Lenovo ThinkPad X230: skvělý cestovatel s vlastním přístavem (test)

0

Představení, parametry, konstrukce

Lenovo letos na jaře obměnilo celou řadu notebooků ThinkPad – máme nová téčka, ikska a také elka; ta byla na český trh uvedena doslova před několika dny. Nové řady uvádí Lenovo prakticky každý rok společně se změnou platformy Intelu – loni to byl Sandy Bridge, letos Ivy Bridge. A každá nová platforma přináší o něco vyšší výkon, jak procesorové tak grafické části, a také nižší spotřebu.

Lenovo ThinkPad X230

Lenovo ThinkPad X230

Novinka je na českém trhu dostupná zatím ve třech variantách, dvě s procesorem Core i5, 4 GB paměti a diskem o velikosti 500 GB, a jedna s procesorem Core i7, 8 GB paměti a SSD diskem s kapacitou 180 GB – stejným diskem Intel 520, jaký byl v notebooku ThinkPad T430, který jsme testovali nedávno. Dvě dražší varianty jsou v prodeji s dokovací stanicí, která nabízí větší porci portů a také mechaniku DVD. Ta by se do malého 12,5″ těla jen těžko vešla, resp. vešla by se, ale zvýšila by se hmotnost a možná by bylo nutno použít menší baterii. Za první model zaplatíte okolo 30 tisíc korun, za druhý, námi testovaný, 44 tisíc. Nejlevnější model bez dokovací stanice pak vyjde na 25 tisíc.

Lenovo ThinkPad X230 (NZA2LMC)
Cena s DPH 44 500 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Lenovo ČR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-3520M
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 2,9 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,6 GHz
Operační paměť 8 GB (DDR3 1600 MHz)
Pevný disk (velikost) 180 GB
Pevný disk (typ, rychlost) SSD
Optická mechanika ne (DVD±RW SuperMulti na docku)
Displej 12,5″, 1366 × 768 px, matný, IPS
Grafická karta Intel HD Graphics 4000 (integrovaná)
Rozhraní
Výstupy na monitory DisplayPort, VGA, Intel Wireless Display
Porty (s výjimkou USB) LAN, ExpressCard, dokovací konektor,
čtečka otisků prstů, 1× 3,5mm audio
Počet portů USB 2.0 1
Počet portů USB 3.0 2
Čtečka paměťových karet SD/MMC/SDHC/SDXC
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0
Rozhraní dokovací stanice optická mechanika (DVD±RW), VGA, LAN, DisplayPort,
4× USB 2.0, 2× 3,5mm audio
Rozměry, baterie
Rozměry 305 × 206,5 × 26,6 mm
Hmotnost 1,55 kg
Baterie 62 Wh, 6 článků
Výkon napájecího adaptéru 65 W
Software
Operační systém Windows 7 Professional SP1 (64b)

 

Dobrá konstrukce

Kdyby model X230 nedostal novou klávesnici stejně jako všechny letošní ThinkPady (a také některé modely Edge), ani byste nepoznali, že máte v rukou nový model. Téměř stejná je šasi, takřka shodná velikost a tloušťka, dokonce i rozložení portů. Díky platformě Ivy Bridge přibyly porty USB 3.0, místo velkého DisplayPortu je tu jeho zmenšená varianta, VGA konektor je zapuštěn do těla. Jinak je vše na stejném místě. Už u modelu X220 zmizel zámek displeje, takže víko v zavřeném stavu drží jen síla kovových kloubů.

Pohled zepředu Boční pohled Zadní strana Boční pohled Víko lze otevřít o více než 180 stupňů

Stejně jako u T430 i u tohoto modelu zapracoval výrobce na kvalitě zpracování, takže nikde nic nevrže, vše je pevné i ve zkrutu včetně displeje, který se téměř nehne. Jediným slabým místem je baterie, která na svém místě nedrží úplně pevně, a vstup pro PC karty, jenž je umístěn na levé straně pod klávesnicí. Když notebook v tomto místě chytnete jednou rukou, ozve se výrazné křupnutí. Krycí plast je v tomto místě měkký a krytku stiskem zatlačíte směrem dolů – což je doprovázeno právě oním parazitním zvukem.

