Lenovo G550: milé a levné překvapení

0

Úvod, vzhled

Plusy a mínusy

+ kvalita zpracování a pevnost notebooku
+ výborná klávesnice s numerickým blokem
+ povrch bez otisků prstů

– touchpad

Rychlé parametry
Procesor Intel Pentium T4200 (2,0GHz, 1MB L2 cache)
Paměť/Rozšiřitelná do 3 GB / 4 GB
Pevný disk/rychlost 320 GB / 5400 ot./min.
Displej rozměry/rozlišení 15,6″ / 1366 × 768
Rozměry 358 × 260 × 38,5 mm
Hmotnost 2,69 kg
Cena 11 000 Kč

Jelikož je Lenovo známo svou kvalitou a předchozí model byl poměrně úspěšný, rozhodli jsme se prověřit i novou 15,6″ G550, která přináší oproti minulé generaci několik změn, ukáže se však, zda byly k lepšímu či nikoliv. Konfigurace, kterou jsme si na testování záměrně vybrali, do kategorie levných strojů jednoznačně spadá, protože se jedná o nejnižší Top Seller  variantu, která je u nás v současné době k mání lehce pod 11 000 Kč s DPH. Neudělá Lenovu ostudu?

Notebook, nebo zrcadlo?

Než se pustíme do popisu „gé pět set padesátky“, kterou mám teď před sebou, dovolte mi malé zastavení u řady G550 jako celku. Co se vzhledu týče, je totiž trochu výjimečná. U většiny notebooků jsme zvyklí, že se musíme smířit s tím, zda je jeho povrch lesklý či nikoliv – velmi často si tak místo notebooku koupíme, i přes sebezapření, magnet na otisky a škrábance jen proto, že se nám pozdává jeho výbava či (v naší dnešní kategorii) výhodná cena – trend je v tomto ohledu bohužel jasný.

Lenovo šlo na řešení problému od lesa a zároveň se svým počínáním vyhnulo nutnosti vyrábět více modelů – je pouze na zákazníkovi, zda si vybere konfiguraci s lesklými, nebo matnými plasty (jen displej je lesklý stále). Nevím, zda je to problém pouze českého trhu, ale v matném provedení je dostupný jen dnes recenzovaná konfigurace, všechny ostatní, vyšší, se již lesknou.

Konstrukce, kvalita zpracování

Vzhled notebooku se nese v duchu G530, leč novinky jsou patrné. Předně, Lenovo přešlo na displej s poměrem stran 16:9, šasi je proto širší a pojme kompletní klávesnici s numerickým blokem. Základna notebooku i rámeček displeje mají černou barvu, hrubý povrch použitých plastů je totožný s povrchem profesionálních ThinkPadů.

V prostoru základny nad klávesnicí je první decentní designérský „výstřelek“, a sice prolisem ohraničená plocha s jemnou, pravidelnou konturou, imitující mřížku, reproduktory pod ní ale nenajdeme. Ploška mi silně připomněla téměř totožný prvek na ThinkPadech řady SL, v jejich případě je ale kovový a opravdu jako mřížka reproduktorů slouží. U naší G550 zde najdeme „jen“ indikátory Caps Lock, Num Lock a dvě tlačítka – obligátní vypínací tlačítko a tlačítko OneKey Rescue, které spouští stejnojmennou aplikaci. V případě vyšších, lesklých modelů se v tomto prostoru nachází také tři senzorová tlačítka ovládání zvuku.

Když už jsem zmínil indikátory, chvilku se jim budu podrobněji věnovat – mimo zmíněného Caps Locku a Num Locku nabídne notebook pouze standardní sestavu diod, konkrétně ukazatele zapnutí (v režimu spánku bliká), stavu baterie (při nabíjení problikává, stav baterie pod 20% je indikován červenou barvou), stavu bezdrátových připojení (Bluetooth a WiFi) a samozřejmě aktivitu pevného disku. U jiných notebooků bývá obvyklou barvou zelená, často se setkáme s oranžovou nebo modrou, Lenovo však vsadilo na bílou a musím říct, že působí velice svěže. Jen dioda na DVD vypalovačce hraje malinko falešně, protože je standardně zelená (káráme dodavatele mechaniky). Není to však nic výjimečného, spousta notebooků touto drobností „trpí“.

