Lenovo IdeaPad S10-3: přesvědčí i třetí generace oblíbeného netbooku?

0

Plusy a mínusy

+ Dobrá plnohodnotná klávesnice
+ Slušná výdrž na baterii
+ Kvalitní konstrukce

– Rámeček displeje citlivý na škrábance
– Tlačítka integrovaná v touchpadu

Úvod, vzhled, kvalita zpracování

Trh s netbooky je co do dynamiky asi nejzajímavější, přestože největší boom těchto zařízení už pominul. Produkty jednotlivých výrobců jsou si výbavou podobné jako vejce vejci, a tak se zákazník může rozhodovat v podstatě pouze podle osobních sympatií či „vychytávek“ jednotlivých modelů.

Lenovo má své netbooky zařazené ve stáji IdeaPad, masově rozšířenou úhlopříčku 10″ zastupuje řada S10, která se dočkala už třetí generace v podobě modelu S10-3. Jaká je a zda nabízí něco navíc, si povíme právě teď. Doplním jen, že testovaná konfigurace s procesorem Intel Atom N450, 1 GB RAM a integrovaným grafickým jádrem Intel GMA 3150 se prodává zhruba za 7 000 Kč s DPH.

Vzhled

Jak už jsem zmínil, Lenovo IdeaPad S10-3 je 10,1″ netbook, čemuž do značné míry odpovídají i rozměry těla přístroje (268 × 168 × 16-24,4 mm) a příjemná váha 1,17 kg. Novinka přinesla také nové šasi, které se spíše než předchozím netbookům Lenovo podobá modelům G560 či U550.

Už zavřené zařízení působí nápaditě, protože Lenovo použilo svůj starší „fígl“ v podobě konturovaného víka displeje, které se v tomto případě nejvíce podobá IdeaPadům řady U – nad povrch černého plastu vystupuje vzorek šachovnice, v rohu najdeme logo výrobce, které prostě nesmí chybět. Panty jsou pokovené, avšak samozřejmě plastové.

Otevřeme-li na pohled velmi tenké víko displeje, určitě nezůstaneme nezaujati – černá chiclet klávesnice je pro Lenovo stále netradičním oživením, opěrky rukou a touchpad úspěšně imitují broušený kov, ač jsou plastové. Navíc celá základna nevykazuje žádný nežádoucí lesk, což prostě musím pochválit. Rámeček kolem displeje je černý stejně jako víko, ovšem s lesklou povrchovou úpravou (mimochodem se opravdu velmi lehce poškrábe). Po bocích displeje je rámeček širší kvůli vytvoření místa pro klávesnici, v tomto prostoru si netradičně své útočiště našla i některá speciální tlačítka; nad displejem se nachází webová kamera s mikrofony, logo Lenovo a označení modelu naopak pod ním.

Veškeré diodové indikátory jsou, jak jsme u IdeaPadů zvyklí, v bílé barvě. Ukazatele napájení, stavu baterie či nabíjení (při nabíjení bliká, nízký stav označuje červená barva), bezdrátové komunikace a aktivity disku najdeme vlevo na přední hraně základny, indikace CapsLocku je zabudovaná v displeji.

Kvalita zpracování

Zpracování S10-3 je opravdu dobré. Víko má dostatečnou pevnost jak v krutu, tak při větším tlaku, určité vlnění v obraze pozorujeme jen v levém spodním rohu. Tuhost základny je taktéž příkladná, povrzávání se nekoná. Lícování plastů nepotřebuje komentář – je bezvadné. Při srovnání s minulou generací si S10-3 o trochu polepšila.

Klávesnice, touchpad, porty

IdeaPad S10-3 je mezi netbooky menší unikát, protože disponuje klávesnicí plné velikosti, v pro Lenovo stále netypicky módním chiclet stylu. Kvůli rozměrům přístroje samozřejmě úplně plnohodnotné rozložení čekat nemůžeme, a tak se v určitých směrech s místem prostě muselo šetřit. Krajní sloupce kláves prodělaly znatelnou odtučňovací kúru, na druhou stranu blok s kurzorovými šipkami má až velkorysé rozměry.

