Lenovo ThinkPad L450: nejlevnější „opravdový“ ThinkPad (recenze)

0

Design, zpracování a specifikace

ThinkPady řady L nejsou špatné stroje. Jde jen o mírně osekané a upravené ThinkPady T, a tedy stále o business-class. Čtrnáctipalcovou variantu jsme si půjčili na recenzi a docela se nám zalíbila. Naše konfigurace stála sice více, levnější verze pořídíte ale už lehce nad 20 000 Kč.

Lenovo ThinkPad L450
Lenovo ThinkPad L450

Design a zpracování

Na rozdíl od ThinkPadů Edge je elková řada tím, co dobře známe. Matně šedá hranatá krabice se šikmým logem ThinkPad v rohu. Žádné lesklé prvky, žádné designové výstřelky.

Zavřený displej zde drží jen klouby, nikoli háček jako u vyšších ThinkPadů. Další změnou je napevno vestavěná DVD mechanika, tedy žádná UltraBay. Zpracování také dostálo pár osekání, nicméně zde stále najdeme četné výztuhy.

Lenovo ThinkPad L450
Lenovo ThinkPad L450

Zpracování mohu i zde označit za velmi nadstandardní. Celé tělo drží velmi kvalitně při sobě, téměř se neprohýbá. Displej se také prohne pouze mírně v krutu, a to bez duchů v obraze. Nic nevrže a nejsou znát žádné známky nedokonalého provedení. Klouby jdou otevřít na 180 ° jedinou rukou, vibrace například ve vlaku ale ustojí. Ačkoli mi v porovnání s Téčky něco chybělo, jsou ThinkPady L stále velmi kvalitní a robustní přístroje.

Za zmínku stojí větší osazený akumulátor s kapacitou 72 Wh, který vyčuhuje na spodní straně přístroje.

Lenovo se chlubí všemi možnými typy odolností – proti tlaku (stoh knih na ntb. není problém), ohybu (přenášení za roh je v pořádku), prachu, polití i pádu.

Kvalita zpracování je hlavní devízou ThinkPadů a nejinak je tomu i zde.

Lenovo ThinkPad L450
Lenovo ThinkPad L450

 

Specifikace

Lenovo ThinkPad L450 20DS0003MC
displej 14″ Full HD (1920 × 1080 px), matný IPS, 157 ppi
procesor Intel Core i7-5500U na 2,4 GHz (3,0 GHz Turbo), 2/4 jádra, TDP 15 W
grafický čip AMD Radeon R5 M240 2GB
Intel HD Graphics 5500 (integrovaná)
(přepínatelné)
RAM 8 GB DDR3L 1600 MHz
úložiště 256GB SSD
optická mechanika DVD-RW
akumulátor 72 Wh
rozměry a hmotnost 339 × 235 × 24,3 mm, 2,04 kg
OS Windows 7 Professional 64-bit (zdarma upgrade na Windows 8.1 i 10)
Rozhraní
sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0, 4G LTE
USB 3× USB 3.0
čtečka pam. karet SD
výstupy na monitory D-Sub (VGA), mini-DisplayPort
další webkamera, 3,5mm jack, síťový konektor RJ-45, SIM, čtečka SmartCard
Cena a záruka

Graf ceny produktu Lenovo ThinkPad L450 20DS0003MC poskytuje server Heureka.cz
zahájení prodeje únor 2015
záruka 2 roky
zapůjčil Fleishmann-Hillard / Lenovo ČR
cena 36 772 Kč vč. DPH

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Na levé straně notebooku najdete konektor pro připojení napájecího adaptéru (koncovka má stejný rozměr jako USB port), dále výdech chlazení, port USB 3.0, 3,5mm jack pro připojení zvuku a čtečku karet SmartCard. Pravá strana pak obsahuje slot na SIM kartu, další dva porty USB 3.0, mini-DisplayPort, síťový konektor RJ-45 a konektor VGA (D-Sub). Zakončená je ještě slotem pro zámek Kensington.

Zadní strana je prázdná, na přední naleznete pouze čtečku SD karet.

Co do bezdrátové konektivity podporuje notebook Wi-Fi 802.11n  (Intel Dual-Band Wireless-N 7265) a Bluetooth 4.0. Je tu i 4G/LTE modem od společnosti Sierra, slot na SIM je na pravé straně přístroje.

Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450

Klávesnice

Najdeme tu podobnou klávesnici AccuType jako prakticky na všech počítačích Lenovo. Klávesy jsou příjemně prohnuté, mají oblou spodní stranu a na chiclet spíše vyšší a citelnější zdvih. Povrch kláves je zde zdrsněný. Psaní je velmi pohodlné, ačkoli jen průměrně tiché.

