Lenovo ThinkPad T440s: nejnovější pracant od Lenova (recenze)

0

Cesta k T440

Řada Lenovo ThinkPad T440 je bezesporu nejvíce inovativní za posledních několik let. V minulosti bylo největší změnou přechod od displejů s poměrem stran 4:3 přes 16:10 až k současným 16:9, který se k mému pohledu nehodí ani pro tablety, ani pro počítače. Ideálem je 4:3, kdy je na obrazovce vidět podstatně větší kus informací než na širokoúhlých modelech. Jenže takovým notebookem nás už asi nikdy nikdo neoblaží, takže je třeba se spokojit si zbytečnými okraji po krajích, když si prohlížíte web nebo píšete texty. Na druhou stranu se zase lépe sledují filmy a dobře vypadá i takový Outlook, kdy se vedle sebe vejdou složky, seznam mailů ve složce a náhled zprávy.


 

Zatímco řada T420 byla ještě konvenční, tedy v podstatě stejná jako předchozí modely (i když právě zde došlo ke změně poměru stran z 16:10 na 16:9), řada T430 kompletně vyměnila klávesnici. Místo do té doby běžného rozložení se sedmi řadami kláves přišlo úspornější provedení s řadami šesti a zmizely některé funkční klávesy, které běžně používám, další se přesunuly na poněkud nesmyslná místa (například PrintScreen)… Mechanika kláves a jejich provedení však bylo krokem kupředu a na klávesnici se celkově psalo o něco lépe. Přidáno bylo také podsvícení klávesnice, a to hned ve dvou úrovních. Jen jsme definitivně přišli o lampičku, což mne poněkud mrzí.


 

 

cena 42 990 Kč
zapůjčil Lenovo
operační systém Windows 8 Pro
příslušenství nabíječka
rozměry / hmotnost 226 × 331 × 21 / 1,58 kg
hardwarová výbava 
displej 14″, 1920 × 1080 px, IPS, polomatný, dotykový
procesor Intel Core i5-U4200U na 1,6 GHz
operační paměť 8 GB DDR3
pevný disk 256 GB SSD
grafický čip Intel HD4400
rozhraní 
klávesnice nepodsvícená, bez numerického bloku
USB / čtečka karet 3× USB 3.0, čtečka SD
výstupy na monitor miniDP, VGA
sítě Wi-Fi 802.11abgn, Bluetooth
další 3G modem, čtečka otisků prstů

 Než se na trhu letos na podzim objevila řada T440, přišel jakýsi mezikrok v podobě modelu T431s, který novou řadu T440 (a konkrétně model T440s) jednoznačně předznamenával. Z obyčejného notebooku, který používal plnohodnotné procesory Intel Core i5/i7, se stal ultrabook s úspornými procesory, menší základnou, jinými panty displeje, trochu pozměněnou klávesnicí, jiným víkem displeje, které je nyní rovné a přišlo o panty atd. Důležité je, že zůstal stejný konektor pro dokovací stanici, který je tak kompatibilní s modely od řady T410. (více v naší recenzi)


 

Čekání na Haswell

Důvodem, proč Lenovo uvedlo T431s a ne rovnou T440, je pozdní příchod platformy Haswell s novými, velmi úspornými procesory, které se ideálně hodí do specifikace ultrabooků. T431s tak byl vybaven sice úspornými procesory, ale stále z řady Ivy Bridge stejně jako řada T430. Jakmile se tedy na trhu objevily Haswelly, uvedlo Lenovo řadu T440, a to hned ve třech provedeních, základní T440, tenčí a lehčí T440s a pracovní stanici T440p. T440s patří jednoznačně do kategorie ultrabooků, i když s tenkými modely jako jen Asus Zenbook nebo Acer iconia S7, které jsou výrazně tenčí a lehčí, srovnání nesnese.


 

Pokud jde o srovnání s řadou T430s, má T440s několik pozitivních novinek. Na váze sice moc neubylo, verze s dotykovou obrazovkou váží 1,7 kg a verze bez dotyku pak 1,6 kg, což má model T430s bez mechaniky v podstatě také, došlo ale ke zmenšení základy a víka displeje díky menšímu rámečku a zapuštěným pantům – tento koncept má koneckonců i T431s, takže T440s je spíše jen drobnou evolucí. Díky tomu notebook v zavřeném stavu zabere méně místa v tašce. Notebook je také o něco tenčí, ale opět, je to spíše kosmetická změna.

 

Tím nejlepším, s čím T440s přichází, jen full HD IPS displej. Je jím vybavena většina modelů, levnější pak mají TN displej s rozlišením HD+ stejně jako o jednu generaci starší T430s. Displej typu IPS nabízí podstatně lepší pozorovací úhly, které byly starším modelům vytýkány, full HD rozlišení zase přidává na jemnosti, což se hodí zejména v prostředí Metra, a dotyková vrstva usnadňuje ovládání počítače jak v Metru, tak v desktopu. Při výběru notebooku si ale dejte pozor, protože v nabídce jsou jak modely s IPS full HD s dotykem, tak bez dotyku. Celkem jsem v nabídce jednoho z prodejců napočítal celkem šest modelů. Všechny modely s full HD jsou navíc vybaveny 3G modemem.

Konfigurace za 45 tisíc

Testovaný model se nachází uprostřed, stojí okolo 45 tisíc s daní, má full HD s dotykem, procesor Intel Core i5 U4200U s frekvence 1,6 GHz a turbem až 2,6 GHz, 8 GB RAM, 256 GB SSD a 3G modemem. Víko dotykových modelů je o něco tlustší kvůli montáži dotykové vrstvy a také, jak již bylo zmíněno, o pár gramů těžší. Výsledná hmotnost se dostává na 1,7 kg, což není u utrabooku málo a konkurence to umí výrazně lépe. Také 21 mm tloušťky za konkurencí zaostává, na druhou stranu větší tloušťka je způsobena mimo jiné instalací konektoru pro dokovací stanici, který prostě plochý být nemůže.


 


 

Oproti běžným ultrabookům má také T s vyměnitelnou baterii – a teď pozor, baterie jsou tu rovnou dvě! Jedna vnitřní, nevyměnitelná, s kapacitou okolo 22 Wh, druhá vyměnitelná vzadu s kapacitou 24 Wh. Výsledem je 46 Wh, tedy stejně jako u T440s nebo T420s. Ovšem s tím rozdílem, že místo vnější tříčlánkové si můžete dokoupit větší, šestičlánkovou, s kapacitou 72 Wh (ta je kompatibilní s T440 a X240). Celkem tak získáte malou elektrárnu s kapacitou 94 Wh, což nabídne více než deset hodin práce. Musíte ale počítat s tím, že budete mít na spodku notebooku nevzhledný bobek.


 

Řada T440 přišla také definitivně o optickou mechaniku, stejně jako je minulostí šachta Ultrabay. Možnost instalace druhé baterie sice vyřešila integrace jedné baterie vnitřní, o možnost přidat druhý disk do šachty jsme však definitivně přišli. Zhoršily se také možnosti rozšíření, spodní strana notebooku už neskrývá samostatné krytky disku a prostoru s pamětí a slotem miniPCIe, což jakákoliv vylepšení u předchozích modelů usnadňovala. Snadno jste tak mohli koupit levný model s diskem, který šel posléze vyměnit za disk SSD i v domácích podmínkách.

Nový dokovací konektor

Stejně jako u T431s už nenajdete reproduktory pod mřížkou na bocích klávesnice, ale na spodní straně. U starších modelů se totiž tato mřížka snadno zanášela prachem a smítky a už nikdy nešla pořádně vyčistit. Na spodní straně najdete kromě vyměnitelné baterie také konektor dokovací stanice, který je však oproti T430s/T431s zcela nový, takže pokud používáte starší dokovací stanici (je stejná od modelu T400s), musíte si pořídit nový model. To znamená investici nejméně ve výši pěti tisíc korun, tolik stojí model s 65W zdrojem. Dalších osm stovek připlatíte za model s 90W zdrojem, případně třináct set 135W provedení. Nová dokina je kompatibilní s celou řadou T440/T540/X240.

Vzhledem k tomu, že víko se při otevření částečně schovává za základu díky zapuštěným pantům, nejsou již na zadní straně žádné konektory. Důvodem je samozřejmě i instalace baterie na zadní stranu, zatímco T430s ji měla pod klávesnicí. Pokud nepoužíváte dokovací stanici, budou vám kabely z portů čouhat po stranách, což zvyšuje „zabordelení“ stolu, zejména když používáte externí monitor. Na levé straně najdete miniDP a na pravé klasický VGA. Jinak jsou tu ještě tři porty USB 3.0, z nichž jeden je napájen i v režimu spánku, výstup na sluchátka, plochý napájecí konektor, slot na kartu SD, šuplík na SIM a ethernet.

Pevné klouby

Model T440s stejně jako předchozí T431s spadá do kategorie ultrabook, konkurence se ale dokáže pochlubit výrazně tenčími i lehčími modely, které nabízí obdobnou výbavu. Je to dáno jednak poněkud tlustým víkem a jednak konstrukcí s výměnou baterií, která nemůže být nekonečně tenká.

 

Víko s displejem je umístěno na zapuštěných kloubech, které jsou stále kovové (ale tmavé), takže jejich výdrž by měla být stále vynikající. Klouby jsou optimálně tuhé – ani málo, ani moc. Když se dotýkáte při práci displeje, víko neuhýbá ani se „neviklá“, na druhou stranu není problém notebook snadno zavřít či otevřít. Ani při jízdě v kodrcavém autobusu nemá víko tendenci spadávat dozadu. Stejně jako u všech ThinkPadů se víko dá otevřít až do 180 stupňů, což se hodí, když pracujete s notebookem v posteli a široký úhel využijete.

Displej – konečně IPS

V prodeji jsou celkem tři verze notebooku s různými displeji, základní HD+ s TN provedením, což je stejné jako u T430s, lepší s full HD IPS a vrcholná s full HD IPS s dotykem. Dotyk, jak už bylo napsáno, zvětšuje tloušťku víka a hmotnost notebooku, ale pokud „na to máte“, rozhodně dotyk doporučuji, usnadňuje v mnoha ohledech ovládání Windows 8 a umožňuje využívat aplikace pro Metro bez jakýchkoliv omezení. Nehledě na to, že se výrazně zlepšuje práce s internetem, který je jednoznačně dotykový; s notebookem pak pracujete jako s tabletem.

Displej typu IPS nabízí jednak vyšší úroveň jasu a kontrastu než panely TN a také lepší pozorovací úhly, což se hodí zejména při sledování filmů. Také barvy jsou o něco živější. Jedinou nevýhodu dotyku je trošku „mléčný překryv“, který vynikne především na slunci, ale za možnost ovládat notebook dotykem tato trocha ergonomického nepohodlí určitě stojí. Pokud ale budete chtít na notebooku Windows 7, pak je pro vás dotyk zbytečný a můžete si užívat vyšší kvality „obyčejného“ displeje. Musíte ale počítat s tím, že desktop W7 není tak dobře připraven na vysoké rozlišení full HD a některé ovládací prvky se tomu neumí přizpůsobit tak dobře jako ve Windows 8.

Poznámka: Stejně jako u většiny notebooků s integrovanou grafikou Intelu je možné používat jen dva displeje současně. Pokud tedy připojíte dva externí monitory, vnitřní displej zhasne.

Dotyk vítězí

Klávesnice se od modelu T430s v podstatě nezměnila, novinkou, která si už odbyla premiéru v modelu T431s, je pouze prohození funkčních kláves a funkcí v horní řadě kláves. Primární už tak není například F1, ale úprava hlasitosti zvuku apod. Lze to ovšem změnit pomocí FnLock, jen to musíte udělat při každém restartu. Zvětšil se také Enter na dva řádky, opět ale novinka již z modelu T431s. Co je ale změna k horšímu, je absence podsvícení kláves, tuto funkci mají jen některé modely; například u testovaného chyběla. Ve specifikacích jsem ji našel například na modelu s nedotykovým displejem HD+. Logika věci mi ale poněkud uniká a přiznám se, že mi podsvícení dost chybělo. Tlačítka však mají vynikající odezvu a naprosto perfektně se na nich píše.

 

Stejně jako T431s i T440s dostal nový touchpad, ke kterému jsem už napsal svoje v recenzi modelu Helix a T431s. Je velký, multidotykový, stisknout jej lze naprosto všude a sdílí svoji funkci s tlačítky trackpointu – pro ta je vyhrazena vrchní plocha touchpadu s červenými čárkami. Prostřední „tlačítko“ má pak zvrásněný povrch, abyste se dobře trefili. Jak už jsem se ale zmínil, toto řešení není ideální, samostatná jsou násobně lepší. Pokud ale budete používat jenom touchpad, budete spokojeni.

Navíc jsem s dotykovým displejem často preferoval ovládání prstem – bylo to rychlejší a pohodlnější, a to překvapivě včetně ovládání desktopu. Zejména rolování webem nebo dokumentem je dotykem daleko pohodlnější, stejně jako označení místa, kde chcete začít psát text. Jen musíte počítat s upatlaným displejem, což vynikne zejména na slunci či v prosluněné kanceláři. Ubrousek na otisky prstů byste tak měli mít neustále při sobě a tu tam displej navíc umýt podobně, jako to děláte s tabletem.

Na celý den práce

Notebook je vybaven úsporným procesorem Intel Core i5 4200U s frekvencí 1,6 GHz a maximem turba 2,6 GHz, což pro běžnou práci bohatě postačuje a v některých ohledech procesor dokonce překonává starší, ale plně výkonný procesor řady Sandy Bridge Core i5 2520M s frekvencí 2,5 GHz a turbem na 3,2 GHz. Čili není problém pracovat s grafikou či kódovat video. Rychlá je i vestavěná grafika Intel 4400, která postačuje na jednodušší a starší hry.

 

komplexní testy 
PCMark 8 (home) 3025 bodů
PCMark 8 (creative) 2813 bodů
PCMark 8 (creative) [na akumulátor] 2556 bodů
PCMark 7 (performance) 4819 bodů
testy systémového disku 
PCMark 8 (storage) 4925 bodů
CDM Benchmark (sekvenční čtení/zápis) 503 / 259 MB/s
CDM Benchmark (4K čtení/zápis) 25 / 80 MB/s
AS SSD Benchmark (skóre) [pro SSD disk] 918 bodů
Skutečná kapacita syst./datového disku 216 GB / –
testy procesoru 
Cinebench R11.5 (xCPU/1CPU) 2,51 / 1,15 bodů
Cinebench R15 232 / 73 cb
testy grafiky 
3DMark (Cloud Gate) 4398 bodů
3DMark 11 (Performance) 949 bodů
testy výdrže/spotřeby 
Powermark (Balanced) 3:53 h
Powermark (Productivity) 6:44 h
Přehrávání videa (720p) 4:36 h
Spotřeba v klidu/film/max. zátěži, max. teplota 5/10/26 W
displej 
minimální a maximální jas 3–242 cd/m2
kontrast při 120 cd/m2 563:1 na 80 %
max. počet displejů 2 / interní, HDMI (nebo VGA)

Celé toto kombo je navíc neuvěřitelně úsporné, oproti staršímu Sandy/Ivy Bridge je to největší pokrok, jaký Intel udělal. V idle se při průměrném jasu spokojí jen s 4–5 W odběru, při psaní textů spotřebuje okolo 6 a když se koukáte na web, vejdete se snadno pod 10 W. Ve spojení s baterií (bateriemi) s kapacitou 44 Wh pak máte k dispozici okolo šesti hodin práce nebo sledování internetu. A když vyměníte druhou baterii za model s větší kapacitou, rázem notebook vydrží celý den a ještě trochu zbude.

Tichý a studený

Dobíjení trvá dodávanou 65W nabíječkou přes dvě hodiny, což je v porovnání s výdrží zanedbatelné. S nabíječkou o výkonu 95 W by nabíjení mělo trvat ještě kratší dobu, model T430s dokázal nabít 80 % baterie za půl hodiny. Nabíječka má stejně jako předchůdci už plochou koncovku, takže se starými nabíječkami už neuspějete. Pokud potřebujete jednu v práci a jednu doma, musíte si dokoupit novou. To samé bohužel, jak už jsem zmínil, platí pro dokovací stanici. 

Celkově jsem z výdrže T440s doslova nadšen. Mám totiž model T420s, který s 44Wh baterií vydrží sotva tři hodiny, a to ho musím relativně šetřit (8 GB, dva paměťové moduly, SSD 256 GB, Core i5 2520M). Aby mi notebook vydržel alespoň pět hodin, musím přidat baterii do UltraBay. Ale ani s celkovou kapacitou 70 Wh nevydrží při stejném zatížení tolik, jako T440s se 44 Wh. Nehledě na to, že se kombo dvou baterií v T420s dobíjí přes čtyři hodiny.

 

Dalším velký kladem, podobně jako u dalších notebooků s Haswellem, je naprosto tichý chod. Při běžné práci se větrák nespouští vůbec, případně jen neslyšně ševelí. Pokud spustíte kódování videa nebo hrajete hru, pak je sice slyšet, ale naprosto neruší. Není proto divu, že se procesory s Haswellem tak snadno implementují do tabletů.

Kupředu, zpátky ni krok

Lenovo T440s rozhodně nepatří ani k nejvybavenějším ultrabookům, ani k těm s nejlepším pomerem ceny a výkonu. S určitou uniformizací se zbytkem ultrabookové produkce pak ztratil část své identity, ale jak říkají zástupci Lenova, nelze neustále žít z odkazů minulosti. T440s je špičkový pracovní notebook, který konečně nabízí dotykový displej s vysokým rozlišením a solidní výdrž už se základní baterií. Noví uživatelé ocení velký clickpad, který se skvěle hodí k ovládání Windows 8, menší základnu než u předchozích modelů a bytelnou konstrukci. A ti staří – no ti staří trochu zapláčou nad trackpointem, ale jinak budou také velmi spokojení.

 

Plusy / mínusy
tichý chod chybějící podsvícení klávesnice
nízká spotřeba nedoladěné ovladače pro Windows 8.1
výměnná baterie tlačítka trakcpointu
dotykový full HD displej IPS hlučnější touchpad
mechanika klávesnice  

 

Ohodnoťte tento článek!