Lenovo IdeaPad S10e – test dlouho očekávaného minibooku

0

 Plusy a mínusy
 + mechanická odolnost konstrukce
 + výborná klávesnice
 + funkčnost v alternativních operačních systémech

 - nesmyslně nízké vertikální rozlišení
 - malý touchpad
 - jen dva USB porty

Rychlé parametry (přejít na podrobné)
Procesor Intel Atom N270 (1,6 GHz, 512 KB L2)
Paměť/Rozšiřitelná do 1 GB / 2 GB
Pevný disk/rychlost 160 GB / 5 400 ot./min
Displej rozměry/rozlišení 10,1″ / 1 024 x 576
Rozměry 250 x 183 x 27 mm
Hmotnost 1,25 kg
Cena 10 300 Kč

Úvod, vzhled

Lenovo však na nás se svými minotebooky také notnou chvíli zapomínalo, dlouhou dobu se žádný z modelů z řady IdeaPad k nám nedovážel a těch pár kousků, které jste mohli v nabídkách internetových prodejců najít, pocházelo výhradně ze šedých dovozů. Jsme rádi za přehodnocení této politiky, která jen napomůže lepšímu výběru pro nás, zákazníky.

Robustní konstrukce

Lenovo IdeaPad S10e se vizuálně ničím neřadí k profesionální řadě ThinkPad, kterou si většina uživatelů při vyslovení jména této společnosti nejspíše vybaví. Vše je zcela jinak. Es-desítka-éčko je k dispozici ve dvou barevných variantách, bílé a černé. Pro test jsme měli k dispozici variantu bílou.

 

Vnější rozměry notebooku jsou do velké míry definovány desetipalcovou úhlopříčkou displeje, který šasi přesahuje jen o nezbytné okraje. Lenovo S10e se řadí mezi spíše tenčí mininotebooky, i když subjektivně patří k těm mírně těžším. Tento pocit je způsoben především velkým akumulátorem, který notebooku dává do vínku velmi slušnou výdrž, ale o několik centimetrů jej přesahuje.

Svou měrou se na hmotnosti projevuje také samotná konstrukce šasi. Ta je totiž celá vyztužena kovem, který se zkrátka projevit musí. Na druhé straně však díky tomu notebook získává velmi slušnou tuhost, pro kterou mu velmi rádi těch pár gramů navíc odpustíme.

Zatímco rám notebooku je z velké části tvořen z kovu, vnější části jsou plastové. Když notebook dorazil do redakce, povážlivě povrzával při každém dotyku, nejvýrazněji se však hlukově projevovala část před klávesnicí určená pro položení dlaní rukou. Ta je totiž tvořena samostatnou, tenkou a úzkou plastovou skořepinou, která je se zbytkem konstrukce spojena několika šrouby.

Přesto však hodnotíme dílenské zpracování velmi dobře. Že vám to nedává smysl? Nevadí, hned vysvětlím: testovaný kousek měl za sebou již strastiplné putování po nejrůznějších předváděčkách a recenzentech, které se na něm projevilo právě tímto vrzáním. Stačilo však vzít do ruky křížový šroubovák a pečlivě všechny šrouby na spodní straně notebooku dotáhnout. Od této chvíle jsme již z IdeaPadu S10e nedostali ani nepatrné vrznutí.

Zpět ale k samotnému provedení. Celou přední hranu notebooku kryje mřížka, pod kterou jsou ukryty reproduktory a jejíž levá část je věnována světelným indikátorům zobrazujícím stav akumulátoru a bezdrátové sítě.

Klávesnice, porty

Pohodlnost sama

ThinkPady jsou velmi známy svou dobrou a kvalitně zpracovanou klávesnicí. Je potěšující, že Lenovo tento standard udrželo také u svých nejlevějších minibooků a velmi mě těší, že mohu stejné superlativy použít i u testovaného modelu IdeaPad S10e.

Až doposud jsem si myslel, že nejlepší klávesnici v mininotebooku prozatím nabídla společnosti MSI u svého modelu Wind U100. Musím zde svědomitě oznámit, že jej Lenovo IdeaPad S10e z tohoto trůnu sesadila.