Lenovo ThinkPad L450
Lenovo ThinkPad L450

Chybí zde pochopitelně numerický blok kláves. Blok šipek je dostatečně rozměrný a najdete v něm i klávesy PgUp a PgDn v primární funkci. Stejně tak nemusíte používat Fn pro stisk Home, End, Ins a Del – všechny najdete v řádce nahoře vpravo. Levý Ctrl je prohozen s klávesou Fn, což lze v BIOSu prohodit i naopak. Svrchní řada multimediálních kláves je dostupná primárně, přes Fn pak i F1–F12. Stisknutím Fn+Esc si ale zapnete zámek Fn, čímž se funkcionalita opět vymění.

Bohužel chybí podsvícení.

Vedle klávesnice najdete čtečku otisků prstů.

Lenovo ThinkPad L450
Lenovo ThinkPad L450

Touchpad

Touchpad je nahrazen clickpadem, nad ním ovšem zůstala tlačítka pro trackpoint, který nechybí. Dotyková plocha je zdrsněná a prsty se na ni tak vůbec nelepí; dotyk je i tak poměrně přesný. Stisk tlačítek trackpointu má tvrdý dosed, pohyb je ale tichý, clickpad samotný pak mírně zastřeně cvaká. S touchpadem ani trackpointem jsem nezaznamenal žádný problém.

 

Displej

Osazen je 14″ IPS panel s rozlišením Full HD, tedy 1920 × 1080 px. Displej má matný povrch.

Navzdory matrici IPS s širokými pozorovacími úhly a vysokým kontrastem mě trochu zklamaly barvy. Ty měly poměrně výrazné odchylky ve všech částech spektra a byly obecně méně výrazné.

Podsvícení se ladí v patnácti krocích a ačkoli maximálních 191 nit nepředstavuje žádný zázrak, společně s matným povrchem postačí i pro práci proti světlu či venku.

Lenovo ThinkPad L450

Svítivost: 6–191 cd/m2 (120 cd/m2 v 12/15)
Kontrast: 1:523

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express.

Hardware, výkon

Hardware

Procesorem je tu Intel Core i7-5500U, dvoujádro Broadwell na 2,4–3,0 GHz. CPU podporuje Hyper-Threading, to z něj dělá virtuální čtyřjádro. V čipu najdeme integrovanou grafiku Intel HD Graphics 5500 s 24 EU (shadery).

Hlavní grafickou kartou je AMD Radeon R5 M240 s 2 GB pamětí DDR3. Ten je přes AMD Enduro dynamicky přepínán s grafikou od Intelu. V GPU najdete 320 stream procesorů, vše ovšem brzdí pomalá paměť DDR3 na 64bitové sběrnici. Takty jsou 1030/1800 MHz pro jádro/paměti efektivně.

Operační paměti tu je  8 GB pamětí DDR3L na 1600 MHz v jednokanálovém zapojení.

Úložištěm je 256GB SSDSamsung PM871.

Lenovo ThinkPad L450

Lenovo ThinkPad L450

Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450         

Výkon

Procesor v maximální zátěži nedosahoval kýžených taktů Turbo Boost – namísto 2,9 GHz ve vícevláknovém vytížení pracoval jen na 2,6–2,7 GHz. V konečném důsledku se výkon pohybuje kolem 90 % toho, co bychom od Core i7-5500U čekali, což na kancelařinu stále stačí královsky. 8 GB RAM vás až na extrémní scénáře omezovat nebude.

Poteší slušně rychlé SSD, které zajistí velmi svižnou práci s počítačem.

Přítomný Radeon R5 M240 se zdá být dost zbytečným, nárůst výkonu oproti integrované grafice je zhruba 30–70 %.

 

Testy procesoru

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

x264 FHD benchmark 1.0.1 64-bit

Cinebench R15 64-bit

Benchmark výkonu v Cinema 4D. Testy s použitím jednoho jádra uvádíme spíše jako zajímavost.

Převod WAV do MP3: LameEnc 3.99

Dva rozměrné stereo WAV (jeden 201MB, 16-bit/44 kHz, druhý 327MB 24-bit/96 kHz (L. v. Beethoven, Sonate 32 z 2L) jsou převáděny do formátu MP3. Použita je poslední stabilní verze LameEnc, VBR a kvalita extreme. LameEnc využívá instrukční sady MMX, SSE a SSE2.

Winrar 4.20

Používáme vestavěný benchmark se zapnutou volbou multi-threading.

Testy úložiště

AS SSD Benchmark měří jednak sekvenční i náhodné rychlosti, dále hodnotí úložiště i bodově. Používáme jej pouze pro SSD. Má také subtest Copy benchmark, který se zaměřuje na kopírování vzorku souborů – tento test používáme vždy.

