Lenovo ThinkPad X201: ultravýkonný prcek

0

Úvod, kolegové a konkurence, stavba těla

Je docela zajímavé, jak moc se od sebe liší malé ThinkPady X201 a X301. Zatímco prvně jmenovaný dostal do vínku nejvýkonnější procesor Intel Core i5 s frekvencí 2,53 GHz, třináctku pohání starší “superúsporný” Core 2 s frekvencí pouhých 1,4 GHz. Rozdíl ve výkonu je jako srovnávat trabanta a ferrari. Otázkou je, co vedlo výrobce k takovému rozdílu? Proč je jeden notebook na vrcholu sil a druhý sotva dýchá? Ne že by na kancelářskou práci slabé Core2 Duo nestačilo, ale přece jen Intel už má v nabídce výrazně výkonnější a přesto úsporné modely; doufejme tedy, že se u X301 dočkáme brzy inovace‚Ķ

 

 

 

 

Každopádně X201 je v této výbavě skoro to nejlepší, resp. nejdražší, co vám může Lenovo nabídnout – dražší už je jen špičková čtrnáctka T410s se stejným procesorem, ale větším displejem s diskem SSD. Na tu si připravte skoro šedesát tisíc. X201 se oproti nejdražší T410s prodává “jen” za 42 tisíc, v ceně ale máte kromě maličkého notebooku i dokovací stanici s digitálním výstupem na monitor, mechanikou a také místem pro druhou baterii, která prodlouží výdrž o nějaké tři čtyři hodiny. Levnější model X201i s procesorem Core i3 a bez dokovací stanice přijde na rozumných 28 tisíc. Kromě nepatrně slabšího procesoru budete mít i poloviční velikost paměti – 2 GB.

X201 ale není nejdražší dvanáctka na trhu, o pár tisíc dražší je ještě Toshiba Portégé R600 s úsporným procesorem, SSD diskem a velmi nízkou hmotností – je o 300 g je nižší než u X201. Portégé sice nabídne rychlý disk a nízkou hmotnost, pokud jde ale o výkon (procesor i grafiku), nemá na X201 šanci. Nejlevnější dvanáctky se pak pohybují pod dvacet tisíc, přičemž extrém je MSI U200 s levným Celeronem za deset tisíc. Žádná dvanáctka ale – kromě X201 – však nemá procesory nové generace Core iX.

 

 

 

 

Přibyl touchpad, dobré zůstalo

Tělo modelu X201 zůstalo stejné jako u X200, takže tady se nebudu zdržovat – přečtěte si mou starou recenzi z ledna 2009. Jen zopakuji, že notebook má skvělé postavené a pevné tělo, klasický ThinkPad design, černé provedení, a výbornou klávesnici, na které se píše skutečně “eňoňuňo”. Jednu drobnost ale mohu zpracování vytknout: je to viklající se baterie, což je klasická bolístka ThinkPadů – doporučuji podložit papírkem.

 

 

Displej, touchpad, výdrž, chlazení

Displej je matný a má “starý” poměr stran 16:10 a rozlišení 1 280 × 800 bodů, které je na dvanáctku optimální – je skvělé, že Lenovo nepodlehlo trendům s širokoúhlostí 16:9 a lesklým displejům. Přesto si ale neodpustím výtku: u displeje tak drahého notebooku (má i LED podsvícení) bych očekával lepší pozorovací úhly a také věrnější zobrazení bílé. Mimochodem, narazil jsem na zajímavou chybku: po probuzení notebooku, ať už z hibernace nebo ze spánku, se displej občas nezapne – je nutno zavřít a znovu otevřít víko (pravděpodobně jen chyba této konkrétní instalace).

Jedinou skutečně viditelnou změnou, na kterou jsem oproti modelu X200 narazil, je miniaturní touchpad pod klasickým trackpointem. Touchpad je sice malý, ale když nastavíte dostatečně velkou citlivost, dá se bez problému používat. Trackpoint je ale pohodlnější, protože při ovládání ruka pěkně leží na notebooku a “nevisí” ve vzduchu. Skvělou funkcí lampička osvětlující klávesnici, kterou na ThinkPadech doslova miluji.

