Lenovo ThinkPad L430: pracant pro méně náročné (recenze)

0

Úvod a konstrukce

Řada ThinkPad L postupně nahradila v řadě ThinkPad modely SL a R a patří za levnější variantu oblíbených Téček. Základní model je zhruba o deset tisíc korun levnější, pořídíte jej už za necelých osmnáct tisíc korun. První dva modely mají rozlišení 1 366 × 768 px, nejdražší za 21 tisíc pak rozlišení 1 600 × 900 bodů, které je na čtrnáctipalcový displej optimální. S tímto modelem také dostanete procesor Core i5 s turbem, zatímco levnější modely se musejí spolehnout jen na Core i3. Všechna Elka mají 4 GB RAM a 7 200otáčkový disk s kapacitou 500 GB.


 

Rozdíly oproti dospělákovi

Elka tedy spadají někam mezi modely ThinkPad Edge E430 a ThinkPad T430. Mají vzhled dražších modelů T, chybí jim však některé zásadní prvky – asi tím nejzásadnějším je lampička a podsvícení klávesnice. Elko je také větší a tlustší než T430 a o deset gramů těžší (2,23 kg). Rozdíl v hmotnosti není tak výrazný, velikost základny a její tloušťka jsou však znát daleko více. Zejména velké okraje okolo klávesnice a displeje hned praští do očí. Do těla L430 by se bez problému vešel patnáctipalcový displej.

Lenovo ThinkPad L430  2468-3PG
Cena 21 163 Kč
Zapůjčil Lenovo
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5 3210M / 2,5 GHz
Operační paměť 4 GB (1× 4 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 500 GB
Úložiště (typ, rychlost) HDD, 7200 ot./m
Displej 14″, 1600 × 900 px, TN, matný
Grafická karta Intel HD 4000 (integrovaná)
Rozhraní
Výstupy na monitory miniDisplayPort, VGA
Porty (s výjimkou USB) gigabit LAN, sluchátka/mikrofon, ExpressCard 34mm, dokovací konektor, čtečka otisku prstu
Počet portů USB 2.0 3
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MS
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0
Rozměry, baterie
Rozměry 354 × 243 × 29,6 – 31,4 mm
Hmotnost 2,27 kg
Baterie šestičlánková, 4670 mAh, 57 Wh
Software
Operační systém Windows 7 Professional 64b

Elko je navíc kompletně plastové, kovové výztuhy, jaké má Téčko, tu nenajdete. Snad právě proto je L430 tak velký, aby nabídl stejnou pevnost a tuhost jako T430. Displej se prohne ve zkrutu jen nepatrně a tělo je pevné jako skála. I když by testovaný notebook už v mnoha redakcích, nikde nic nevrže a neskřípe. Jedinou výjimkou je viklající se baterie, což je ale problém i u Téček. Mimochodem plast najdete také na víku – tam, kde má T430 pogumovaný povrch, je zde jen obyčejný hrubý plast.


 

Oproti T430 je jiné i provedení základny – v přední části se nesvažuje shora dolů, ale naopak vytváří klín jako příď lodi. To znamená, že v místě, kde si opíráte zápěstí o notebooku při psaní, není krásná a pohodlná oblina, ale hrana, která trochu tlačí do rukou. Z mého pohledu je toto řešení základny a chybějící lampička/podsvícení asi hlavní důvodem, proč si pořídit dražší Téčko.


 

Pevné víko

Oproti řadě T nemá L430 zámky víka displeje, takže jej u těla notebooku drží jen síla pantů. Díky tomuto řešení doléhá víko velmi přesně a nemá v zavřeném stavu žádnou vůli, která je pro zámky Téček typická – i když v posledním modelu T430 už byla téměř eliminována. Tuhost kloubů je dostatečná, displej snadno otevřete jednou rukou a přitom nepřepadává v otevřeném stavu dozadu; tedy do doby, než s notebookem silněji zatřesete. V kloubech při manipulaci s víkem nic nevrže a víko zatím nemá žádnou vůli.

