Lenovo ThinkPad Edge S531: moderní pracovní ultrabook (recenze)

0

Konstrukce, parametry

Lenovo v řadě S (jako Slim) přišlo se dvěma novými modely: prvním je S431 s úhlopříčkou 14″, které se svými rozměry blíží menším 13″ ultrabookům, ale mnohem zajímavější je 15,6″ ThinkPad Edge S531, který nadchne už z parametrů.

U nás se nabízí dvě konfigurace ThinkPadu S531. Levnější s Core i5-3337U, základní integrovanou grafikou a 128GB SSD za 23 946 Kč a dražší s Core i7-3537U, Radeonem 8670M a 256GB SSD. Bohužel si nemůžete nakonfigurovat větší disk do levnějšího modelu, takže zbývá jeho výměna doma. Pokud tedy se mnou souhlasíte, že 128 GB je málo. Otestoval jsem dražší S531 za 30 843 Kč, ale pro porovnání mám i pár naměřených hodnot i ze slabšího modelu.

 
 

Edge S531 má pevné hliníkovo-magneziové tělo a tzv. floating design, což znamená zkosené boky základny. Díky tomu se vám bude lépe zvedat ze stolu. Povrchová úprava hliníku je příjemná na dotyk, není broušená, spíše eloxovaná a lehce na ní ulpívají otisky prstů.

Mezi hlavní přednosti patří tenké tělo bez mechaniky, velké SSD, matný Full HD displej a výborná lenovácká klávesnice s numerickým blokem a podsvícením, to vše v praktickém šasi bez designových výstřelků. Úplně bez chyb není, ale již teď můžu napsat, že jde o jednu z nejlepších patnáctek.

cena 30 843 Kč
zapůjčil Lenovo; www.lenovo.cz
operační systém Windows 7 64b Pro
příslušenství nabíječka
rozměry / hmotnost 379 × 253 × 20 mm / 2,29kg
hardwarová výbava 
displej 15,6″, 1920× 1080 px, TN, matný, nedotykový
procesor Intel Core i7-3537U na 2,5 GHz, 2(4) jádra, Ivy Bridge
operační paměť 10 GB (2+8)
pevný disk 256 GB SSD
grafický čip Intel HD 4000 / Radeon 8670M
baterie 63 Wh
rozhraní 
klávesnice podsvícená, s numerickým blokem
USB / čtečka karet 2× USB 3.0, čtečka SD
výstupy na monitor HDMI
sítě Wi-Fi b/g/n (2,4 GHz), LAN 1 Gb/s, Bluetooth 4.0
další webkamera, čtečka otisku prstu, sluchátka

Víko lze otevřít (téměř jednou rukou) až do úhlu 180° a v kloubu je dostatečně pevné. O něco méně, než klasické ThinkPady, ale více, než většina notebooků. Má v sobě integrovanou 720p webkameru, dvojici mikrofonů a světelný senzor. Rozlišení Full HD vždy rádi vidíme a vlastně ani nic menšího už neuznáváme.

Obyčejný TN panel, který má špatné pozorovací úhly, je však zklamáním. I z boku se již v malém úhlu začínají měnit barvy. Jinak samozřejmě chválím osazení matného displeje.

 

Klávesnice, touchpad

Klávesnice je tradičně velmi dobrá, se slušnou odezvou a ideálním zdvihem. Mějte na paměti, že jde o klávesnici pro modely Edge, která se provedením od ThinkPadů mírně liší, mně však vyhovovala. Horní řada kláves má F1-F12 jen drobným písmem a zvýrazněné přídavné funkce pro ovládání hlasitosti, jasu, vypnutí mikrofonu, Wi-Fi, spuštění nastavení, vyhledávání, přepínání mezi aplikacemi (Alt+Tab), otevření okna Tento počítač.


 

Nad numerickým blokem jsou samostatné klávesy pro spuštění kalkulačky, zamknutí počítače, spuštění prohlížeče a poslední klávesa otevře opět okno Tento počítač.


 

Prohození funkce horní řady kláves se aktivuje přes Fn+Esc a poté v tlačítku svítí zelená dioda, neměli byste se proto splést. Bílé podsvícení má dvě úrovně a zapíná se přes Fn+mezerník. Umístění klávesy Fn zcela vlevo místo Ctrl příliš šťastné není, ale jde to prohodit v BIOSu. Indikační dioda poté vlastně svítí v jiném tlačítku. Při neaktivním Fn ovšem nefunguje ani Alt+F4, s čímž některé jiné notebooky problém nemají. Kurzorové šipky mají lehké odsazení směrem dolů, nicméně Lenovo vedle nich tradičně cpe klávesy PgUp a PgDn, a na to se zvyká těžko.


