Lenovo vyměňuje nebezpečné kabely k notebookům. Stejné stáhlo HP i Toshiba

0

Občas se stane, že firma distribuuje vadné zboží a přijde se na to až po delší době, takže pak musí přistroupit k rozsáhlému stahování postižených výrobků. Stalo se to zrovna Lenovu. Přes půl milionu kabelů k napájecím adaptérům, které firma použila u různých notebooků je totiž vadných. Údajně se mohou zahřívat, tavit, jiskřit či začít hořet a firma je teď bude zákazníkům bezplatně měnit. Jejich používání představuje riziko a firma doporučuje je do výměny přestat užívat.

Problém se týká kabelu, připojujícího zdroj k elektrické zásuvce. Ten je naštěstí odnímatelný a stačí tedy vyměnit tento krátký kus. Postižené kabely údajně vyrobila čínská firma Linetek a poznat se dají vcelku jednoduše: na konektoru zasouvaném do zdroje je vyraženo označení LS-15. Na webu Lenova si můžete podle sériového čísla zkontrolovat, zda je váš adaptér postižen a také se podívat, ke kterým notebookům byly tyto šňůry přibalovány. Problematické série kabelů mají pocházet z období mezi únorem (februárom) 2011 a červnem (júnom) 2012 a známo je prý minimálně 15 případů, kdy začaly hořet či jinak selhaly.

Vadný kabel od notebooku Lenovo Vadný kabel od notebooku Lenovo Vadný kabel od notebooku Lenovo
Vadný kabel od notebooku Lenovo

Velká většina špatných kabelů – celkem 544 000 kusů – se sice dostala k zákazníkům v Severní Americe (kde se používá jiné napětí i jiné zásuvky), ale v menší míře se problém týká i Evropy. Jedna z fotografií na webu lenova ukazuje exemplář s u nás používanou koncovkou a podle ohlasů na různých českých webech očividně kabely s tímto označením mají i mnozí Češi, i když není jasné, zda se zde objevily z oficiální distribuce. Pokud jste tedy okolo uvedeného období notebook Lenovo zakoupili, jděte si raději kabel zkontrolovat.

 

 

Se stejnými zmetky se spálilo HP, Toshiba a možná i další

Možná vám tato zpráva přijde povědomá. Už před pár měsíci totiž mělo podobnou šlamastyku HP, které stahovalo dokonce 6 milionů kusů stejné komponenty. Není to náhoda, firma totiž očividně používala stejného dodavatele a stejný typ s oním magickým označením LS-15. Zdá se, že identicky se vede i Toshibě, která taktéž vyzývá zákazníky, aby kabely s označením LS-15 přestali používat. Obě firmy by vám kabel měly bezplatně vyměnit, pro informace navštivte jejich weby (HP, Toshiba).

Příklad vadného kabelu s označením LS-15 od Toshiby
Příklad vadného kabelu s označením LS-15 od Toshiby

Doporučení zní, že nešťastní vlastníci by měli kabely s nápisem LS-15 okamžitě přestat používat. Je asi do značné míry diktováno strachem z možného průšvihu a právních problémů, nicméně riziko požáru, popálení či úrazu proudem zde asi je. Notebook bohužel bez adaptéru vydrží jen pár hodin, takže chcete-li se radou řídit, asi si budete muset po dobu čekání na náhradu sehnat záložní PC.

Další ukázka vadného kabelu. Tato je od HP
Další ukázka vadného kabelu. Tato je od HP

Poněkud varovné je ovšem rozšíření těchto kabelů. Je možné, že je odebraly i další značky, případně menší firmy, které se s podobným nápravným opatřením ani s informováním zákazníků třeba nebudou zatěžovat. Asi je tedy na čase bez ohledu na značku zkontrolovat adaptér vašeho notebooku, PC či monitoru (či dalších zařízení, napájených externí „cihlou“). Třeba se vám doma také nějaká ta LS-15 schovává. Ne všechny série tohoto typu byly zřejmě vadné, ale pokud váš dodavatel nemá portál, na němž lze produkt zkontrolovat na základě sériového čísla, nebude snadné riziko vyloučit.

Zdroje: Tom‘s Hardware, Lenovo, Toshiba, HP

Ohodnoťte tento článek!