Víko displeje je potaženo stejným „soft“ materiálem jako obvykle. Ten je sice příjemný na omak, ale také poněkud náchylný na poškrábání. Větší škrábance už nikdy zcela nezmizí. Podobně reaguje i na mastnotu, takže víko je třeba často omývat, pokud chcete, aby notebook vypadal slušně. Klouby displeje jsou kovové a velmi pevné, což na jednu stranu ztěžuje otvírání jednou rukou (tuto recenzi jsem dopisoval s levou rukou v sádře), na druhou stranu můžete notebook chytnout za displej a úhel sevření zůstane stejný. Při jízdě v autobuse nebo autě vám tak displej nebude ujíždět vzad.

Displej, klávesnice, touchpad a trackpoint

Skvělé pozorovací úhly

Ačkoliv se nejmenší ThinkPad jmenuje X, má mnoho společného s většími téčky – dalo by se říci, že se liší jen velikostí úhlopříčky. Ta má 12,5″, je tedy o poznání větší než 11,6 modely, ale notebook je stále ještě dost mobilní. Displej má klasické rozlišení HD ready, které na této úhlopříčce je dostatečně jemné, ale prvky ve Windows ještě nejsou titěrné. Je trochu škoda, že poměr stran 16:10 si u notebooků této velikosti drží už jen Apple – pro práci i prohlížení webů je to rozhodně výhodnější. Filmový poměr stran 16:9 přišel s modelem X220, modely X200 a X201 měly ještě rozlišení 1280 × 800 bodů.

Stejně jako u staršího modelu má i tento notebook displej typu IPS, což zaručuje výrazně lepší pozorovací úhly než TN (tímto panelem jsou vybaveny větší modely T430 a T530). U malého notebooku se to hodí, protože se hůře hledá optimální pracovní pozice před počítačem. Zvláště v terénu je to skvělé. Displej má vysokou úroveň jasu, čitelnost na denním světle je zaručena a díky matné povrchové úpravě se nemusíte bát ani práce na slunci (samozřejmě nesmí svítit přímo na displej). Zkrátka IPS je jedním z důvodů, proč dát X230 přednost před E330.

 

Chiclet je fajn, ale to rozložení

S příchodem nové řady ThinkPadů přišly tyto modely o svou téměř legendární klávesnici s naprosto skvělým rozložením a sedmi řadami tlačítek. Právě klávesnice byla doposud dalším důvodem, proč sáhnout po klasickém ThinkPadu a ne po Edge. Nyní mají ThinkPady T, X a L stejnou klávesnici jako nové modely Edge, ta u X230 se shoduje s Edge 330. Řad je už jenom šest, některé funkční klávesy zmizely, jiné se přesunuly jinam a hlavně starý typ tlačítek nahradil moderní chiclet.

Jak už jsem ale psal v recenzi na model T430, je naštěstí nová klávesnice v některých ohledech o něco lepší než ta stará – klávesy mají lepší mechaniku, jsou tišší, plošky jsou tvarované pro lepší „strefení se“ prsty, zkrátka na klávesnici se píše lépe než na té staré. To všechno je prima, jenom zkrátka nechápu, proč muselo zmizet to staré rozložení tlačítek. Hřát na srdci vás může alespoň podsvícení kláves, které má dvě úrovně – stará lampička nad displejem ale naštěstí zůstala. Někdy se hodí více než svítící tlačítka. 

Žádné změny nedoznalo ovládání kurzoru myši, tedy touchpad a trackpoint. Touchpad už v modelu X220 přišel o tlačítka a nyní je typu clickpad, což na jednu stranu snižuje nároky na zastavěný prostor, na druhou stranu v takto malém provedení zhoršuje ergonomii práce. V podstatě není možné současně jezdit po touchpadu jedním prstem a druhým klikat – je příliš úzký. Jedinou rozumnou možností ovládání tak zůstává trackpoint, který je u mne jako ovládací prvek jednoznačně vede. Na své T420s jsem na touchpad sáhnul snad jenom v době, kdy jsem na něj přecházel z notebooku, který byl vybaven jenom „šoupací ploškou“.