 
 

Lenovo použilo svůj nový model beztlačítkového Touchpadu, který je vlastně jedním velkým tlačítkem s vyšším zdvihem. Můžete jej stisknou po celé ploše a podle toho, kde se prst právě nachází, se vyhodnotí levé či pravé tlačítko. Pod touchpadem se nachází více „nůžkových“ mechanismů známých z klávesnice, takže touchpad při stisku klesne na celé své ploše.

Dokáže i rozpoznat, že používáte Trackpoint, ovšem s ním se pracuje o něco hůře. Osobně bych raději zůstal u klasiky, novinka působí „příliš mechanicky“, nicméně je to zajímavá inovace, kterou je potřeba si vyzkoušet. Nový touchpad je o něco hlučnější.

 

Porty, výkon, výdrž

Konektorová výbava je o něco chudší, ale stále dobrá. Vzhledem ke zkosení spodních hran jsou porty jen po stranách v jejich zadní části. Zleva je to napájení, čtečka SD a USB 3.0, vpravo LAN, HDMI, další USB 3.0 a jack na sluchátka. Pro napájení telefonu je určené levé USB, ale funguje i pravé (myšleno ve vypnutém stavu). Díky HDMI můžete připojit jen jeden externí displej.


 


 

Pro napájení Lenovo osadilo nový obdélníkový typ konektoru OneLink, který je (po vyloupnutí rozšířené záslepky) společný pro novou dokovací stanici. Ta v balení samozřejmě není a můžete si ji dokoupit za necelé tři tisíce. Dok nabídne dva USB 3.0, kombinovaný jack na sluchátka, dva USB 2.0, HDMI (není jadné, zda bude fungovat současně s interním HDMI), gigabit LAN a napájení.

 

Žádné velké rozšíření konektorové základny se tedy nekoná a dok slouží hlavně pro snadné připojení veškerých periférií. Chválím vynechání zbytečné optické mechaniky, díky čemuž je notebook lehčí, menší a o nějakou tu stokorunu vlastně i levnější. Čtečka otisků prstů je také příjemným bonusem pro přihlášení k počítači.

 

komplexní testy 
PCMark 8 (home) 3101 bodů
PCMark 8 (creative) 2302 bodů
PCMark 8 (creative) [na akumulátor] 2193 bodů
PCMark 7 (performance) 3836 bodů
testy systémového disku 
PCMark 8 (storage) 4 898 bodů
CDM Benchmark (sekvenční čtení/zápis) 484/255 MB/s
CDM Benchmark (4K čtení/zápis) 23/43 MB/s
AS SSD Benchmark (skóre) [pro SSD disk] 871 bodů
Skutečná kapacita syst./datového disku 221 GB / –
HDTune Benchmark
testy procesoru 
Cinebench R11.5 (xCPU/1CPU) 2,89 / 1,28 bodů
Cinebench R11.5 (xCPU/1CPU) [na akumulátor] 2,89 / 1,28 bodů
testy grafiky 
3DMark (Cloud Gate) 3908 bodů
3DMark (Cloud Gate) [na akumulátor] 3901 bodů
3DMark (Fire Strike) 526 bodů
3DMark 11 (Performance) 1177 bodů
World in Conflict, max. detaily  (1920 × 1080 px) 7 fps
Stalker: Call of Pripyat, max. detaily  (1920 × 1080 px) 13 fps
Alien vs. Predator, max. detaily  (1920 × 1080 px) 6 fps

 

Výkon notebooku je velmi podobný slabší verzi s Core i5. V aplikačních testech se liší jen zhruba o 10 % a podobně i u her. Přínos dedikované grafiky Radeon 8670M je zkrátka téměř nulový a to jde o srovnání s grafikou HD4000 ještě z Ivy Bridge. Být uvnitř procesor s Haswellem, respektive grafikou HD4400, byl by Radeon zcela zahanben. Zbytečnost Radeonu potvrzují i některé zahraniční testy.


 

Dva gigabajty operační paměti jsou integrované na základní desce, 8 GB ve slotu. Celkem může být až 10GB DDR3. Přínos SSD je ovšem neoddiskutovatelný a celková svižnost systému stojí hlavně na něm. Po odečtení místa pro oddíl s recovery je skutečná velikost disku 221 GB. Při provozu na akumulátor výkon neklesá.

