Lenovo IdeaPad U350: konkurence pro Timeline

0
Plusy a mínusy

+ tenké provedení
+ nízké zahřívání
+ efektní povrch plastů
+ vyšší výkon než platforma Atom

– hlučnější větrák
– testovaný model nedobíjel
– nižší výdrž oproti konkurenci

Rychlé parametry
Procesor Intel Pentium U2700 (1,3GHz)
Paměť/Rozšiřitelná do 3 GB / 4 GB
Pevný disk/rychlost 320 GB / 5 400
Displej rozměry/rozlišení 13,3″ / 1 366 x 768
Rozměry 328 x 228 x 17 – 25 mm
Hmotnost 1,6kg
Cena 14 990 Kč

Úvod, vzhled

Do řady lenovo IdeaPad až dosud patřily pouze minibooky řady S – S10 a S12, podle názvu je jasné, že jde o 10″ a 12″ modely. Oba jsou osazeny standardními atomovými vnitřnostmi, takže se od nich nedá očekávat nijak zářný výkon. IdeaPad U350 je oproti tomu zástupcem CULV notebooků, které mají alespoň 11,6″ displej s HD ready rozlišením a procesor Intel Core2 Solo (alias Pentium), případně Core2 Duo (označován jako Pentium Dual Core) a čipovou sadu Intel GM45 s grafikou X4500HD. Architektura Intel Core2 je při stejné frekvenci výrazně výkonnější než Atom, procesor má větší vyrovnávací paměť, čipset podporuje větší množství paměti (standardně se tyto notebooky nabízí s 3 GB RAM) a hlavně má rychlejší grafiku. Takový notebook pak nabízí jednak nízkou spotřebu a jednak dostatečný výkon, což se o Atomech (zejména z řady Z5xx) říci nedá.

Tip: Více o architektuře CULV v našem starším článku.

Pevný a tenký

U3500 je velmi tenký notebook, dokonce nepatrně tenčí než Acer Timeline díky jinak umístěné baterii. Ta je plochá a vůbec nevystupuje ze spodní strany notebooku. Má proto sice poněkud nižší kapacitu, základních 41 Wh však bohatě stačí pro cca čtyřhodinový provoz. To u minibooků bývá dodávána často ještě menší baterie, která dokáže přístroj udržet „naživu“ jen okolo dvou hodin, proto se minibooky prodávají rovnou s velkou, šestičlánkovou baterií. Ta sice výdrž výrazně prodlouží, přidá však minibookům nejen na hmotnosti, ale také vytvoří na zádi nebo na spodku nevzhledný „batoh“.

Poznámka: Pokud by vám základní čtyřčlánková baterie nestačila, můžete si pořídit osmičlánkovou. Notebook už ale nebude tak krásně plochý a tenký, baterie totiž ze spodní strany vyčuhuje.

Koncept CULV notebooků je tedy v mnoha ohledech lepší – hmotnost okolo 1,6 kg, ještě relativně kompaktní rozměry, tenké provedení (tloušťka do 2,5 cm), velký displej, který je vhodnější pro práci i pro sledování filmů a hlavně vyšší výkon, jenž dostačuje na jakoukoli vběžnou kancelářskou práci. A když k tomu přidáte i vynikající cenu – nejlevnější CULV notebooky se prodávají za cenu okolo 14 tisíc – je jasné, že minibooky si mohou pomalu kopat hrob. Budoucnost levných notebooků je podle mého názoru jednoznačně v rukou CULV technologie.

IdeaPad U350 mne po rozbalení překvapil svým kvalitním provedením. Ačkoliv jsou na povrchu jen plasty, vypadají luxusně a hlavně nejde o klasické piano black (až na rámeček okolo displeje), tedy povrch, který se okamžitě upatlá od zpocených prstů. Víko má jakousi plastovou imitaci krokodýlí kůže v šedém provedení, okolí klávesnice je zase řešení imitací leštěného hlíníku. To všechno je zabaleno v pevném a nevrzajícím těle. Klouby displeje jsou umístěny jakoby „za tělem“ přístroje, což šetří místo a notebook může být tak tenký, jak je – stejně je řešen i Acer Timeline.