 

 

 

 

Pod pět hodin

Notebook má šestičlánkovou baterii s kapacitou 56 Wh, která z notebooku trochu vyčuhuje, není to ale nic, čeho byste si na první pohled všimli a co by vám vadilo. X200 se prodával i se čtyřčlánkem, s nímž vážil jen 1,1 kg, pro Core i5 je ale šestičlánek jednoznačně lepší volbou, protože nová platforma není tak úsporná jako ta stará – i při nejlepší vůli si bere okolo 11 W, takže výdrž nad pět hodin je spíše sci-fi. Oceňuji ale fakt, že výrobce v parametrech udává reálnou výdrž (oněch pět hodin), nikoli nějakou teoretickou, která bývá často dost nadhodnocená.

I přesto, že má notebook výkonné vnitřnosti, k nimž se za chvíli dostanu, nemá přehnaně hlučné chlazení. Ani při maximálním vytížení při benchmarcích se z notebooku nestává větrák, naopak, patří k tomu nejtiššímu, co se v této kategorii nachází. Není ani přehnaně horký, takže jej lze s klidem provozovat v klíně, což se ostatně u tak malého cestovního notebooku předpokládá. Po zapnutí, kdy větrák ještě “spinká”, je nejhlučnější částí notebooku šumící disk, který točí 7 200 otáček.

 

 

 

 

Konfigurace, závěr

Pořádný procesor a rychlý disk

Právě výkon je na tomto prckovi to nejlepší. Nečeká na vás žádný ultra low voltage procesor, ale pořádný Intel Core i5 s frekvencí 2,53 GHz a turbem dosahujícím na 3,06 GHz v případě vytížení jednoho jádra. Tento procesor má stejně jako všechny mobilní modely Core i3 a Core i5 oproti stolním procesorům poloviční paměť cache – jen 3 MB, což se ale na výkonu odráží jen nepatrně, naopak snižuje to spotřebu. Core i5 podporuje HyperThreading (čtyři logická jádra) i virtualizaci. Zkrátka je to pořádná nakládačka. Ještě dodám, že X201 se v zahraničí nabízí i s Core i7-620M s frekvencí 2,66 GHz, který nabízí turbo na úrovni 3,33 GHz a má 4 MB cache.

Výkonný procesor je doplněn čtyřmi gigabajty RAM, které běží na blíže neurčené frekvenci – výrobce udává 800 MHz, CPU-Z však žádné detaily o paměti neukazuje. Čtyři gigabajty jsou pro běžnou práci dostatečné množství, nicméně Lenovo dodává jen 32bitové Windows 7, které nedokážou celý rozsah paměti adekvátně využít – volné paměti ukazuje systém jen 2,92 GB. Výbornou volbou je pevný disk s 7 200 otáčkami, který nabízí průměrnou přenosovou rychlost 74 MB/s a přístupovou dobu 17 ms – 5 400 otáčkové modely mají běžně okolo 20 ms. Kapacita 320 GB je více než dostačující a umožňuje uložit i řadu hudby a filmů na cesty.

 

 

 

 

Vzhledem k tomu, že notebook nemá optickou mechaniku, bude se vám hodit dokovací stanice, kterou má X201 v ceně. Ta má čtyři porty USB (notebook jen tři), kromě VGA výstupu má i digitální DisplayPort, dále vzadu najdete ethernet, konektor napájení a audio vstup a výstup. Je to skvělé, protože na stole nebudou nikde překážet kabely natrvalo zapojených zařízení jako monitor, klávesnice, myš, klávesnice či reproduktory. Vynikajícím nápadem je pak umístění jednoho portu USB na pravou stranu, kam budete připojovat USB flash disk. Na pravé straně pak najdete ještě vypalovačku a vlevo pak slot na druhou baterii.