Jednotlivá tlačítka jsou dostatečně velká i pro větší prsty, jejich vedení je jisté, zdvih optimální. Z běžných zvyklostí nevybočuje ani jejich hlučnost. Připomínku tak budu mít už tradičně pouze k malému Enteru.

Nad klávesnicí najdete dvojici tlačítek určených po ovládání funkčních stavů notebooku a zapínací tlačítko. A také nesmím zapomenout na zbývající světelné indikátory.

Touchpad je vzhledem k rozměrům notebooku nepříjemně malý a jeho již tak nevelkou plochu ještě dále zmenšuje vyznačená plocha pro posun stránkou. Tlačítka jsou umístěna u spodní hrany, což v případě malých minibooků spatřuji spíše jako nevýhodu oproti vhodnějšímu umístění po stranách touchpadu. Tlačítka jsou dělena symetricky, jejich stisk je až překvapivě hlučný.

Rychlé karty potěší

Vzhledem k tomu, že celou zadní stěnu notebooku okupuje přesahující akumulátor, jsou všechny rozšiřující porty a konektory umístěny po obou bocích přístroje. Levý bok nabízí kombinovanou čtečku paměťových karet, jeden rychlý USB 2.0 konektor a analogový video výstup určený pro připojení monitoru.

Pravý bok pak nabídne univerzální slot pro rozšiřující karty typu ExpressCard/34, vstup i výstup zvuku, druhý rychlý USB port a výstup vestavěné síťové karty.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Co je to probůh za rozlišení?

Displej IdeaPadu S10e vás rozhodně překvapí, stejně jako nás. Již při startu operačního systému si všimnete, že asi všechno nebude tak úplně v pořádku. Prozradí vám to až nezvykle velké jednotlivé pixely. Tedy abychom si správně rozuměli: ne že by body byly nějak obzvlášť velké, jen jsme si zvykli na titěrných displejích malých notebooků vídávat body o poznání menší.

Příčinou je samotné fyzické rozlišení displeje: zatímco u konkurence se běžně potkáváme s rozlišením 1 024 x 600 obrazových bodů, Lenovo uřízlo LCD panel do IdeaPadu S10e ještě užší, na pouhých 1 024 x 576 bodů.

A je to problém. Nejen že se to nelíbí ani samotnému operačnímu systému (který vás neustále poučuje opakující se výzvou, že rozlišení vašeho displeje není optimální), přináší také často problémy v nejrůznějších dialogových oknech, která se zkrátka na displej celá nevejdou.

Otázkou zůstává, proč Lenovo k tomuto nezvyklému rozlišení sáhlo. Možný argument, že toto rozlišení více vyhovuje pro sledování filmů (protože se ve své podstatě jedná o filmový poměr stran 16:9) by mohlo obstát u velkého sedmnáctipalcového notebooku, ale ne u minibooku s desetipalcovou úhlopříčkou. Jediným rozumným důvodem pak zůstává důvod ekonomický, který však také stojí na hliněných základech, protože Lenovo S10e rozhodně k nejlevnějším nepatří. Proč tedy tento kompromis, proč?

Zvukové možnosti přístroje jsou běžné, kvalita reproduktorů ničím nevybočuje ze zažitého standardu své třídy. Hlasitost reprodukce patří spíše k vyšším. Mikrofon je umístěn poměrně nevhodně u levého spodního rohu klávesnice, vinou kterého jej při psaní na klávesnici překrýváte levou rukou. Pokud jste tedy zvyklí při internetovém telefonování psát, budete muset tento návyk nejspíše změnit.

S modrým škorpionem

Pevný disk nabízí kapacitu 160 GB a velmi dobrou rychlost. Ostatně jak by také ne, když měl výrobce neobyčejně šťastnou ruku a IdeaPad S10e osadil modelem Scorpio Blue od společnosti Western Digital. Tento disk s rychlostí ploten 5 400 otáček za minutu a vyrovnávací pamětí o velikosti 8 MB patří k tomu nejrychlejšímu, co můžete v této třídě pevných disků získat.

Tomu odpovídají také naměřené přenosové rychlosti, velmi spokojeni jsme byli také s hlukem, nebo přesněji řečeno s tichostí disku samotného.