Klávesnice, porty

U350 má podobnou klávesnici jako IdeaPad řady S, není tu žádná podobnost s klávesnicemi z modelů ThinkPad. Tlačítka nezabírají celou plochu notebooku, tato klávesnice by se bez problému vešla i na 12″ model. Rozložení kláves je stejné jako u levných notebooků z dřívější řady 3000 – funkční klávesy jsou umístěny po pravé straěn ve sloupci. Enter je malý, klávesa Fn je vlevo (u Lenova je to klasika) a kurzorové klávesy jsou nepatrně odděleny od zbytku tlačítek, díky čemuž je snadno nahmatáte. Klávesnice mají jemný stisk, a pokud si odmyslím lehké šustění, nemohu klávesnici nic vytknout.

Notebook mohu pochválit i za velký touchpad s měkkými tlačítky. Ta jsou sice poněkud hlučná, pro jejich stisk však nemusíte vyvinout téměř žádnou sílu. Touchpad je navíc multidotykový, což znamená, že pomocí různých gest můžete například dosáhnout zvětšení či zmenšení stránky nebo se pohybovat po webu dopředu a zpět.

HDMI nechybí

Oproti minibookům mají standardní notebooky, kam CULV modely patří, jednu velkou výhodou: čipset Intel GM45 podporuje i výstup HDMI, což se hodí v případě, že chcete notebook připojit k velkému monitoru nebo televizi. Analogový výstup je v tomto případě horší varianta, která může na obrazovce způsobovat různé duchy, rozostření, chvění apod. VGA konektor ale nechybí, například pro připojení ke starším projektorům.

U350 má tři porty USB, jeden vlevo, dva vpravo, takže myš, klávesnici i flash disk připojíte bez problémů. Nechybí ani ethernet (i když přiznejme si to, kdo jej dnes využije?), čtečka paměťových karet a zvukový vstup a výstup. Napájecí konektor je umístěn na pravé straně a přiznám se, že bych ho raději ocenil vlevo – kabel tak může vadit v případě, že používáte externí myš.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Displej o rozlišení HD ready (1 366 × 768 bodů) je lesklý – nic jiného se v tomto segmentu už ani čekat nedá, matné displeje dnes nabízí pouze byznysové modely v jiných cenových kategoriích. Displej má dostatečný jas pro práci v prosluněné kanceláři, přesto bych ocenil ještě jeden stupínek směrem nahoru. V opačném gardu je to v pohodě, v tmavé místnosti vás displej neoslňuje. Navíc má displej technologii Ambient Light Sensor pro snímání intenzity okolního světla, v závislosti na čemž pak může lehce jas korigovat. Dobré jsou barvy – ostré a kontrastní, displej si poradí i se světlými odstíny, které levné notebooky obvykle zobrazují jako bílou (a tedy nezobrazují). Pokud si tedy odmyslím zrcátkové provedení, mohu displej jen pochválit.

Nálepka na notebooku se chlubí textem Dolby a Sound room, což znamená, že nejde jen o obyčejné stereo, ale zvuk zní tak nějak prostorově. Když sedíte před notebookem, jen ztěží přesně určíte, odkud vlastně zvuk vychází. U hudby je tento efekt příjemný, u filmu už méně – hlasy jakoby přicházely odkudsi z dálky. Celkově není zvuk vestavěných reproduktorů špatný, samozřejmě nemůžete čekat žádný zázrak od tak malého a tenkého přístroje. Chybí tak spodní středy a basy, pozitivní však je, že nikde nesyčí příliš výrazné výšky. Lepší zvuk zajístí sluchátka nebo reproduktory, případně digitální receiver přes digitální výstup (společný s výstupem na sluchátka).