Displej, výdrž, zhodnocení

Displej jsem kritizoval už na začátku testu. Jeho výhody končí u toho, že je matný a má rozlišení Full HD. Slabší TN panel má maximální jas 180 cd/m2, což patří k podprůměru. Střední hodnoty 120 cd/m2 dosáhnete při 90% jasu za kontrastu jen 318:1. Ono to na Excel v kanceláři stačí, ale na sluníčko bych s tímto notebookem moc nechodil. Displej má vliv také na nižší zážitek při sledování filmu, ovšem zvuk, to je jiná. Reproduktory JBL (stejné má i multimediální IdeaPad Y510p) umí hrát opravdu nahlas i čistě.

minimální a maximální jas 5–180 cd/m2

kontrast při 120 cd/m2 318:1 (při 90% jasu)
max. počet displejů 2 / interní a HDMI

 

Náš konkrétní model měl bohužel jeden vadný pixel v levém horním rohu, takže jsem se podíval, co v tomto ohledu Lenovo nabízí. Podobně jako většina výrobců jsou důvodem k reklamaci až tři a více vadných pixelů. Před koupí proto doporučuji zkontrolovat, případně využít 14denní lhůty při nákupu přes eshop.


 

Edge S531 má vynikající výdrž na akumulátor. V našich testech vydrží mezi 3,5 a téměř šesti hodinami při zatížení, přehrávání filmu v rozlišení 720p zvládne dokonce přes šest hodin. To jsou velmi dobré hodnoty. Notebook podporuje technologii Rapid Charge, při které zvládne nabít baterii na 80 % za 45 minut.

testy výdrže a spotřeby 
Powermark (Balanced) 3:30 h
Powermark (Productivity) 5:42 h
Přehrávání videa (720p) 6:10 h
Spotřeba v klidu/film/max. zátěži, max. teplota 11/17/35 W

 

ThinkPad Edge S531 má jako hlavní operační systém Windows 7 64b Pro, což je na práci a u matného nedotykového displeje vhodnější. Kdykoliv můžete zdarma přejít na Windows 8 Pro a zase se vrátit.

Kromě otravné trial verze antiviru zde najdete předinstalované i užitečné pomůcky. Líbí se mi ikonka baterie u hodin (Lenovo Power Manager, je prakticky ve všech noteboocích Lenovo) s podrobným nastavením napájení.

Nabídka je BIOSu je celkem bohatá:

Když po startu stisknete Enter, máte na výběr přechod do BIOSu, spuštění recovery a dočasnou změnu bootovacího disku.

  • Prohození Fn a Ctrl
  • Povolení napájení USB portu i při zcela vypnutém počítači pro nabíjení telefonu
  • Aktivace Intel Rapid Start Technology – notebook přejde po nastaveném čase ve spánku do tzv. hlubokého spánku, ve kterém vydrží mnohem déle na baterii
  • Security Chip
  • Vypnutí jednotlivých rozhraní: LAN, Wi-Fi, Bluetooth, USB, čtečka SD, kamera, mikrofon, čtečka otisku prstu
  • Intel Anti-Theft
  • Secureboot on/off

ThinkPad Edge S531 má jako hlavní operační systém Windows 7 64b Pro, což je na práci a u matného nedotykového displeje vhodnější. Kdykoliv můžete zdarma přejít na Windows 8 Pro a zase se vrátit.

 

Kromě otravné trial verze antiviru zde najdete předinstalované i užitečné pomůcky. Líbí se mi ikonka baterie u hodin (Lenovo Power Manager, je prakticky ve všech noteboocích Lenovo) s podrobným nastavením napájení.

Zhodnocení

Největší slabinou S531 je TN panel a Lenovo trochu zbytečně osadilo nevýkonný Radeon. Do příští verze s Haswellem bych si představoval vynechání dedikované grafiky (nebo použít GeForce) a použití kvalitního IPS panelu. Naopak velké SSD, výkonný procesor a 10 GB operační paměti chválíme.

Protože jde přes veškeré nedokonalosti o velmi kvalitní ultrabook, dlouho jsem přemýšlel o celkovém hodnocení. A ThinkPad Edge S531 si jej zaslouží, ovšem za levnější model, který jsem tu také velmi krátce měl. Cnews Smart Buy proto dostává Lenovo ThinkPad Edge S531 Black 20B00-008, které sice má malé SSD o kapacitě jen 128 GB, ale s tím si zkušenější uživatel již poradí.

 

Plusy / mínusy
tenké tělo bez optické mechaniky nekvalitní TN panel
Full HD matný displej pár nelogičností u klávesnice
podsvícená klávesnice zbytečný Radeon
velmi vysoká výdrž na akumulátor  
kvalitní repro JBL  
Windows 7 Pro  
Hodnocení 90 %

(Ocenění získává levnější model s procesorem Core i5 a bez dedikované grafiky)

Ohodnoťte tento článek!