Lenovo ThinkPad Edge S430: tenký notebook s Thunderboltem za 800 eur

0

Na některých německých obchodech se objevily první vlaštovky, naznačující brzký příchod nové generace oblíbených ThinkPadů Edge od Lenova na trh. Konkrétně se jedná o model TP Edge S430, čtrnáctipalcový notebook, tvořící, jak je u řady zvykem, někde mezi vysloveně byznysovými ThinkPady a domácími (multimediálními, univerzálními nebo jak tomu chcete říkat) IdeaPady. Na dvou obchodech, Notebook.de a Pixel Systeme, se novinka objevila za ceny od 807 EUR.

Lenovo ThinkPad Edge S430

Lenovo ThinkPad Edge S430

Za cenu něco málo přes 20 tisíc Kč dostanete oproti poslední generaci E420/E425 výrazně vylepšený stroj. Čtrnáctipalcový notebook v matném provedení má displej o rozlišení slušných 1600 × 900 px, tradiční kvalitní klávesnice a kombinace touchpadu a trackpointu zůstaly zachovány. Oproti minulé generaci novinka zhubla, má vážit 1,8 kg.

Ohromné změny se udály i uvnitř. Přechod na novou generaci procesorů Intelu s označením Ivy Bridge se samozřejmě dá očekávat, u zalistované konfigurace se jedná o zatím oficiálně nepředstavené mainstreamové dvoujádro Core i5-3210M na 2,5 GHz. Operační paměti jsou standardní 4 GB a grafiku obstarává karta GeForce GT 630M se 2 GB paměti DDR3, tedy přeznačená GeForce GT 540M.

 

Asi nejzajímavější vlastností nového S430 je ovšem něco jiného. Zatímco u minulé generace řady Edge nám vadila absence rychlejšího datového rozhraní USB 3.0, což jen částečně řešil konektor eSATA, nyní Lenovo naopak bude mít před většinou konkurence náskok. Notebook má totiž integrované extrémně rychlé rozhraní Intel Thunderbolt, které doposud bylo k nalezení pouze na několika málo noteboocích, především od Applu, a i na základní desky stolních počítačů se toto nové rozhraní dostává zatím pouze pomalu a jedná se víceméně o senzaci.


Promo video od Lenova na ThinkPad Edge S430

Osazení Thunderboltem by v podstatě mohlo znamenat konec klasických dockovacích stanic a replikátorů portů, protože na přenos ohromných objemů dat už nebudou potřeba speciální dokovací konektory, a teoreticky bychom se mohli dočkat třeba i externích boxů s desktopovými grafickými kartami, což by umožnilo hraní i na jinak relativně slabých noteboocích.

Vzhledem k tomu, že se (až na poněkud slabší grafiku) v případě S430 jedná o po všech stránkách vylepšený notebook, nám cena dvacet tisíc korun připadá adekvátní a na notebook se již těšíme. Zahájení oficiálního prodeje by mělo přijít brzy; 3. 6. končí embargo Intelu na nové dvoujádrové procesory, takže se možná dočkáme již za týden alespoň v tom Německu. O dostupnosti v ČR a na Slovensku zatím nemáme žádné informace.

Zdroj: Laptop Reviews, Geizhals.de

Lenovo ThinkPad Edge S430: tenký notebook s Thunderboltem za 800 eur

Ohodnoťte tento článek!