Dost místa na filmy

Notebook obsahuje běžný 5 400otáčkový disk od Western Digital, který má průměrnou rychlost čtení přes 50 MB/s. Velikost 320 GB musí dostačovat téměř jakémukoliv využití notebooku, tedy pokud nechcete mít na disku celou svou filmotéku. Nějakých 15 GB z celkové kapacity ukrajuje systémový oddíl, kde je uložena instalace systému, zbytek disku je rozdělen na velké céčko a menší déčko (252 a 30 GB) – na menším oddílu jsou veškeré ovladače. Disk je velmi tichý a nijak výrazně netopí – běžně má jen 36 stupňů. Stejně jako modely ThinkPad je také IdeaPad vybaven programem Active Protection System, který chrání běžící disk před poškozením – při otřesech zastavuje hlavičky.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Notebook je vybaven jednojádrovým procesorem Intel Pentium U2700 s frekvencí 1,3 GHz, běží na frekvenci sběrnice 800 MHz a má vyrovnávací paměť 2 MB. V nečinnosti klesá frekvence jen na 1,2 GHz a napětí na 0,9 V – přitom procesory Core2 Duo umí snížit i frekvenci sběrnice (násobič nemůže být menší než 6), což znamená pokles až na 800 MHz a ještě o něco nižší napětí. Kdyby tuto funkcionalitu použitý procesor měl, mohlo to ještě nepatrně snížit spotřebu.

Notebook je standardně vybaven 3 GB paměti DDR3 běžících na 800 MHz a 320GB pevným diskem Western Digital. Jak disk, tak procesor jsou dostatečně výkonné, aby se na notebooku dalo normálně pracovat. Zatímco na Atomech se systém zasekává i při pouhém prohlížení složitějších webových stránek, Pentium s tím nemá naprosto žádný problém. Aplikace startují svižně a můžete snadno provozovat i Adobe Photoshop Elements, který na Atomech spíš chodí, než běží.

Netopí, ale fučí

Díky úspornému procesoru, čipové sadě i relativně velkému tělu se notebook zahřívá jen málo. Vnitřní teplota nepřekračuje 45 stupňů, takže notebook můžete provozovat i delší dobu v klíně. Více se zahřívá levá strana, kde je umístěn i výdech větráčku, zatímco pravá je téměř studená. Na spodní straně není u větráku žádný nasávací otvor, větrák sbírá teplý vzduch z celého vnitřku a vyfukuje ho ven. I díky tomu je notebook chladný a navíc položením do klína nasávací otvor nemůžete zakrýt.

Větrák zapíná téměř okamžitě po startu a pak už nevypne. Je docela „paranoidní“ – místo, aby běžel na nízkých otáčkách (což by úsporné komponenty bezesporu umožňovaly), točí se i při nízkém vytížení jako „čamrda“ a tomu odpovídá i hluk, který větrák vydává. Zatímco v kanceláři to zpravidla nijak nevadí, doma už ho budete vnímat více než jasně. Je to ale na druhou stranu lepší řešení, než kdyby větrák chvíli běžel naplno a chvíli by byl vypnut – to byste ho vnímali výrazně více.

Bezdrátová konektivita, Napájení a výdrž

Notebook je vybaven enkovou Wi-Fi kartou od Intelu (Intel 5100 AGN) a samozřejmě i Bluetooth pro připojení mobilních telefonů nebo myší. Na levé straně je umístěn centrální vypínač bezdrátových sítí, Wi-Fi a Bluetooth pak můžete samostatně vypínat pomocí ovládacího panelu stiskem Fn + F5. Wi-Fi si bez problému rozuměla se všemi AP, na nichž jsem notebook testoval (Ovislink, SMC, NetGear). A pokud by vám to nestačilo, je notebook připraven na upgrade na WWAN. Zajímavou možností bezdrátové komunikace je čtečka karet SIM – stačí přidat modem a můžete vesele surfovat přes 3G.

Tři hodiny by zvládne bez problému

S 41 Wh akumulátorem by měl notebook podle výrobce vydržet až pět hodin. To by při „nicnedělání“ znamenalo spotřebu jen okolo 8 W, což je sice reálné, ale při práci se spotřeba u podobných modelů pohybuje okolo 10 W. S takovou spotřebou by notebook měl vydržet čtyři hodiny – jenomže realita je poněkud slabší. Při běžné práci se můžete těšit jen na tři hodiny a patnáct minut, video pak můžete sledovat dvě a půl hodiny.

