Lenovo IdeaPad Y570: výkon s rychlým startem (test)

0

Úvod, vzhled, kvalita zpracování

IdeaPady Y, myslím, není nutné obšírně představovat. V nabídce Lenova se jedná o klasické konzumní, multimediální notebooky se zaměřením na náročná multimédia a také počítačové hry. Řada se postupně od svého uvedení před dvěma roky vyvíjí, je tak zajímavé sledovat, co nového každý rok výrobce vymyslí. Přesto několik společných rysů, díky kterým je možné modely „ypsilon“ identifikovat, zůstává. Mezi ně se řadí jednak vzhled s pár nekonvenčními, možná občas až kýčovitými prvky, relativně vysoký výkon a také na poměry notebooků kvalitní reproduktory.

Nejnovější model – Y570 – přichází vybavený architekturou Huron River od Intelu, kvůli zaměření na výkon jsou samozřejmostí čtyřjádrové procesory Sandy Bridge, nechybí výkonná grafická karta nVIDIA, bohatá nadílka operační paměti, no a obligátní reprosoustava od JBL. Konfigurace, kterou se nám exkluzivně podařilo získat pro náš test, je navíc vybavená kombinací SSD a klasického pevného disku pro dostatečný úložný prostor, ale také svižnost práce a rychlý start notebooku. Cenovka ovšem ukazuje téměř 26 000 Kč s DPH.

Vzhled

Na 15″ notebook jsou fyzické rozměry Y570 poměrně standardní (385 × 255 × 22 – 35,7 mm), počítač v žádném směru výrazně nevyčnívá, i přes vyšší výkon je základna relativně tenká. Také váha (2,77 kg) je rozměrům zcela úměrná, notebook tak v ruce působí poměrně těžký.

Zavřený notebook upoutá tradiční kombinací decentně rafinovaného povrchu víka displeje, na kterém z matného podkladu vystupuje lesklý bodový vzor, a metalicky oranžového lemu, který dodává onen kýčovitý punc výkonných notebooků. Otevření víka asi většinu z nás ale šokuje: celý líc základny má nádech do světle fialové (intenzita závisí na okolním osvětlení). Původně jsem tento krok odsuzoval, ale nakonec jsem si zvykl a začal jej vnímat spíše jako zajímavé osvěžení (i když šedé bych se nebránil). Dámy ale reagovaly na tento designový tah pozitivně. Dodám ještě, že opěrky zápěstí mají kovový povrch. Pozitivně vnímám posun od kompletně lesklého provedení k veskrze praktickému polomatu – lesklými plochami se tak na Y570 setkáme už jen na displeji a jeho rámečku.

V závěru této části ještě okomentuji diodové indikátory. Čtyři bílé, viditelné i při zavřeném víku najdeme na čelní hraně pod touchpadem, jedná se o vypnutí touchpadu, indikaci napájení, nabíjení baterie (při nabíjení problikává, nízký stav signalizovaný červeně) a bezdrátových sítí. Rovněž bílou indikaci pevného disku najdeme nad klávesnicí.

Kvalita zpracování a konstrukce

Konstrukce notebooku je přirozeně kompletně plastová, na opěrkách zápěstí potažená tenkým plíškem. Tuhost základny je v dané kategorii naprosto v pořádku, k samovolnému prohýbání nedochází, notebook bez problému snáší i zvedání za rohy základny, a to bez výrazného kroucení.

 

Pod silným tlakem se ale samozřejmě základna prohýbá. Víko displeje odolností nevyniká, ale ani neztrácí – jedná se o dobrý standard, v krutu i tlaku relativně pevné, bez vad v obraze. Základna ani víko displeje netrpí vrzáním.

