Lenovo Yoga 910: poprvé s tenkým rámečkem (recenze)

Yoga 910 znamená pro Lenovo takový malý milník – přidává se do klubu výrobců notebooků s tenkým rámečkem okolo displeje. Ostatní laptopy s tlustým rámečkem pak vypadají jako hračky.

0

Provedení, konfigurace

Konvertibilní ultrabook znamená v naprosté většině případů překlopný displej, se kterým jako první přišlo právě Lenovo. Nejvyšší současná řada Yoga 910 se u nás prodává od prosince a její cena se pohybuje od 35 000 Kč až po 55 000 Kč. Vyšší kvalitě odpovídá nejen cena, ale i luxusní balení.

Samozřejmostí jsou nové procesory generace Kaby Lake (Core i7 7200U nebo 7500U), displej má u všech konfigurací rozlišení 4K (3840 × 2160 px) a netradiční úhlopříčku 13,9″. Jako disk je zde SSD vždy alespoň kapacita 256 GB, v nejvyšším modelu až 1 TB. Operační paměť má velikost 8 nebo 16 GB. Hardware zkrátka výborný v každé konfiguraci, na test mám druhou nejvyšší. Jde také o jeden z prvních notebooků Lenovo s portem USB-C. Postrádám ale variantu s Full HD.

img_4856

Yoga 910 je nástupce modelu Yoga 900 s velmi podobnými parametry. Rozdíly jsou v novější generaci procesorů (Kaby Lake za Skylake) a v displeji, který měl nižší (ale stále vysoké) rozlišení 3200 × 1800 px, 13,3″ úhlopříčku a normální tlusté rámečky. Změna je také u operačního systému, který byl u Yogy 900 lepší – Windows 10 Pro je nahrazen verzí Home.

Hliníkové tělo je pro notebook výborným materiálem, vybroušené hrany působí luxusně, nicméně hrany jsou také poměrně ostré pro zápěstí. Víko displeje jednou rukou jen tak neotevřete. Tělo je stříbrné a matné, žádné otisky prstů na něm neulpívají. Pokud se zašpiní, velmi snadno jej otřete.

Lenovo Yoga 910
www.lenovo.cz model: 80VF001PCK
lenovo-logo OS: Windows 10 Home
představení: září 2016 (IFA), zahájení prodeje: prosinec 2016
 parametry
displej 13,9″, lesklý dotykový IPS, 2160 × 3840 px
rozměry 323 × 224 × 14,3 mm / 1,4 kg
procesor Intel Core i7-7500U (Kaby Lake) na 0,4–2,9 GHz (turbo 3,5 GHz), 2/4 jader, TDP 15 W
grafický čip Intel HD Graphics 620
RAM 16 GB DDR4 integrovaná na desce
SSD 512 GB M.2 (NVMe Samsung MZVLW512)
HDD ne
akumulátor 76 Wh
USB porty USB-C (3.1), USB-C (2.0, nabíjecí), USB 3.0
čtečka SD karet ne
grafické porty přes USB-C
optická mechanika ne
sítě Wi-Fi (802.11ac Atheros QCA6174), LAN (ne), LTE (ne)
čtečka otisků prstů ano
doporučená cena 49 990 Kč
aktuální cena Heureka.cz

 

Klávesnice, displej

Na tomto Lenovu je nejlepší právě displej. Proti 13,3″ velkému předchůdci, kterým byla Yoga 900, je šasi na každé straně asi o milimetr menší, přitom displej narostl na velikost 13,9″. Tenký rámeček okolo displeje je samozřejmě jen na bocích a na horní straně, ale dole by byl už neergonomický, jelikož by tím byl displej posazený příliš nízko. Ve spodní části tak našla útočiště webová kamera (stejně jako u Dellu XPS 13), kde vás ale zabírá z nepřirozeného úhlu.

img_4867
Tenké rámečky působí přirozeně

Lenovo použilo nejen nestandardní úhlopříčku – osadilo rovnou poměrně kvalitní panel od LG s velmi přesnými barvami. Displej má dokonalé pozorovací úhly a ani při pohledu z ostrého boku nezmění barvy. Lenovo uvádí 100% pokrytí sRGB, barevný gamut ale přesahuje v zeleném spektru a malinko ztrácí v červeném. Vyvážení bílé má perfektní a i homogenita podsvícení je na vysoké úrovni. Displej je dotykový a bohužel rozlišení Full HD zde Lenovo nenabízí. 4K je u notebooků stále poměrně zbytečné, až bych řekl kontraproduktivní.

displej-300
Lenovo nastavilo 300 %, k čemu potom 4K na malém displeji.

Kontrast přesahuje hodnotu 2200:1 a černost černé je proti běžnému standardu zhruba dvakrát vyšší. Rozsah jasu 3 až 342 cd/m² stačí na čtení v přítmí. Maximální jas by sice mohl být vyšší, ale při vysokém kontrastu bude výsledek lepší než u konkurence.

Displej
výrobce LG LP139UD1-SPA1
typ, rozlišení 13,9″, lesklý dotykový IPS, 2160 × 3840 px
velikost notebooku / poměr displej:tělo 15,6″ / 73 %
maximální otevření víka 360°
automatický jas ano
rozsah jasu 3 až 342 cd/m² (120 při 60 %)
hodnota černé (při jasu 120 cd/m²) 0,05 cd/m²
kontrast (při jasu 120 cd/m²) 2263:1
průměrná barevná odchylka v sRGB (menší je lepší) 2,6 dE
max. barevná odchylka v sRGB (menší je lepší) 4,4 dE (červená)
rovnoměrnost podsvícení 83 %
heatmapa podsvícení

sonda-heatmapa-lenovo-900

gamut  sonda-gamut
vyvážení bílé  sonda-bila

Klávesnice má Lenovo většinou výborné a co se týče zdvihu a odezvy na stisk, platí to i u Yogy 910. Horší je to s rozložením kláves, které disponuje podobným ergonomickým nesmyslem, jako většina Acerů – zdvojenými klávesami u Enteru a levého Shiftu. To je zapříčiněné prostou snahou ušetřit, protože takto stačí vyrobit jediný výlisek základny i pro trhy, které mají dlouhý Shift a široký nebo jednořádkový Enter.

img_4857
Skvělý zdvih, přesto se nevyhnu překlepům

Dalším prvkem, který brání komfortu při psaní je provedení šipek, jež jsou sice fyzicky rozšířené, ale nijak neoddělené od klávesového bloku. Pro prsty zvyklé na desktopové klávesnice se bude nejvíce plést šipka nahoru a Shift. Není to jen o zvyku, ale o určitém standardu ergonomie. Nepochopte mě špatně, takto to má naprostá většina notebookových klávesnic, ale v pořádku to není. Někteří uživatelé kritizují krátký levý shift, já si naopak myslím, že větší problém zde je krátký pravý Shift. Samozřejmě nemluvím za menšinu uživatelů píšící plynule všemi deseti.

img_4858
Rozlišení kurzorových šipek se úplně nepovedlo

Horní řada kláves má jako primární funkci multimédia, F-klávesy fungují přes Fn, případně to lze natvrdo přepnout. Lenovo bohužel nenechalo klávesu F4 funkční pro zavření okna v obou módech, na jejím místě najdete ztlumení zvuku. Nefunguje to ovšem ani při zkratce Alt+F4, což nedává smysl.

Ocenil bych fyzické oddělení F-kláves kláves po čtyřech, ale tuto ergonomickou pomůckou nabídnou opět jen některé laptopy. Bílé podsvícené zapnete zkratkou Fn+mezerník ve dvou intenzitách. Touchpadu nemám co vytknout, má příjemný hladký povrch a přesné reakce i na mokrý prst. Gesta více prsty nejsou problém. Tomuto stroji by slušel i větší touchpad, ale jinak pouze chválím.

img_4862

Konektivita, výkon a výdrž

Boky základny jsou vyfrézované, což je opět velmi hezký designový prvek. Portová výbava zahrnuje na levé straně dvojici USB-C, z nichž jedno slouží i pro nabíjení. Na pravé straně pak najdete klasické USB 3.0, jack na sluchátka a zapínací tlačítko. To bych více ocenil někde u klávesnice – kolik lidí asi nechává notebook překlopený a používá jej jen jako tablet? Nicméně stačí si Yogu nastavit tak, aby se zapnula spolu s otevřením víka displeje, a máte po starostech. Pro přihlášení navíc můžete použít čtečku velmi přesnou čtečku otisků prstů.

img_4859img_4860

Chybí mi zde HDMI, ale externí monitor můžete připojit i přes USB-C. Port USB 3.0 je stále napájený (pro nabíjení mobilů), druhé nabíjecí USB-C je vnitřně jen USB 2.0. Bohužel chybí čtečka SD karet, ani neexistuje verze s modemem LTE. Rozhraní USB-C navíc nepodporuje Thunderbolt.

Výkon má Yoga 910 vysoký, nicméně i při běžné práci poměrně dost hřeje. Použil jsem čistou instalaci, a přesto jel ventilátor většinu času naplno. Nasávání vzduchu probíhá zřejmě přes klávesnici a výdech míří do kloubu, kde mu ale hodinkový kloub trochu překáží. Při zátěži ve Furmarku klesne frekvence až na stabilních 1,1 GHz, jinak se drží na 2,9 GHz.

Dosáhl jsem okolo tří hodin výdrže nejen při běžném zatížení, ale i při kancelářské práci, což by měl být problém mého kusu. Neměl by být problém dostat se při úsporné práci k pěti šesti hodinám. Vliv tak bohužel nemělo ani přepnutí zobrazení na Full HD.

img_4851 img_4853

Přístup k hardwaru je poměrně jednoduchý. Stačí několik šroubků a dostanete se k SSD ve formátu M.2 (a připojením přes PCIe NVMe) a modulu Wi-Fi (Atheros). Operační paměť je na desce napevno a už ji nerozšíříte. Ventilátory jsou poměrně malé, což vysvětluje vyšší hlučnost. Akumulátor s vysokou kapacitou 76 Wh zabírá asi dvě třetiny celého šasi. Nabíječka má příjemný malý tvar a za hodinu vám Yogu nabije na 56 %.

img_4870

Výkon
HWinfo  hwinfo
PCMark 7  pcmark7
PCMark 8 Storage  storage
Zoner Photo Benchmark 18  zonerphotobenchmark
3DMark  timespyskydiver
AS SSD a Crystal Disk Mark  cdmasssd
Cinebench R15  cinebench
Akumulátor
kapacita akumulátoru 78 Wh
nabíječka 45 Wh
Powermark (Balanced) 3:03 hbalanced
Powermark (Productivity)
přehrávání videa 720p / 1080p h.265 3:00 h / –
rychlost nabíjení za 60 minut 56 %

 

Hodnocení

Yoga 910 je hlavně špičkovým konvertiblem a z mého pohledu jedním ze tří notebooků s minimálním rámečkem, které ukazují, jakým směrem by se nové laptopy měly ubírat. Kromě Lenova je do ještě loňský Dell XPS 13 (notebook roku 2016) a Acer Swift 5. Opravdu bych rád, kdyby se tenký rámeček stal standardem podobně jako IPS, SSD a rozlišení vyšší než 1366 × 768 px. Místo toho, aby výrobci ztráceli čas vytvářením hybridů s odtrhávacími displeji a připínacími klávesnicemi.

Displej zabírá 72,5 % přední strany, u Dellu to bylo dokonce 78,9 %. Jen to rozlišení 4K se s celou řadou aplikací nekamarádí a bude lepší se přepnout do Full HD. Logo Lenova je pod displejem na levém boku hodně decentní, na zádech jej doplňuje ještě vystouplý nápis Yoga. Proti tomu působí možná až moc okázalý hodinkový kloub. Každopádně je dostatečně tuhý a ani tolik nechrastí, jako jeho předchůdci. Reproduktory JBM hrají jen průměrně.

img_4864i

Konvertibilita vás při používání v režimu notebook téměř neomezuje. Snad jen zapínací tlačítko na boku, ale to je věc názoru. Překlopný displej se naopak občas hodí při sledování HD filmů v MHD. Různé další režimy přetočení jsou ale už nadbytečné a jejich praktické využití nevidím.

img_4861

disky

Windows 10 Home je opět plný bloatwaru, Lenovo si opět nemohlo odpustit dohodu s McAfee a zbytečných prográmků zde najdete více. Disk rozděluje Lenovo na dva oddíly, přičemž ten druhý má (D) je zde o velikost 25 GB. Proč musí být viditelný, když jej sami nevyužijete, to nevím, Lenovo to tak dělá u všech počítačů. Kdyby raději vytvořili skutečný disk D, jako to mají notebooky Asus, udělají lépe.

Yoga 910 je samozřejmě hodně drahá, nicméně i slabší konfiguraci mohu doporučit. Perfektní displej nejen pro grafiky bohužel nedoplňuje stejně dobrá klávesnice, na které jsem dělal neustále nějaké překlepy. Hlavně kvůli rozložení u šipek, kvalita kláves je jinak velmi dobrá a touchpad má blízko k macbookovské kvalitě. Z konektorů mi chyběla akorát čtečka karet – kdo rád fotí mi dá za pravdu. Když není kam strčit SD kartu, je to špatné. Do šasi by se narozdíl od takového HDMI určitě vešla.

 

Plusy a mínusy

+: tenký rámeček!, skvělý displej, velmi kvalitní provedení těla, čtečka otisků, podsvícení klávesnice, vysoký výkon, kvalitní touchpad, portová výbava, dva USB-C, vysoká kapacita akumulátoru

+–: monitor jen přes USB-C, hodinkový kloub je trochu zbytečný chlubící se prvek, 4K je zbytečné

–: umístění webkamery (ale jinak to nešlo), layout klávesnice, nemá čtečku SD karet, neexistuje verze s Full HD displejem, vysoká cena

 

 

Ohodnoťte tento článek!