Lenovo ThinkPad X300: pan dokonalý

0

Úvod, parametry, konstrukce, chybičky

Lenovo až donedávna nemělo žádný notebook, který by byl na jedné straně lehký, na druhé straně měl vysoké rozlišení displeje a současně nabídl uživatelům vestavěnou optickou mechaniku. Řada X byla už léta stejná – malý notebook 12″ displejem s poměrem stran 4:3 a rozlišením 1 024 × 768 už nemohl vyhovovat skutečným profesionálům. Když jste chtěli vyšší rozlišení, museli jste sáhnout po řadě T, která je už ale o dost větší a také těžší; není to žádný přenosný ultralight.

K věci: Lenovo mohlo podle dohody s IBM možnost používat logotyp IBM ThinkPad pět let, upustilo však od jeho používání už nyní, tedy po třech letech; Lenovo chce totiž budovat vlastní značku. Není proto divu, že na X300, jako první novince této řady tohoto roku, už je napsáno pouze ThinkPad. Logo tak působí o něco smutněji, protože mu chybí původní barevnost. S novou podobou loga se setkáte i u všech ostatních nově vyrobených ThinkPadů všech řad.

Je pravda, že jako postupný majitel všech řad modelů ThinkPad (X, R i T) jsem vždy na každém modelu našel něco, co mi nevyhovovalo. Ať už to bylo malé rozlišení displeje, vysoká hmotnost, velká tloušťka větší rozměry nebo chybějící mechanika. Zkrátka ThinkPad nenabízel v podstatě model, který by vyhovoval všem. Lenovo si však toho bylo pravděpodobně vědomo, protože uvedením modelu X300 zabilo několik much jednou ranou.

Klíčové parametry

 • procesor: Intel Core 2 Duo (1,2 GHz) low voltage
 • operační paměť RAM: 2 GB
 • grafická karta: integrovaná Intel X3100
 • pevný disk: 64 GB SSD
 • optická mechanika: ano (vyměnitelná za druhý akumulátor)
 • displej: 13,3″ s rozlišením 1 440 × 900 pixelů, LED podsvícení
 • konektivita: Bluetooth, Wi-Fi a/b/g/n, 3× USB, sluchátka, mikrofon, VGA
 • akumulátor: 6 článků, 43 Wh (za příplatek)
 • výdrž: až 5 hodin (s příplatkovým akumulátorem)
 • hmotnost: 1,4 kg
 • rozměry: 318 × 231 × 18,6 mm
 • operační systém: Windows Vista Business
 • cena: cca 60 000 Kč

To tu ještě nebylo

To, že jde o skutečně nový model, který není pokračovatelem žádného stávajícího, ukazuje samotný název – X300. Notebook má 13,3″ displej, jaký ještě žádný Thinkpad neměl. Má vestavěnou optickou mechaniku, která byla výsadou pouze řad T a R. Novinkou je také touchpad, který opět mají jen modely zmíněných řad. Poprvé se také v řadě X objevuje širokoúhlý displej a hlavně vysoké rozlišení – 1 440 × 900 bylo až dosud výsadou 14″ modelů, kterých navíc na trhu není mnoho. Odlišné je také umístění baterie a rozmístění portů – zkrátka se dá hovořit když už ne o revoluci, tak alespoň velice výrazné evoluci.

X300 je notebook, který by mohl vyhovovat skutečně všem: je velmi tenký, lehký, přenosný, má dobrou výdrž, nabízí velmi dobré rozlišení a má vestavěnou optiku. Je to ideální kompromis mezi mobilitou (v tašce těch 1,4 kg ani nepocítíte) a ergonomií práce. Už nemusíte připojovat externí monitor, jako tomu bylo u modelů X41 nebo X61, a nemusíte se trápit s menšími klávesami a tudíž horší ergonomii psaní. Lenovo zkrátka udělalo krok dobrým směrem a nedivil bych, se, kdyby se X300 prodávala jako housky na krámě i přes – z počátku – vysokou cenu.

Konstrukce na jedničku

Tělo notebooku je velice tenké a rovněž velmi pevné – na to jsme si u této produkové řady už zvykli a naopak by mne překvapilo, kdybych dostal do rukou vrzající kus plastu. Rám je ve zkrutu tuhý a vyztužen tak, že není problém na notebook v zavřeném stavu šlápnout – ověřeno praxí. Je to za poslední dobu nejlépe zpracovaný ThinkPad, jaký jsem měl v ruce, je radost ho už jen držet. Ale i tento velmi drahý model má dvě mouchy, které Lenovo a dříve IBM provází už odnepaměti: první je viklající se baterie, která má i u nového modelu vůli, druhou je trochu nedoléhající displej v zavřeném stavu. Jsou to sice drobnosti, které výsledný dojem nijak nekazí, nicméně nevšimnout si toho nelze.