Víko displeje, resp. jeho vrchní strana, je vkusně a opět decentně ozdobená konturou, která notebook v zavřeném stavu činí poměrně zajímavým a elegantním. Velké stříbrné logo výrobce zde samozřejmě nechybí.

Poslední zmínka bude patřit přední hraně základny – ta v sobě skrývá přepínač bezdrátového připojení a dva reproduktory („skrývá“ není úplně správné slovo, protože znatelné jsou díky klasické bodové mřížce celkem dobře).

Kvalita zpracování

Mám rád milá překvapení a v případě Lenovo G550 jsem překvapený dvojnásob. Plasty téměř dokonale lícují, nikde se nic neprohýbá, neskřípe ani nevrže, i při hrubějším úchopu působí konstrukce velice bytelně. Spousta kvalitních a hlavně podstatně dražších notebooků má problémy s prohýbáním opěrek zápěstí, neubránili se mu ani kolegové z vlastní stáje ThinkPad, ale G550 v tomto ohledu naprosto exceluje – abyste zaregistrovali byť sebemenší prohnutí plastu, musíte vyvinout opravdu velkou sílu. Také víko displeje se prohýbá citelně méně než u konkurence, při stlačení na displeji vznikají duchy jen výjimečně, je pevné i v krutu. To vše je možné i přesto, že je notebook „pouze“ z plastu!

Samozřejmě nic není dokonalé a i v tomto směru najdeme na novince pár mušek. Spodní kryt základny se v prostoru DVD mechaniky prohýbá, ne však nijak dramaticky, plocha prohýbání taky není neúměrně velká a navíc – opět se nejedná o výjimku oproti ostatním notebookům. Trochu menší shovívavost mám s panty víka displeje, které ve mně moc nadšení nevyvolaly. Mají sice celkem slušnou tuhost, ale displej má vůli, která vás bude mrzet při cestách vlakem nebo autobusem. Podobnou vůli jsem pozoroval třeba na minulé generaci HP Pavilionů, ty ale v tuhosti pantů zaostávaly, a tak se víko otřesy samo rozevíralo. To u G550 naštěstí nehrozí.

Klávesnice, touchpad, porty

Klávesnice

V obecnou známost vešlo, že Lenovo klávesnice prostě umí, léta to dokazuje na ThinkPadech. Štěstím pro nás je, že naprosto stejně kvalitní klávesnice najdeme i v ostatních modelech tohoto výrobce, G550 nevyjímaje. Klávesnice je dobře usazená i přichycená, nikde nerezonuje ani se významněji neprohýbá, jednotlivé klávesy mají jistý stisk s příjemnou tuhostí i zvukem. Jedinou vlastnost, kterou G550 nezdědila, je přítomnost odtokových kanálků při polití klávesnice tekutinou – na to ještě Value line zařízená není.

Nikdy jsem s klávesnicemi Lenovo neměl potíž, takže zmínku o tom, že je funkční klávesa „nezvykle“ v rohu na pozici Ctrl, beru už jen jako povinné klišé. Klávesy v numerickém bloku mají stejnou plochu jako ostatní klávesy, ale rozestupy mezi nimi, lépe řečeno okraje kláves, jsou minimální, takže jsou užší.

Už u indikátorů jsem se zaměřil na barevné detaily, nemohu je opomenout ani v případě klávesnice. U ostatních výrobců jsem viděl různé barvy funkčních kláves – modrou, bílou – ale G550 v tomto ohledu opět vybočuje (nicméně změna oproti G530 se nekoná) – klávesa Fn i ostatní funkční klávesy, resp. alternativní funkce kláves, jsou vyobrazeny oranžovou barvou. Pomocí nich můžeme ovládat multimédia (Fn + F9-F12), jas displeje, hlasitost, dá se pomocí nich notebook uvést do režimu spánku, vypnout displej (samostatné tlačítko mi pro tuto možnost třeba u ThinkPadu chybí), přepínat profily zobrazení a externích obrazovek, vyvolat nastavení bezdrátových zařízení či vypínat a zapínat touch pad (bohužel bez jakékoliv signalizace).

