Lenovo IdeaPad Z360: v malém těle velký duch

0

Úvod, vzhled

Po období CULV notebooků, kde čínský výrobce spoléhal na model U350, resp. ThinkPad Edge u malých podnikatelů, přišla doba přepínatelných grafických karet pro vysoký výkon doma, ale také dlouhou výdrž na cestách. V tomto segmentu nemělo Lenovo dlouhou dobu co nabídnout, největší výrobci své zástupce na trhu stihli několikrát obměnit a zákazníci jsou do určité míry „zmlsaní“. Právě v tuto dobu přichází 13″ IdeaPad Z360, který se bude snažit kousek přízně uzmout pro sebe. Má i přes poměrně běžnou konfiguraci dvoujádrového procesoru Intel Core i3 a dedikované grafické karty nVIDIA GeForce 310M s technologií Optimus šanci na úspěch?

Plusy a mínusy

+ Kvalitní zpracování
+ Výborná chiclet klávesnice
+ Tiché chlazení

– Méně citlivý touchpad (ALPS)
– Nižší svítivost displeje

Vzhled

Třináctipalcový Z360 se pyšní rozměry 327 × 219 × 20-34 mm, které ze standardu nevybočují. Celkem příjemná je i váha 2 kg včetně šestičlánkové baterie.

Zavřený notebook působí se svým zaobleným tělem a černým lesklým víkem s plastickým logem výrobce velmi elegantně. Tvary notebooku napomáhají k opticky štíhlé linii, ovšem i přesto vypadá Z360 z některých úhlů trochu baculatě, za což však z velké části vděčí počítač optické mechanice.

Teprve po otevření víka displeje můžeme opravdu ocenit práci designerů – lícní strana základny, resp. okolí klávesnice a opěrky zápěstí, imituje velmi věrně stříbrný broušený kov, povrch je přirozeně lesklý. Celý design završuje černá klávesnice a rovněž černý, přísně plochý rámeček displeje.

Diodové indikátory jsou všechny v bílé barvě (jen optická mechanika má signalizaci tradičně zelenou), což dodává eleganci celého stroje určitý punc. Základní indikace napájení, baterie (nízký stav signalizuje červenou barvou, nabíjení blikáním), pevného disku a bezdrátových sítí se nachází na přední hraně uprostřed.

Kvalita zpracování

Co se kvality zpracování týče, nemám si v podstatě na co stěžovat – základna působí jednolitým dojmem, je dostatečně tuhá a díky své tloušťce se prohýbá o poznání méně než u některých 13″ kolegů. Zvedneme-li notebook za roh základny, na pravé straně nebudeme mít problém, jen levá se kvůli přesunutí většiny komponent do těchto míst trochu ohýbá. U opěrek zápěstí je to právě naopak. Víko displeje je poměrně tenké, deformace obrazu ale pozorujeme jen při velmi silném tlaku, v krutu se chová statečně, ovšem občas spoje plastů „zalupou“.

Trošku mě mrzí povrzávání šasi při silném úchopu v oblasti baterie, což je do jisté míry daň za pevně uložený akumulátor. Celkově ale hodnotím kvalitu zpracování jako velmi dobrou.

Klávesnice, porty

Klávesnice

V IdeaPadu Z360 najdeme moderní chiclet klávesnici plné velikosti, která je v podání Lenova opravdu výborná, byl jsem s ní velice spokojený. Rozložení je standardně šestiřadé, kvůli 13″ tělu v některých ohledech mírně zhuštěné (užší Enter a pravý Shift). Klávesy Home, End, Page Up a Down se nachází pro IdeaPady typicky v pravém sloupci, do nějž zasahují i poměrně velkorysé kurzorové šipky.

Změnou oproti jiným modelům výrobce je přesunutí klávesy Fn s oranžovým potiskem mezi levý Control a klávesu Windows, což je změna na popud zákazníků. Vedlejší funkce se nachází především v horní řadě kláves (vypínač webové kamery, spánek, vypínač displeje, přepínač výstupních zařízení, změna rozlišení, správa bezdrátových připojení, vypínání touchpadu a ovládání multimédií). Na kurzorových šipkách najdeme ještě úpravu hlasitosti a podsvícení displeje.

