Lenovo IdeaPad Yoga a ThinkPad Twist: dva plus jeden hybrid oficiálně

0

Trojice představených zařízení má pár věcí společných. Jde vždy o počítače s Windows 8 a nějakým způsobem otočnými displeji, které umožňují použití buď ve stejném režimu jako u klasického notebooku, nebo takovým způsobem, že se více podobají tabletu. Jinak jsou mezi nimi poměrně masivní rozdíly a každá z novinek se hodí k něčemu trochu jinému.

V článku si je popořadě představíme včetně udávaných specifikací a cen; u těch ale pozor, oficiální pro ČR zatím nejsou známy, takže si pomůžeme zahraničními zdroji a cenami v dolarech pro USA.

Lenovo IdeaPad Yoga 13

V prvním případě v podstatě nejde o příliš velkou novinku. Do prodeje se sice třináctipalcová Yoga chystá až nyní s uvedením Windows 8, ale poprvé se toto zařízení představilo již v lednu na veletrhu CES 2012. Tam svojí dost neobvyklou konstrukcí způsobil pěknou senzaci a stal se nejspíš prvním (nebo minimálně jedním z prvních) hybridů pro Windows 8, které byly k vidění.

Lenovo IdeaPad Yoga 13
Lenovo IdeaPad Yoga 13

Na první pohled se může zdát, že jde o celkem klasický, i když dost tenký Ultrabook. Mezi základnou a víkem jsou ale speciální klouby s neobvyklou konstrukcí, která umožňuje otevřít víko ne o obvyklých 135 stupňů, ani o 180 °, jak tomu bývá u některých lepších notebooků, ale o celých 360 °. Při plném otevření se základna dostane přímo pod displej a z Ultrabooku je rázem tablet.

Lenovo IdeaPad Yoga 13 Lenovo IdeaPad Yoga 13 Lenovo IdeaPad Yoga 13 

Samozřejmě to znamená, že v takovém případě máte na spodní straně klávesnici. To ale nevadí, automaticky se deaktivuje – jinak byste si při podepírání notebooku jednou rukou neustále něco mačkali. Netradiční kloub tomuto hybridu umožňuje použití v různých režimech, nejen v krajních polohách kloubu. Můžete si notebook postavit na stůl třeba jako „stan“ – však se podívejte na fotky všude okolo.

Lenovo IdeaPad Yoga 13
Lenovo IdeaPad Yoga 13

Po stránce parametrů nebude Yoga 13 nijak ochuzena, spíš naopak. Běží na ní klasické, „dospělé“ (ne RT) Windows 8; na výběr jsou dva procesory z nízkonapěťové nabídky Intelu (Core i5-3317U a i7-3517U) s integrovaným grafickým jádrem a až GB operační paměti v jednom modulu. Na ukládání dat poslouží jak jinak než SSD s kapacitou 128 nebo 256 GB. Výdrž na baterii s neudávanou kapacitou by měla být až 8 hodin.

 

Výkon nebude vzhledem k určení zařízení vůbec špatný. Zvlášť když uvážíme, že jde o počítač s hmotností 1,54 kg, což je na třináctku krása, a  rozměry 333,4 × 224,8 × 16,9 mm jsou také velmi příjemné, především ta tloušťka. Pozadu nezůstal ani displej, i když ohromného rozlišení Zenbooků nedosáhne – 1600 × 900 bodů a matrice IPS je ale stále rajská hudba pro naše technofilní uši. Displej bude samozřejmě dotykový, desetibodový; bez toho si podobný hybrid lze asi jen těžko představit.

Vzhledem k menším rozměrům a zaměření notebooku se budeme muset trochu omezit na rozhraních. Mezi bezdrátovými sítěmi bude samozřejmě vše potřebné – WiFi, Bluetooth i WiDi. U fyzických konektorů to bude o trochu horší, ale stále přijatelné: 2× USB (jednou 3.0), HDMI a jeden spojený 3,5mm audio jack. K tomu ještě čtečka paměťových karet 3v1.

Lenovo IdeaPad Yoga 13 Lenovo IdeaPad Yoga 13 Lenovo IdeaPad Yoga 13 Lenovo IdeaPad Yoga 13 

Vzhledem k výše uvedeným parametrům je asi jasné, že cena tohoto modelu nebude zrovna nízká. Zahraniční weby nejčastěji udávají 1100 amerických dolarů; v přepočtu na koruny a po přičtení DPH by to mělo vyjít na něco málo přes 25 tisíc. Konfigurace je nicméně výborná a díky slušné úhlopříčce (a velmi dobrému displeji) zvládne Yoga 13 nahradit ve většině ohledů i běžný notebook; nedívejte se na to jako na o trochu lepší tablet, je to plnohodnotný počítač s plnohodnotným systémem.

Lenovo Yoga 11

Menší sourozenec výše popisované Yogy se bude odlišovat v jedné zásadní věci: na místo klasických Windows 8 bude používat systém W8 RT a tím pádem se bude blížit spíše tabletům jako Asus Transformer než plnohodnotným Ultrabookům.

