Lenovo Sport Messenger: když výrobce notebooků dělá brašny (recenze)

0

„Značkové“ příslušenství k počítačům bývá často poněkud kolísavé kvality. Někteří výrobci se nestydí nakoupit v Číně třeba myši s cenou půl dolaru za kus, nechat si na ně nastříkat své logo a prodávat je s marží stovek procent nic netušícím zákazníkům a podobné legrace; jiní si kvalitu nabízených doplňkových produktů hlídají a nepouští na trh nic nekvalitního.

Lenovo Sport Messenger na produktových fotografiích
Lenovo Sport Messenger na produktových fotografiích

Konkrétně tato brašna od Lenova, prodávaná pod názvem Sport Messenger, patří spíše do té druhé kategorie: není sice úplně levná, prodává se nejčastěji za 800 korun (s cenami sahajícími od 725 po téměř 1000 Kčs DPH), ale dopředu prozradím, že kvalitou zpracování nás nezklamala.

Lenovo Sport Messenger black/red
Materiál nylon, plastové přezky
Úhlopříčka notebooku do 15,6″
Vnější rozměry 40,0 × 28,5 × 7,6 cm
Cena s DPH 800 Kč

Cestování na lehko

Jedná se o relativně lehkou (660 g), malou brašnu bez dvaceti přihrádek – pojme opravdu v podstatě jen notebook do úhlopříčky 15,6″, zdroj a k tomu jen drobnosti – papíry, složky, pár propisek, prostě tenké věci. Na bocích jsou sice síťky na láhve (vejdou se tam maximálně půllitrovky), ale osobně stejně neznám nikoho, kdo by je používal, i když jsou na každé druhé brašně. Kompaktnost brašny oproti větším brašnám je určitě plus, pokud nemáte ve zvyku nosit s sebou hromadu dalších věcí – pokud ano, poohlédněte se po něčem rozměrnějším, jako třeba po pár měsíců zpátky recenzovaném CaseLogicu CL-PNC216.

Design se kromě celkově docela malých rozměrů vyznačuje hlavně podle mě dost povedeným barevným schématem, brašna je živá, ale nehýří barvami a nemá žádný vzor typu kytičky, který by ji diskvalifikoval pro přenášení notebooku při „serióznějších“ příležitostech jako jsou pracovní povinnosti. Vypadá dobře a nevšedně, ale ostudu s ní neuděláte asi nikde. Kromě toho docela pěkně ladí s ThinkPady; poměr barev je sice trochu mimo, ale určitý odkaz tam vidím.

Brašna do nepohody

Použité materiály jsou všude umělé – nylon v různých úpravách, přezky jsou z plastu. Nevidím to jako velké mínus; některé brašny mívají přezky z kovu, jenže zpravidla z nějakého gumového, který toho vydrží zhusta ještě méně. Zipy (jezdce i zuby) jsou kovové a působí dostatečně odolně, takže tady žádný problém nevidím.

Lenovo Sport Messenger
Pohled zezadu

Velmi se mi líbí použití materiálů na vnějšku brašny – ty různobarevné díly. Každý je trochu jiný; černé části mají hrubší šestiúhelníkovou strukturu, červené o něco jemnější čtvercovou a šedá část je téměř hladká. Všechny díly nicméně mají společnou docela slušnou odolnost proti vodě; v kombinaci s pogumovanými vnějšími zipy to znamená, že se s brašnou nemusíte příliš bát deště – pokud nejste zrovna v Thajsku v monzunové sezóně, déšť po brašně prostě steče a váš notebook je v suchu. Vnitřní zip, který kryje hlavní oddíl s notebookem, sice pogumovaný není, ale těch pár kapek co se k němu (z boku) dostane by měl zvládnout odfiltrovat látkový „překryv“ zubů zipu.

Zpracování samotné brašny je téměř příkladné; jediné místo, na kterém jsem našel pár mírně čouhajících nití, je na zadní straně umístěné držadlo. To celkově působí bytelně a pokud vám volné konce vysloveně vadí a poutko používáte, ošetří to pár vteřin se zapalovačem. Nikde jinde jsem žádný otřep nenašel a brašna působí velmi odolně i proti mechanickému poškození – s obvyklou výjimkou v podobě výše zmíněných sítěk na bocích, které jsou vždycky poněkud slabým místem.

Spartánské rozvržení

Lenovo Sport Messenger je brašna pro cestování na lehko a víc než notebook, zdroj a pár papírů opravdu nepojme. Oddílů má více než dost, jak můžete vidět na fotkách, ale kromě toho hlavního, který zabere notebook, jsou všechny velmi tenké, hodí se opravdu jen na papíry. Třeba tři šedé kapsy na vnitřku, stejně jako poutko (asi) na klíče a držáky na propisky, by klidně mohly zmizet a nestěžoval bych si – vzhledově by to brašně jen prospělo a většina z toho mi přijde zbytečná. Hlavně ony šedé kapsičky, do kterých se vejde tak možná platební karta.