Hardware a výkon, výdrž, dokovací stanice

Nejvýkonnější hardware

Notebook dorazil v nejvýkonnější variantě shodnou s tou, kterou obsahoval nedávno testovaný T430. Základ tvoří Intel Core i7 ze série Ivy Bridge s frekvencí 2,9 GHz a maximem na 3,6 GHz, pokud je zatíženo jenom jedno jádro. Jsou-li maximálně zatížena obě fyzická, respektive všechna čtyři logická, pak frekvence dosahuje na 3,4 GHz a tam se udrží relativně dlouho. Jen nesmí být v místnosti teplota příliš vysoká, protože pak vnitřní logika frekvenci sníží na 3,3, případně 3,2 GHz. V takovém případě totiž teplota jader stoupá až k 90 stupňům a chlazení by tak vysokou frekvenci neutáhlo.

Procesoru sekunduje 8 GB paměti, což je v současné době notebookový nadprůměr. Moduly jsou dva, takže běží v dual channelu, což pozitivně ovlivňuje výkon integrovamé grafiky Intel HD 4000; navíc jí pomáhá i frekvence pamětí 1600 MHz oproti stále nejčastějším 1333 megahertzům. Jak jsem se přesvědčil v testu ThinkPadu T420, dva moduly zvedly výkon grafiky téměř o čtvrtinu oproti osazení modulem jediným. Na druhou stranu snižují o něco výdrž, je to přece jen další komponenta v útrobách notebooku, která si řekne o svůj příděl energie. Díky 8 GB paměti můžete nicméně s klidným srdcem vypnout swapování, což by mělo o něco prodloužit životnost osazeného SSD.

 

To má v X230 kapacitu 180 GB, přičemž nějaký ten gigabajt zabere systém, obnovovací oddíl a další drobnosti, takže uživatel má k dispozici okolo 100 GB. Diskem je stejně jako u T430 model Intel 520, který nabízí velmi vysokou rychlost sekvenčního čtení, nejvýkonnějším diskem současnosti už ale dávno není. Mechaniku notebook nemá, k dispozici je jen v dokovací stanici. I přes to ale notebook s šestičlánkovou baterií váží 1,55 kg, což vzhledem k malé úhlopříčce není málo; vždyť 14“ model T420s váží včetně mechaniky 1,8 kg a bez ní pouhých 1,7 kg.

Disk je stejně jako obvykle v šachtě na pravém boku, což usnadňuje případnou výměnu. Paměťové moduly jsou umístěny pod krytem na spodní straně, jsou osazeny dva 4GB kousky. Všechny modely X230 jsou vybaveny anténou pro příjem 3G signálu, modem však standardně osazen není. Slot pro miniPCI-e kartu je rovněž pod krytem, kde se nachází paměti, nicméně když je osazen druhý paměťový modul, rozšiřující kartu bohužel neosadíte – prostor je totiž společný. Slot na kartu SIM se pak nachází pod baterií.

Pět hodin je minimum

Notebook je vybaven 62Wh baterií, která může být rozšířena na osmičlánkovou s výrazně vyšší kapacitou. Při nenáročné práci ve Wordu klesá spotřeba i na 7 W, takže celková výdrž by mohla při této kapacitě dosáhnout na osm hodin. V praxi však v takovém režimu těžko vydržíte pracovat celý den, většinu času strávíte na internetu a tam už výdrž podstatně klesá (a spotřeba komplementárně stoupá) – na něco málo přes pět hodin. Na druhou stranu si můžete být jisti tím, že toto je minimum a běžně to bude spíš více; naše testy výdrže jsou poměrně náročné.

Přestože je notebook vybaven velmi výkonným procesorem, nejvýkonnějším dvoujádrovým Core i7, které je momentálně k dispozici, je při běžné práci studený až vlažný a ventilátor se zapíná jen zřídka. V notebooku navíc není diskrétní grafika, což dělá z X230 ideální notebook na cesty a kancelářskou práci.

Štítek baterie 65W napájecí adaptér Detail adaptéru

Nesmíte ale vytěžovat notebook na maximum, tehdy stoupá teplota jader až na 90 stupňů. Větráček v tu chvíli stejně jako u dalších ThinkPadů běží ale stále velmi tiše, což by tak vysoké teploty vysvětlovalo. Ani v takovém případě se ovšem teplo na spodní stranu nepřenáší nijak výrazně. Naštěstí při náročných operacích zpravidla bývá notebook na stole, takže větší zahřívání ani nevadí; těžko budete na cestách ve vlaku převádět videa nebo hrát hry.