Klávesnice, touchpad, porty

Klávesnice

Všechny IdeaPady přešly na ostrůvkové chiclet klávesnice (zvané AccuType) a nejinak tomu je i u Y570. Rozložení je šestiřadé s horními klávesami redukované výšky a vyhrazeným numerickým blokem, kvůli kterému došlo především v pravé části základního oddílu k značným kompromisům: pravý Shift je skutečně velice malý, to samé je možné říct o dvouřadém Enteru, kurzorové šipky navíc zasahují do numerického bloku, na což si uživatel musí zvyknout. Jednotlivé „ostrůvky“ mají pro Lenovo typické ergonomické klenutí a unikátní tvar; stisk je jistý s pozitivním dorazem, odpor zcela adekvátní, díky čemuž se na klávesnici píše skutečně výborně. Ocenil bych klenutí hrany opěrek zápěstí.

Klávesa Fn s oranžovým potiskem se nedávno přesunuta za levý Control, což jistě uvítají Lenovem nedotčení uživatelé. Vedlejší funkce najdeme v horní řadě (vypnutí webové kamery, režim spánku, vypnutí displeje, přepnutí zobrazovacích zařízení, rychlá změna rozlišení, přepínání bezdrátových adaptérů, vypnutí touchpadu a ovládání multimédií) a na šipkách (regulace jasu a hlasitosti).

Na panelu nad klávesnicí najdeme vlevo bíle podsvícené tlačítko napájení, vedle něj OneKey Recovery (v operačním systému spustí stejnojmennou zálohovací aplikaci, případně v tomto režimu umí notebook zapnout). Následuje signalizace Caps a Num Locku, vpravo pak pětice senzorových plošek (ovládání hlasitosti, režim OneKey Theater – nastavení obrazu a zvuku a mód chlazení).

Touchpad

Tradičně velkorysou dotykovou plochu dodal včetně ovládacího software Synaptics, její povrch je zdrsněný s lehkým náznakem typické bodové kontury. Díky tomu se pohybuje prstem po plošce skutečně velmi dobře, polohování je navíc velice přesné a citlivé; touchpad podporuje i multidotyková gesta. Pod dotykovou ploškou najdeme ještě dvojici vyhrazených tlačítek, která jsou spojená v jedno. Jejich chod je mělký, tužší (proto také hlučnější), mačkat je musíme po stranách.

Touchpad je možné klávesovou zkratkou Fn+F6 deaktivovat, o čemž jsme informováni již zmíněným diodovým ukazatelem.

Porty

Konektorová výbava plně koresponduje s multimediálním zaměřením notebooku, „business“ konektory typu ExpressCard či DispalyPort tak budeme hledat marně, zato domácímu, případně zábavnímu využití jde vstříc ať už audio-video výstupy, nebo moderními rozhraními pro rychlý přenos dat.

 

Na levé straně začneme s analogovým VGA bez aretace (výstup standardní kvality), hned vedle to je digitální HDMI, dále gigabitový ethernet (Broadcom), kombinované USB 2.0 s eSATA, klasické USB 2.0 a dvojice audio konektorů. Většinu pravé strany zabírá optická mechanika, dále zdířka zámku Kensington a napájecí konektor. Místo si tak zde našla „jen“ dvojice rychlých USB 3.0 (řadič Renesas). Pak už zbývá pouze čelní hrana, kde se skrývá čtečka paměťových karet.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Displej

Ve výkonné Y570 najdeme naprosto běžný TN displej s lesklou povrchovou úpravou, „HD Ready“ rozlišením 1 366 × 768 bodů a LED podsvícením (regulace v 10 krocích). V testovaném kusu se jednalo o panel LG LP156WH4-TLA1, který se jasně hlásil k průměru kategorie díky dobrému jasu a rozumné sytosti barev. Pozorovací úhly jsou pro danou technologii typicky horší. Displej s pouze základním rozlišením je požehnáním i vadou zároveň. Je-li naší prioritou sledování a práce s multimédii, spláčeme nad výdělkem a nezbude nám než přidat externí obrazovku. Nicméně v souvislosti s hrami nás tento fakt bude naopak těšit.