Tenkého těla notebooku nebylo dosaženo jako u modelu X61 absencí mechaniky. X300 je totiž o tolik větší než “staré” dvanáctky, že se tam vypalovačka i při tenkém provedení zkrátka vejde. Oproti všem starším modelům ThinkPad je ale zabudována zcela odlišným způsobem. Je tenčí a nelze ji vysunout tak snadno – musíte odmontovat spodní kryt a vyšťouchnout ji ven. Místo ní lze dát druhou baterii, která ovšem není kompatibilní s řadou 60 a 61 do Ultrabay. Aby bylo dosaženo nižší spotřeby, systém dokáže mechaniku vypnout, když není potřeba.

Skvělé, ale špinící se plasty

Povrch víka notebooku působí velmi luxusně, bohužel ale na něm snadno zanecháte otisk prstů nebo jiné mastnoty. Stejný povrch má – poprvé v historii ThinkPadu – také místo pod klávesnicí sloužící pro opření dlaní. Použitý materiál je velmi příjemný na dotyk, trochu připomíná jemnou koženku. Jenže zase si musíte dát pozor na špinavé prsty. Zkrátka daní za luxus je nutnost se o tyto materiály dobře starat a občas je přeleštit.

Na designu notebooků řady ThinkPad je nejlépe vidět, že dobrý koncept a povedený design není nutné měnit. ThinkPady jsou už deset let takřka stejné, mají stejnou klávesnici, stejné rozložení funkčních tlačítek, stále stejnou černou barvu a podobně, takže X300 vypadá podobně jako modely o několik generací starší. Mění se jen detaily a nutno říci, že k lepšímu. Porsche také vypadá stále stejně a nikomu to nevadí. Pokud vám ale záleží nejen na výkonu, výdrži a dalších funkcí notebooku, ale důležitou vlastností je pro vás i nevšední vzhled, nenajdete na X300 nic zvláštního. Není to zkrátka ani Apple Macbook Air, ani Acer Ferrari, ani Dell XPS M1330.

Vše potřebné – až na čtečku

Velkou výhodou X300 oproti X61 je rozmístění konektorů. Žádné nenajdete na přední straně (některé modely zde mají výstup na sluchátka, což je krajně nepraktické), zato na zadní ano. To je zásadní odlišnost oproti všem ostatním modelům ThinkPad – ty mají totiž vzadu baterii, takže tam žádný konektor nebo slot nešlo umístit. Na X300 se však baterie nachází pod touchpadem, takže zadní strana je volná. A je to praktičtější, protože se zde nachází síť, napájení, VGA a jeden USB konektor, tedy přesně to, co byste tam čekali – když připojíte napájení, ethernet, klávesnici a monitor, nebudou vám nikde na stole překážet kabely, vše bude hezky schováno vzadu.

Trochu mi ale na notebooku chybí konektor DVI nebo HDMI pro digitální připojení k monitoru, protože analogový výstup není pro vysoká rozlišení příliš kvalitní – zpravidla zobrazuje “duchy” a obraz je lehce neostrý. To je i případ X300, který v rozlišení 1 600 × 1 200 skutečně nepodává dobré výsledky. Nicméně není to takový problém jako u modelu X61, který má daleko nižší rozlišení displeje a externí monitor je tak v kanceláři v podstatě nutností. X300 oproti tomu zobrazí bodů daleko více, takže externí monitor není třeba ani tak kvůli rozlišení, ale spíše pro zobrazení dat na větší ploše – má stejné rozlišení jako stolní 19″ monitory. Daleko více tak chybí čtečka paměťových karet, kterou tak musíte nahradit externí, není tu ani FireWire nebo slot pro ExpressCard (kam mnozí zasunují karty pro mobilní internet).

K věci: Zatímco jiné notebooky řady X, T a R mají na spodní straně konektor pro dokovací stanici, na X300 nic takového nenajdete. Je to škoda, protože právě v dokovací stanici by mohly chybějící konektory a sloty být. Částečným řešením mohou být USB docky, ale je to stále jen “náhražka”.

Displej, klávesnice, výdrž, výkon a závěr

Displej trochu “měkne”

Displej má, jak už bylo zmíněno, velmi vysoké rozlišení, na třináctku nezvyklé: 1 400 × 900 bodů nabízí až čtrnáctky, 13″ displeje mívají obvykle jen 1 280 × 800 bodů. X300 tak má daleko vyšší hustotu bodů a to se nemusí líbit těm, co mají horší zrak. DPI odpovídá rozlišení 1 680 × 1 050 na patnáctipalcových noteboocích. Díky tomu se na displej vejde daleko více informací, lze zobrazit i dvě okna vedle sebe – třeba internetový prohlížeč a tabulkový procesor. To se hodí, když přepisujete data nebo jen zkrátka potřebujete vidět něco současně. Pokud tedy holdujete vysokému rozlišení, je X300 de facto jedinou volbou mezi třináctkami.

Jas displeje je velmi dobrý, i za jasného denního světla nebudete muset šponovat zrak. Stejně jako u všech notebooků řady X a T nemá novinka problémy se zobrazením bílé barvy při maximálním jasu; při sníženém sice bílá trochu žloutne, ale to je zcela standardní vlastnost. Displej není podle dnešní módy lesklý, což snižuje odrazivost okolí, barvy a kontrast jsou ale o něco horší; lesklé displeje vedou především podáním a věrností barev, které jsou živější a sytější. X300 ale nechybí LED podsvícení, které zajišťuje lepší rovnoměrnost. X300 je také prvním notebookem řady ThinkPad, který má v lemu displeje kameru pro videotelefonování.

Na displeji mi asi nejvíce vadila konstrukce kloubu. Ten sice vůbec nevrže a nevydává ani žádné jiné pazvuky stejně jako celý notebook, ale je příliš měkký. Stačí, abyste notebook jen trochu prudčeji zvedli ze stolu a displej okamžitě “spadne” do vodorovné polohy. Když jsem jel jako spolujezdec po dálnici z Prahy do Brna, drcání pravidelně shazovalo displej dolů – už po patnácti minutách mne přestalo bavit neustále displej “rovnat”, takže jsem přestal pracovat. Je to zkrátka výrazná konstrukční vada a já doufám, že se týká jen tohoto testovacího modelu a ne třístovek obecně. Trochu mi také vadí zbytečně tlustý lem okolo displeje, který X61 nemá – tam je displej takřka od kraje do kraje. Kvůli tomu se notebook svou velikostí téměř přibližuje čtrnáctkám.

Excelentní psaní

Klávesnice je špičková, v podstatě proti ní nelze mít výhrady. Má vynikající rozložení tlačítek, funkční bloky jsou samostatné a kurzorová tlačítka jsou trochu vysunutá, takže není problém se na ně trefit. Velký a modrý Enter zaručuje, že se nemůžete uklepnout. Díky větší základně jsou všechna tlačítka plnohodnotná – poprvé u notebooku řady X. Na dvanáctkách jsou tlačítka mezi Enterem a písmeny zúžená, aby se na menší základnu vešla celá klávesnice a nemuselo se klávesami šetřit. Tlačítka mají výbornou odezvu, optimální zdvih a jsou také příkladně tichá. Pochválit musím rovněž již tradiční osvětlení klávesnice, které lze najít právě a jen na noteboocích ThinkPad a které hodně usnadňuje práci a šera a za tmy.

X300 je prvním notebookem této řady, který má kromě trackpointu (červeného “joysticku” mezi klávesami) také touchpad. Je nezvykle široký, širší, než by odpovídalo poměru stran na displeji, a současně poměrně úzký. Při dobře nastavené citlivosti ukazatele myši ale ve svislém směru postačuje, i když mnohokrát se mi stalo, že jsem v “zápalu boje” vyjel prstem z plochy touchpadu ven. Pokud jeden z ovladačů ukazatele myši nebudete používat, můžete jej snadno vypnout. Osobně preferuji trackpoint, protože jeho užívání je pohodlnější a přesnější.

Lehký, přesto vydrží přes čtyři hodiny

Aby bylo dosaženo tenkého těla, má X300 ve standardu velice tenkou baterii, s níž váží pod 1,4 kg, což je při těchto rozměrech unikátní. S touto baterií byste si ale mnoho legrace neužili – proto nechybí možnost připlatit si model s vyšší kapacitou. Tato baterie ale z notebooku zhruba o půl centimetru vystupuje, čímž zvyšuje notebook v místě pod dlaněmi a mění jeho náklon. Na obrázku je velmi dobře vidět, že baterie má i vlastní gumové “nožičky”, které se tak na spodní straně docela rozmnožily. Tato baterie má kapacitu 44 Wh, s níž běžné notebooky vydrží okolo třech až třech a půl hodin. X300 dopadl díky nízké spotřebě lépe: při přehrávání filmu z disku 3:07 h a při kancelářské práci 4:25 h. V obou případech bylo zapnuté Wi-Fi. Jeho vypnutím se výdrž při přehrávání multimédií protáhla o dvacet minut.