Z psaní na klávesnici mám velmi dobrý pocit – po krátkém zvykání si jsem psal zcela plynule a bez překlepů. Klávesy mají jemný a při rozumné síle úhozu i tichý chod, stisk je jistý, jen odpor nižší, než je běžné. Klávesnice netrpí výjimečným prohýbáním, pouze levý spodní roh nedoléhal zcela dokonale, a tak cvakal.

Nad klávesnicí najdeme ještě podsvícené napájecí tlačítko (v režimu spánku bliká), oranžové tlačítko OneKey Rescue (umístěné pod štěrbinou, nutno stisknout např. párátkem – připomíná mi reset u smartphonů) a překvapivě pohodlný dotykový blok pro ztlumení zvuku, přepínání módů OneKey Theater, změnu režimu chodu ventilátoru a spuštění správce napájení Energy Management (aktivní funkce jsou silně podsvíceny, neaktivní pouze mírně).

Touchpad

S touchpadem jsem ovšem úplně spokojený nebyl, což je velká škoda, ovšem při pohledu na dodavatele žádné překvapení – ALPS prostě nedělá tak dobré touchpady jako Synaptics, což se odráží především v citlivosti a reakcích dotykové plochy. Po přenastavení téměř všech hodnot v ovladači jsem se dostal do bodu, kdy je samotný posun kurzoru obvykle v pořádku, největší problémy má však touchpad s poklepáním (občas je dokonce přiložení prstu vyhodnoceno jako „tapnutí“), tažením, ale hlavně rolováním, které je rozpoznáno jen zhruba v polovině případů. Samotná tlačítka jsou ale zcela v pořádku, mají příjemný zvuk i chod.

Povrch dotykové plochy je pro Lenovo standardně vroubkovaný (osobně mi toto provedení nevadí, setkal jsem se ovšem i s opačnými reakcemi), rolovací plocha je vyznačená jak opticky, tak hmatově. Mezi tlačítky najdeme diodovou signalizaci vypnutí touchpadu.

Porty a konektivita

Konektivitu velkou měrou definuje velikost přístroje a přítomnost optické mechaniky. Místo pro porty a jiné rozšiřující sloty tak ve 13″ těle výrazně ubylo, ovšem i přesto nabízí IdeaPad Z360 vše, co je třeba.

Většina konektorů se nachází na levoboku základny, kde najdeme hned vedle výdechu chlazení a zdířky zámku Kensington analogový obrazový výstup D-Sub (standardní kvalita přenosu obrazu, při rozlišení 1680 × 1050 bodů bez viditelných vad v obraze), pouze 100 Mb/s ethernet Atheros, digitální HDMI výstup (vede samozřejmě FullHD obraz se zvukem, pro zobrazení není díky vlastnostem technologie nVIDIA Optimus potřeba dedikovaný grafický čip), USB 2.0 port a kombinovaný eSATA/USB 2.0. Pravou stranu z velké části okupuje již zmíněná optická mechanika, ovšem trocha místa zbyla pro jeden USB 2.0 port a dvojici audio konektorů. Zadní strana ještě ukrývá zdířku napájení a přední hrana zase čtečku paměťových karet.

Po FireWire se nám díky eSATA portu zřejmě stýskat nebude, trochu však zamrzí absence slotu pro rozšiřující karty ExpressCard, který by se v budoucnu dal využít pro doplnění podpory USB 3.0. To bychom už ale objektivně chtěli moc.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Displej

V testovaném IdeaPadu Z360 jsme našli 13,3″ lesklý TN panel s LED podsvícením (poměrně častý typ LG LP133WH1-TLA3) a rozlišením „HD Ready“ 1366 × 768 pixelů. Displej ve mně vzbudil mírně smíšené pocity (a po pročtení zahraničních recenzí nejsem zcela sám). Co do barevného podání, kontrastu i pozorovacích úhlů se jedná o naprostý standard své kategorie, rozlišení je pro danou úhlopříčku subjektivně naprosto v pořádku. Překvapí ovšem viditelně nižší svítivost, která mi připomněla éru CCFL podsvícení.