 

Odlišné je také umístění reproduktorů. Díky tomu, že zde chybí zámek a díky „lodní“ konstrukci je bylo možno umístit do přední části, do zmíněného zkosení. U Téček se nachází po stranách klávesnice a překrývá je velmi hrubá mřížka, kam snadno zapadají nečistoty – mřížka mé T420s po roce a půl vypadá celkem otřesně. Umístění vpředu má vliv na reprodukci zvuku, který je o něco hlubší díky „odrazům do stolu“. Když ale máte notebook v klíně (nebo v posteli), úspěšně si je tlumíte tělem.

Displej, klávesnice,

Připraven pro dokinu

A tím rozdíly rozhodně nekončí. Jiná základna znamená také odlišnou mechaniku DVD, která je zaoblená stejně jako tělo notebooku, a navíc nejde vyjímat ven – nelze tak zapojit například další disk. O baterii do UltraBay tímto naštěstí nepřicházíte, protože tuto možnost už nemají ani Téčka (a zůstává jen řadě TS). Co však Elko neumí, je možnost připojit baterii Slice na spodní stranu notebooku. Odkázání jste tak jen na větší baterii místo základního 56Wh typu.


 

Ani rozmístění konektorů není shodné. Na levé straně jsou tři porty USB, z toho jeden 3.0, miniDP a VGA pro připojení displeje a zaslepený port ExpressCard. Vpravo pak hledejte čtvrtý port USB s napájením při vypnutém notebooku, konektor pro sluchátka a slot na SD karty. Ethernet a napájení konektor se nacházejí vzadu vedle baterie. Chybí také šuplík pro disk, vše je teď umístěno pod krytem na spodní straně. Zkrátka L430 je podoben více běžné produkci než staromilným Téčkům, které vyznávají už léta určitě standardy.


 

Co ale nechybí a nebylo nijak změněno, je dokovací konektor. Ten je zcela standardní a na běžném místě, takže můžete používat běžnou dokovací stanici, která je stejná už od modelu T410/T400s. Popravdě řečeno, dokovací konektor považuji za jediný skutečný důvod, proč si místo některého modelu Edge E430 pořídit L430. V základu je totiž Edge levnější, DVD mechaniku má také, nabízí podobnou klávesnici s trackpointem, je o něco tenčí a má menší základnu. A vyšší modely mají i dedikovanou grafikou. Jedinou nevýhodou E430 je pouze HD rozlišení; HD+ nabízí jen dražší a lehčí S430.

 

Docela schopné téenko

Displej L430 je stejně jako u T430 matný a nejvyšší testovaný model má rozlišení HD+, tedy 1 600 × 900 bodů – ideální pro čtrnáctipalcový displej. Dva základní modely zvládají jen HD, což je přece jen na tak velkou plochu málo. HD+ umožňuje zobrazit relativně velký kus webu nebo dokumentu a současně je písmo hezky vyhlazené; samozřejmě Retina to není, ale s větším rozlišením (full HD) by se už Windows 7 nedokázala poprat a fonty by byly příliš titěrné. W7 totiž nezvládá správě pracovat s jiným než základním dpi.


 

Stejně jako T430 i L430 má displej pouze typu TN, což znamená špatné pozorovací úhly. U kancelářského stroje to naštěstí není nic tristního, ten správný úhel pro sledování obrazovky si snadno nastavíte. Rozsah jasu je velmi dobrý, je možné ho stáhnout na takové minimum, že neunavuje oči v noci, a naopak vyšťavit tak, že je čitelný i za jasného dne.  Bílá je sice stále lehce nažloutlá, ale je to stále lepší než u starších ThinkPadů, kde jsem občas míval pocit, že se dívám starý pergamen.