Testovaný model disponoval jedním gigabajtem operační paměti typu DDR2. Z toho však bylo 512 MB pevně připájeno na základní desku a druhých 512 MB jako samotný modul v jediném rozšiřujícím slotu. Při rozšíření paměti budete tedy muset tento modul nahradit jiným.

Je škoda, že Lenovo osazení dvou modulů (jeden na desce a druhý v samostatném slotu) bezezbytku nevyužilo použitím dvoukanálového přístupu k paměti. Ten by pak výrazněji zvedl výkon celého systému a především integrované grafické karty, která by z dvojnásobného nárůstu propustnosti paměti těžila nejvíce.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Nic nového pod sluncem

Benchmarky mininotebooků jsou nudnou a ubíjející činností bez špetky vzrušení. Skutečně: vzhledem k tomu, že se veškeré inovace výrobců smrskly pouze ve vymýšlení designu case, nanejvýš doplněné o výběr karty bezdrátové sítě, se žádná překvapení čekat nedají.

U IdeaPadu S10e je to stejné. Výkony ve všech benchmarcích byly v podstatě stejné, jako u kteréhokoli atomového mininotebooku současnosti, drobné odchylky se dají považovat za chyby měření. Však ostatně posuďte z následujících grafů sami.

S větrem o závod

Přístroj, který nám přistál na redakčním stole, nepatřil právě k nejtišším. Jednalo se však o testovací kousek pocházející v podstatě ještě z prototypového vývoje, tudíž mu tuto nectnost nevyčítám. Jak jsem se mohl přesvědčit na finálním, prodejním kousku, jednalo se skutečně o vadu kusu.

Subjektivně bych hlučnost chlazení posadil někde doprostřed mezi MSI Wind U100 a Fujitsu Siemens Amilo Mini. Ten první je tišší než IdeaPad, ten druhý pak hlučnější. Otáčky ventilátoru jsou automaticky regulovány na základě teploty a při běžné zátěži jsou velmi nízké a notebook je téměř neslyšný. Při zvýšené zátěži však přidá na úsilí a hladina hluku pochopitelně stoupne, samozřejmě však pouze po nezbytně nutnou dobu.

Teploty spodní části šasi jsou nízké, nemusíte se obávat spálených stehen, stejně tak prostor pro dlaně zůstává také příjemně chladný. To vše přispívá k velmi dobrým pocitům z celého přístroje.

Bezdrátová konektivita, Napájení a výdrž

Kompatibilita zaručena

Osazením bezdrátové Wi-Fi karty s čipsetem Broadcom jistě udělá Lenovo mnoha uživatelům radost. Nejen že tento čipset patří k tomu nejlepšímu, co můžete v mobilním počítači potkat, současně je také neobyčejně dobře podporován v alternativních operačních systémech.

V duchu právě vyřčeného nás nepřekvapila ukázková citlivost na signál bezdrátové sítě i stabilní přenos bez výraznějších výkyvů. Dobrému dosahu velkou měrou přispívá také vhodně umístěná anténa ve víku displeje.

Bluetooth již naštěstí patří k běžné konfekci a jeho popis se tak může omezit pouze na konstatování, že podporuje standard 2.1 včetně rozšíření EDR.

Pro práci na cestách

Akumulátor s kapacitou 52 Wh patří k větším, z notebooku přečnívá především v zadní části, oplátkou však nabídne dlouhou výdrž. V závislosti na stylu používání se při práci běžně dostanete na hodnotu okolo pěti hodin, při off-line práci pak můžete pomýšlet i na pokoření šestihodinové hranice.

Nabíječka je malá, snadno se přenáší a dokáže plně dobít akumulátor za necelé tři hodiny času.

Linux, Dodávaný software, Zhodnocení

Jak Linux, tak i ostatní

Lenovo IdeaPad S10e je ideálním notebookem pro všechny milovníky alternativních operačních systémů. Použití standardních komponent umožňuje velmi snadnou instalaci nejenom moderních linuxových distribucí, ale můžete pomýšlet také na instalaci systému Mac OS X.

Mac OS X & Lenovo IdeaPad S10e from Vlada Janecek on Vimeo.

