Lenovo ThinkPad Edge E130: drobek pro práci i studium (první pohled)

0

Řada ThinkPad Edge v nabídce Lenova zabírá místo mezi notebooky určenými pro domácí uživatele (IdeaPad) a čistě pracovními stroji z legendární řady ThinkPad. Oproti ThinkPadům mají výhodu v obecně nižších pořizovacích nákladech, od IdeaPadů se zase odlišují střízlivějším designem s matnými povrchy a displeji – a nesporná výhoda také spočívá v přítomnosti TrackPointu, který u IdeaPadů nebývá. ThinkPady Edge bývají primárně určeny pro menší firmy, ale stejně dobře je využijí třeba i studenti a vlastně kdokoliv, kdo chce jednoduchý design, vysokou úroveň ergonomie a slušnou cenu.

Lenovo ThinkPad Edge E130

Lenovo ThinkPad Edge E130

Edge E130 je nejmenším zástupcem řady s úhlopříčkou 11,6″, tloušťkou necelých 22 mm a hmotností zhruba 1,5 kg. Takový notebook je přímo ideální na cesty, zvláště pokud k tomu připočítáme i baterii s nadstandardní kapacitou 63 Wh – to u takto malých notebooků, navíc osazených úspornými komponenty, nepotkáváme úplně často. Použití na cestách navíc usnadňuje i displej s matnou povrchovou úpravou, která pomáhá s čitelností na slunečním světle.

Krok dopředu

Rozdílů oproti minulé generaci, ThinkPadu Edge E120, je několik. E130 má nově procesory třetí generace Core od Intelu – tedy alespoň silnější a dražší modely (tedy i ten, který nyní máme v redakci), které dostaly procesor Core i5-3317U, tedy úsporné, nízkonapěťové dvoujádro s TDP 17 W. Netýká se to všech konfigurací, levnější modely mají procesory minulé generace Sandy Bridge – buď Core i3-2367M, což je stále ještě velmi rozumná volba, pokud nutně potřebujete ušetřit (oproti „našemu“ modelu je zhruba o 1000 Kč levnější), nebo už opravdu docela slabé Pentium 977.

Koupě nejslabšího modelu s Pentiem má ale taky smysl, pokud chcete opravdu hodně levný notebook třeba opravdu jen do školy. Modely s tímto procesorem mají jinak zřejmě identickou výbavu jako ty dražší (4 GB operační paměti, integrovaná grafická karta podle procesoru a 500GB pevný disk) a v nejlevnější variantě stojí méně než deset tisíc korun včetně DPH – a to i s operačním systémem Windows 7 Home Premium v 64bitové verzi. Mezi levnými notebooky pro studenty tato nabídka nemá moc velkou konkurenci, protože Edge E130 nemá co nabídnout jen v oblasti hardwaru. Kromě komponent je tu zmíněný TrackPoint, matný displej, robustní zpracování a povedená klávesnice, převzatá z minulých generací (a společná i s novými „dospělými“ ThinkPady). Konkurence se na takovou kombinaci ve většině případů příliš nechytá.

 

Všechno co jsme chtěli

Prvotní dojem z nového E130 je ohromně pozitivní. Už minulá generace se mi velmi líbila; vadila mi hlavně absence USB 3.0 (Edge Ex20 měly jen USB 2.0 a kombo USB 2.0/eSATA, což prostě ani v roce 2011 nebylo zrovna ono) a u větších úhlopříček i rozlišení displeje 1366 × 768 bodů. První problém je díky Ivy Bridge s nativní podporou USB 3.0 vyřešen (a i modely se Sandy Bridge se rychlejšího rozhraní dočkaly), druhý problém se jedenáctipalcového E130 netýká a patnáctipalcová varianta, kde je rozlišení HD Ready už opravdu zastaralé, má i několik variant s mnohem lepším 1600 × 900. Ale o tom jinde.

Klávesnice stejná jako minule; je pohodlná, ale má pár zvláštností
Klávesa Fn úplně vlevo může být pro někoho nezvyklá

Co se týče vzhledu a designu, rozdíly oproti minulé generaci jsou minimální – hlavní vypínač je nyní na opačné straně, stejně jako digitální video výstup HDMI, který se přesunul doprava a na jeho původním místě vlevo je druhý port USB 3.0. Notebook také ztratil asi 1,8 mm na tloušťce; toho si ale v praxi ani nevšimnete. Zachována zůstala veškerá vstupní zařízení, tedy klávesnice, touchpad i trackpoint, a stejně jako minule existují varianty notebooku s černým a červeným víkem.

Dokonalý úplně není

Ke zpracování budu mít ve finální recenzi pár výhrad, hlavně klávesnice se už od začátku při rychlém psaní docela prohýbá a při pořádném zatlačení se prohne, jako by byla z kartonu. Víko je ovšem po vzoru předchůdce pevné přímo příkladně, to je pravda. Stejně tak klouby vypadají, že vydrží i pád otevřeného notebooku ze schodů na Eiffelovu věž; trochu potíž je v tom, že se kvůli jejich přílišné tuhosti a nízké hmotnosti samotného notebooku nedá víko otevřít jednou rukou – základna se zvedne s ním. Ale to je detail.

Zatím největším problémem, na který jsem narazil, je nadměrná hlučnost disku. Notebook samotný je při běžné práci velmi tichý, ventilátor je většinou zcela neslyšný a při delší aktivitě se sice spustí, ale stále jde jen o jemný šum, který sotva vnímám; disk je ale slyšet neustále a působí docela rušivě.

Recenze již brzy

Už jsem se vzhledem k zaměření článku (a k době, jakou mám notebook k dispozici – ani ne 24 hodin) rozepsal docela dost, takže je čas první pohled zakončit. Na recenzi se můžete těšit již brzy, přesněji zhruba v půlce příštího týdne. Nebude chybět ale ani povídání o konstrukci, výkonu, multimediálních možnostech ani předinstalovaném softwaru. Zatím dávám E130 jedna mínus; je to evidentně povedený notebook, který se dá pořídit i dost levně.

Ohodnoťte tento článek!