Jak jsme u Lenova zvyklí, klávesa Fn (u IdeaPadů oranžová) se nachází v levém spodním rohu místo Ctrl. Klávesy Home a End jsou i v případě S10-3 nepohodlně jen jako druhá funkce tlačítek PgUp a PgDn. Dalších sekundárních funkcí na klávesnici mnoho nenajdeme, pokrývají pouze základní funkce, zmizel i „numerický blok“ v pravé polovině, s ním i tlačítko NumLock. Na kurzorových šipkách je tradičně ovládání jasu displeje a hlasitosti, vypnutí zvuku na klávesnici zcela chybí. Horní řada kláves nabídne vypnutí vestavěné kamery, spánek, zhasnutí displeje, přepínání zobrazovacích zařízení, softwarový přepínač bezdrátových sítí, vypínání touchpadu (bez diodové signalizace) a ovládání multimédií; F12 je ze záhadného důvodu pouze jako vedlejší funkce F11.

Z psaní na klávesnici mám veskrze dobré pocity – chod kláves je tichý, tvar příjemný, odpor i zdvih celkem vyhovuje, jen je potřeba na klávesy někdy více zatlačit. Doplním jen, že se klávesnice v oblasti kolem F7 mírně prohýbá při psaní (to spíše přisuzuji kusu).

Dalším unikátem u tohoto IdeaPadu je umístění některých tlačítek do víka displeje, resp. jeho lesklého rámečku. Vlevo najdeme barevně odlišené tlačítko napájení, vpravo tlačítka OneKey Recovery a QuickStart, které spouští stejnojmenné aplikace.

Touchpad

Kvůli „velké“ klávesnici bylo nutné trochu zredukovat rozměry touchpadu, což se dnes s oblibou děje integrací tlačítek přímo do dotykové plochy. Přestože je to řešení veskrze nepraktické pro náročnější použití (držíte-li tlačítko a zároveň chcete přesouvat), touchpad Synaptics si s tím většinou už na druhý pokus poradí.

Dotyková ploška má, jak jsme u Synaptics zvyklí, bezproblémovou odezvu i citlivost. Touchpad podporuje i některé vícedotykové funkce, jako je přibližování, otáčení či mnou velmi oblíbené rolování dvěma prsty.

Porty

Máme před sebou netbook, proto nemůžeme očekávat žádné konektorové orgie. Své místo si tak výhradně po bocích našly vpravo dva 3,5 mm audio konektory, dvě USB, ethernetový konektor (stomegabitový od Realteku) a místo zámku Kensington pouze očko pro poutko. Na levé straně máme analogový VGA výstup na monitor (standardní kvalita obrazového výstupu, bez výrazných ruchů, doporučuji rozlišení do 1650 × 1080 bodů), zdířku napájení, jeden USB port a slot pro paměťové karty.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

10,1″ displej s lesklou povrchovou úpravou, TN maticí a LED podsvícením dodala taiwanská společnost AUO (jedná se o model B101AW02 V0). Kontrast, pozorovací úhly, svítivost i barevné podání jsou standardní. Také rozlišení je netbookovým standardem, čítá 1024 × 600 bodů.

Víko displeje působí díky zkoseným hranám opravdu útle, ve skutečnosti jde ale jeho tloušťka s hlavním proudem. Opět se setkáváme s panty umístěnými za tělem notebooku, a tak je maximální úhel otevření omezený zhruba na 130¬∞. Jejich chod mě ale mile překvapil – je jemný, víko se díky tomu a vykrojení základny příjemně otevírá jednou rukou, přitom pozici drží dostatečně pevně.

Na závěr tohoto oddílu nemohu nezmínit ve víku vestavěnou VGA (640 × 480) webovou kameru s (velmi slabou) diodovou indikací.

