Lenovo Q180: nejmenší použitelný počítač na světě? (recenze)

0

Specifikace, zpracování

Ještě před několika lety se všichni výrobci honili za rychlejšími procesory, výkonnější grafikou a většími disky. Pak ale přišel zlom v podobě netbooků – malých, levných, ale pomalých notebooků, které měly jediný cíl. Umožnit i méně majetným pořídit si svůj vlastní mobilní počítač. Díky netbookům se tak notebooky rozšířily do rodin a do škol. Jenže když pak na cenovou úroveň netbooků klesly i klasické, o třídu výkonnější modely s velkým displejem, o netbooky pomalu zájem utichal.

Netbooky jsou zpravidla vybaveny procesorem Intel Atom, který Intel ukuchtil právě za tímto účelem – aby jej dostal do malých, levných notebooků. Po prvotním nadšení z ceny ale většina uživatelů vystřízlivěla. Pomalý procesor, líná grafika a malý displej se na běžnou práci nehodily a z netbooků se tak stala nouzovka do školní lavice a většina uživatelů stejně po čase přešla na notebook běžný; jejich ceny se za posledních roky výrazně snížily. Atomy a jejich konkurence od AMD, C50 a E350 (a jejich variace) se tak pomalu přesouvaly do desktopů, zejména do nettopů a all-in-one řešení.

Lenovo Q180 Lenovo Q180

Tenký, velmi tenký

Lenovo Q180 je příkladem levného nettopu, který patří k nejmenším počítačům na světě. Jeho základna měří jen 19,2 na 15,5 cm a je tlustý jen 22 mm. Pokud si pořídíte verzi s mechanikou, pak tloušťka vzroste na 44 mm. Počítač je tak malý, že bylo nutno využít notebookových komponent, čili tu najdete notebookovou desku, paměti, disk. Jedině procesor je „stolní“, relativně nový Atom D2700 s frekvencí 2,13 GHz. Od mobilních verzí se liší především nesnižováním frekvence a napětí v idle, máte tak větší spotřebu. To ale u stolního počítače až tak nevadí.

Q180 je nejen maličký, ale unikátní i svým řešením přídavné mechaniky. Můžete si pořídit základní model za 5 299 Kč, kdy získáte malý, lehký a tenký počítač, který snadno přiděláte na monitor přes VESA redukci. Pokud si připlatíte 2 200 Kč, dostanete místo 320GB disku 500GB model a Windows 7 HP a konečně za další tisícikorunový příplatek pak i mechaniku. S tou se cena vyšplhá na 8 499 Kč. Pravda, za tuto cenu může již mít podobně vybavený notebook, který má výhodu ve vlastním displeji a možnosti přenášet. Na druhou stranu notebook zabere na pracovním stole dost místa, zejména pokud jej chcete připojit k externímu displeji.

Nettop se oproti tomu schová vedle monitoru, případně se pověsí za něj. Kabely budou hezky uklizené a pracovní deska čistá. Výhodu má nettop i oproti běžnému počítači, který je schován ve velké skříni a ta zabírá místo na stole, pod ním nebo vedle něj. Celkově vzato, nettopy jsou vhodné všude tam, kde je nedostatek místa a kde není potřeba výkon. Poněkud výjimkou jsou počítače Apple Mac mini, které při své miniaturní velikosti nabízejí výkon běžného stolního počítače. Jenže jejich cena je dvojnásobná oproti běžným nettopům.

 

Levný, přitom vybavený

Při pohledu do ceníku je Q180 asi nejlépe vybaveným nettopem za tuto cenu – v testované výbavě 8 499 Kč. Asus EeeBox PC EB1501P sice nabízí také mechaniku, nicméně má starší a méně výkonný Atom, menší disk, chybí USB 3.0 a hlavně nemá v ceně obsažen systém. Q180 je zkrátka nejvýhodnější nabídka na trhu, pokud vám bude nabízený výkon stačit. Na zadní straně najdete VGA, HDMI, čtyři USB porty 2.0, ethernet, optický zvukový výstup a konektor pro napájení. Přední strana pak nabízí dva porty USB 3.0 (super řešení, protože nemusíte flash disk lovit kdesi vzadu), čtečku karet, výstup na sluchátka a vstup na mikrofon.

Lenovo Q180Lenovo Q180Lenovo Q180

Poznámka: Pokud chcete připojit do výstupu na sluchátka reproduktory, rázem se umístění konektoru stane poněkud nešikovné. Budete muset mít neustále otevřen kryt a na pracovním stole se vám bude válet kabel reproduktorů.