Víko displeje je možné kvůli umístění kloubů otevřít do úhlu 140¬∞, jejich chod je příjemně plynulý (díky tomu se dá otevřít jednou rukou), podporu displeji poskytují dostatečnou. Víko naštěstí netrpí výrazným třesem.

V rámečku displeje ještě najdeme VGA (640 × 480 bodů) webovou kameru naprosto běžné kvality obrazu (viz. snímek níže) s diodovou signalizací aktivity.

Zvukové možnosti

Zvuková zařízení ovládá v čipové sadě integrovaný kodek Realtek HD, který distribuuje rovněž vícekanálový zvuk do HDMI konektoru. Vestavěná zařízení jsou standardní dvě – reproduktory pod kovovou mřížkou v rozích základny nad klávesnicí a ve víku displeje vestavěný mikrofon pro videohovory.

Reproduktory mají navzdory svým malým rozměrům až překvapivě vysokou hlasitost (malý pokoj ozvučí) i kvalitu. Samozřejmě se stále jedná o miniaturní notebookové reproduktory se všemi jejich omezeními, ale pozitivně hodnotím, že ani při nejvyšší hlasitosti nedochází k rušivým rezonancím. Možná i proto si notebook vysloužil certifikaci Dolby Advanced Audio.

Mikrofon webové kamery mě po delší době potěšil svou kvalitou – nahrávaný zvuk je i bez jakýchkoliv softwarových úprav či dodatečných nastavení čistý.

Datové úložiště

Vaše data budou jako v bavlnce na velkorysém 500 GB pevném disku Western Digital s plotnami otáčejícími se rychlostí 5 400 rotací za minutu a 8 MB vyrovnávací pamětí. Výsledky testů pevného disku plně odpovídají jeho parametrům – CrystalDiskMark naměřil průměrnou rychlost čtení 69 MB/s, HDTune přístupovou dobu 18,9 ms.

Doplním jen, že je pevný disk z výroby rozdělen na dva uživatelsky přístupné oddíly (systémový oddíl o velikosti 420 GB a 30 GB oddíl s ovladači a mapováním záloh disku aplikací OneKey Recovery). Zbylé místo (cca 15 GB) zabírá skrytý oddíl s tovární zálohou systému pro uvedení notebooku do stavu po koupi a záchranným rozhraním OneKey Rescue.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Poznámka

Aktuální ovladač grafické karty nVIDIA má z nepochopitelného důvodu nastavený jako výchozí adaptér právě dedikovaný čip. Doporučuji v nastavení změnit na integrovaný Intel HD.

Doporučuji rovněž přidat do kontextového menu pomocí ovladače nVIDIA položku pro ruční volbu grafického adaptéru, se kterým se daná aplikace spustí. Získáte tak lepší kontrolu nad přepínáním.

Výkon

Třináctipalcové notebooky už dávno nejsou pouze ultramobilní pracovní stroje s CULV procesory a integrovanými grafikami, a tak i Lenovo IdeaPad Z360 přináší, jak se sluší a patří, trochu toho potřebného výkonu. Testovaná konfigurace je pro Českou republiku ta nejvyšší dostupná. Do práce byl povolán základní dvoujádrový procesor rodiny Intel Core i3-370M o frekvenci 2,4 GHz, kterému oproti dospělejším kolegům i5 chybí především funkce Turbo Boost (tedy přetaktování jednoho jádra na úkor ostatních). Hyper Threading, zpracování dvou vláken na jednom jádru, ovšem nechybí. Přímou linku s ostatními zařízeními zprostředkovává čipová sada Intel HM55, svižnost zajistí 4 GB (DDRIII 1 066 MHz) operační paměti.

Aby ovšem mohl notebook posloužit jako ryba i rak zároveň (poskytoval výkon i výdrž), nadělil mu výrobce do vínku technologii nVIDIA Optimus, resp. automatické přepínání mezi integrovanou a dedikovanou grafickou kartou v závislosti na spuštěné aplikaci. Pro kancelářskou práci tak poslouží v procesoru integrovaný, úsporný čip Intel HD, pro multimédia a hry se spíná lowendový grafický akcelerátor nVIDIA GeForce 310M s nadstandardním 1 GB video paměti (GDDRIII 64bit). V některých případech mi ale přijde používání grafiky nVIDIA jako vyloženě nehospodárné – např. při přehrávání HD videa, které by bez problému zvládl i integrovaný čip.