Zvukové možnosti

Podobně jako v případě portů budeme i se zvukovými možnostmi poměrně rychle hotoví. Zvukový výstup zajišťuje v čipové sadě integrovaný kodek Realtek, vestavěné reproduktory se nachází na spodní straně notebooku. Jejich hlasitost je na tak malé zařízení více než dostatečná, zvukové pozadí v menší, tišší místnosti poskytne bez problému, ovšem položíme-li netbook na klín či zvuk pohlcující podložku (pohovka, postel a podobně), hlasitost tím pochopitelně významně utrpí. Dodám ještě, že si Lenovo IdeaPad S10-3 zasloužil certifikaci Dolby Headphone.

Webové kameře sekunduje dvojice stereofonních mikrofonů ve víku displeje. Zvuk zaznamenávají poměrně slušně, lépe než většina jiných, i multimediálních notebooků, litovat můžeme jen zvýšeného šumu na pozadí, který dostatečně nezredukujeme žádným způsobem.

Datové úložiště

Klasický mechanický pevný disk od společnosti Hitachi má parametry běžné pro netbooky – kapacita 160 GB, 5 400 otáček za minutu; při běžné činnosti se nijak významně nezahřívá, patří spíše k těm tišším. Hodnoty naměřené v testech jsou pro disk s nižší hustotou zápisu standardní.

Pozitivní zprávou je přítomnost Active Protection System, což je aplikace známá především z profesionálních ThinkPadů, která postupně prosakuje do některých modelů IdeaPad. Jedná se o utilitu, která pomocí senzoru gravitačního zrychlení monitoruje polohu notebooku a v případě zaznamenání nebezpečí pádu zaparkuje hlavičky pevného disku, čímž jej ochrání před poškozením.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Jak jsem již zmínil, základním rozlišovacím znakem IdeaPadu S10-3 od svého předchůdce je nová architektura, na kterou v podstatě všechny dnešní netbooky přešly. Setkáváme se s procesorem Intel Atom N450 (Pineview-M), který disponuje jedním jádrem běžícím na 1,66 GHz, 512 kB L2 cache a podporou Hyper-Threadingu, tedy zpracováváním dvou vláken na jednom jádru (lidově nazýváme „virtuálním dvoujádrem“). V procesoru je integrovaný jednokanálový paměťový řadič, který obsluhuje 1 GB DDRII RAM (667 MHz), a také grafické jádro GMA 3150, což je v podstatě starší GMA 3100 zabalené do modernějšího, 45 nm výrobního procesu. Použita byla jediná dostupná čipová sada Intel MN10.

Výpočetní výkon je samozřejmě slabý, avšak s drobnými prodlevami dostatečný na úkoly, pro které je netbook stvořen – prohlížení internetu, obsluhu e-mailů a základní práci s dokumenty. Jelikož integrovaná grafická karta podporu akcelerace HD videa nepřináší, ani v tomto směru nenastal prakticky žádný posun vpřed, a tak s odřenýma ušima zhlédnete méně náročné video v 720p.

Provozní hluk a chlazení

Hovořit v souvislosti s S10-3 o hluku je opravdu nemožné. Pevný disk hlučný není, chod ventilátoru nemáte šanci postřehnout. Chlazení z netbookového standardu nevybočuje, teploty se drží na naprosto přijatelných úrovních; nepříjemné začnou být jedině v případě, že počítač při vysokém vytížení delší dobu provozujete na povrchu, který neumožňuje ventilaci.

Po několikahodinové vysoké zátěži dosáhne teplota procesoru 60¬∞C, pevný disk se drží pod 40¬∞C a nejteplejší část spodní strany (prostředek) nepřesáhne 39¬∞C; vzduch vyfukovaný ventilátorem má v takovém případě teplotu 45¬∞C. Při nízkém výkonu a kancelářské práci jsou teploty samozřejmě o poznání příjemnější – procesor 36¬∞C, pevný disk 32¬∞C, rub notebooku 34¬∞C a ventilátor 29¬∞C. Prohlížení internetu teploty dramaticky nezvedne – 45¬∞C na procesoru, 35¬∞C na pevném disku, spodní strana šasi nepřesáhne 37¬∞C a z ventilátoru vychází v podstatě studený vzduch (31¬∞C). Přehrávání filmu je co do teplot internetu podobné – procesor se drží pod 50¬∞C, pevný disk se ustálí na 34¬∞C, prostředek spodní strany má tělesnou teplotu (36¬∞C) a ventilátor opět vyfukuje vzduch o teplotě 31¬∞C. Zahřívání klávesnice či prostoru kolem ní se nekoná.