Velkou výhodou je možnost část s mechanikou úplně odpojit. Dvě stejně velké části sendviče jsou k sobě spojeny „nacvakávacím“ systémem, takže rozpojení je velmi snadné. A naopak, pokud si nejprve koupíte verzi bez DVD nebo Blu-ray kvůli ceně, můžete si mechaniku později dokoupit. Velmi zajímavé je i řešení komunikace – mechanika je připojena speciálu USB spojkou, nekomunikuje tedy interně, ale chová se jako běžná USB mechanika. Výhodou je, že se vám nebude nikde válet samostatně.

 Lenovo Q180 Lenovo Q180

Klávesnice z Edge. Hm.

K počítači je dodáván běžný adaptér jako k notebooku, má maximální příkon 65 W, což pro počítač bohatě stačí. Jeho spotřeba ani při běžné zátěži (PC Mark) nepřesahuje 30 W. Adaptér je tak jediný kousek hardwaru, co se bude válet pod stolem. K počítači ještě dostanete klávesnici a myš, obojí drátové, což je v této cenové relaci pochopitelné. 

Lenovo Q180 Lenovo Q180 

Klávesnice bohužel není klasická, ale kopíruje notebooky řady Edge, což při téhle velikosti přináší poněkud obtíže při psaní. Tlačítka jsou na mne zkrátka dost velká a zvykat jsem si musel i na rozložení, ale problém to rozhodně není, jen tomu musíte dát čas.

Parametry
Cena 8 490 Kč včetně DPH
Zapůjčil Lenovo
Lenovo Q180
Procesor Intel Atom D2700 (2,13 GHz)
RAM 2 GB DDR3 RAM (1 066 MHz)
Grafická karta AMD Radeon HD 6450A (512 MB GDDR3)
Pevný disk 500GB HDD Seagate (4500 ot./min., 8 MB cache)
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Operační systém Windows 7 Home Premium

Praktické zkušenosti, verdikt

Na internet ideál

Ještě než se budu věnovat výkonu a práci s Q180, rovnou říkám, že je to počítač spíše do kanceláře nebo na „takové to běžné internetování“, nic víc rozhodně chtít nemůžete. Berte to tak, že máte k dispozici výkon běžného netbooku. Nový Atom D2700 neudělal žádný výrazný pokrok vpřed, v podstatě jde o tentýž produkt jako dříve, jen je vyráběn menším procesem a tudíž má nižší spotřebu – maximem jest 10 W. Bohužel stolní Atomy nesnižují napětí a frekvenci, a tak je rozdíl mezi idle a maximem jen několik wattů. Zatímco v idle si bere počítač 18 W, v maximu (Prime 95) jen 22 W. Jasně, rozdíl mezi 18 a dejme tomu 15 W při sníženém napětí už není nijak velký, přesto to může v horizontu několik let ušetřit nemalý peníz.

Výkon procesoru je někde na úrovni AMD E450, což na kancelářské využití a internet stačí, ale jakmile si třeba začnete hrát s fotkami, už trochu narazíte. Ale ani ne tak kvůli procesoru samotnému, ale spíše kvůli menší paměti – jen 2 GB, a pomalému disku – kombinace těchto dvou parametrů je rozhodně větší brzda než procesor. Kvůli tomu se pomalu spouští aplikace, načítají fotky, pomalé jsou hromadné operace a podobně. Je trochu škoda, že Lenovo nenabízí v tomto těle i výkonnější hardware, zejména rychlejší disk se 7 200 otáčkami a 4 GB RAM by se hodily. Tím by se odstranily největší brzdy.

Poznámka: Lenovu ale můžeme těžko něco vyčítat, když v této cenové relaci prodávají s 2 GB RAM i počítače konkurence. A Mac mini v nejlevnější konfiguraci za více než 13 tisíc také nabízí jen dvě giga a 5 400otáčkový disk.

 

Grafický výkon Atomu zachraňuje AMD Radeon HD 6450a, který je sice základním modelem výrobce, ale jde o podstatně lepší volbu než integrované grafické jádro. V 3D Marku 06 dosáhl na téměř tři tisíce bodů, což umožňuje zahrát si i nějakou starší hru. Brzdou v případě her nebude ani tak grafika, ale spíše procesor. Dedikovaná grafika nabízí rychlé Aero, které je svižné i na full HD displeji, kde nepozorujete při pohybu oken žádné trhání ani se zapnutou průhledností.