 

Lenovo ThinkPad L450Lenovo ThinkPad L450

CrystalDiskMark měří výkon úložiště. Zaznamenává jak sekvenční rychlost, tak náhodné čtení různě velkých bloků.

  Lenovo ThinkPad L450 

 

Lenovo ThinkPad L450

HD Tune měří sekvenční rychlost a přístupovou dobu.

PCMark 7, PCMark 8

PCMark 7 je celkem spolehlivý ukazatel praktické rychlosti celého počítače. Do výsledku hodně zasahuje rychlost úložiště – stejně jako v reálném použití.

PCMark 8 je nový nástroj, který nám Futuremark dal k dispozici ještě před jeho uvedením na trh. Funguje trochu jinak – najdete v něm několik sad testů zaměřených na různé využití PC. Sady si můžete i nastavovat podle vlastních představ.

Vždy pouštíme akcelerovanou verzi benchmarku.

 

Test Storage bych bral s rezervou – benchmark v něm zřejmě zohledňuje, zda má notebook samostatné SSD. Například modely s SSHD drtivě prohrávají proti hybridním zapojením, která jsou na úrovni velikých SSD – realita je ovšem poněkud jiná.

3DMark 11

3DMark 11

Ještě před nedávnem nejnovějším testem grafiky od Futuremarku byl 3DMark 11. Ten už používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku. Nyní Futuremark vydal nový 3DMark (bez číselného označení verze) a my začínáme sbírat výsledky z něj.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

 

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

3DMark (2013)

Nejnovějším benchmarkem od Futuremarku je letošní 3DMark, tentokrát bez označení verze. Jeho velkou novinkou je přítomnost hned tří sad testů, z nichž výsledky té nejnižší jsou srovnatelné i s výsledky 3DMarku pro Android a iOS. Ačkoli výsledky vypadají značně divoce a zatím máme k dispozici jen značně omezený počet výsledků, pro informaci sem dávám grafy. Jakmile bude možné sehnat k testu i nějaký top-model konkurence, začnu ze skóre vyvozovat závěry, zatím ale 3DMark v průměrných výsledcích započítán není.

Nvidia GeForce GTX 780M

Testuji vždy s referenčním nastavením, pokud používám benchmark Fire Strike, tak s připojeným displejem alespoň s rozlišením Full HD.

3DMark: Ice Storm

Prvním testem je velmi nenáročný Ice Storm. Krásně plynule jej umí vykreslit i mobilní telefony. Výsledky bohužel nejsou příliš přesně vypovídající.

3DMark: Cloud Gate

Cloud Gate je poněkud náročnější a už vázán na platformu x86 a Windows. S výsledky je to stejné jako u Ice Stormu – staré technologie brání reálnému promítnutí výkonu.

3DMark: Sky Diver

Sky Diver je nová část 3DMarku, která vstupuje mezi Fire Strike a Cloud Gate.

3DMark: Fire Strike

Pekelně náročná část Fire Strike je pravým nástupcem 3DMarku 11. Spouštíme ji v referenčním nastavení a tedy v rozlišení 1920 × 1080 px.

 

Výdrž, provozní vlastnosti, software

Výdrž, hluk a zahřívání

Vyměnitelný akumulátor má kapacitu úctyhodných 72 Wh. Kvůli své velikosti tvoří pod notebookem takový „batoh“, což ovšem pěkně nakloní klávesnici a pomáhá i přístupu studeného vzduchu. Lenovo udává maximální výdrž na baterku až 16 h, my jsme v našem testu naměřili excelentních téměř 10 h. Výdrž má tedy ThinkPad L450 za jedna.

  • Web (Cnews.cz v Chrome, obnovování každých 20 s, Wi-Fi, jas ~120 cd/m2): 9:40 h

V klidu se ventilátor nepřestává točit, při nějakých 2000–2500 ot./min jej ale prakticky neuslyšíte. V zátěži procesoru se CPU zahřeje na 75 °C a ventilátor se roztočí na 3100 ot./min, v kombinované zátěži CPU i GPU teploty stoupnou na 85, resp. 75 °C a větráček se rozjede na 3500 otáček. I v takovém vytížení je ovšem zvuk snesitelný – jde o tiché vysokofrekvenční strojové vrčení. Provozní vlastnosti jsou celkově velmi příjemné.

Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450

Zvuk

Tablet má reproduktory 2.0 na spodní straně po stranách. Zvuk je první věc, která mě na notebooku vyloženě zklamala – oba repráčky mají značně utopený nevýrazný projev se zastřenými výškami a neexistujícími basy. Postavení na stůl výsledek paradoxně spíše zhorší. Nejde o katastrofu, spíše o horší průměr, ale je to škoda.