Víko je se základnou spojené dvojicí pantů s relativně tuhým chodem v multimediálním uspořádání za základnou, čímž je omezený maximální úhel otevření na zhruba 135¬∞. Jak je u IdeaPadů Y zvykem, panty poměrně výrazně pruží.

Nad displejem v rámečku najdeme ještě 2MPx webovou kameru (1 600 × 1 200 bodů) s bílou diodovou indikací. Kvalita obrazu je slušná za dobrého osvětlení.

Zvukové možnosti

Jak jsem již zmínil v úvodu, stejně jako minulá generace nabídne i Y570 vestavěné reproduktory od JBL. Jejich masivní mřížky, u kterých samo sebou nechybí logo výrobce, najdeme v horních rozích. Na poměry notebooků jsou reproduktory vysoce nadprůměrné, s rozumným prokreslením zvuku, ale také vysokou hlasitostí, díky čemuž si jimi bez problému ozvučíte pozadí místnosti, případně dobře poslouží při sledování filmu.

Zvuk vestavěným, ale také externím (a to jak analogovým, tak digitálním) zvukovým zařízením distribuuje v čipové sadě integrovaný HD kodek Realtek. V rámečku displeje vestavěné stereofonní mikrofony fungují jako účinný partner webové kamery. Záznam je sice mírně zastřený, ovšem velice čistý.

Datové úložiště

Velkým tahákem Y570 je kombinace malého SSD disku v mSATA slotu (Toshiba, 64 GB) a velkého 750GB mechanického úložiště (Western Digital, 5 400 otáček, 8 MB vyrovnávací paměti), která kombinuje výhody obou řešení: SSD disk dodává notebooku svižnost při práci v operačním systému, mechanický disk zase dostatek úložného prostoru.

Disky propojuje technologie RapidDrive do diskového pole, SSD tak neslouží jako samostatný disk, ale systém na něj automaticky přesouvá nejpoužívanější soubory (typicky operační systém a aplikace), velká data nechává na plotnovém disku. Výkon při práci v operačním systému je skutečně znatelně lepší, studený boot notebooku je možné stlačit i pod 20 vteřin (Windows nabíhají cca 15 vteřin).

 

Z plné diskové kapacity si cca 30 GB ukusuje oddíl s ovladači a výchozím umístěním zálohování dat, dále skrytý systémový oddíl s aplikací pro obnovení počítače. Na uživatele tak zbývá 714 GB.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Výkon a hardware

Ani zbytek hardwarové konfigurace nezůstává pozadu za diskovým polem. Srdcem notebooku je čtyřjádrový procesor Intel Core i7-2630QM samozřejmě z rodiny Sandy Bridge. Cizí mu proto není ani Hyper Threading, díky čemuž umí zpracovávat až osm aplikačních vláken najednou, Turbo Boost zase dokáže při vytížení nižšího počtu jader zvýšit takt procesoru ze základních 2 GHz až na 2,9 GHz. Partnery při práci jsou procesoru multimediální čipová sada HM65 a celých 8 GB DDR3 RAM běžících na 1 333 MHz.

Funkci hlavního grafického akcelerátoru zastala nVIDIA GeForce GT 555M, čip vyšší střední třídy s poměrně vysokými takty. Lenovo vybralo pro Y570 verzi s nižším počtem výpočetních jednotek (96), zato vybavenou 2 GB GDDR5 paměti na 128bitové sběrnici (nová konfigurace tak zvýšila paměť na dvojnásobek). Nepřekvapí, že čip podporuje funkci automatického přepínání grafických karet pro úsporu energie (technologie Optimus). Proto není-li výkon GeForce potřeba, automaticky se spíná integrovaná Intel HD 3000 v pouzdře procesoru. Lenovo však ještě přidalo vlastní vylepšení – na přední hraně základny najdeme přepínač s diodovou indikací, kterým technologii Optimus ovládáme: buď přepínání aktivujeme (dioda svítí, notebook si tak řídí přepínání karet automaticky), nebo dedikovaný čip vypneme (aktivní je pouze úsporná integrovaná grafika). Za to musím jednoznačně výrobce pochválit!