Podle popisu zboží na eshopech by tady někde měla být i kapsa na chytrý telefon; nejsem si úplně jistý, která by to měla být, ale zřejmě je tím myšlena prostřední šedá kapsa pod víkem, na přední straně vnitřní části. Tam ovšem nacpete opravdu jen malý telefon, nějaké čtyř- a vícepalcové „pádlo“ se tam prostě nevejde – nebo vejde, ale nepůjde zajistit pomocí našitého poutka se suchým zipem.

Největší část brašny zabírá hlavní oddíl, krytý vlastním zipem se dvěma jezdci; ani ten nepojme o moc více než notebook, napájecí zdroj a třeba nějakou menší knížku. Je v něm ještě jedna vnitřní kapsa; ta je ale opět tenká, takže se zase hodí jen na tenké věci jako papíry. I větší napájecí zdroj brašnu lehce vyboulí – notebooky Lenovo nicméně mívají zdroje docela malé, takže na problém nenarazíte.

Suché zipy, respektive jejich minimální používání, jsou jedna z věcí, které se mi na této brašně líbí. Pár jich tu je, kromě výše zmíněného poutka je jeden na větším poutku pro zajištění notebooku v polstrované kapse a jeden je na zadní části, ale výrobce se vyvaroval jeho použití pro zajištění víka a místo toho použil velkou plastovou přezku. Ta je samozřejmě výrazně tišší a každé otevření brašny tak nedoprovází hlasitý trhavý zvuk – nevím jak vám, ale mně to vždycky drásá nervy.

Výhodu tichého otevírání víka nicméně poněkud degraduje docela vysoká hlučnost klasických zipů, takže nějakého toho hluku při vytahování notebooku se stejně nevyvarujete, pokud nebudete opravdu opatrní.

Pozor na výšku

Ještě se v rychlosti vraťme k vnějšku brašny a k jejímu podle mě asi největšímu problému: popruhu. Plastové spony jsou v pořádku, kovové by stejně nezaručovaly vyšší odolnost (občas i naopak). Posuvné polstrování je celkem běžné, zpracování je i u něj výborné a navíc je tento díl docela rozměrný, což je taky plus. Potíž popruhu je v něčem jiném.

Plastové spony

Je totiž poměrně krátký. Měřím zhruba 180 cm a vážím asi 80 kg (dobře, možná o něco víc :), takže bych řekl že nemám nijak neobvyklou postavu, a když si popruh dám křížem přes hrudník, tak brašna visí o nějakých 5 cm výš, než bych chtěl – vršek mám zhruba v úrovni ledvin. Krátký popruh je řekl bych čím dál častější problém u prodávaných brašen, ale to Lenovo neomlouvá.

Nadprůměrně vysocí nebo „prostorově výrazní“ lidé tady budou mít problém. Já bych si se svými rozměry asi časem zvykl, jsem řekl bych na okraji toho, co je ještě pohodlné, ale 10 cm délky popruhu navíc by tady výrazně pomohlo. Nezbývá tedy než doporučit vyzkoušet si brašnu před koupí, protože pokud máte vyšší nebo silnější postavu, tak se nelze spoléhat na velkou stavitelnost popruhu.

Pokud vám sedí, berte

Jak jsem psal v úvodu, brašna mi od začátku padla do oka a i po pár dnech na „seznámení“ z ní mám dobrý pocit – řekl bych, že mezi „lehkými“ brašnami patří k tomu lepšímu, co dnes můžete koupit. Design je vysloveně pohledný, zpracování velmi dobré a hlučnější zipy vem čert; velmi se mi líbí nadstandardní odolnost vůči vodě.

 

Největší potíž je délka popruhu, který ani na maximální hranici nebude větším lidem stačit; pokud měříte více než 180 cm nebo vážíte více než 80 kg, radši si brašnu nejdříve v nějaké kamenné prodejně vyzkoušejte. To sice do jisté míry platí u každé brašny i batohu, tady je to ale skutečně důležité – pro větší jedince prostě bude Lenovo Sport Messenger nepohodlný.

A samozřejmě je tady ještě fakt, že brašna s logem Lenovo se příliš nehodí k notebooku jiné značky, ale to už je jen drobnost a záleží na vás, zda vám to bude vadit.

Plusy / mínusy
Design Krátký popruh
Malé rozměry a hmotnost Hlučné zipy
Kvalitní zpracování Některé kapsy jsou zbytečné

Alza.cz
Za zapůjčení brašny za účelem otestování děkujeme společnosti Alza.cz a.s.

Ohodnoťte tento článek!