Starý dobrý trackpoint

O klávesnici v řadě x430 jsem už psal na Cnews.cz několikrát. Místo starého a klasického provedení, které bylo v průběhu času jen lehce inovováno, přišla klávesnice zcela nová, svým provedením vycházející z řady Edge. Je typu chicklet, má oddělené a lehce zaoblené klávesy v dolní části, s lehce prohnutými ploškami, abyste se snadněji trefili do středu tlačítka. Klávesnice má zcela jiné rozložení, zmizela sedmá řada funkčních kláves. Oproti Edge je ale trochu jiná, má například odlišný Enter a liší se i popisky horní řady – zatímco na Edge jsou zvýrazněny funkce, na ThinkPadu Efka. Po čase si samozřejmě zvyknete, jenže některé věci se zkrátka dělají hůře.


 

Novinkou modelů T430/T530 bylo podsvícení tlačítek – mimo standardní lampičku jste si mohli zapnout osvětlení klávesnice, a to hned ve dvou úrovních. Toto však bylo L430 upřeno a notebook nenabízí ani jednu z těchto funkcí, což považuji za celkem zásadní nedostatek. Jak si jednou na noční svícení zvyknete, už není cesty zpět. Navíc s tím, jak bylo změněno rozložení funkčních kláves a zejména tlačítek pro změnu jasu displeje, které dřív byly naprosto jasně nahmatatelné i ve tmě vpravo nahoře, nyní máte problém se v šeru na správná tlačítka potmě trefit. Popisky funkcí jsou totiž i přítmí naprosto nečitelné a pro vás to znamená tápat naslepo.


 

Elko naštěstí nebylo obráno o trackpoint, který je stejně vynikající jako u T430 a má i stejnou citlivost – ovládat s ním notebook je čirá radost a bez něj si ThinkPad jednoduše nedovedu představit. Nechybí ani touchpad s tlačítky – Edge má clickpad, který pro používání není moc ideální; oddělená tlačítka jsou zkrátka ekonomičtější. Kvůli nim je sice touchpad o něco menší, ale při nastavení správné citlivost ve Windows s ním obsáhnete celou plochu displeje.

Výkon, spotřeba, zhodnocení

Pořádný procesor

Nejdražší model L430 je vybaven celkem standardními komponenty – Intel Core i5 s frekvencí 2,5 GHz a turbem až na 3,1 GHz v případě vytížení pouze jednoho jádra. Je to naprosto dostačující procesor pro téměř vše, co byste na notebooku mohli chtít dělat. Jemu sekundují 4 GB RAM a 500GB disk se 7 200 otáčkami. Vzhledem k tomu, že pracuji na noteboocích s SSD disky, jsem úplně zapomněl na to, jak pomalé i ty nejrychlejší disky jsou, zvlášť když jim sekundují pouze čtyři gigabajty paměti. Na druhou stranu pokud srovnáme srovnatelné, je práce s L430 naprosto standardně rychlá.


 
 

Díky velkému tělu nebylo nutno šetřit na chlazení, a tak se větráček procesoru ozývá je zřídka, v tichém prostředí je slyšet jen slabé „šustění“ pevného disku – také zvuk, na který si s diskem SSD odvyknete. Oproti T430 nebo T430s nestoupá teplota ani při maximálním zatížení v Prime 95 (2,9 GHz) přes 75 stupňů, zatímco ve zmíněných modelech jde až na 90 stupňů. Větráček v takovém případě je velmi tichý, což je oproti ultrabookům přesně opačný extrém – chlazení tohoto modelu je zkrátka excelentní.

Spotřeba

Notebook je vybaven baterií se stejnou kapacitou jako základní modely T430, L530 nebo T530, a sice 56 Wh. Baterie typu 70+ je navíc pro tyto modely stejná, takže pokud používáte ještě jiný model z této řady, můžete je navzájem zaměňovat. Pokud by vám výdrž nestačila, můžete si pořídit baterii 70++ s kapacitou 94 Wh, tak však už z notebooku trochu vyčuhuje. Protože na seznamu podporovaných notebooků baterie typu Slice chybí řada L, musíte si s tou kapacitou vystačit.Se základní baterií není výdrž nijak oslnivá, při běžném používání, kdy moc nesurfujete po internetu a jen pracujete s dokumenty, se můžete dostat na pět hodin. Spotřeba se v takovém případě pohybuje okolo 10 W. V idle pak s polovičním jasem klesá až na 8 W, takže teoretická výdrž se prodlužuje až na sedm hodin, ale skutečně jen teoreticky. Při standardizovaném přehrávání videa vydržel notebook čtyři hodiny, při surfování po internetu dokonce jen tři hodiny a deset minut.


