Lenovo USB Dock 3.0: univerzální replikátor portů s grafikou (recenze)

0

Pokud používáte svůj notebook skutečně aktivně, pak v terénu slouží svému mobilnímu účelu a doma nebo v práci je na pracovním stole připojen k externímu monitoru, síti, tiskárně, externímu disku, klávesnici a myši. Monitor, klávesnice a myš totiž výrazně zvyšují ergonomii, na druhou stranu musíte vždy po příchodu domů nebo do práce zapojit všechny různé kabely a korunu tomu dodá napájecí adaptér, kvůli kterému musíte zpravidla pod stůl.

Lenovo USB Dock 3.0
Lenovo USB Dock 3.0

Řešením je dokovací stanice, s níž zpravidla druhý napájecí adaptér dostanete, takže jeden necháte doma a jeden bude v práci. V kanceláři – anebo doma – bude dokovací stanice, která připojení všech zařízení výrazně urychlí. Jen nacvaknete notebook do patřičného konektoru a je to. Jenže dokovací stanice bývá drahá – například na Lenovo T420s, které používám, stojí včetně adaptéru 4 300 korun. A když vyměníte notebook za jiný model nebo jinou značku, znamená to zpravidla i nákup nové dokiny – tedy pokud nekoupíte nástupce svého modelu, který má dokinu stejnou (například T420s -> T430s).

Parametry
Cena 3 249 Kč
Zapůjčil Lenovo
Lenovo USB Dock 3.0
Kompatibilní s modely: ThinkPad Edge E430, Edge E530
ThinkPad L430, L530
ThinkPad X1, X1 Carbon, X131e, X220, X230, X230t
ThinkPad T420s, T430, T430s, T530, W520
Konektory: 5× USB 3.0
1× DVI-D
1× DVI-I
1× Gigabit Ethernet
1× Stereo/Mic Combo Port
Obsah balení: ThinkPad USB 3.0 Dock
DVI-do-VGA monitor adapter
Napájecí adaptér
Rozměry: 135 × 48 × 91 mm

 

Dokina do USB

Tento problém řeší replikátory portů do USB. Jsou totiž díky USB univerzální, a i když některé pochází od nějaké konkrétní značky, je možné je použít s jakýmkoliv notebookem. Pro připojení notebooku ke všem zařízením stačí zapojit jeden USB kabel, monitor a napájení. Některé modely dokonce mají výstup na monitor, a to i digitální. Ještě donedávna však byla rychlost externí grafiky (zpravidla DisplayLink) velmi nízká, USB 2.0 totiž má velmi omezenou datovou propustnost, takže používání externího monitoru přes USB 2.0 bylo spíš utrpením. Dnes to však už řeší USB 3.0, které je výrazně rychlejší.

Lenovo USB Dock 3.0Lenovo USB Dock 3.0

Jedním takovým USB replikátorem, které dokážou nahradit dokovací stanici, je Lenovo ThinkPad USB 3.0 dock. Ten je primárně určen pro modely bez dokovacího konektoru, kterým jsou u Lenova vybaveny pouze modely Thinkpad  T a X, nikoliv však už Edge či Ideapad. Je to ideální řešení také pro ultrabooky, u nichž by dokovací konektor mohl výrazněji zvětšit tloušťku. Jde o malou krabičku s externím napájením, dvěma konektory DVI, třemi USB 3.0 vzadu a dvěma vpředu, ethernetem a výstupem na sluchátka, kam lze připojit i externí reproduktory. K počítači se připojuje dock pomocí dodávaného USB 3.0 kabelu.

 

Pokud do docku zapojíte vše potřebné, jako tiskárnu, klávesnici, monitor a podobně, stačí po příchodu do práce nebo domů zapojit jen datový kabel do USB a napájení notebooku. Není to sice tak pohodlné, jako opravdová dokina, ale je to výrazně lepší, než zapojovat všechny kabely pokaždé zvlášť. Jen je dobré si pořídit k notebooku další napájecí adaptér, abyste jej nemuseli neustále nosit sebou, ale to platí i pro situaci, kdy žádný replikátor nepoužíváte. Například u zmíněného ThinkPadu jde o investici okolo 700 Kč.

Další monitory navíc

Při prvním použití docku je třeba nainstalovat ovladače, a to buď z dodávaného cédéčka, nebo z internetu, pokud nemáte po ruce mechaniku. Do systému se přidá ovladač externí grafiky DisplayLink, která podporuje až dva monitory. K notebooku tak teoreticky můžete připojit celkem tři – jeden přes interní grafiku a dva přes dock. Samotný DisplayLink v systému nijak neobtěžuje, notebook se chová, jako kdyby tam ani nebyl – jen přibude připojený monitor, který můžete nastavit jako hlavní či vedlejší, zkrátka jako by byl připojen přímo k notebooku.

Lenovo USB Dock 3.0
Lenovo USB Dock 3.0

Externí grafika se chová celkem standardně, jen je poněkud pomalejší – a to jak aero, tak i aplikace samotné. Dobře je to patrné především na rolování internetovou stránkou, která je datově náročné (flashe, hodně grafiky…) – rozdíl oproti vestavěné grafice (Intel HD 3000) je často docela cítit. Čím více dat totiž do docku teče, tím více je vše ovlivněno – například při kopírování dat přes ethernet je grafika viditelně pomalejší a cuká se i myš. Zkrátka vše tu souvisí se vším, a pokud hodláte pracovat s grafikou, není tento dock pro vás řešením. Pro běžnou kancelářskou práci ale grafika bohatě stačí.

Pozor na vypnutí

Problémem je ale trochu ergonomie používání. Jednak musíte po zapojení vždy připojit napájecí kabel a jednak datový kabel, který připojujete do USB 3.0 je velmi tuhý a neforemný. Pokud nemáte USB port vzadu jako na zmíněném T420s, bude vám na stole docela překážet; zvlášť, pokud máte USB porty po stranách vpředu. Také tlačítko pro zapínání na horní straně docku vadí – vždy, když chci něco zapojit nebo přepojit vzadu, o dock jsem se opřel rukou. A tehdy jsem jej vypnul. Nepříjemné.

Lenovo USB Dock 3.0
Lenovo USB Dock 3.0

Naštěstí to byl problém testovacího režimu, obvykle dozadu moc chodit nebudete – vše jednou zapojíte a budete používat. A dvě USB jsou vpředu. Naopak výstup na sluchátka by se hodil vzadu, pokud máte připojeny reproduktory. V takovém případě musíte kabel s jack konektorem tahat dopředu a v mém případně tu navíc čouhal i konektor pro mikrofon. Pro sluchátka je to optimální, pro repro nikoliv.

Poznámka: Při testu s Acer Aspire 3830TG jsem narazil na zajímavý problém. Při používání docku připojení přes WiFi bylo výrazně méně citlivé na signál a WiFi se téměř nedala používat. Při odpojení docku bylo vše v pořádku. Bohužel si to nedokážu ničím vysvětlit.

Levnější, ale bez adaptéru

Velkou výhodou dokovací stanice, respektive replikátoru portů pro USB je univerzálnost. USB dock můžete připojit k jakémukoliv počítači s USB 3.0, nemusí jít rozhodně jen o Lenovo. Na druhou stranu chybí nabíjení, které musíte zapojit vždy zvlášť, a nevýhodou může být i o něco pomalejší grafika – i když při běžné kancelářské práci to ničemu nevadí, rychlost je pro tento účet dostačující. Na testovaném kousku mi také vadil audio konektor vpředu, čouhající kabel od reproduktoru trochu kazil estetický dojem pracoviště.

Lenovo USB Dock 3.0
Lenovo USB Dock 3.0

A co cena? Tři tisíce a dvě stě korun není mnoho, v porovnání s klasickým dockem pro ThinkPady, který o tisícovku více. Nicméně s dokovací stanicí dostanete i další napájecí adaptér a hlavně notebook po příchodu do práce nebo domů jenom nacvaknete a nemusíte zapojovat napájení a hledat USB konektor. Zkrátka je to výrazně pohodlnější, USB dock je pouze někde na půli cesty. Univerzálnost použití je ale bezesporu výhodou – nemusíte se starat o to, jaký konkrétní model nebo značku používáte.

Plusy / mínusy
Univerzálnost a nezávislost na značce Nutnost zapojit napájení zvlášť
Dva digitální grafické výstupy Trochu pomalejší grafika
Vestavěná zvukovka Tlačítko pro zapnutí
Ohodnoťte tento článek!