Při práci ve Windows vás notebook rozhodně zdržovat nebude, naopak vše běží příjemně svižně. Co se herního výkonu týče, GeForce 310M je i přes zbytečně bohatou nadílku vyhrazené paměti stále pouze základním čipem. U nejnáročnějších her se tak musíte spokojit s nejnižším nastavením, obecně nové hry ale poběží hratelně zhruba na střední úroveň detailů – Call of Duty Black Ops na střední detaily, Mafia II běží velice plynule na nízké detaily, GTA IV s posledním patchem 1.0.7.0 podporuje technologii Optimus a běží ještě hratelně zhruba na střední úrovni detailů.

Provozní hluk a chlazení

Výhodou IdeaPadu Z360 je jednoznačně jeho tiché chlazení. V levém vzdálenějším rohu umístěný ventilátor je při nenáročné činnosti vypnutý, nebo běží pouze na nízké otáčky, přičemž si čas od času odfoukne (což už tak příjemné není, ale tu chvilku to člověk vydrží). Uživatel tak neslyší buď nic, nebo mírné šumění. Při vysokém vytížení samozřejmě chlazení tak tiché není, ventilátor běží na vysoké otáčky neustále, ovšem i v tomto případě notebook rozhodně není hlučný – naopak patří k těm tichým.

Velmi pozitivně hodnotím dotykové tlačítko pro „noční“ režim (indikovaný měsíčkem s hvězdami), kdy ventilátor běží na co nejnižších otáčkách, popř. je vypnutý úplně. Počítač v tomto režimu ovšem nereguluje pouze ventilátor, ale také výkon procesoru, takže při náročné činnosti tento režim nedoporučuji. Zmíním ještě zajímavou funkci – při podržení tlačítka ovládání ventilátoru se spustí čištění chladicího systému (notebook po dvě minuty střídavě vypíná a na plné otáčky zapíná ventilátor).

Vzhledem k tomu, že v Z360 nenajdeme žádné extrémně výkonné komponenty, chladicí systém svou práci zvládá opravdu velmi dobře, dokonce bych řekl, že má rezervy i pro osazení výkonnějšího procesoru Core i5, který je nabízen v zahraničí. Napomáhá k tomu především dvojice samostatných trubic heatpipe – jedna pro procesor, druhá pro grafický čip (teploty těchto komponent se tak neovlivňují). Po čtyřech hodinách hraní počítačové hry dosáhl procesor 75¬∞C, grafický čip 66¬∞C a pevný disk 48¬∞C (pokud notebook zaměstnáme opravdu naplno, ani tak nepřesáhnou teploty výrazně 80¬∞C). Povrch šasi byl také v pořádku – klávesnice dosáhla u ventilátoru maxima 39¬∞C, opěrky 37¬∞C, touchpad 38¬∞C, přičemž nejvyšší teplota spodní strany byla 47¬∞C (u výdechu chlazení), vyfukovaný vzduch z ventilátoru měl necelých 60¬∞C.

Při běžných činnostech byly teploty samozřejmě daleko příjemnější a dokazovaly, že s prací na klíně není problém – maxima spodní strany nepřesáhla 38¬∞C (uprostřed), klávesnice se držela na 31¬∞C, opěrky na 33¬∞C a touchpad na 34¬∞C; ventilátorem vyfukovaný vzduch měl standardně kolem 40¬∞C.

Bezdrátová konektivita, Napájení a výdrž

Bezdrátová konektivita

Pro bezdrátový přenos dat je k dispozici standardní dvojice cest – WiFi modul Atheros podporující standardy 802.11b/g a Bluetooth 2.1 adaptér Broadcom. Jejich přepínání má na starost jednak softwarová utilita, kterou je možné vyvolat kombinací Fn+F5, popř. hardwarový přepínač na přední hraně základny. Do sítí mobilních operátorů se ovšem s dnes testovaným modelem nepřipojíme, není připraven ani pro dodatečnou instalaci modemu.