Dokovací stanice a závěrečné zhodnocení

Dokovací stanice v ceně

Stejně jako u předchozí generace i nyní je součástí dodávky u dražších variant dokovací stanice, která vám umožní snadno připojit notebook v práci k monitoru, externí klávesnici a dalším zařízením. Konkrétně jde o model UltraBase Series 3. Má v sobě vestavěnou mechaniku, kterou díky tomu nemusíte tahat zbytečně sebou v těle notebooku. Notebook je zpětně kompatibilní s dokovací stanicí pro model X220, což by byla dobrá zpráva, kdyby bylo možno koupit X230 ve vyšší výbavě i bez nové dokiny. Na druhou stranu, pokud máte už X220 a koupíte si nový model, můžete mít jednu dokinu na doma a jednu do práce. A starší model prodáte samostatně.

Dokovací stanice je vybavena stejně jako u předchozího modelu, tedy čtyřmi porty USB 2.0, digitálním DisplayPortem, konektorem VGA a Ethernetem. Nechybí ani výstup na sluchátka a vstup pro mikrofon. Na pravé straně je pak mechanika, na levé páčka pro vysunutí notebooku z dokovací stanice. Tedy nic překvapivého, snad jen jedno dvě USB navíc by se hodilo, nejlépe ve verzi 3.0.

V souvislosti s dokovací stanicí ještě stojí za zmínku, že v balení je jen jeden napájecí adaptér. To je sice celkem očekávatelné, nicméně kdyby byly dva, bylo by to lepší – jeden by tak mohl zůstat na stálo připojený k docku někde v kanceláři a druhý byste tak mohli nosit s sebou pro případ, že by vám oněch pět hodin výdrže někde v terénu nestačilo. Vytáhnout před odchodem konektor z docku samozřejmě trvá pár vteřin, mít možnost jej tam rovnou nechat by ale byla rozhodně pohodlnější. Na druhou stranu, druhý adaptér se dá bez problémů dokoupit a stojí pár stovek, což je u notebooku za bratru čtyřicet pět tisíc vcelku zanedbatelné.

 Dodávaná dokovací stanice Dock seshora Strana docku s optickou mechanikou a zámkem Zadní strana dokovací stanice s většinou rozšiřujících portů Notebook v docku Notebook v docku Notebook v docku Notebook v docku K dokovací stanici dostanete i dvojici klíčů, kterými můžete notebook zajistit Pro vytažení notebooku z docku slouží tato páka na levém boku stanice

Skvělá mašina

Lenovo X230 je naprostá špička mezi mobilními notebooky a výrobce si podle toho za něj nechává dost zaplatit. Na druhou stranu u dvou vyšších modelů automaticky dostáváte dokovací stanici, která výrazně zlepšuje ergonomii práce v kanceláři – po příchodu stačí jen nacvaknout a pracovat na externím monitoru, s externí klávesnicí a myší. A v terénu zase vyniknou všechny výhody notebooku samotného – výkon, výdrž, klávesnice, trackpoint a IPS displej.

Stejně jako u recenze modelu T430 však musím zdůraznit – máte-li předchozí model (X220), přechodem na X230 nic nezískáte a upgrade nemá smysl; notebook je vlastně (až na klávesnici) úplně stejný. A to je vlastně dobře. V takovém případě je lepší počkat na další model, případně ještě ob jednu generaci.

 

Oproti X220 však bude mít X230 ztíženou pozici na trhu kvůli Ultrabookům. Ty jsou tenčí, lehčí, velikost úhlopříčky je u nich zpravidla podobná (13,3“), jsou stylovější. X230 proti nim bojuje vyšším výkonem, větší a současně vyměnitelnou baterií, matným IPS displejem a dokovací stanicí v ceně. Sami musíte zvážit, zda to všechno v tomto konzervativním provedení potřebujete, nebo zda raději budete oslňovat okolí plochým notebookem, který připomíná Macbook Air.