Dražší, ale skvělý

Lenovo ThinkPad X200 je skvělý notebook, který udržuje letitou tradici černých a pevných “krabiček”, na kterou jsou uživatelé zvyklí. Má vynikající zpracování, skvělou klávesnici, výbornou výbavu a nabízí i rozumnou výdrž. Notebook lze bez problému používat i jako hlavní pracovní stanici díky dokovací stanici, která zůstává i se všemi připojenými zařízeními v kanceláři, zatímco notebook samotný si můžete odnést domů. Na baterii vydrží bez problému čtyři hodiny, což bohatě pokryje večerní surfování nebo práci v teple domova.

 

 

 

Jediné, co může potenciální zájemce odradit, je cena, ThinkPad patří mez nejdražší notebooky na trhu. Konkurence nabízí své notebooky leckdy až dvakrát levněji – sice bez dokovací stanice, ale se stejným výkonem. Ovšem zpravidla s displejem, co má HD ready rozlišení a tedy méně vhodný poměr stran pro práci, a navíc lesklý displej. Lenovo ale navíc přináší standardně tříletou záruku a službu “next business day”, tedy že jakákoliv chyba notebooku je opravena na místě do druhého dne. Zkrátka přesně to, co vytížení lidé potřebují‚Ķ

 

 

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže 

Lenovo ThinkPad X201 12,1

Cena

42 000 Kč s DPH

Zapůjčil

Lenovo CZ, www.lenovo.cz

 

Specifikace

Procesor

Intel Core i5 540M, 2,53 GHz, TurboBoost až 3,06 GHz

Operační paměť (vestavěná)

4 GB (DDRIII 1066 MHz)

Operační paměť (rozšiřitelná do)

8 GB

Pevný disk (velikost)

320 GB

Pevný disk (rychlost)

7 200 otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

DVD+/-RW DL Multi

Optická mechanika (rychlost)

n/a

Velikost displeje (palců)

12,1

Rozlišení displeje

1200 × 800 (16:10)

Grafická karta

Intel GMA HD

Grafická paměť

n/a

Wi-Fi

b/g/n

Bluetooth

2.0

Mobilní komunikace

3G

Operační systém

Microsoft Windows 7 Professional 64bit

Porty (s výjimkou USB)

D-Sub, HDMI, VGA, RJ-45, gigabit ethernet, audio

Počet USB portů

3 × USB 2.0

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet SD, SDHC, MMC, MS, MS Pro

Rozměry

295 × 210 × 27,1 – 28 mm

Hmotnost

1,57 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

n/a

3DMark03 (body)

3508

3DMark05 (body)

2387

3DMark06 (body)

1890

PCMark05 (body)

5830, CPU 6650, Mem 5277, GPU 2947, HDD 5319

PCMark Vantage

5287; Mem 3026; TV & Mov 3395; Gaming 3129; Music 5115; Comm. 6962; Product. 4351; HDD 3382

HDTune (MB/s; ms)

74,5 MB/s, 17 s

SiSoft Sandra 2010

CPU 30 GOPS; Mem 9,46 GB/s

CrystalDisk Mark 3

Seq: n/a / n/a MB/s; 512k: n/a / n/a MB/s; 4k: n/a / n/a MB/s

Devil May Cry 4

low detail 30,32 / 25,69 / 29,59 / 27,43

Cinebench R11.5

CPU 1,91 pts; OpenGL 1,31 fps

x264 BenchMark HD v3.0

9,34 / 33,39 fps

Divx Converter

35:54 min.

Windows 7 Experience Index

CPU: n/a; RAM: n/a; GPU: n/a; Game GPU: n/a; HDD: n/a

Výdrž web* (čas)

n/a

Výdrž kancelář** (čas)

4:28 hod. (cca 11 – 13 W)

Výdrž multimédia*** (čas)

3:46 hod. (cca 14 W)

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!