Bezdrátová konektivita, Napájení a výdrž

Netbook bez dostatečné bezdrátové konektivity by byl jako ryba bez vody, a tak nepřekvapí přítomnost Bluetooth 2.1 s EDR (Broadcom) a WiFi standardů b/g/n (Atheros). Odšroubujeme-li odnímatelný panel na rubu šasi, zjistíme, že je přítomen volný miniPCI-E slot a anténní příprava pro doplnění adaptéru mobilního připojení k internetu, pod baterií se ještě skrývá slot na SIM kartu.

O přepínání bezdrátových zařízení se stará jak softwarové tlačítko (Fn+F5), tak hardwarový spínač na levé straně základny.

Napájení a výdrž

Energii našemu IdeaPadu distribuuje šestičlánková Li-Ion baterie Sanyo o kapacitě 51 Wh (296 g), která z těla zařízení vyčnívá celkem elegantně zhruba o 1 cm směrem dolů. Dodávaný napájecí adaptér má výkon 40 W a je schopen za chodu zařízení nabít zhruba za 3,5 hodiny. Jeho váha i s kabeláží je velmi příjemných 276 g.

Jak jsem se zmiňoval, ve výkonu nová architektura Intel Pineview v podstatě žádné změny nepřinesla, ovšem podstatný rozdíl nastává právě ve spotřebě, kdy došlo díky modernějšímu čipsetu, úspornější grafické kartě a přesunu paměťového řadiče do procesoru k poměrně radikálnímu snížení spotřeby o 40%.

Při nízkém výkonu a kancelářské práci se spotřeba pohybuje kolem 5 W (provádí-li Word kontrolu pravopisu, stoupne až na 7,5 W), a tak se můžeme dostat až na více než 8 hodin výdrže (reálně zhruba 6-7 hodin). Brouzdání po internetu je trochu energeticky náročnější, spotřeba stoupne na 5-6 W (při přehrávání flashového videa 7-8 W), a tak vydrží baterie netbook napájet necelých 7 hodin. Na jedno nabití baterie můžeme přehrát až tři celovečerní filmy při spotřebě 7,5-8 W.

Linux, Dodávaný software, Zhodnocení

Nejnovější verze linuxové distribuce Ubuntu 10.04 (LTS) neměla s IdeaPadem S10-3 žádný výraznější problém – grafické efekty fungovaly, systém si byl schopný nalézt všechen hardware včetně bezdrátových adaptérů (jen je nutné je klasicky předem ve Windows aktivovat, Linux je jinak nevidí; až pak je dokáže ovládat). Jediné, co nefungovalo, byla většina vedlejších funkcí (vypínání touchpadu, regulace jasu displeje apod.).

Zmíním ještě, že linuxové ovladače touchpadu si oproti těm windowsovým s přesouváním pomocí držení tlačítka neporadí.

Dodávaný software

Základ softwarové výbavy tvoří operační systém Microsoft Windows 7 Starter, který je svou nenáročností a omezeními pro netbooky asi ideální – oproti dříve používaným Windows XP Home Edition přináší modernější jádro a funkce, přičemž subjektivně je svižnost systému stejná.

Většinu předinstalovaného softwaru tvoří různé doplňkové utility od výrobce, zbytečných zkušebních verzí tu najdeme opravdu pomálu. Aplikace Lenovo DirectShare slouží pro jednoduché sdílení souborů či pošty bez nutnosti připojení k internetu. Lenovo ReadyComm je obdobně zaměřená aplikace – jedná se o správce síťových připojení a sdílení. Lenovo Energy Management obstarává správu napájení, jedná se bohužel o starší verzi 4, která nepodporuje rozšířené možnosti prodloužení životnosti baterie. O systému Active Protection System jsem se již zmiňoval, uvedu ještě zálohovací software Lenovo OneKey Recovery se záchranným prostředím OneKey Rescue nezávislým na operačním systému, které obsahuje také antivirový systém OneKey Antivirus (založený na technologiích McAfee). Aplikace pro zabezpečení operačního systému a souborů pomocí obličeje se nazývá Lenovo VeriFace. Nesmím také zapomenout na rychlé uživatelské prostředí Lenovo QuickStart ve verzi 2, což není nic jiného než brandovaná linuxová distribuce Splashtop, která startuje během několika vteřin a uživateli nabídne přístup k internetu, instant messaging, e-mail a přístup ke sdíleným multimediálním souborům na disku.

