Lenovo IdeaPad G570: plnohodnotný notebook za pakatel (první pohled)

0

Levné patnáctipalcové notebooky jsou z velké části přibližně stejné. Obvykle nemívají příliš kvalitní zpracování, jsou celé z plastu a v nejhorším případě ještě k tomu lesklé. Displeje mají vždycky rozlišení 1366 × 768 bodů a často také lesklou úpravu, notebooky využívají integrované grafiky a slabé a vzhledem k výkonu obvykle dost „žravé“ dvoujádrové procesory nižších řad Intelu (Celeron, Pentium) či AMD (Brazos, nejslabší Llana). Nevelký výkon a horší zpracování a displej je něco, s čím je třeba počítat – co si zaplatíte, to dostanete. U IdeaPadu G570 to ale platí jen tak napůl – notebook má spoustu společných prvků s dražšími IdeaPady, jako je třeba oblíbený Y570, a to mu propůjčuje v některých ohledech kvalitu u superlevných notebooků jen zřídka vídanou.

Lenovo IdeaPad G570

Kovová základna a geniální klávesnice

Na první pohled se jedná o skutečně klasický levný patnáctpalcový notebook; prozrazuje jej pololesklé víko z docela levně vypadajícího plastu, což je vlastnost, kterou mají snad všechny počítače v podobné cenové kategorii (a bohužel i některé o dost dražší). Po otevření vás ale čeká překvapení: horní strana základny je z kusu kovu. Celková pevnost notebooku navíc sice není úplně perfektní, ale mezi podobně levnými konkurenty patří G570 jednoznačně mezi kvalitněji působící modely; víko se sice kroutí poměrně dost, ale základna působí poměrně pevně a nemám strach ji chytit za jeden roh. To bohužel není pravidlem, každopádně mě to však příjemně překvapilo.

Zadní víko z pololesklého plastu nevypadá zrovna sexy

Ještě příjemnějším překvapením je klávesnice. Zkušenější uživatelé ji možná znají, je u zřejmě všech IdeaPadů společná a opravdu neuvěřitelně dobrá, a to nejen klasicky „za ty peníze“, ale i sama o sobě. Většina ostatních výrobců, a je jedno v jaké kategorii, se má co učit – tady je skvělý stisk, hluk (nebo spíše ticho) při psaní a i rozložení je rozumné. Podobně povedený je i touchpad, i když u něj už superlativa používat nebudu – je řekl bych lehce nadprůměrný, nic více, nic méně.

Klávesnice je asi nejlepší vlastností notebooku

Klávesnice a touchpad jsou u G570 asi hlavními taháky. Je asi jasné proč – co se týče výkonu nebo třeba displeje, notebooky v této cenové kategorii jsou na tom plusmínus stejně; při zachování minimální ceny se prostě těžko dělají zázraky, tedy až na výjimky jako skoroherní Asus K53TA za dvanáct tisíc. U ovládacích prvků naopak prostor pro odlišení se existuje, protože vyrobit dobrou klávesnici asi zas tak drahé nebude a tady je vlastně stejná, jakou Lenovo používá i na dalších IdeaPadech – nikdo naštěstí nevymýšlel nějakou novou a výrobce se držel osvědčeného standardu.

Systém v ceně

Dalším pozitivem je, že i u této velmi levné konfigurace nechybí předinstalovaný systém. Z pohledu dražších notebooků to zní jako samozřejmost, ale v ceně pod 11 tisíc to tak není – někdy výrobci ušetří právě tady a pokud si takový kousek koupíte, jste nuceni smířit se s GNU/Linuxem (nic proti němu) nebo Windows koupit samostatně. Systém Windows 7 Home Premium v ceně je tudíž docela slušné plus, i když na druhou stranu je pravda, že notebooky bez systému se vyskytují hlavně v cenách pod magickou hranicí deseti tisíc.

Konektory na levé straně; nechybí HDMI a překvapí eSATA
Napájecí adaptér je krásně miniaturní

Asi poslední zajímavostí na IdeaPadu G570 je port eSATA. Ten částečně nahrazuje absentující USB 3.0; eSATA je méně univerzální, ale je milé, že tady najdeme alespoň nějakou možnost přenosu rychlejšího než starší USB 2.0. Nechybí ani digitální výstup na monitor HDMI, což také u starších levných patnáctek není úplná samozřejmost – po stránce konektivity je tak tento model vybavený slušně.

 

To je prozatím vše, co vám k notebooku povíme. V recenzi se podíváme, jak je na tom displej, jak laptop působí po delším používání, na výkon (že na hry není vám řekneme klidně už teď, ale zajímavé bude třeba měření přenosových rychlostí disku) a také na výdrž – na to jsme obzvláště zvědaví. Akumulátor má kapacitu 49 Wh, což nezní nejhůře, ale nechme se překvapit.

Na první pohled působí G570 dost solidně a své „slavné rodině“ IdeaPadů určitě ostudu neudělá. Na test se můžete těšit někdy během příštího týdne.

Ohodnoťte tento článek!