To skutečně není mnoho, neboť konkurenční CULV notebooky vydrží i přes šest hodin. IdeaPad U350 je poněkud handicapován čtyřčlánkovou baterií, Acer Timeline totiž standardně dodává článků rovnou šest. Pokud tedy chcete výdrž Lenova prodloužit, musíte si připlatit a přehlédnout „bouli“, kterou osmičlánek na spodní straně notebooku vytvoří. A samozřejmě si připlatit.

Dodávaný software, Zhodnocení

Základní Vista

Notebook byl dodán se základní verzí Visty, a sice Home Premium v anglické verzi (i s anglickými popisky klávesnice). Doplňkový software zahrnuje zkušební dovuměsíční verzi MS Office 2007, správce spotřeby energie (není ale tak „vymakaný“ jako na ThinkPadech), snímač profilů obličeje při logování do počítače (VeriFace; rychlejší je ale logování pomocí obyčejného hesla), program OneKey Rescue či Norton Antivirus. Vypalovací program v nabídce žádný není, protože notebook nemá mechaniku – jak prosté.

Poznámka: Vista je pouze ve verzi SP1, takže než se dostanete na verzi SP2, budete si muset několik hodin počkat na update.

Killer minibooků

Nový IdeaPad mne pozitivně překvapil – je tenký, lehký a dostatečně výkonný. Přes svou nízkou cenu nepůsobí nijak levně, použité materiály jej posunují do vyšší cenových sfér. Stejně jako Acer Timeline a další CULV notebooky, které se chystají na trh, postupně vytlačí dražší minibooky s Atomem – ty totiž nestojí o mnoho méně a přitom mají příliš mnoho kompromisů: slabý procesor, pomalá grafika, málo paměti a podobně. Nebýt vyšší hlučnosti větráčku neměl by IdeaPad U350 téměř žádnou chybu.

Tip: Zajímavou prezentaci U350 najdete na www.ideapad.cz.

Kompletní fotogalerie

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 

Produkt

Cena

Lenovo IdeaPad U350

Zapůjčil

Lenovo ČR

 

Specifikace

Procesor

Intel Pentium U2700 1,3 GHz

Operační paměť (vestavěná)

3 GB DDR3

Operační paměť (rozšiřitelná do)

4 GB

Pevný disk (velikost)

320 GB

Pevný disk (rychlost)

5 400 ot.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

n/a

Optická mechanika (rychlost)

n/a

Velikost displeje (palců)

13,3″

Rozlišení displeje

1 366 × 768

Grafická karta

integrovaná Intel X4500HD

Grafická paměť

sdílená

Wi-Fi

B, G, N

Bluetooth

ano

Mobilní komunikace

n/a

Operační systém

Windows Vista Home Premium

Porty (s výjimkou USB)

HDMI, VGA, Ethernet, 2× audio

Počet USB portů

3

Slot pro karty

ano

Rozměry

328 × 228 × 17-24,9 mm

Hmotnost

1,6 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

4 025

3DMark03 (body)

1 493

3DMark05 (body)

1 180

3DMark06 (body)

575 (CPU 593)

PCMark05 (body)

1 806 (CPU 2 178; Mem 3 030; Grafika 1 083; disk 4 673)

HDTune (MB/s; ms)

51,7 MB/s; 16,9 ms

CrystalDiskMark (MB/s)

55,16 MB/s; 56,60 MB/s

SuperPI (čas)

40 s

Cinebench R10 (body)

1 334 CB-CPU, 580 CB-GFX

Sandra 2009 (procesor)

5 GOPS

Sandra 2009 (multimédia)

8,66 Mps/s

Sandra 2009 (paměť)

3,84 GB/s

Vista Index (body)

3,3 (CPU 3,3; Mem 5; Aero 3,4; Grafika 3,5; Disk 5,4)

Výdrž web* (čas)

3:17 h

Výdrž kancelář** (čas)

3:44 h

Výdrž multimédia*** (čas)

2:33 h

Poznámka: * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!