Napájení a výdrž

S notebookem je standardně dodávaná Li-Ion šestičlánková baterie o kapacitě 54 Wh (váha 308 g, články Sanyo), která z těla notebooku nevyčnívá. Nový 65 W napájecí adaptér o váze 329 g, který má netradiční podlouhlý tvar a oranžovou indikační diodu, je schopný akumulátor i za chodu notebooku nabít za méně než 2 hodiny. Dodám jen, že se při nabíjení příliš nezahřívá.

Díky přepínání grafik nVIDIA Optimus podával notebook poměrně zajímavé výsledky v testech výdrže. Při mírném kancelářském vytížení vás nechá Z360 pracovat něco málo přes 4 hodiny se spotřebou často pod 10 W. Budete-li surfovat na internetu (včetně občasného zhlédnutí SD videa na YouTube), můžete se spolehnout na necelé tři a půl hodiny. Přehráváte-li však na notebooku film, výdrž klesne ke 2,5 hodinám při průměrné spotřebě 16 W.

Z360 se také řadí do rodiny modernějších IdeaPadů, které podporují nejnovější verzi správce napájení Lenovo Energy Management 5 s funkcí prodloužení životnosti baterie tím, že je nabíjena pouze do 80%. Jedná se o velmi užitečnou funkci, pokud notebook často používáte na nabíječce.

Linux, Dodávaný software, Zhodnocení

Linux

Ubuntu Linux 10.10 běžel na Z360 z Live CD velmi obstojně, všechen hardware byl nalezen a funkční (včetně WiFi či Bluetooth adaptérů). Úprava jasu displeje z nějakého důvodu nefungovala, resp. ukazatel se měnil, jas však ne. Mile mě překvapilo, že snížení otáček ventilátoru dotykovým tlačítkem reagovalo i v prostředí Linuxu. Na závěr ovšem důležitá poznámka – ovladače nVIDIA pro Linux nepodporují přepínání grafik, systém vám tak s tímto ovladačem nebude fungovat. Pokud tedy chcete používat Linux, přepněte v BIOSu pouze na integrovanou grafiku, dedikovaná vám bude zatím k ničemu.

Dodávaný software

Předinstalovaným operačním systémem v IdeaPadu Z360 je 64bitová verze Windows 7 Home Premium. Díky certifikaci Lenovo Enhanced Experience máte jistotu, že výrobce ve spolupráci s Microsoftem udělal maximum pro co nejhladší chod tohoto systému.

Z předinstalovaných aplikací se drtivá většina nijak nevnucuje, jediným „potížistou“ je tak bezpečnostní balík McAfee. Mezi další aplikace patří užitečné Microsoft Office 2010 Starter či balík Windows Live Essentials. Z utilit dodávaných výrobcem zmíním zálohovací software OneKey Recovery (od Cyberlinku) se „záchranným“ rozhraním OneKey Rescue, dále zaujme pokročilá aplikace pro sdílení DirectShare či vypalovací software Power2Go opět od Cyberlinku.

Dodám jen, že software Lenovo VeriFace („zabezpečení“ pomocí obličeje), OneKey Theater (přepínání módů obrazu a zvuku, obsahuje také automatický režim – při prohlížení fotek či přehrávání filmu se zvýší kontrast a přepne na efekt prostorového zvuku) či Cyberlink YouCam je přítomný samozřejmě taky.

Zhodnocení

Lenovo IdeaPad Z360 spadl rovnýma nohama do bitvy na poli třináctipalcových notebooků s výdrží, ale také výkonem. Přestože zdaleka nenabízí nejvyšší výkon, určitě má čím zaujmout – do karet mu hraje zajímavá cena a konfigurace, velmi dobré dílenské zpracování, tiché a účinné chlazení, povedená klávesnice, ale také několik zajímavých funkcí a vychytávek. Pro spoustu uživatelů bude velkým plusem přítomnost optické mechaniky, která se z 13″ notebooků postupně vytrácí. Před koupí musíme notebooku ale odpustit hlavně méně citlivý touchpad.

