Lenovo Yoga 3 Pro: tenčí, lehčí, úspornější a se zajímavým kloubem (recenze)

0

Design, zpracování a specifikace

S novými procesory Core M se objevily první produkty během listopadu 2014. Jedním z nich je nová Yoga 3 Pro od Lenova, dotykový ultrabook otočný o 360 °. Oproti své předchůdkyni přináší tenčí a lehčí tělo a delší výdrž na baterku. Zajímavý je také „hodinkový“ kloub, kterým jsou obě části notebooku spojeny.

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro
Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Design

Vzhledově je Yoga 3 Pro moc povedený notebook. Tělo je v zavřeném stavu tenké pouhých 13 mm. Vnější strana má kovový, nenápadně zlatý vzhled. Osobně jsem se zlaté barvy bál, ale jde opravdu pouze o decentní odstín. Klouby notebooku jsou tvořeny velmi zajímavým článkovaným páskem. Vnitřní strana je potom černá a mírně vroubkovaná.

Yoga 3 Pro se prodává ve třech barevných verzích. Levnější modely s 256GB SSD jsou stříbrné či oranžové, dražší model s 512GB SSD pak zlatavý – ten máme na recenzi my.

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro
Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Zpracování

Zpracování notebooku je relativně v pořádku. Musím pochválit opěrky a vůbec vnitřní stranu základny, která je pogumovaná. Povrchy se Lenovu povedly. Kvalitní je také páskový kloub, displej je lehký a netřese se na něm. víko můžete odklopit o plných 360 ° a notebook tak může pracovat ve čtyřech režimech. Je možné jej prostě sklapnout na druhou stranu, čímž dostanete tablet (klávesnice touchpad se při překlopení o více než 180 ° vypínají).

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro 

Vnější strana je zřejmě navzdory vzhledu plastová. To není na závadu, kovové zpracování by nebylo při této tloušťce o moc pevnější. Zatímco základna byla docela pevná, tenký displej se už prohýbá. Co mi na tom vadilo je promítání duchů do displeje. Ostatně stačí na displej jen klepnout klouby a už vidíte nenápadné zatřesení obrazu od rohů.

Celkově díky hmotnosti pouhých 1,19 kg nebude problém s tím, že by se notebook prohýbal takzvaně vlastní vahou. Zpracování není excelentní, „pouze“ nadprůměrné.

 

Specifikace

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro, zlatá, 80HE00D5CK
displej 13,3″ (3200 × 1800 px), lesklý IPS,, dotykový, 276 dpi
procesor Intel Core M-5Y70 na 1,1 GHz (2,6 GHz Turbo), 2/4 jádra, TDP 4,5 W
grafický čip Intel HD Graphics 5300 (integrovaná)
RAM 8 GB DDR3L 1600 MHz
úložiště 512GB SSD
optická mechanika
akumulátor 44 Wh
rozměry a hmotnost 330 × 228 × 12,8 mm, 1,19 kg
OS Windows 8.1
Rozhraní
sítě 802.11ac Wi-Fi (Broadcom), Bluetooth 4.0
USB 2× USB 3.0, 1× USB 2.0 (kombinovaný s napájecím portem)
čtečka karet SD
výstupy na monitory micro-HDMI
další webkamera, 1× 3,5mm jack
Cena a záruka
zahájení prodeje listopad 2014

Graf ceny produktu Lenovo Yoga 3 Pro 80HE00D5CK poskytuje server Heureka.cz
záruka 2 roky
zapůjčil Fleishman-Hillard
cena 37 999 Kč

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Na levé straně najdete zvláštní port USB 2.0 pro napájení notebooku. Adaptér má USB konektor se zobáčkem a jde tak zapojit pouze do napájecího konektoru. Obyčejnou flashku nebo jakékoli zařízení s portem USB však do tohoto portu zapojíte taky. Dále tu je obyčejný port USB 3.0, konektor micro-HDMI a slot na SD karty. Přední strana je prázdná.

Na pravé straně máte vypínač notebooku, který je na rozdíl od Yogy 2 Pro poněkud dále, aby nedocházelo k nechtěnému stisknutí. Následuje kontrolka dobíjení, tlačítko pro spuštění OneKey Recovery, vypínač automatické rotace displeje, tlačítka pro ovládání hlasitosti, kombinovaný 3,5mm jack pro připojení zvuku a další port USB 3.0 s posíleným napájením. Zadní strana je opět prázdná, tvořená v podstatě pouze oním hodinkovým kloubem.

Máte tu Wi-Fi 802.11ac od Broadcomu a Bluetooth 4.0 + HS. Drátová síťovka bohužel chybí.

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro 

Klávesnice

Klávesnice Accutype je bíle podsvícená a má jemně prohnuté klávesy s mělkým, měkkým a relativně tichým stiskem. Blok klávesnice je poměrně vzdálený od displeje.

Home a End jsou sekundárními funkcemi tlačítek PgUp a PgDn  – osobně bych to uvítal spíše naopak. Klávesy F1-F12 jsou překryty funkcemi a musíte je používat v kombinaci s Fn. Caps Lock má vestavěnou bílou stavovou kontrolku.

Klávesnice i touchpad se automaticky vypnou, pokud notebok otevřete o více než 180 °.

  Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro
Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Touchpad

Je tu clickpad, který musím charakterizovat jako průměrný. Pracuje se s ním vcelku běžně, prsty po dotykové ploše kloužou snadno, stisknutí je v nižší polovině docela snadné. Předpokládám ovšem, že touchpad nebudete vzhledem k dotykovému displeji a snadné konvertibilitě přístroje používat neustále.

 

Displej

Obraz má 3200 × 1800 px, tedy 3K na 13,3″ úhlopříčce. Rozlišení panelu je velmi dobré a obraz je superjemný, vzhledem k nastavení dpi jsou ale občas některé prvky nešikovně velké či malé. Full HD verze notebooku se tentokrát neprodává.

Panel má matrici IPS se sytými a relativně přesnými barvami. Pozorovací úhly barev jsou dobré, ovšem pozorovací úhly podsvícení už tolik ne. Kontrast je v pořádku, od IPS bych ale čekal vyšší. Podsvícení je regulovatelné ve velmi široké škále a může být regulováno automaticky.

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Svítivost:  4–315 cd/m2 (120 nit v 75 %)
Kontrast: 1:296

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express.

Hardware, výkon

Hardware

Procesorem je tu Intel Core M-5Y70, dvoujádro Broadwell na 1,1–2,6 GHz. CPU podporuje Hyper-Threading a jde tak o virtuální čtyřjádro. V čipu najdeme integrovanou grafiku Intel HD Graphics 5300 s 24 shadery. Máme tu 8 GB pamětí DDR3L na 1600 MHz ve dvoukanálovém zapojení. 

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Úložištěm je 512GB SSD, Samsung PM851.

 Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Výkon

Procesor je velmi svižný, ovšem pokud začnete dělat nějakou kontinuální náročnou činnost, například komprimovat video, takt pomalu klesá z 2,6 GHz až k 1,1 GHz. Na běžné úkony na ultraboocích prováděné – web, video apod. . Však má síly víc než dost.

 

Grafická karta je bohužel omezena TDP celého čipu. Výkon není úplně zlý, dokonce je o dost lepší než jaký měla dvoujádra Haswell-Y. Překonání procesorů Haswell-U ale nečekejte.

SSD je rychlé a celková odezva systému je blesková.

Testy procesoru

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

x264 benchmark HD 3.0

x264 benchmark testuje výkon procesoru při převodu videa v rozlišení 720p s použitím kodeku x264.

x264 FHD benchmark v1.0.1 64-bit

FHD benchmark také používá bezplatný x264, počítá už s 64bitovými systémy a má příjemnější rozhraní. Benchmark si můžete v připraveném vlákně v našem diskuzním fóru.

Převod WAV do MP3: LameEnc 3.99

Dva rozměrné stereo WAV (jeden 201MB, 16-bit/44 kHz, druhý 327MB 24-bit/96 kHz (L. v. Beethoven, Sonate 32 z 2L) jsou převáděny do formátu MP3. Použita je poslední stabilní verze LameEnc, VBR a kvalita extreme. LameEnc využívá instrukční sady MMX, SSE a SSE2.

Testy CPU: fotografie a rendering

Zoner Photo Studio 15 64-bit

V populárním editoru fotografií, Zoner Photo Studiu ve verzi 15, jsem dávkou upravoval padesát 8Mpx fotografií s kompresí JPEG 99. Použil jsem čtyři filtry:

  • Upravit barvy (automatický kontrast)
  • Automaticky vylepšit
  • Odstranit šum
  • Pokročilá změna rozlišení (1024 × 768 px)

Automatické zálohování obrázků jsem vypnul.

Cinebench R11.5 64-bit

Starší verze benchmarku výkonu v Cinema 4D. Výsledek při renderingu na jediném jádru uvádíme spíše jako teoretickou zajímavost.

Nově měříme vše i v Cinebenchi R15 (níže).

Cinebench R15 64-bit

Testy CPU: šifrování a komprese

TrueCrypt 7.1a

Testy pochází z integrovaného benchmarku (Tools, Benchmark), velikost bufferu nastavena na 500 MB. Výsledek je průměr šifrování a dešifrování, započítáváme průměrnou rychlost všech osmi dílčích testů.

 

WinRAR 4.20 64-bit

Používám zabudovaný benchmark (ALT + B) se zapnutou volbou multithreading.

Testy úložiště, PCMark 7, PCMark 8

AS SSD Benchmark měří jednak sekvenční i náhodné rychlosti, dále hodnotí úložiště i bodově. Používáme jej pouze pro SSD. Má také subtest Copy benchmark, který se zaměřuje na kopírování vzorku souborů – tento test používáme vždy.

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

CrystalDiskMark měří výkon úložiště. Zaznamenává jak sekvenční rychlost, tak náhodné čtení různě velkých bloků.

 
        Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro   

 

HD Tune měří sekvenční rychlost a přístupovou dobu.

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

PCMark 7 je celkem spolehlivý ukazatel praktické rychlosti celého počítače. Do výsledku hodně zasahuje rychlost úložiště – stejně jako v reálném použití.

PCMark 8 je nový nástroj, který nám Futuremark dal k dispozici ještě před jeho uvedením na trh. Funguje trochu jinak – najdete v něm několik sad testů zaměřených na různé využití PC. Sady si můžete i nastavovat podle vlastních představ.

Vždy pouštíme akcelerovanou verzi benchmarku.

Test Storage bych bral s rezervou – benchmark v něm zřejmě zohledňuje, zda má notebook samostatné SSD. Například modely s SSHD drtivě prohrávají proti hybridním zapojením, která jsou na úrovni velikých SSD – realita je ovšem poněkud jiná.

3DMark 11

3DMark 11

Ještě před nedávnem nejnovějším testem grafiky od Futuremarku byl 3DMark 11. Ten už používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku. Nyní Futuremark vydal nový 3DMark (bez číselného označení verze) a my začínáme sbírat výsledky z něj.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

 

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

 

Výdrž, provozní vlastnosti, software

Výdrž, hluk a zahřívání

V notebooku je vestavěný čtyřčlánkový akumulátor s kapacitou 44 Wh. Oproti Yoze 2 Pro (54 Wh) je tak baterka o poznání menší. Výdrž je ovšem i tak vyšší.

Nový procesor včetně integrované grafiky v klidu nespolkne ani 1 W a nastavené rozlišení displeje nemá na spotřebu citelný vliv. Yoga 2 Pro s 3K displejem vydržela na baterku jen 4 h a s nižším rozlišením výdrž stoupala, Yoga 3 Pro vydrží přes 6 h bez ohledu na rozlišení. Pokud notebook případně necháte v klidu a ztmavíte displej na minimum, je výdrž opravdu extrémní.

  • Web (Cnews.cz v Chrome, obnovování každých 15-20 s, Wi-Fi, jas ~120 cd/m2): 6:13 h

Ačkoli mají Core M TDP pouhých 4,5 W a mají být uchladitelné pasivně, Lenovo u Yogy 3 Pro přeci jen sáhlo po ventilátoru. Najít větrací otvory dá docela práci – jsou schované pod kloubem notebooku (viz obrázek níže). Ventilátor se ovšem zapíná pouze v zátěži a i tehdy není příliš hlasitý. 

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro
Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Notebook při běžném provozu zůstává příjemně chladný, po delší zátěži se trochu zahřeje spodní část základny.

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Zvuk

Máme tu stereoreproduktory JBL, jejich mřížky jsou na spodní straně notebooku. Zvuk působí trochu zastřeně a postrádá basy, je ovšem hlasitý a bez chrastění.

 

Software

Operačním systémem je tu Microsoft Windows 8.1 v 64-bitové verzi. Předinstalována je antivirová sada McAfee. Dále se hodí zmínit různé předinstalované aplikace typu OneKey Recovery pro snadnou obnovu systému či Lenovo Messenger.

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro
Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Je tu také aplikace Yoga Harmony, která monitoruje režim (stan, stojánek, notebook, tablet), v jakém se notebook nachází, přizpůsobuje nastavení a navrhuje aplikace vhodné pro daný režim.

Závěr, plusy a mínusy

Verdikt

Yoga 2 Pro se povedla, Yoga 3 Pro ji potom zdokonalila. V některých směrech. Yoga 3 Pro je tenčí, lehčí a podle mě i hezčí. Velmi zajímavý je kloub, který je vlastně širokým článkovaným páskem. Dá se otevřít na 360 ° a dobře drží. Notebook vydrží i s vysokým rozlišením a menším akumulátorem déle na baterku a jeho provoz je příjemně tichý, i když v zátěži sepne skrytý ventilátor.

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro
Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Core M je ovšem o chlup pomalejší než Core i5-42x0U nebo Core i7-45x0U, a to jak procesorem tak grafickou kartou. Klávesnice má snížený zdvih a ačkoli není špatná, není také tak dobrá jako AccuType od Lenova bývá. Vůbec bych se nezlobil, kdyby byla Yoga 3 Pro o 2–4 mm silnější a nabídla klávesnici s pořádným zdvihem, větší akumulátor a displej, jehož prudším dotykem nerozvlníte tekuté krystaly v něm, dostala by nejspíše 100 %.

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Takto od nás Yoga 3 Pro dostane 95 % a ocenění We want it!, stejně jako její předchůdkyně. Koupí tohoto štíhlého verzatilního dotykového ultrabooku se zbrusu novým čipem od Intelu nic nezkazíte.

Plusy / mínusy
  tenký a lehký ultrabook
  dotykový displej otočný o 360 °
  3K IPS displej
  celkem slušná výdrž na baterku
  pěkný, originální i praktický design
  tichý provoz
  napájení přes USB
  výkon stejný/nižší jako Yoga 2 Pro
  v zátěži sepne ventilátor
  snížená klávesnice
Cena 37 999 Kč (vč. DPH) v e-shopech
Hodnocení: 95 %

 

Specifikace

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro, zlatá, 80HE00D5CK
displej 13,3″ (3200 × 1800 px), lesklý IPS,, dotykový, 276 dpi
procesor Intel Core M-5Y70 na 1,1 GHz (2,6 GHz Turbo), 2/4 jádra, TDP 4,5 W
grafický čip Intel HD Graphics 5300 (integrovaná)
RAM 8 GB DDR3L 1600 MHz
úložiště 512GB SSD
optická mechanika
akumulátor 44 Wh
rozměry a hmotnost 330 × 228 × 12,8 mm, 1,19 kg
OS Windows 8.1
Rozhraní
sítě 802.11ac Wi-Fi (Broadcom), Bluetooth 4.0
USB 2× USB 3.0, 1× USB 2.0 (kombinovaný s napájecím portem)
čtečka karet SD
výstupy na monitory micro-HDMI
další webkamera, 1× 3,5mm jack
Cena a záruka
zahájení prodeje listopad 2014

Graf ceny produktu Lenovo Yoga 3 Pro 80HE00D5CK poskytuje server Heureka.cz
záruka 2 roky
zapůjčil Fleishman-Hillard
cena 37 999 Kč

Galerie fotografií, screenshoty

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

 

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

Ohodnoťte tento článek!