Nutno poznamenat, že náš test je poněkud náročný – pět webových stránek se každých 15 sekund obnovuje. Pokud jen bloumáte po internetu a stránky skutečně pročítáte (a neustále něco nehledáte), pak je výdrž vyšší a dostává se přes čtyři hodiny. Každopádně plnohodnotný Core i5 určitou porci energie potřebuje, zvlášť když tento výkon skutečně využíváte.

Koupit? Nekoupit?

Hodnotit L430 je pro mne jako uživatele tenkého a lehkého modelu T420s poněkud těžké. Oproti němu je totiž notebook velký a těžký a chybí mu z mého pohledu důležitá vlastnost – podsvícená klávesnice nebo alespoň lampička, která by výrazně zvýšila použitelnost za špatných světelných podmínek. Také změna klávesnice v řadě 430 je podle mého změna k horšímu, zvlášť u modelu L430, kde je mechanika tlačítek horší než na T430 (tam je naopak dokonce lepší než u řady T420).

 

Elko je zkrátka velmi ořezanou verzí T430, ať už jde o provedení, velikost a další vlastnosti. Za tyto ústupky je ale o osm tisíc levnější než srovnatelně vybavený model T430 – ten pořídíte za cca 29 500 Kč. A to už je velmi pádný argument pro koupi, zvlášť když oproti modelu Edge E430 získáte dokovací konektor (bez něhož si práci už ani nedokážu představit), trackpoint s lepší mechanikou a touchpad s oddělenými tlačítky. Kromě toho nejvyšší, testovaný model nabízí rozlišení 1 600 × 900 bodů, což E430 neumí ani v nejvyšším provedení – je to doména dražšího (ale výrazně lehčího) modelu S430. A zmínit je třeba i čtečku otisku prstů, kterou má rovněž až Edge S430; zadávat heslo po každém probuzení je nesmírně otravné.

  

Zkrátka na dnešní poměry je L430 poněkud mohutným notebookem, který si asi mnoho uživatelům nenajde. Ti, kteří si pořizují notebook domů, budou v případě Lenova preferovat Edge, a ti, kdo na notebooku pracují každý den a neustále jej někam přenáší, si raději připlatí za vybavenější a ekonomičtější model T. Navíc s novou klávesnicí, která přišla s řadou 430, padl i jeden z důvodů, proč měli loajální uživatelé svůj ThinkPad tak rádi. Elko je zkrátka pro ty, co nemají na Téčko, ale za každou cenu chtějí „klasický“ ThinkPad.

Plusy / mínusy
Klasické ovládání trackpointem Chybí podsvícení klávesnice nebo lampička
Rozlišení HD+ Větší hmotnost a rozměry
Na ThinkPad nízká cena
Velmi dobré chlazení, tichý chod  
Hodnocení  75 %

 

Lenovo ThinkPad L430  2468-3PG
Cena 21 163 Kč
Zapůjčil Lenovo
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5 3210M / 2,5 GHz
Operační paměť 4 GB (1× 4 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 500 GB
Úložiště (typ, rychlost) HDD, 7200 ot./m
Displej 14″, 1600 × 900 px, TN, matný
Grafická karta Intel HD 4000 (integrovaná)
Rozhraní
Výstupy na monitory miniDisplayPort, VGA
Porty (s výjimkou USB) gigabit LAN, sluchátka/mikrofon, ExpressCard 34mm, dokovací konektor, čtečka otisku prstu
Počet portů USB 2.0 3
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MS
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0
Rozměry, baterie
Rozměry 354 × 243 × 29,6 – 31,4 mm
Hmotnost 2,27 kg
Baterie šestičlánková, 4670 mAh, 57 Wh
Software
Operační systém Windows 7 Professional 64b

Galerie:

 

Ohodnoťte tento článek!