Co do fyzické kvality jsem s klávesnicí naprosto spokojený, jen rozložení je v některých ohledech pro mě silně nezvyklé. Nejzásadnější problém mám s tím, že poměrně frekventované klávesy Home a End jsou proti jakémukoliv zdravému rozumu umístěné jen jako druhá funkce kláves Page Up a Page Down, které jsou taky celkem nelogicky umístěné v bloku s šipkami.

Touchpad

Nebudu to protahovat – s ALPS touchpadem jsem příliš spokojený nebyl. Za ta léta jsem si zvykl na touchpady Synaptics, které mají kvalitu řádově vyšší. Ovladač ALPS touchpadu je sice v některých ohledech zajímavější než konkurenční řešení (např. možnost nastavit automatické scrollování při stisknutí obou tlačítek touchpadu, prevence proti nechtěnému přesunutí kurzoru při psaní na klávesnici nebo změna orientace dotykové plochy), ale v tom nejpodstatnějším ohledu zaostává – v odezvě – celou dobu kurzor jen neochotně dobíhá váš prst a reakční doba při přiložení prstu je také opravdu dlouhá. Celou situaci ještě zhoršuje nevhodný povrch dotykové plošky, po kterém se špatně pohybuje prstem, a samotná tlačítka pod touchpadem s opravdu neobvykle tuhým stiskem.

Bohužel se na většinu těchto problémů špatně zvyká, nicméně touchpad většinu času obvykle nepoužíváme, proto bych doporučil nákup USB myši co možná nejdříve.

Porty

Co se portů týče, budeme mít poměrně rychle hotovo. Lenovo G550 v nejnižší výbavě, kterou máme k dispozici, nabízí pouze tři USB porty, výstup VGA D-SUB, klasický gigabitový ethernet RJ-45 a všudypřítomné 3,5 mm jacky na sluchátka a mikrofon.

Pokud bychom zvolili vyšší výbavu, měli bychom k dispozici ještě čtečku paměťových karet 7 v 1, Express Card slot a HDMI výstup. Všechny záležitosti ale můžeme, myslím, v naší cenové relaci oželet, jen pro čtečku paměťových karet nám možná ukápne slza.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Displej

Jak už jsem zmínil, Lenovo se prostřednictvím G550 připojilo k proudu „filmových“ 16:9 displejům, do budoucna plánuje jejich použití i u zbývajících řad a postupně tak opouštět „starý“ poměr 16:10. Já sice zastáncem zmenšování vertikálního prostoru nejsem, ale svět si to zřejmě žádá. Úhlopříčka displeje je vůči jeho poměru stran standardní, 15,6″, rozlišení je známé HD Ready, resp. 1366 × 768 pixelů. V případě displeje došlo ještě k dalšímu posunu vstříc moderním trendům, disponuje totiž LED podsvícením – k tomu žádný negativní komentář mít ani nemůžu – svítivost displeje je výborná (udává se 220 nit – jednoznačně lepší než u starých CCFL displejů), diody navíc snižují spotřebu. Barvy, kontrast a pozorovací úhly nevybočují ze standardu. Opět si neodpustím rýpnutí do ThinkPadů – ty se, co do kvality zobrazení, s G550 v poloviční hodnotě rovnat nemohou.

Nad displejem najdeme všudypřítomnou webovou kameru s dostatečným rozlišením VGA (640 x 480 pixelů). Signalizace aktivity bohužel chybí, což je maličko škoda. Víko displeje je kvůli konstrukci pantů možné otevřít pouze do úhlu 140¬∞.

Zvukové možnosti

Vestavěné 2W reproduktory svou kvalitou nijak nevynikají ani podstatněji nepokulhávají – zvuk, který se z nich line, je standardně zkreslený, basy jsou slabé, výšky příliš silné. Menším neduhem je částečná zastřenost jejich zvukového podání, jinak nemám větších námitek.

Reproduktorům a vestavěné webové kameře sekunduje poslední aparát nutný pro internetovou telefonii (či Skype, chcete-li), a sice mikrofon. Ten najdeme přímo nad klávesou F12 v podobě miniaturního otvoru.