 

Software

Operačním systémem je tu Windows 7 Professional 64-bit v rámci downgrade licence z Windows 8.1 Pro. K dispozici tak máte vlastně celou triádu – Windows 7, 8.1 i 10 – stačí si vybrat. Co do aplikací se jedná o klasickou sadu, jakou na ThinkPadech najdete, nic zajímavého.

Závěr, plusy a mínusy

Verdikt

Ačkoli se podle mého názoru kvalita počítačů od Lenova obecně spíše zhoršuje, ThinkPad L450 mě velmi potěšil. Jde o „opravdový ThinkPad“, žádnou napodobeninu typu ThinkPad Edge. Z minulých modelů se jedná nejspíše o analogii řad R či SL. Cenově začíná model L450 už kolem 22 000 Kč.

Lenovo ThinkPad L450
Lenovo ThinkPad L450

Kvalita zpracování, provozní vlastnosti, výdrž na baterku – vše na jedničku s hvězdičkou. Notebook je velice robustní a na své si proto přijde zejména v méně opatrném prostředí. Nezklame ovšem ani v kanceláři. Ze specialit tu máme čtečku otisků prstů a karet SmartCard, případně slot na SIM kartu a s ním spojený LTE modem.

Výkon je univerzálně velmi vhodný právě na kancelářské použití. Rychlé SSD dodá svižnost, 8 GB RAM udrží hodně otevřených aplikací a procesor je i přes svou hubenou spotřebu plně dostačující. Kdo by nebyl spokojen s výkonem či ovladači integrované grafiky, je tu pro něj diskrétní Radeon přepínaný přes Enduro.

Ze záporů musím zmínit horší reproduktory, procesor dosahující jen na ~90–95 % svého specifikovaného výkonu nebo horší barvy na displeji. Hodně zamrzí také nepodsvícená klávesnice. Pocitově mi přišlo, že se také změnil povrch šasi – zatímco na starších ThinkPadech šel tuším jemný škrábanec vyhladit prstem, tady je povrch tvrdý a škrábance permanentní (třebaže nepravděpodobné).

Lenovo ThinkPad L450
Lenovo ThinkPad L450

Hledáte-li kvalitní odolný notebook s velkou výdrží na práci, můžu ThinkPad L450 určitě doporučit. U levnějších verzí zamrzí horší rozlišení nebo pomalý disk či SSHD, většina pozitiv ale zůstává. Dražší varianty potom nabízí všeobecně obstojnou výbavu za cenu výrazně nižší než u ThinkPadu T450. Zajímavou mírně dražší konkurencí budou zřejmě také Latitudy E5450. Uděluji velmi pěkných 90 %.

Plusy / mínusy
  kvalitní, odolné a matné provedení
  tichý provoz
  výborná výdrž na baterku
  slušný hardware, zejm. SSD
  čtečka otisků prstů, SmartCard
  LTE modem
  Windows 7, 8.1 nebo 10
  horší barvy LCD
  nepodsvícená klávesnice
  nic moc reproduktory
  přibržděný (ale stále rychlý) CPU
Cena 36 772 Kč vč. DPH
Hodnocení: 90 %

 

Specifikace

Lenovo ThinkPad L450 20DS0003MC
displej 14″ Full HD (1920 × 1080 px), matný IPS, 157 ppi
procesor Intel Core i7-5500U na 2,4 GHz (3,0 GHz Turbo), 2/4 jádra, TDP 15 W
grafický čip AMD Radeon R5 M240 2GB
Intel HD Graphics 5500 (integrovaná)
(přepínatelné)
RAM 8 GB DDR3L 1600 MHz
úložiště 256GB SSD
optická mechanika DVD-RW
akumulátor 72 Wh
rozměry a hmotnost 339 × 235 × 24,3 mm, 2,04 kg
OS Windows 7 Professional 64-bit (zdarma upgrade na Windows 8.1 i 10)
Rozhraní
sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0, 4G LTE
USB 3× USB 3.0
čtečka pam. karet SD
výstupy na monitory D-Sub (VGA), mini-DisplayPort
další webkamera, 3,5mm jack, síťový konektor RJ-45, SIM, čtečka SmartCard
Cena a záruka

Graf ceny produktu Lenovo ThinkPad L450 20DS0003MC poskytuje server Heureka.cz
zahájení prodeje únor 2015
záruka 2 roky
zapůjčil Fleishmann-Hillard / Lenovo ČR
cena 36 772 Kč vč. DPH

Galerie fotografií, screenshoty

Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 

 

Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450 Lenovo ThinkPad L450

Ohodnoťte tento článek!