Zatímco v Linuxu zprovozníte bez větší námahy veškerý hardware včetně přídavných tlačítek i slotu ExpressCard/34, v prostředí OS X budete muset oželet pouze klasickou drátovou síť LAN. Osazený gigabitový čipset bohužel standardní ovladače systému neobslouží a alternativní k dispozici nejsou. Funkční je v obou systémech také hibernace na disk i do paměti.

Opět malá Windows

Lenovo předinstalovává na IdeaPad S10e v této kategorii běžně používaný operační systém Microsoft Windows XP Home ve verzi ULPC, kterou pochopitelně rozšiřuje o spoustu vlastních vychytávek. Kromě toho najdete na disku nainstalován také Linuxový operační systém QuickStart, který se spouští přibližně za deset sekund a je tak vždy a rychle k dispozici. Při našem testování ale tento systém způsoboval problémy při startu v případě, že k byl k mininotebooku připojen externí monitor.

Instalační médium s počítačem nedostanete, instalační systém je najdete pouze ve skryté oblasti pevného disku. Tu si musíte buďto zálohovat prostřednictvím nástrojů pro kopírování diskových oddílů, nebo si dát při rozdělování disku při instalaci alternativního operačního systému velmi dobrý pozor. Pokud tento oddíl nebo jeho zavaděč poškodíte, přijdete o možnost případně přeinstalovat Windows do výchozího nastavení.

No teda asi jo…

Mininotebook Lenovo IdeaPad S10e se povedl. Přiznám se, že jsem k němu v počátcích testování přistupovat trochu s despektem, byl jsem však přinucen tento můj názor změnit. Na přístroji jsem ocenil mechanické provedení (tedy až po již zmíněném dotažení všech šroubů), velmi dobrou klávesnici a výbornou funkčnost v alternativních operačních systémech. Jediným problémem, který na jinak povedeném přístroji spatřuji, tak zůstává nezvyklé vertikální rozlišení displeje. Přimhouřím však oko a právem tak uděluji Lenovu IdeaPad S10e redakční ocenění. A to přesto, že jsem si to před dvěma týdny nepřipouštěl.

Kompletní fotogalerie

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Lenovo IdeaPad S10e

Cena 10 300 Kč (internetová)
Zapůjčil Lenovo (www.lenovo.com/cz/cs/index.html)
  
Redakce při testovaní notebooků používá paměťové produkty od společnosti Kingston.
 

Specifikace

 Procesor Intel Atom N270 (1,6 GHz, 512 KB L2)
 Operační paměť (vestavěná) 1 GB (DDR2, 667 MHz)
 Operační paměť (rozšiřitelná do) 2 GB
 Pevný disk (velikost) 160 GB
 Pevný disk (rychlost) 5 400 ot./min
 Pevný disk (typ připojení) SATA
 Optická mechanika (typ) není
 Optická mechanika (rychlost) není
 Velikost displeje (palců) 10,1
 Rozlišení displeje (bodů) 1 024 x 576
 Grafická karta Intel GMA950
 Grafická paměť sdílená
 Wi-Fi b/g
 Bluetooth 2.1 (EDR)
 Mobilní komunikace není
 Operační systém Windows XP Home ULPC
 Porty (s výjimkou USB) 1x D-Sub, 1x RJ-45, 2x audio
 Počet USB portů 2
 Slot pro karty 1x SD/SDHC/MMC/MS/MSPro, 1x ExpressCard/34
 Rozměry 250 x 183 x 27 mm
 Hmotnost 1 250 g (včetně akumulátoru)

 

Výsledky testů

3DMark01 (body) 2 704
3DMark03 (body) 679
3DMark05 (body) 239
3DMark06 (body) 89
PCMark05 (body) 1 442
HDTune (MB/s; ms) 51,1; 16,5
CrystalDiskMark (MB/s) 58,67 (čtení); 56,70 (zápis)
SuperPI 1M (čas) 1:37,926
Cinebench R10 (body) 523 / 267
Sandra 2009 (procesor, body) 3 548
Sandra 2009 (multimédia, body) 24 224
Sandra 2009 (paměť, GB/s) 2,61 GB/s
Výdrž web* (čas) 4:46
Výdrž kancelář** (čas) 5:12
Výdrž multimédia*** (čas) 4:18

Poznámka: * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Lenovo IdeaPad S10e – test dlouho očekávaného minibooku
Ohodnoťte tento článek!