Datové úložiště

Ani v tomto ohledu nečekejme od Value line notebooku zázraky, leč velikost pevného disku můžeme považovat za lehce nadstandardní – obvyklou velikostí je dnes 250GB, testovaný kus měl 320 gigabajtový Western Digital. V tomto ohledu si myslím, že je vše v naprostém pořádku.

Výkon, provozní hluk, chlazení

Výkon

Sestava dvoujádrového procesoru Intel Pentium T4200 tikajícího na frekvenci 2GHz, 3GB DDRIII RAM (pouze na 800MHz) a integrovaného grafického jádra Intel GMA X4500MHD si sice certifikaci Centrino nezasloužila, ale z řady kancelářských notebooků nevybočuje ani výkonem, ani konzumací elektrické energie.

Pětačtyřiceti nanometrový procesor podává standardní výkony, brzdou systému i přes nižší hodnotu L2 cache rozhodně není. Notebook nabízí maximum operační paměti využitelné 32 bitovým systémem a s integrovanou grafikou Intel máte šanci si ve chvílích volna zahrát nějakou tu starší hru. Logika i syntetické testy v 3D Marku napovídají, že na jakékoliv vážnější hraní výkon samozřejmě nestačí, ale nic jiného se ani nedalo čekat.

Provozní hluk a chlazení

Původně jsem chtěl i chlazení označit slovem „standardní“, po zpětném zvážení by to ale bylo trochu nespravedlivé. Přestože standardně vypadá, jelikož nasávací otvor najdeme vespod a výdech na levé straně, spíš označení „nadstandardní“ je to pravé. Teplota povrchu notebooku v žádné části základny nepřekračuje 32¬∞C. Jinak řečeno – nebudete mít větší problém pracovat s notebookem na klíně. Je ovšem potřeba si přiznat, že spíš než chlazení na tom má lví podíl použitá architektura. Zajímavostí je, že teploty spodní i vrchní strany jsou prakticky shodné, což nebývá zvykem (spodní strana se obvykle znatelně více zahřívá).

Pro spoustu uživatelů (včetně mě, resp. hlavně pro mě) je velmi důležité, jaký hluk chlazení vydává. V tomto ohledu odvádí ventilátor dobrou práci, resp. celkem odpočívá – ať už při chodu na baterii, nebo při napájení ze sítě, ventilátor buď neběží vůbec, nebo jen na velmi nízkých otáčkách (při režimu „Rovnováha“!), za což dávám notebooku velké plus. Moje uši vycvičené 10 lety hry na housle jsou tedy spokojené.

Konektivita, napájení, výdrž

Konektivita

Ze standardu nevybočíme ani teď – Lenovo osazuje do G550 síťové prvky Broadcomm (u vyšších modelů Intel). Tuto značku najdeme jak na gigabitovém ethernetu, tak na WiFi (802.11 b/g) a Bluetooth (2.0) modulu. Pro hardwarové vypnutí bezdrátových zařízení je na přední hraně základny vyhrazený vypínač. Je dobrým (Špatným? To nechám na vás.) zvykem instalovat do všech notebooků modem, G550 jím ale nedisponuje v žádné variantě.

Napájení a výdrž

Cenné Watty komponentám rozděluje na první pohled slabší 6 článková 48Wh Li-Ion baterie, která z těla notebooku naštěstí nevyčnívá. Dokonce mile překvapila tím, že se ani neviklá, neklape, prostě drží jako přibitá na dvou zámcích. Napájecí adaptér, na kterém se mimochodem po zapojení do elektrické sítě modře rozsvítí malé logo Lenovo, je schopen baterii za chodu notebooku nabít za zhruba hodinu a půl, což je taky pozitivní výsledek.

I přes nižší papírový výkon baterie jsem byl s výdrží notebooku celkem spokojený – nepodává žádné nevídané výsledky, ale opět se drží s dobrým průměrem, který mu samozřejmě „multimediální“ notebooky mohou závidět. V praxi to vypadá tak, že při běžné kancelářské práci můžete být bez elektrické energie více než čtyři a čtvrt hodiny, sledovat film je možné téměř dvě a půl hodiny. Potřebujete-li při práci i WiFi, surfovat můžete bezmála čtyři hodiny.