Z aplikací třetích stran najdeme v IdeaPadu S10-3 pouze zkušební verzi internetového zabezpečení od společnosti McAfee, 60denní zkušební verzi Microsoft Office 2007 a balík internetových nástrojů Windows Live včetně nástrojové lišty pro Internet Explorer.

Zhodnocení

IdeaPad S10-3 je již třetí generací 10″ konzumních netbooků Lenovo a od svých předchůdců se ledasčemu přiučil. Netbook v žádném ohledu nepokulhává za konkurencí, nabídne velmi dobrou konstrukci, nadprůměrně kvalitní chiclet klávesnici plné velikosti a pár zajímavých funkcí navíc. V současné době se navíc nabízí za více než lákavou cenu podobnou netbookům starší generace, oproti kterým ovšem přináší podstatně delší výdrž na baterii.

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Lenovo IdeaPad S10-3

Cena

cca 7 000 Kč s DPH

Zapůjčil

Lenovo ČR (www.lenovo.cz)

 

Specifikace

Procesor

Intel Atom N450 (1,66 GHz, 512 kB L2 cache)

Operační paměť (vestavěná)

1 GB (DDRII 667 MHz)

Operační paměť (rozšiřitelná do)

2 GB

Pevný disk (velikost)

160 GB

Pevný disk (rychlost)

5400 ot./min

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

Optická mechanika (rychlost)

Velikost displeje (palců)

10,1

Rozlišení displeje

1024 × 600

Grafická karta

Intel GMA 3150

Grafická paměť

sdílená

Wi-Fi

b/g/n

Bluetooth

ano, 2.1

Mobilní komunikace

ne (anténní příprava)

Operační systém

Microsoft Windows 7 Starter

Porty (s výjimkou USB)

D-Sub, ethernet, 2× audio jack

Počet USB portů

3

Slot pro karty

čtečka karet 4 v 1

Rozměry

268 × 168 × 16-24,4 mm

Hmotnost

1,17 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

2 597

3DMark03 (body)

702

3DMark05 (body)

290 (CPU: 2 016)

3DMark06 (body)

154 (SM 2.0: 71, SM 3.0: -, CPU: 488)

PCMark05 (body)

1 306

HDTune (MB/s; ms)

46,8 / 18,4

HD Tach 32M Burst (MB/s)

113,0

CrystalDiskMark 3.0 (MB/s)

57,97 / 57,69

HWiNFO32

Procesor (Single-/Multi-Threaded)

CPU: 10 906 / 16 025
FPU: 6 100 / 11 184
MMX: 5 667 / 7 155

Paměť (MB/s)

1 900

Disk

Read Burst Rate: 80,15 MB/s
Random Read: 24,23 MB/s
Random Access: 18,08 ms

Cinebench 9.5 (body)

CPU

Single CPU: 92
Multi CPU: 137
Multiprocessor Speedup: 1,49×

GPU

Cinema 4D Shading: 117
OpenGL Software Lighting: 258
OpenGL Hardware Lighting: 342
OpenGL Speedup: 2,92×

Cinebench R10 (body)

CPU

Single CPU: 560
Multi CPU: 671
Multiprocessor Speedup: 1,20×

GPU

OpenGL Standard: 291

Cinebench 11.5 (body)

CPU

0,26

GPU

wPrime 32M (sec.)

116,05

Výdrž web* (čas)

6:50 hod.

Výdrž kancelář** (čas)

8:17 hod.

Výdrž multimédia*** (čas)

5:52 hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!