Za zapůjčení ateliéru a fotografické techniky děkuji společnosti VOR, s.r.o., jmenovitě především Pavlu Skálovi.

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Specifikace, výsledky testů

Lenovo IdeaPad Z360

Cena

cca 17 500 Kč s DPH

Zapůjčil

Lenovo ČR (www.lenovo.cz)

 

Specifikace

Procesor

Intel Core i3-370M (2,4 GHz, 3 MB L3 cache)

Operační paměť (vestavěná)

4 GB (DDRIII, 1 066 MHz)

Operační paměť (rozšiřitelná do)

8 GB

Pevný disk (velikost)

500 GB

Pevný disk (rychlost)

5400 otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

DVD±RW (SlimtypeDVD A DS8A4S)

Optická mechanika (rychlost)

8× / 24×

Velikost displeje (palců)

13,3

Rozlišení displeje

1366 × 768

Grafická karta

Intel HD / nVIDIA GeForce 310M (Optimus)

Grafická paměť

1 GB (GDDRIII, 64bitová)

Wi-Fi

b/g

Bluetooth

2.1 + EDR

Mobilní komunikace

Ne

Operační systém

Microsoft Windows 7 Home Premium x64

Porty (s výjimkou USB)

D-Sub, ethernet, HDMI, eSATA (kombinovaný), 2 × audio

Počet USB portů

2 + kombinovaný eSATA/USB 2.0

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet 4 v 1

Rozměry

327 × 219 × 20-34 mm

Hmotnost

2,04 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

14 269

3DMark03 (body)

9 222

3DMark05 (body)

6 569, CPU: 14 483

3DMark06 (body)

3 627, SM2.0: 1 371, SM3.0: 1 336, CPU: 2 450

3DMark Vantage (body)

P1 115, GPU: 872, CPU: 6 878

PCMark05 (body)

5 200

PCMark Vantage (body)

4 976, Memories: 3 046, TV and Movies: 3 610, Gaming: 3 307, Music: 4 659, Communications: 4 143, Productivity: 4 741, HDD: 3 293

HD Tune 2.55

36,3 – 74,3 MB/s, ~56,7 MB/s
Přístupová doba: 18,9 ms

CrystalDiskMark 3.0 (MB/s)

Seq: 69,04 / 67,84
512K: 25,74 / 35,95
4K: 0,322 / 0,799

4K QD32: 0,904 / 0,862

HWiNFO32 (Single- / Multi-threaded)

Procesor:
– CPU: 34 189 / 86 441
– FPU: 15 482 / 54 560
– MMX: 35 440 / 72 663

Paměť: 5 048 MB/s

Pevný disk:
– Read Burst Rate: 126,51 MB/s
– Random Read: 27,76 MB/s
– Random Access: 18,64 ms

Cinebench 9.5

CPU:
– Rendering (1 CPU): 517
– Rendering (x CPU): 1 127

Grafika:
– C4D Shading: 535
– OpenGL SW-Lighting: 1 639
– OpenGL HW-Lighting: 3 454

Cinebench R10

CPU:
– Rendering (1 CPU): 2 630
– Rendering (x CPU): 6 183

OpenGL Standard: 3 520

Cinebench 11.5

OpenGL: 7,11 FPS
CPU: 1,97 pts.

SiSoft Sandra 2010 SE

CPU: 29,63 GOPS, 34,29 GIPS
RAM: 9 GB/s

x264 HD Benchmark 3.0 (1 pass/2 pass)

39,83 / 11,08 FPS

Devil May Cry 4 (DX10, 1280 × 720)

High: 38,30 / 27,43 / 42,94 / 24,60 FPS

wPrime 2.00 32M

20,997 sec.

Vista Index (body)

Procesor: 6,7
Paměť RAM: 5,9
Grafika: 4,6
Herní grafika: 5,6
Pevný disk: 5,6

Výdrž web* (čas)

3:25 (~12 W)

Výdrž kancelář** (čas)

4:11 (~10 W)

Výdrž multimédia*** (čas)

2:39 (~16 W)

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Lenovo IdeaPad Z360: v malém těle velký duch
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas