Lenovo ThinkPad X200: povedený manažer

0

 Plusy a mínusy
 + malé rozměry
 + kvalitní klávesnice
 + dlouhá výdrž

 - nemá digitální výstup
 - ostré pryžové nožky tlačí do stehen při psaní na kolenou
 - chybí optická mechanika

Rychlé parametry (přejít na podrobné)
Procesor Intel Core2 Duo P8400 (2,26 GHz)
Paměť/Rozšiřitelná do 2 GB / 4 GB
Pevný disk/rychlost 160 GB / 5 400 ot./min
Displej rozměry/rozlišení 12,1″ / 1 280 x 800
Rozměry 295 x 228 x 33 mm
Hmotnost 1,5 kg
Cena cca 40 000 Kč

Úvod, vzhled a provedení

Řada ThinkPad X už dlouhá léta sdružuje malé a přenosné notebooky s dvanáctipalcovou úhlopříčku a absencí vestavěné optické mechaniky. Novinka letošního jara, X300, byla prvním notebookem této řady, která toto pravidlo porušila. Nejenže má 13″ displej s velmi vysokým rozlišením 1 440 × 900 bodů, ale hlavně je její součástí tenká vypalovačka. Díky tomu je X300 plnohodnotným notebookem, který dokáže zcela nahradit stolní počítač, aniž byste potřebovali nějaké externí příslušenství.

Po X300 následoval další model, X200, který má již klasickou dvanáctipalcovou úhlopříčku, oproti X61 je ale širokoúhlý a nabízí rozlišení 1 280 × 800 bodů. Je nabízen jak v klasickém notebookovém provedení, tak jako tablet a oproti X300 chybí optická mechanika. Rozdíly ale najdeme i ve vnitřnostech: X300 je starší model, který je postaven na dnes už výběhové platformě Centrino s čipovou sadou Intel 965 a grafikou X3100, zatímco X200 má modernější Centrino 2 a tedy čipset Intel G45 a grafiku X4500 HD.

Černá je dobrá

Základní model X200 je vybaven běžnou čtyřčlánkovou baterií, která nikde z notebooku nečouhá a notebook by s ní měl vydržet podle údajů z webu šest hodin a vážit jen 1,1 kg – minimálně údaj o výdrži ale považuji za velmi nadhodnocený, protože tak dlouho nevydrží X200 ani s testovanou šestičlánkovou baterií o kapacitě 56 Wh. Ta z notebooku poněkud vyčuhuje na spodní straně, není to ale nic, čeho byste si na první pohled všimli a co by vám nějak vadilo. Přečuhující kousek je totiž na spodní straně, nikoliv vzadu.

X200 vypadá naprosto stejně jako všechny ThinkPady už posledních cca deset let. Najdete zde naprosto stejné rozložení kláves, stejná tlačítka pro ovládání hlasitosti, tlačítko ThinkVantage, informační diody pod displejem či velký modrý Enter. Displej má oproti starším modelů X dost velký rámeček, takže vypadá opticky menší. Klouby víka jsou jako obvykle kovové, stejně jako je kovový rám displeje. Dílenské zpracování je vynikající a nemohu vůči němu mít žádné výhrady. Snad jedině, že se víko po zavření trošku hýbe, má nepatrnou vůli. Toto je dávná bolest ThinkPadů a divím se, že s tím výrobce dosud nic neudělal.

Displej, klávesnice

Prima displej

Rozlišení 1 280 × 800 je na dvanáctce zcela běžné a pro některé uživatele už může být příliš jemné. Je to podobné, jako když je na patnáctce rozlišení 1 680 × 1 050. Na dvanáctce mi ale takto vysoké rozlišení připadá přijatelnější, protože plocha displeje je výrazně menší a oči musí stíhat sledovat méně vizuálních dat. Každopádně je toto rozlišení přijatelné minimum pro rozumnou práci s internetem a kancelářskými programy, nižší rozlišení už výrazně zhoršuje ergonomii.

Stejně jako u jiných ThinkPadů i X200 snižuje rozsah jasu displeje při běhu na baterii. Pokud se nacházíte ve velmi jasném prostředí, může vám tento snížený rozsah vadit. Každopádně ve většině světelných podmínek nebudete mít s displejem problémy. Displej není lesklý, ale matný, což je pro kancelářské využití rozhodně lepší. Barvy jsou ale mdlejší a bílá utíká trochu do žluté. Toto je ale obecná vlastnost ThinkPadů, i větších modelů, takže mne to nijak nepřekvapilo. Pozorovací úhly displeje jsou přijatelné, nemusíte se snažit dívat se na něj kolmo.

Psaní do zemdlení

Klávesnice notebooku je velikostí úplně stejná jako na největším Téčku, modelu T500. To zaručuje, že se nebudete muset při psaní nijak omezovat. Rozložení kláves považuji za vynikající díky samostatnému bloku funkčních kláves vpravo nahoře – ale to je u ThinkPadů tradiční. Klávesy jsou velmi tiché a výborně se na nich píše. Také jejich osvětlení bílou diodou ve víku považuji za jedinečný nápad, který často využívám, zejména v tomto zimním šerém počasí. Ukazatel myši je ovládán trackpointem, touchpad u řady X chybí.

Grafický výstup, výkon, pevný disk

Chybí digitál

Notebook je vybaven třemi porty USB, z nichž jeden je na pravé straně a dva na levé. Je tak možné do pravého zasunout myš a ty levé využít například k připojení flash disku nebo klávesnice. Porty nejsou vedle sebe, takže se nijak neovlivňují – je možné zasunout libovolně tlustý flash disk. Na levé straně je kromě USB portů také Ethernet a výstup na monitor, ovšem jen VGA. To považuji jako dost velké minus, i přesto, že VGA výstup je velmi kvalitní a v rozlišení 1 680 × 1 050 jsem na monitoru nepozoroval žádné vady obrazu jako „duchy“ nebo rozostření. HDMI nebo DisplayPort by se v dnešní době více než hodil.

Pravou stranu pak doplňuje konektor pro modem (používá to dnes ještě někdo?) a konektory pro sluchátka a mikrofon. Je skvělé, že nejsou umístěny vpředu, což by na cestách, kdy máte notebook v klíně, v podstatě znemožňovalo zapojit sluchátka. Vpředu tak zůstal jen slot na karty SD a MMC. Pokud by vám chyběla optická mechanika nebo další porty a konektory, můžete X200 připojit k externí dokovací stanici, jejíž konektor najdete na spodní straně.

Rychlost především

Notebook je vybaven dnes už běžnou platformou Centrino 2, což znamená mobilní čipset GM45 s integrovanou grafikou X4500HD, která zajišťuje dostatečný výkon pro Aero i pro většinu starších her. Na notebooku dokonce spustíte i můj oblíbený Unreal Tournament 3, ale musíte hrát v nejnižším rozlišení a s minimálními detaily, aby byla hra alespoň trochu plynulá. Na druhou stranu X200 není primárně ani sekundárně určen na hraní, je to profi mašina, která dobře poslouží na cestách i v kanceláři.

160GB pevný disk Seagate s 5 400 otáčkami má průměrnou rychlost čtení 45 MB/s, což je současný průměr – spíše než on zdržují Vistu pouhé dva gigabajty paměti. Přitom mnohé levnější notebooky se dnes už prodávají se třemi gigabajty a jejich instalace je na běhu notebooku znát. Počítač pak startuje rychleji, rychleji se spouští programy a hlavně počítač méně swapuje, takže se méně zatěžuje disk a notebook by měl déle vydržet při běhu na baterie. Naštěstí zůstal v notebooku jeden volný slot, takže za nějaké tři stovky si můžete paměť doplnit.

Chlazení a spotřeba, zhodnocení

Netopí a nežere

Notebook má i přes své malé rozměry velmi účinné chlazení, pro které byla dokonce nepatrně zvětšena tloušťka v místě chladiče. Pravá zadní nožička je tak výrazně větší, aby se notebook na stole nekýval. Notebook je doslova studený, není problém ho udržet ani dlouhodobě na klíně. Větrák nemá žádné centrální nasávání, takže nemusíte mít strach, že byste ho stehnem ucpali a snížila tak účinnost chlazení. Teplota jader tak při běžné práci nepřekračuje 35 stupňů a teplota disku rovněž. Notebook za to vděčí platformě Centrino 2, která je méně energeticky náročná než předchůdce (více v předchozích testech). Větráček běží při práci jen na minimální otáčky a ani v zátěži se nijak nezapotí.

Při běžné práci, tj při prohlížení internetu, psaní e-mailů a případně nějakých textíků, si notebook bere při polovičním jasu a Wi-Fi okolo 11-13 Wattů a s dodávanou baterií tudíž vydrží téměř 4,5 hodiny. Pokud vypnete Wi-Fi a pouze klepete nějaké texty ve Wordu, prodlouží se výdrž téměř o hodinu. (Spotřebu nesnižuje ani tak vypnutí bezdrátové sítě, ale zejména nepoužívání internetového prohlížeče, který zatěžuje procesor podstatně více než textové editory.) Spotřeba se v takovém případě pohybuje v průměru okolo deseti wattů, notebook se ale krátkodobě dostává i pod osm wattů. Přehrávání videa si pak můžete užívat čtyři hodiny se zapnutou Wi-Fi, její vypnutí prodlouží výdrž o deset minut.

Notebook je standardně dodáván, stejně jako všechny ThinkPady, s programem Power Manager, který se stará o hlídání spotřeby. Můžete si v něm nastavit vlastní profily spotřeby, měnit chování notebooku v reakci na různé situace, sledovat stav baterie a počet proběhnutých dobíjecích cyklů, aktuální spotřebu a podobně. Na počítači najdete také zkušební verzi Office 2007 a program PC Doctor, který by měl pomoci v případě problémů se systémem. Update ovladačů zajišťuje pak aplikace System update, díky níž nemusíte shánět nové ovladače – nainstalují se automaticky.

Já ho tedy beru, šéfe

Lenovo ThinkPad X200 je špičková mašina s velmi kvalitním zpracováním, vynikající klávesnicí, výkonným a přitom úsporným vnitřkem a hlavně dobrým renomé – vždyť ThinkPady se na trhu bez výraznějších změn prodávají už přes deset let. Je to jako s Porsche 911 – auto je v podstatě stále stejné, mění se jen detaily a výbava. Pokud tedy značce ThinkPad fandíte a máte rádi malé notebooky, je pro vás X200 tím pravým ořechovým. (A já se netajím tím, že jsem byl z tohoto notebooku nadšen.) Jediné, co trochu zamrzí, je absence konektoru HDMI.

Kompletní fotogalerie

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Lenovo ThinkPad X200

Cena cca 40 000 Kč
Zapůjčil Lenovo ČR (www.lenovo.cz)
  
Redakce při testovaní notebooků používá paměťové produkty od společnosti Kingston.
 

Specifikace

 Procesor  Intel Core2 Duo P8400 (2,26 GHz, 6 MB L2, 1 066 MHz FSB)
 Operační paměť (vestavěná)  2 GB (PC3-8500 DDR3)
 Operační paměť (rozšiřitelná do)  4 GB (+2 GB Intel Turbo Memory)
 Pevný disk (velikost)  160 GB
 Pevný disk (rychlost)  5 400 ot./min
 Pevný disk (typ připojení)  SATA II
 Optická mechanika (typ)  není
 Optická mechanika (rychlost)  není
 Velikost displeje (palců)  12,1
 Rozlišení displeje (bodů)  1 280 x 800
 Grafická karta  Intel GMA4500 HD
 Grafická paměť  sdílená
 Wi-Fi  a/g/n
 Bluetooth  2.0
 Mobilní komunikace  není
 Operační systém  Microsoft Windows Vista Business, Windows XP Pro (na recovery mediu)
 Porty (s výjimkou USB)  1x RJ45, 1x RJ11, 1x D-Sub, 2x audio
 Počet USB portů  3
 Slot pro karty  kombinovaná čtečka MMC/SD/SDHC/MS/MS-Pro
 Rozměry  295 x 228 x 33 mm
 Hmotnost  1.5 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body) 5 535
3DMark03 (body) 2 314
3DMark05 (body) 1 334
3DMark06 (body) 901 (1 280 x 800)
PCMark05 (body) 4 270
HDTune (MB/s; ms) 45,9; 15,1
CrystalDiskMark (MB/s) 45,35 (čtení), 43,64 (zápis)
SuperPI 1M (čas) 0:55
Cinebench R10 (body) 2 129 / 3 511
Sandra 2009 (procesor, body) 18 039
Sandra 2009 (multimédia, body) 32 050
Sandra 2009 (paměť, GB/s) 5,41
Vista Index (body) 3.7
Výdrž web* (čas) 4:20
Výdrž kancelář** (čas) 5:25
Výdrž multimédia*** (čas) 3:18

Poznámka: * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!