Coby notebook pro náročná multimédia je výkonnostně vybaven IdeaPad Y570 více než dobře. Silný procesor zastane náročné výpočty kupříkladu při převádění videa, ale také v moderních počítačových hrách, které si díky poměrně silné grafické kartě a nízkému rozlišení displeje zahrajeme v přijatelných detailech.

Provozní hluk a chlazení

O účinný odvod tepla od samotných čipů se stará dvojice trubic heatpipe ústících v monolitu s poměrně rozměrným ventilátorem, který profukuje měděná žebra radiátoru. Samotný ventilátor má spíše příjemný, šumivý zvuk. Za běžných okolností běží ventilátor na nejnižších otáčkách, a tak neruší. Pokud mění rychlost, pak velmi plynule, ne nárazově, což chválím – za to notebook vděčí propracované správě napájení. Při mírném zatížení je schopný vypínat. Ani při maximálním zatížení není notebook vyloženě hlučný, ačkoliv fouká samozřejmě silně.

Za běžné práce se drží teplota čipů kolem standardních 45¬∞C, tělo notebooku se nezahřívá, teploty povrchu se tak drží do 33¬∞C, a tak není problém ani práce na klíně. Po 20 minutách extrémní zátěže kombinací FurMarku a Prime95 si procesor i grafický čip sáhly na teploty přes 90¬∞C, šasi se však přesto drželo na použitelných hodnotách – rub byl samozřejmě teplý, u ventilátoru teplota dosáhla 47¬∞C, ovšem líc základy se držel pod tělesnou teplotou, pouze klávesnice v mezerách na některých místech atakovala 40¬∞C.

 

Y570 disponuje jako některé jiné IdeaPady tlačítkem pro přepínání režimů ventilátoru. K dispozici jsou tři: běžný, tichý (aplikace také drží takt procesoru na co nejnižší úrovni, za mírné zátěže téměř pasivní) a naopak výkonný (vhodný při hraní her). Coby čtvrtý režim zde je čištění chlazení, kdy ventilátor pulzuje mezi maximálními a minimálními otáčkami.

Bezdrátová konektivita, napájení a výdrž

Bezdrátová konektivita

Z bezdrátových adaptérů je k dispozici běžná dvojice v podobě Wi-Fi standardů b/g/n (Intel WiFi Link 1000) s podporou bezdrátového přenosu HD obrazu Intel Wireless Display a Bluetooth 2.1 od Broadcomu.

Zařízení je možné přepínat buď jednotlivě softwarově (zkratka Fn+F5), nebo společným hardwarovým přepínačem na čelní hraně základny.

Napájení a výdrž

Drahocenné Watty rozděluje komponentám 6článková Li-Ion baterie (výrobcem je CPT, váha 325 g) s nadstandardní kapacitou 62 Wh. To je ze strany výrobce poměrně vstřícný krok, uvážíme-li výkon notebooku. 120W napájecí adaptér (váha 516 g i s kabeláží) dobije baterii za chodu do 80 % za 1,5 hodiny, 90 % dosáhne za necelé 2 hodiny a ukončené nabíjení signalizuje až téměř po 3 hodinách.

V našich dvou standardních testech si díky baterii s vyšší kapacitou a přepínání grafických karet vedl notebook (uvážíme-li jeho konfiguraci) velice slušně. Při „volnoběhu“ (idle) s 50% jasem a aktivní Wi-Fi se vypnul až po více než 6,5 hodinách při spotřebě pohybující se kolem 7,5 W. Kancelářský test se stejným nastavením odebíral 12-15 W, notebook tak vydržel téměř tři a tři čtvrtě hodiny. Při reálném použití by neměl být velký problém sáhnout ke 4 hodinám.

 

Je-li notebook připojený na napájecím adaptéru, při volnoběhu se jeho spotřeba pohybuje kolem 12 W, běžná zátěž zvýší odběr do 20 W, maximální zatížení s integrovaným grafickým čipem si řekne až o 90 W, aktivní dedikovaná grafika nVIDIA spotřebu zvedne až přes 110 W.

O správu napájení se ve Windows stará aplikace Energy Management již v šesté verzi, která opět přináší několik novinek. Kromě přepínání napájecích profilů dokáže aplikace snižovat hluk ventilátoru, inteligentněji ovládat spotřebu procesoru a pevného disku, ale hlavně měnit dva režimy nabíjení baterie: první možností je klasické plné nabíjení, druhou pak nabíjení pouze do 50 % pro úsporu opotřebení baterie. U multimediálního, resp. herního notebooku toto chválím.

Dodávaný software, zhodnocení

Dodávaný software

Předinstalovaným operačním systémem jsou v IdeaPadu Y570 logicky Windows 7 Home Premium v 64bitové verzi. Lenovo to naštěstí nepřehání s předinstalovaným software, a tak kromě už klasických aplikací typu zkušební verze McAfee Internet Security, Office 2010 Starter, Windows Live Essentials 2011 či nástrojové lišty a prohlížeče Google v notebooku najdeme jen ovládací software, aplikaci pro vylepšení obrazu a zvuku OneKey Theater, zálohovací software OneKey Recovery se záchranným rozhraním Rescue mimo operační systém, správce webové kamery Cyberlink YouCam, vypalovací balíček Power2Go, zabezpečení pomocí obličeje VeriFace a zajímavou utilitu R.I.C., která se stará o naše zdraví u počítače (přestávky pro oči a jejich uklidnění, kontrola zraku a podobně).

Zhodnocení

IdeaPad Y570 je další generací úspěšných notebooků pro náročná multimédia a hry od společnosti Lenovo. Notebook oproti svým předchůdcům v mnoha směrech dospěl, nepůsobí tak kýčovitě, naopak provedení přístroje je veskrze praktické, bez zbytečného množství lesklých ploch, diodové ukazatele jsou decentní a i přes oranžový lem víka displeje a nafialovělou základnu (na což jsem si kupodivu i přes počáteční odpor až nečekaně rychle zvykl) působí notebook decentněji, příjemně.

Plus a mínus 
+ Veskrze matné provedení
+ Účinné a poměrně tiché chlazení
+ Výborná klávesnice a touchpad
+ Slušná konektorová výbava
Kyv ve víku displeje
Displej se základním rozlišením

 

 

Jediná záležitost, která mi na Y570 vadila (ovšem která není mezi multimediálními stroji až takovou výjimkou), byl kyv víka displeje, kdy kvůli velké páce panty pruží. Ve všech ostatních ohledech u mě notebook prospěl bez výraznějších výtek, naopak musím říct, že si mě získal solidním výkonem vhodným i na hry, přesto tichým a účinným chlazením, rychlým startem díky spolupráci malého SSD disku s prostorným mechanickým protějškem, výbornou klávesnicí, ale hlavně možností ovládat přepínání grafických karet – to je něco, co mi vždy na Optimu chybělo. Sháníte-li ryze multimediální notebook s rozumným výkonem i na moderní počítačové hry, IdeaPad Y570 by rozhodně neměl chybět ve vašem výběru.

Poznámky pod čarou

Testovaný notebook vykazoval i na poměry notebooků výrazné rušení ve sluchátkovém audio výstupu. Tento fakt jsem v recenzi nekomentoval proto, že mi rukama prošlo více kusů Y570, které tímto problémem netrpěly, a tak se – zdá se – jedná o vadu konkrétního kusu.