Lenovo IdeaPad Yoga 11
Lenovo IdeaPad Yoga 11
  

Jak vyplývá z názvu, Yoga 11 bude mít úhlopříčku 11,6″. Rozlišení displeje bude 1366 × 768 bodů, což je mezi tablety ještě docela slušné, a matrici IPS pro lepší pozorovací úhly, což zlepší použitelnost na přímém slunci. Na poměry tabletů půjde docela o cvalíka; hmotnost 1,25 kg je způsobena neoddělitelnou základnou s klávesnicí. Rozměry 298 × 204 × 15,6 mm jsou velmi slušné.

Hardwarová výbava bude Yogu 11 řadit k těm lepším tabletům; osvědčené čtyř- (resp. pěti-) jádro Nvidia Tegra 3 bude spolupracovat se dvěma gigabajty operační paměti DDR3. K ukládání dat poslouží 64 GB zabudované paměti eMMC, k dispozici bude i čtečka paměťových karet SD a MMC.

Lenovo IdeaPad Yoga 11 Lenovo IdeaPad Yoga 11 Lenovo IdeaPad Yoga 11 Lenovo IdeaPad Yoga 11

Mezi konektory najdeme opět HDMI a USB, tentokrát jen ve verzi 2.0 (dvakrát), a samozřejmě 3,5mm audio jack. Zabudovaná baterie prý vydrží až 13 hodin provozu.

Jedenáctipalcová Yoga by měla být v prodeji za 800 dolarů, tedy méně než dvacet tisíc. Na trh by měla přijít o něco málo později než její větší sourozenec, mluví se o prosinci tohoto roku.

Lenovo ThinkPad Twist (S230u)

Velkým překvapením se stal hybrid z řady ThinkPad, vyznačující se obvyklejší konstrukcí (kdo si pamatuje staré konvertibilní tablety s otočným kloubem víka uprostřed, bude jako doma). Protože jde o ThinkPad, nesmí chybět matné, černé povrchy a samozřejmě ani TrackPoint. Tento hybrid bude více zaměřený na práci, což ale neznamená, že si jej nemůžete pořídit domů. Alternativní název je ThinkPad S230u, ale častěji se alespoň prozatím používá právě označení Twist.

 Lenovo ThinkPad Twist
Lenovo ThinkPad Twist

Twist je opět zařízení s notebookovými komponentami a plnohodnotnými Windows 8, takže bude schopný nahradit malý notebook. Úhlopříčka tentokrát bude 12,5 palců a matrice displeje opět IPS, takže se můžeme těšit na pěkné barvy, kontrast a pozorovací úhly; rozlišení se bohužel asi kvůli snížení ceny zastavilo na 1366 × 768 bodech. To není na 12,5″ zařízení úplně špatně, ale určitě bychom ocenili HD+ jako u Yogy 13. Displej bude samozřejmě opět dotykový a krytý odolným minerálním sklem Gorilla Glass, takže se není moc potřeba obávat škrábanců.

Lenovo ThinkPad Twist Lenovo ThinkPad Twist Lenovo ThinkPad Twist Lenovo ThinkPad Twist Lenovo ThinkPad Twist

Konstrukce bude tradičnější s jedním otočným kloubem uprostřed. To umožní podobné kreace jako u Yogy, ale s tím rozdílem, že při otočení do „tabletového“ režimu bude klávesnice schovaná pod displejem, nebude na spodní straně.

Rozměry 313 × 236 × 20 mm, hmotnost 1,58 kg a výdrž na jedno nabití dosahující až 7 hodin (kapacita 48,8 Wh, 4 články) zajistí velmi slušnou mobilitu.

U hardware bude na výběr mezi třemi procesory: dva stejné jako u Yogy 13 a přibude ještě novinka mezi Ivy Bridge, Core i3-3217U. Paměti bude zase do 8 GB DDR3 v jednom modulu a grafika bude integrovaná. Na ukládání dat poslouží buď klasický pevný disk s kapacitou 320 či 500 GB s rychlostí 7200 ot./min., 500GB HDD s 5 400 ot./min., nebo případně 128GB SSD.

Lenovo ThinkPad Twist Lenovo ThinkPad Twist Lenovo ThinkPad Twist Lenovo ThinkPad Twist Lenovo ThinkPad Twist

Nabídka konektorů bude o něco rozsáhlejší než u Yogy, můžeme se těšit na 2 USB 3.0, síťový konektor LAN (RJ45), micro-HDMI a také miniDisplayPort. Nebude chybět ani čtečka paměťových karet 4v1.

Cena ThinkPadu Twist bude díky větší nabídce komponent začínat níže než u Yogy 13, zahraniční weby zmiňují 849 dolarů, tedy zhruba dvacet tisíc korun s DPH.

Ohodnoťte tento článek!