat. Spolu s nástupem streamovacích služeb už také uživatelé měli mnoho jiných možností.

AOL jej tak k 20. prosinci roku 2013 zrušilo a poslední verzí se stal 5.666 (pro mnoho uživatelů však spíše 2.0). Původní autoři také vinili AOL z řady špatných rozhodnutí – podle nich mohli už dávno být ve stejné pozici jako iTunes.

Novým majitelem Winampu je od roku společnost Radionomy, která ovšem za celé ty roky vydala pouze mírně upravený Winamp 5.8. Kromě něj ale existuje i komunita Winamp Community Update Project (WACUP) v čele s bývalým vývojářem původního Winampu Darrenem Owenem.

Nyní po dlouhé době ožila webová stránka winamp.com i kanály na sociálních sítích. Autoři stále akcentují nové logo a zřejmě již konečně chystají návrat. Na svém webu také zveřejnili volné pozice a nabírají sedm nových lidí, kteří budou novou aplikaci vyvíjet ze dvou kanceláří v Anderlechtu a Lucemburku. Nepůjde zřejmě jen o přehrávač, ale i o komunitní funkce, které mají propojit hudebníky s posluchači. Zatím se můžete zaregistrovat k betatestování.

zdroj: Winamp via Bleeping Computers

Legendární Winamp se zřejmě již brzy dočká reinkarnace
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. Toto je podle mě historie, taky bych už bych Winamp nekřísil.
  Každý už si našel svou alternativu, ať už je to zde zmiňovaný Foobar, nebo v mém případě nepřekonatelný AIMP.
  Divím se, jak to dnes ještě někdo může používat (myslím tu starou opatchovanou verzi).

   • Já jsem stejného názoru jako 5ta1da. AIMP je plně konfigurovatelný, s podporou pluginů a jako velké plus má přívětivý skin editor. Vytvořil jsem si vlastní jednoduchý skin, jen s prvky, které používám. AIMP je víc než důstojná náhrada WinAmpu.

   • Mám to stejně akorát že , já roky používám JetAudio. A ten samý odpor mám k ryze moderním minimalistickým přehrávačům. Navíc dnes je vše online, přehrávač jako takový není třeba.
    Ale jednou já i ostatní co používají archaické přehrávače budem muset přejít na něco jiného bohužel.