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 

Lenovo IdeaPad Y570
Cena 26 000 Kč s DPH (CZC.cz)
Zapůjčil Lenovo ČR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-2630QM
Frekvence 2,0 GHz
Max. frekvence (turbo) 2,9 GHz
Operační paměť 8 GB (2×4 GB DDR3 1 333 MHz)
Pevný disk (velikost) 750 GB + 64 GB
Pevný disk (rychlost) 7 200 otáček/min. + SSD
Pevný disk (typ připojení) SATA + mSATA
Velikost displeje 15,6″
Rozlišení displeje 1 366 × 768
Grafická karta Intel HD 3000 + nVIDIA GeForce GT 555M
Grafická paměť 2 GB GDDR5 128bit
Optická mechanika DVD-RW
Wi-Fi b/g/n
Bluetooth 2.1
Mobilní komunikace
Konektory, sloty
Výstupy na monitory HDMI, VGA
Porty (s výjimkou USB) audio, eSATA/USB 2.0
Počet portů USB 2.0 1 + eSATA/USB 2.0
Počet portů USB 3.0 2
Čtečka paměťových karet ano
Rozměry, baterie
Rozměry (š×d×h) mm 385 × 255 × 22 – 35,7 mm
Hmotnost 2,77 kg
Kapacita baterie (Wh) 62 Wh
Výkon napájecího adaptéru 120 W
Software
Operační systém Microsoft Windows 7 Home Premium x64
Další aplikace Microsoft Office 2010 Starter, McAfee Internet Security (trial), Microsoft Windows Live Essentials 2011, Lenovo Energy Management, Lenovo OneKey Recovery, Lenovo YouCam, Cyberlink Power2Go, Lenovo VeriFace

 

Výsledky testů 
3DMark2001SE (body) 14 044
3DMark 06 9 233 (SM 2.0: 3 766, SM 3.0: 3 329, CPU: 4 813)
3DMark Vantage P4 999 (GPU: 4 059, CPU: 16 379)
3DMark 11 P1 135 (Graphics: 1 006, Physics: 5 678, Combined: 922)
PC Mark Vantage 12 024, Memories: 6 174, TV and Movies: 3 757, Gaming: 11 673, Music: 11 365, Communications: 12 363, Productivity: 10 003, HDD: 10 058
HD Tune 2.55 (MB/s; ms) 75,3 – 169,7 MB/s, ~138,5 MB/s, Přístupová doba: 0,4 ms
AS SSD Copy-Benchmark ISO: 70,40 MB/s, 15,26 s, Program: 47,49 MB/s, 29,63 s, Game: 63,26 MB/s, 21,83 s
SiSoft Sandra 2011 Aggregate Arithmetic Performance: 64,7 GOPS, Dhrystone: 76,88 GIPS, Whetstone: 59,61 GFLOPS, AES256-ECB ALU: 5,54 GB/s, Aggregate Memory Performance: 17,27 GB/s
Crystal Disk Mark 3 (MB/s) Seq: 186,2 / 41,95 512K: 162,6 / 32,96, 4K: 10,60 / 4,568, 4K QD32: 10,16 / 4,716
Cinebench R11.5 OpenGL: 28,42 FPS, CPU Single/Multi Core: 1,08 / 4,63 pts.
x264 BenchMark HD v3.0 (1 pass/2 pass) 67,23 / 24,75 FPS
Virtual Dub Mod (DivX) (čas) 0:52 min.
Virtual Dub Mod (Xvid) (čas) 1:46 min.
WM9 Encoder (čas) 1:32 min.
Windows 7 Experience Index Procesor: 7,4, Paměť RAM: 7,6, Grafika: 5,9, Herní grafika: 6,2, Pevný disk: 7,6
Výdrž web (čas) 3:41 (~12 – 15 W)
Výdrž idle (čas) 6:34 (~7,5 W)
Herní testy 
Far Cry 2 ~24,00 FPS (13,24 – 43,53)
Crysis (very high) ~17,77 FPS (3,93 – 19,52)
World in conflict ~19 FPS (4 – 33)
TM Nations Forever ~28,4 FPS
Devil May Cry 50,23, 37,72, 53,50, 41,00 FPS (C) 

 

 

Ohodnoťte tento článek!