Největší výrobce PC se vrhne na Linux. Lenovo chystá ThinkPady s Fedorou

10
lenovo thinkpad p1 gen2 1600
Lenovo ThinkPad P1 Gen2
-
Zdroj: Lenovo

Matthew Miller, šéf projektu Fedora, oznámil, že jeho linuxová distribuce bude standardně nainstalována na vybraných noteboocích od Lenova. V pilotní fázi půjde o modely ThinkPad P1 Gen2, ThinkPad P53 a ThinkPad X1 Gen8. Největší výrobce počítačů (dle IDC) tak následuje kroky Dellu, který vydává zvláštní edice ultrabooku XPS 13 s Ubuntu.

Fedora už dnes může na strojích (nejen od Lenova) fungovat bezvadně. Výchozí instalace a nahrazení jinak dominantního Windows je ale pro linuxovou komunitu velká vzpruha. Miller navíc tvrdí, že spolupráce s Lenovem nijak neohrozí myšlenky a principy Fedory. Tj. veškerý software bude nadále open source a nezneužívající intelektuální vlastnictví.

Jiří Eischmann, který pracuje v českém Red Hatu (kde z velké části vzniká i Fedora) říká, že na ThinkPadech by měla být téměř neupravená distribuce, kterou si může stáhnout každý. Navíc tam bude jen PDF s nápovědou. Lenovo už dnes přispívá do upstreamu Fedory, takže nebude muset dělat nějaké zvláštní úpravy či vydávat nové ovladače. Navíc ale vylepší open source ovladač Nouveau pro grafiky Nvidie. Uživatelé si však přes Gnome Software budou moci na jedno kliknutí stáhnout i ten proprietární, se kterým budou menší starosti.

Kdy přesně se ThinkPadů s Linuxem dočkáme, kolik budou stát a jestli budou k dostání i v Česku, to zatím nevíme. Další detaily bychom se ale měli dozvědět dnes a zítra během online konference Red Hat Summit.

PS: Na ThinkPadech bude chystaná Fedora 32 Workstation. ThinkPad P1 Gen2 už dle webu výrobce existuje i ve verzi s Ubuntu, avšak v Česku není dostupný.

Zdroj: Moje Fedora, Fedora Magazine

Největší výrobce PC se vrhne na Linux. Lenovo chystá ThinkPady s Fedorou
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 4 hlasů

10 KOMENTÁŘE

 1. Další podrobnosti, které mně osobně přišly zajímavé nebo důležité:

  – tahle věc má mít celosvětovou platnost všude tam, kde oficiálně prodává Lenovo, nebude to nějaká speciálka jen pro velké OEM nebo jen pro USA
  – čtečky otisků prstů budou podporované v upstreamu a jejich firmware dodávaný přes LVFS (spolu s BIOSem a dalšími, které nové modely Lenovo na LVFS mají už dnes)
  – Fedora se vedle Windows stane dalším systémem, který bude mít oficiální podporu od Lenova
  – všechny podporované modely budou obsahovat novější thermal firmware, který by měl opravit throttling, který se v Linuxu (na rozdíl od Windows) teď děje

  Všechny tyhle věci se dají najít v komentářích původního oznámení na FedoraMagazine

 2. Fedora OS nainštalovaný, je to vskutku parádna záležitosť. Už samotné prostredie inštalácie svedčí o vymakanom systéme. Synchronizácia účtov funguje na prvý šup, systém je rýchly na default obsahuje málo aplikácií, čo sa samozrejme dobehne skrzeva obchod. Nájsť ale plnohodnotnú aplikáciu/editor 4K/HEVC videa bude pravdepodobne značný problém.

   • Shotcut je celkom fajn, podpora nVidia encode HEVC paráda, 4K/60p v reálnom čase. Má ale zásadné nedostatky :
    – posun v časovej ose má oneskorenie/prodlevu zobrazenia, to je na prácu moc špatne
    – filtre v roletovom menu sú nahádzané bez separácie podľa efektu, veľmi ťažká orientácia
    – absencia prechodov /nejaká stmievačka tam je/

     • Ano, len toho štestí bude treba asi hodne. Fedora je už asi 8. distribúcia čo som testoval. Stručný záver je – nedá sa opustit Windows, ovladače fototiskárny pre Linux bez šance, videoeditory nejaké divné, vyvolanie RAW použitím Iridient nepodporované atd.

      • Davici resolve je primarne odladena pro centos 7, na raw darktable a hromada veci se da rozchodit pod wine.

       njn linux neni pro kazdeho, diky bohu za to

      • Mrknul jsem v rychlosti na Iridient a na stránkách vidím, že jsou jen pro macOS. Na tom až tak nezáleží, ale nerozumím potom té větičce o opouštění WIndows, když už i tak těch systémů zřejmě musíte používat několik. Jestli jde o profesionální použití, tak nemůžu než souhlasit, že žádný jeden systém dnes nemusí umět pokrýt všechny potřeby, pokud jsou dost široké.

       Jinak vhodná distribuce může pomoct jen do určité míry, pokud není dostupný potřebný software (aplikace), tak to distribuce nezachrání.

       Co se týče zmíněných nedostatků v Shotcut:
       * neřazené filtry mi zní jako problém, který by se dal ze strany vývojářů celkem snadno napravit
       * další přechody jsem zahlédl zmíněné na blogu tady (v sekci More Transitions) https://shotcut.org/blog/new-release-200217/
       * zpoždění při posunu časové osy je možná řešitelné podle tohoto FAQ? https://shotcut.org/FAQ/#why-is-seeking-so-slow

 3. Letos by mohli přijít i nějaké stroje s Deepin/UOS pro čínský trh. 15.4. vypustili betu v20. Takže snad si číňani řeknou, že je míň práce protlačit drivery do mainlinu, než to nějak plácat oot.