Lenovo dodává svůj vlastní software na správu napájecích profilů. To by nebylo až tak zajímavé a zajímavosti nepřidává ani fakt, že v porovnání s vestavěným nastavením ve Windows Vista žádné možnosti navíc nenabízí. Jen kvůli jedné funkci stojí za to jej používat – pokud zvolíte profil „Super spořič energie“, aplikace vypne kromě WiFi a Bluetooth adaptérů taky ethernet, zvukovou kartu a sníží barevnou hloubku na 16 bitů, což může být užitečné, chcete-li prodloužit dobu práce na baterii opravdu na absolutní maximum. Trochu mi to připomíná funkci Battery Stretch u ThinkPadů.

Software, zhodnocení

Lenovo software

Přestože Lenovo ke své nejnižší řadě notebooků nedodává téměř žádné aplikace, takže se rozhodně nebudete cítit v softwarové bavlnce jako s výše postaveným ThinkPadem, o vše podstatné bylo postaráno. Všechen software od Lenova je dokonce kompletně v češtině.

Většinu softwarové výbavy tvoří ovladače a malé podpůrné aplikace funkcí klávesnice, a to jednoduchý přepínač zobrazení (externí/interní obrazovky) alias „Vypínač zobrazovacího zařízení“, rychlé přepínání rozlišení displeje či nastavení bezdrátových zařízení (zapínání a vypínání WiFi a Bluetooth). O správci napájení jsem se již zmiňoval v sekci o napájení a výdrži.

Jedinou aplikací, která nesouvisí s ovládáním základních funkcí notebooku, je Lenovo OneKey Rescue System, což je Lenovem brandovaný a značně ořezaný zálohovací software Cyberlink Power2Go.

Závěrečné hodnocení

Odpověď na otázku v úvodu je jednoduchá – G550 opravdu Lenovu ostudu neudělá, právě naopak. Největšími devizami tohoto stroje jsou velmi dobrá konstrukce, opravdu kvalitní klávesnice s numerickým blokem a samozřejmě cena. Doporučit tento notebook bych se nebál ani jedné ze jmenovaných uživatelských základen – pro studenty bude podstatná kvalita konstrukce kvůli přenášení a slušná výdrž na baterii, malým podnikům vyjde vstříc konzervativní design s velmi kvalitní klávesnicí a domácnostem zase dobrý displej. Škoda jen absence čtečky paměťových karet a FireWire portu. To bychom už ale chtěli asi moc, proto je vše odpuštěno.

Kompletní fotogalerie

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testy výdrže

Plusy/mínusy

+ kvalita zpracování a pevnost notebooku
+ výborná klávesnice s numerickým blokem
+ povrch bez otisků prstu

– trochu zklamáním je touchpad

Lenovo G550

Cena:

11 000 Kč

Procesor:

Intel Pentium T4200 (2,0GHz, 1MB L2 cache)

Operační paměť (vestavěná):

3GB DDRIII

Operační paměť (rozšiřitelná do):

4GB

Pevný disk (velikost):

320GB

Pevný disk (rychlost):

5400 ot./min.

Pevný disk (typ připojení):

SATA

Optická mechanika (typ):

DVD±RW

Velikost displeje (palců):

15,6

Rozlišení displeje:

1366 × 768

Grafická karta:

Intel GMA X4500MHD

Grafická paměť:

až 748MB (sdílená)

WiFi:

b/g

Bluetooth:

ano

Mobilní komunikace:

ne

Operační systém:

nedodává se s OS

Porty (s výjimkou USB):

D-Sub, audio, ethernet

Počet USB portů:

3

Slot pro karty:

ne

Rozměry:

358 × 260 × 38,5 mm

Hmotnost:

2,69 kg

Výsledky testů

3DMark03 (body):

1786

3DMark05 (body):

1023

3DMark06 (body):

716

PCMark05 (body):

3918

HD Tune (MB/s; ms):

51,3 / 18,2

prime 32M (čas):

38,172 s

 

 

Výdrž web* (čas):

3:51 h

Výdrž kancelář** (čas):

4:16 h

Výdrž multimédia*** (čas):

2:25 h

Poznámka: * prohlížení webu přes WiFi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto WiFi i Bluetooth; *** přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, WiFi aktivní

Ohodnoťte tento článek!