Naměřili jsme
3D Mark 06 2866; 1138 CPU
3D Mark 11 P490; Graphics 462; Physics 785; Combined 444
3D Mark Vantage P1327; GPU 1188; CPU 2046
PC Mark Vantage 2379
Memories 1966
TV and Movies 1709
Gaming 2486
Music 2705
Communications 1897
Productivity 1856
HDD 2892
PC Mark 7 1015
Lightweight 917
Productivity 563
Creativity 1234
Entertainmnent 1090
Computation 863
System storage 1349
SiSoft Sandra 2012 
CPU 9,72 GOPS (10,54/9)
Mem 3,85 GB/s (4,26/3,48)
Cryptographic 119/MB/s; AES256 107 MB/s; SHA2-256 132 MB/s
Cinebench 11.5
OpenGL 10,24
CPU 0,69
W7 Experience  
W7 Experience
CPU 3,8
RAM 4,7
Aero 4,6
Hry 6,2
Disk 5,9
Video 
x.264 14,49/3,84 fps
VMEncoder 9:06 m
Virtual Dub Mode Xvid 7:13 m
Virtual Dub Mode Divx 3:53 m
TMNationForever 9,87 fps (1280×768, Extreme, 4×AA)

Trošku jej utište

Vzhledem k malému tělu je jasné, že poněkud trpí chlazení. Větráček se musel vměstnat do prostoru jako u notebooku, navíc je omezena jeho základna. Na pasiv asi nezbylo moc místa, takže větráček je svým naladěním velmi agresivní a točí neustále téměř maximum. Při běžné práci tak teplota jader nepřesahuje nějakých 45 stupňů (okolí cca 22 st.), v zátěži (PC Mark 7, zatěžována grafika) pak nepřesáhla 60 stupňů. Prime 05 pak vyhnal teplotu málo přes 50 stupňů.

Větráček je tedy efektivní, nepustí teploty nikam vysoko, ale za cenu neustálého šumu svistu – vysokého šustění, které rozezvučí celou místnost. V kanceláři to vadit nebude, doma už ano. Větráček neutichá ani v absolutním klidu, zkrátka vás bude doprovázet neustále. Lepším řešením by bylo snížit otáčky, což by sice zvýšilo teplotu, ale přispělo k akustické pohodě. Příkladem může být T420s s podstatně výkonnějším procesorem, který není ani v zátěži skoro slyšet; teploty jader sice šplhají k 90 stupňům, nicméně věřím, že výrobce funkci při takových teplotách řádně otestovánu.

Zkrátka Q180 je hlučnější než běžné velké počítače s velkými a pomaloběžnými větráky a dokonce i než většina notebooků.  

Sendvič za dobré peníze

Lenovo Q180 je velmi zajímavý počítač zejména díky své sendvičové konstrukci, která umožňuje připojit DVD mechaniku do jednoho celku (a zase ji odpojit, když není potřeba), a díky solidní výbavě, která zahrnuje USB 3.0 nebo dedikovanou grafiku. Navíc s touto výbavou je i nejlevnější na trhu, horko těžko budete shánět za tuto cenu běžný počítač, natož nettop. Na druhou stranu netbooky (bez mechaniky) jsou levnější a po připojení k monitoru je lze využít jako počítač a současně s nimi můžete pracovat v terénu. Pokud ale o notebook jako takový nestojíte a chcete jen ryzí počítač, u něhož nezáleží na výkonu, je Q180 dobrou volbou. 

Navíc si ho dobře dokážu představit jako HTPC, ostatně tak ho prezentuje i Lenovo. Malinký počítač se u televizoru ztratí, zejména když ho můžete díky velikosti snadno schovat třeba do skříňky nebo pověsit za monitor. Může také stát na výšku v dodávaném stojánku, což je vhodné v případě, že u něj máte DVD. Kdyby byl v takovém případě vzadu na VESA, těžko byste se k mechanice dostávali. Disk sice nepojme nijak výraznou filmotéku, ale na to tu máme přece NAS. A když si k sestavě pořídíte originální klávesnici Lenovo Mini Wireless N5902, kterou lze držet jako běžné dálkové ovládání, je dokonalý zážitek zaručen (lze ji pořídit i v bundlu s některými konfiguracemi). Jen nesmíte počítat moc počítat s hraním her, jak to Lenovo prezentuje ve svém videu.

Plusy / mínusy
  Výborný poměr ceny a výkonu
  Malé rozměry a nízká hmotnost
  Sendvičové řešení mechaniky
  VESA redukce pro připojení k monitoru/TV
  Neexistuje verze s 4 GB a s výkonnějším diskem
  Vyšší hlučnost vestavěného větráčku
Hodnocení

Kompletní galerie

Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180 Lenovo Q180

Ohodnoťte tento článek!