S notebooky ThinkPad je dodávaná výborná utilita PowerManager, která umožňuje sledovat aktuální spotřebu notebooku – tu si můžete nechat zobrazit na hlavním panelu, stejně jako procentuální stav baterie nebo předpokládanou výdrž. Nejnižší spotřeby, jaké jsem při běžné práci dosáhl (při zapnuté WiFi jasu nastaveném asi na třetinu), bylo 5,98 W při vypnutém větráku chladiče – tak nízkou spotřebu jsem ještě na žádném notebooku neviděl (můj Dell XPS M1330 má rekord těsně pod 16 W). Velkou výhodou je velmi nízké zahřívání notebooku, kterého je dosaženo absencí klasického pevného disku. To oceníte zejména tehdy, když máte notebook v klíně.

K věci: Hodně záleží, co na notebooku právě děláte. Když jsem psal jen ve Wordu, dosáhl jsem spotřeby 6-7 W. Když jsem ale zapnul internet a zobrazil několik stránek, spotřeba stoupla na 8-10 W.

Právě velmi nízká spotřeba je největším plusem tohoto notebooku. Je jí dosaženo nejen úsporným čipsetem a procesorem Core2 Duo L7100 s frekvencí 1,2 GHz (800 MHz v úsporném režimu), ale především již zmíněným SSD diskem, který nemá ani jednu pohyblivou část. Navíc je notebook díky tomu o poznání tišší, protože není slyšet typické šustění a chrastění klasického disku. Přitom SSD disk poskytuje až dvakrát vyšší průměrnou přenosovou rychlost a daleko lepší přístupovou dobu. Při běžné práci není oproti rotačnímu disku patrné žádné zpomalení, naopak. A ani slabší procesor notebook nijak nezpomaluje, pro Vistu a běžnou práci je výkon více než dostatečný.

Naměřili jsme

 • Vista Index: 3,5 (CPU 4,4; RAM 4,6; Aero 3,5; Hry 3,5; Disk 5,9)
 • 3D Mark 05: 529
 • 3D Mark 06: 691
 • PC Mark 05: n/a (CPU 3 136, Memory 3 178, Graphics n/a, HDD 14 377)
 • XP Startup: 44,3 MB/s
 • Application loading: 36,8 MB/s
 • General Usage: 33,9 MB/s
 • Virus Scan: 76,4 MB/s
 • FileWite: 59,9 MB/s
 • HDTune 2.55: 71,4 MB/s (průměr)
 • SiSoft Sandra 2008: CPU arithmetic 10 171; CPU float 7 710; Memory integer 3,42 GB/s; Memory float 3,48 GB/s; File system 83,73 MB/s, Access time 1 ms
 • WinRAR komprimace: 1:02 min.
 • komprese do MP3: 5:45 min.
 • výdrž na baterii (Wi-Fi): 4.20 h (kancelářská práce), 3.07 hodin (multimédia)

Jasná koupě

Lenovo X300 je pokračováním špičkových notebooků řady T a X – je ideálním kompromisem mezi oběma řadami. Z Téčka si bere větší rozměry a rozlišení, z Xka pak nízkou hmotnost a tenké tělo. Notebook je velmi pevný a odolný, má špičkovou konstrukci, kde dobrý dojem kazí jen viklající se baterie a nedoléhající displej v zavřeném stavu. Velkou výhodou notebooku je nízká spotřeba a s tím spojená dobrá výdrž i s baterií o nižší kapacitě; jiné notebooky by s takovým akumulátorem “umřely” za méně než tři hodiny. Notebook je příkladně tichý a nezahřívá se – zkrátka ideál.

Vytknout se snad dá chybějící ExpressCard a FireWire – a samozřejmě cena. 60 tisíc korun je v dnešní době velmi vysoká cena, nicméně u modelu s tak tenkým tělem a SSD diskem se to dá očekávat.

Plusy a mínusy

+ velmi malá tloušťka, nízká hmotnost
+ vysoké rozlišení 13,3″ displeje
+ nízká spotřeba, dlouhá výdrž
+ kvalita klávesnice

– chybí DVI, FireWire a čtečka karet
– měkký kloub displeje
– viklající se baterie

Lenovo ThinkPad X300: pan dokonalý

Ohodnoťte tento článek!