Lenovo Yoga Book C930: notebook s e-inkovou klávesnicí (vyzkoušeno)

1

Lenovo nejsou jen konzervativní ThinkPady. Nová Yoga Book C930 je už druhým pokusem vytvořit nový druh zařízení – notebook s virtuální e-inkovou klávesnicí. Za 38 990 Kč dostanete extrémně tenký počítač s 10,8″ displejem. Displej i základna jsou přibližně stejně tenké a spojuje je hodinkový kloub. Náhrada počítače to ale není.

Po otevření víka displeje před sebou máte zařízení, kterému chybí klávesnice. Místo ní je zde e-inkový druhý displej, který ve vypnutém stavu rovnou ukazuje, k čemu může být dobrý: spustíte na něm virtuální klávesnici, můžete na něj kreslit, nebo slouží jako čtečka knih ve stylu Kindlu.

Uvnitř jde o běžný počítač s Windows. Na levé straně má jedno USB-C, šuplík na microSD a nanoSIM jako v mobilu. Na pravé další USB-C, zapínací tlačítko a ovladač hlasitosti. Pohání jej úsporný procesor Intel Core i5-7Y54, 4 GB operační paměti, 256GB SSD a 4650mAh baterie. To vše v těle tenkém zhruba 5,5 milimetru (i s displejem činí tloušťka přesně jeden centimetr), do kterého se na rozdíl od běžných notebooků ani nedostanete.

Pokud jde o výkon, tak ten odpovídá levnému běžnému notebooku v ceně kolem 15 000 Kč. Výdrž při běžném používání činí pět hodin a při nenáročné kancelařině či sledování filmu lehce přes sedm hodin. Za hodinu v nabíječce se dostanete na 66 %.

Klávesnice – na psaní to pořád není

Softwarová virtuální klávesnice je o dost lepší, než tomu bylo v minulé generaci (Yoga Book 10). Po probuzení Windows se během chvíle „probudí“ i klávesnice. Nad ní je senzor pro otisk prstu, který umožňuje přihlašování přes Windows Hello.

Samotná klávesnice má klasické rozložení, dvouřádkový Enter a krátký levý Shift. Kdyby šlo o fyzická tlačítka, dalo by se mluvit o ergonomii. Tady je ovšem jedinou odezvou zvuk vibračního motorku. Na bříšku prstu ovšem vibrace moc neucítíte a bez koukání na klávesnici se pořád psát nedá. Jakékoliv delší texty jsou problém, ale pro ně ani není tohle zařízení určené. I krátká slova jdou psát jen pomalu a nekomfortně.

  

Tahle klávesnice je jen nouzová periferie, na které se píše lépe než na virtuální klávesnici přímo v displeji jako u tabletů. Nic víc od ní ale nečekejte, pořádná tlačítka jsou u notebooku základ, však Lenovo dělá u ThinkPadů ty nejlepší klávesnice.

Druhou funkcí plochy je kreslení a psaní poznámek perem. V balení dostanete Lenovo Precision Pen s dvěma tlačítky, které funguje běžným způsobem. Výsledek lze odeslat/vložit do libovolné aplikace ve Windows jako obrázek. Třetí funkcí je čtečka elektronických knih. Ty je potřeba mít uložené na disku a přes funkci otevírání souborů se k nim dostanete přímo z displeje.

Lenovo Precision Pen

Poklepejte na zavřený počítač

To nejlepší na celém zařízení je způsob otevírání. Poklepem prsty na zavřené víko dojde díky motorkům k mírnému otevření víka, pak už je otevření jednoduché. Tohle je hodně efektní a vůbec by mi nevadilo, kdyby se stejný způsob prosadil i v ThinkPadech.

Yoga Book C930 je zajímavé zařízení. Funguje přesně jak má, je mnohem lepší než předchůdce s Atomem x5. Přesto bude cílovou skupinu hledat jen těžko.

Lenovo Yoga Book C930: notebook s e-inkovou klávesnicí (vyzkoušeno)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

1 komentář