Plusy / mínusy
Malé rozměry, kvalitní provedení Promačkávání v místě rozšiřujícího slotu
IPS displej Displeji by prospělo vyšší rozlišení
Skvělá mechanika kláves Maličký touchpad
Podsvícení kláves a lampička
Výkonný hardware  
Dokovací stanice v ceně

Výsledky testů, screenshoty a fotogalerie

Výsledky testů

Souhrnné testy výkonu PC
PCMark Vantage 15 195; Memories: 9296; TV and Movies: 5994; Gaming: 13 355; Music: 19 720; Communications: 15 715; Productivity: 19 756; HDD: 46 607
PCMark 7 6013; Lightweight: 5106; Productivity: 4552; Creativity: 10 041; Entertaintment: 4531; Computation: 22 370; Storage: 5311
3DMark 06 6862; CPU: 4187
3DMark Vantage P4101; GPU: 3387; CPU: 11 136
3DMark 11 P746; Graphics: 638; Physics: 4285; Combined: 770
Windows 7 Experience Index CPU: 7,2; RAM: 7,5; GPU (Aero): 6,6; GPU (hry): 6,6; HDD: 7,9
Testy výkonu procesoru
CineBench R11.5 xCPU: 3,34; 1CPU: 1,43; poměr: 2,34×; OpenGL: 19,85 fps
x264 Benchmark HD v3.0 70,78 / 19,21 fps
Windows Media Encoder 1:53 min
SiSoft Sandra CPU: 49,92 GOPS; SSE 4.2: 58,25 GIPS; SSE3: 42,78 GFLOPS
Cryptographic: 1,88 GB/s; AES256: 6,09 GB/s; SHA2-256: 594 MB/s
Memory: 20,15 GB/s 
VirtualDubMod (DivX) 47 s
VirtualDubMod (XviD) 1:24 min
Testy výkonu pevného disku
CrystalDiskMark 3 (čtení) Seq: 444,7 MB/s; 512k: 375,3 MB/s;
4k: 24,48 MB/s; 4kQD32: 236,4 MB/s
CrystalDiskMark 3 (zápis) Seq: 262,5 MB/s; 512k: 257,7 MB/s;
4k: 61,58 MB/s; 4kQD32: 230,8 MB/s
AS SSD Benchmark (čtení) Seq: 462,35 MB/s; 4k: 20,73 MB/s;
4k-64Thrd: 211,15 MB/s; Odezva: 0,119 ms 
AS SSD Benchmark (zápis)  Seq: 246,67 MB/s; 4k: 46,55 MB/s;
4k-64Thrd: 200,47 MB/s; Odezva: 0,241 ms
AS SSD Benchmark (skóre) Čtení: 278; Zápis: 272;
Celkem: 688
AS SSD Copy Benchmark ISO: 265,98 MB/s; 4,04 s
Program: 134,90 MB/s; 10,43 s
Game: 203,23 MB/s; 6,80 s 
HDTune Pro 4.61 Minimum: 242,2 MB/s; Maximum: 360,7 MB/s;
Průměr: 329,2 MB/s; Příst. doba: 0,104 ms
Herní testy
Trackmania Nations Forever
(1366 × 768 px)
33 fps
World in Conflict
(1366 × 768 px)
11 fps
Far Cry 2
(1366 × 768 px)
16,88 fps
Testy výdrže
Výdrž web (čas) 5:08 hod
Výdrž video (čas) 5:03 hod

 

Screenshoty

GPU-Z

Kompletní fotogalerie

Lenovo ThinkPad X230 s dokovací stanicí Lenovo ThinkPad X230 Pohled zepředu Víko notebooku Nová, chicletová klávesnice Spodní strana notebooku Pohled zepředu Boční pohled Zadní strana Boční pohled Víko lze otevřít o více než 180 stupňů Víko je nahoře lehce rozšířené Touchpad a trackpoint Ovládací tlačítka hlasitosti Hlavní vypínač a detail kloubu Webkamera ve víku Zadní strana a vnější indikační diody Nezbytné logo ThinkPad Některé aspekty rozložení klávesnice jsou docela zvláštní Dokovací konektor na spodní straně

Dodávaná dokovací stanice Dock seshora Strana docku s optickou mechanikou a zámkem Zadní strana dokovací stanice s většinou rozšiřujících portů Notebook v docku Notebook v docku Notebook v docku Notebook v docku K dokovací stanici dostanete i dvojici klíčů, kterými můžete notebook zajistit Pro vytažení notebooku z docku slouží tato páka na levém boku stanice

Lenovo ThinkPad X230: skvělý cestovatel s vlastním přístavem (test)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů