Lenovo Yoga Book: notebook jako kniha a poznámkový blok (recenze)

0

Provedení, konfigurace

Pro začátek si můžete vybrat Windows nebo Android a s modulem LTE či bez něj. Za verzi s Androidem bez LTE dáte 14 499 Kč, na opačném pólu Windows s LTE je asi o 2000 Kč dražší. Od Lenova jde o velmi příjemné ceny, které je ale nutné brát v kontextu toho, že je Yoga Book jednoúčelové zařízení a vždy bude až druhým či třetím počítačem. Podobně jako tablet.

První dojem po otevření víka displeje – tady přece něco chybí  

Lenovo Yoga Book 
výrobce/zapůjčil
označení konfigurace ZA160001CZ
zahájení prodeje říjen 2016
parametry
displej 10,1″ lesklý dotykový IPS (1920 × 1200 px)
procesor Intel Atom x7-Z8550 na 0,5–1,5 GHz (turbo 2,5 GHz), 4/4 jader, TDP –
grafický čip Intel HD Graphics 400
operační paměť 4 GB DDR4 integrovaná na desce
typ a velikost SSD eMMC 64 GB (Samsung CWBD3R)
typ a velikost HDD ne 
optická mechanika ne
akumulátor 33 Wh
rozměry a hmotnost 256 × 170 × 9,6 mm / 690 g
operační systém Windows 10 Pro 64b
konektivita
 USB microUSB (napájecí)
čtečka karet ne
grafické porty microHDMI
Wi-Fi, Bluetooth 802.11ac (Broadcomm)
LAN ne
SIM (LTE) ano
cena 16 999 Kč
aktuální cena Graf ceny produktu Lenovo Yoga Book ZA160001CZ poskytuje server Heureka.cz

Uvnitř Booku (nebo jak tohle zařízení jednoslovně nazývat) tiká procesor Intel Atom x5 s integrovanou grafikou a 4 GB operační paměti, k tomu máte 64 GB eMMC úložiště. Výkon Atomu není nijak závratný a eMMC disk se svižnosti SSD také neblíží. Ale Windows 10 na něm běží rychle a když zapomenete na Photoshop, s jednoduchými grafickými aplikacemi také nebude problém. Hardware je zkrátka takový mobilní a odpovídající zaměření Booku.

Konektivitu zajišťuje (kromě LTE u některých modelů) rychlá Wi-Fi standardu 802.11ac. Připojit můžete druhý monitor přes microHDMI a externí disk přes microUSB; a redukci na USB, kterou Lenovo nepřibaluje. Stojí pár korun.

Podle slotu na microSD to vypadá spíš na mobil. Yoga Book může mít i LTE

Konektor microUSB zde slouží i pro nabíjení. Za hodinu v nabíječce se sice dostanete jen na 50 %, ovšem výdrž akumulátoru je obrovská. Při běžné zátěži se pohybuje mezi 7 a 8 hodinami, ale většinou se dostanete až ke 12 hodinám. Nabíječka sama je drobná a není problém ji nosit sebou, stejně tak lze Yogu Book nabíjet z nabíječek pro smartphony.

Jako kniha

Velikostí je Yoga Book subnotebookem. Jeho IPS displej o úhlopříčce 10,1″ má rozlišení Full HD. Hodinkový kloub otevírání je ve stylu luxusní Yogy 900.

Tolik k hardwaru, který u tohoto zařízení zdaleka není to hlavní.

Klávesnice – neklávesnice

„Chybějící“ klávesnici nahrazuje dotyková plocha. Není to druhý displej a má dva režimy. V jednom je na povrchu zobrazena klávesnice s pevně danými znaky a touchpadem. Nad virtuálními tlačítky je piktogram pera v kolečku, což je tlačítko pro přepínání mezi virtuálními tlačítky klávesnice (s touchpadem) a dotykovou plochou.

Režim klávesnice a režim kreslicí plochy

Klávesnice má napevno dané rozložení, ale české popisky nechybí. Některé speciální klávesy ale budete hledat marně. Dostatečně čitelné podsvícení kláves má slabě viditelný obrys i ve vypnutém stavu. Odezva „kláves“ na psaní je svižná a cítíte se přitom jako u velkého smartphonu. Potvrzení klepnutí zvukem a zavibrováním není příliš dokonalé – místo konkrétního tlačítka zavibruje celá základna a cinknutí z reproduktorů má citelné zpoždění. To první je technicky těžko řešitelné.

Touchpad funguje dobře, ale jelikož má pouze vizuální okraje, občas prstem přejedete mimo něj. Na první dotek nereaguje, tím mu jen řeknete, že jej chcete použít. Až po zvednutí prstu a druhém pokusu jej můžete normálně používat; zřejmě šetřící funkce.

V tom druhém režimu je celá plocha kreslicím prknem pro stylus (anebo pro prst). Podporuje i sílu přítlaku a jde vlastně o primární režim tohoto zařízení. Plocha nefunguje jako touchpad, kde když prstem dojedete k okraji, zvednete jej a pokračujete. Tady odpovídá každý bod plochy konkrétní části obrazovky, takže když chcete něco namalovat v pravém horním rohu, musíte sahat na pravý horní roh i na kreslící ploše.

V příslušenství dostanete i speciální blok papírů. Speciální je svým magnetickým držákem, který přesně pasuje na dotykovou plochu, jinak můžete použít jakýkoliv papír a až centimetr tlustý blok.

A speciální je i funkcí, kterou nabízí – stylus má výměnné hroty a funguje i jako propiska. Všechno co takto napíšete na papír se, jako přes kopírák, objeví i na displeji. Rázem máte zařízení podobné grafickému tabletu a můžete snadno digitalizovat psané poznámky. Jen pozor, celou plochu papíru využijete jen při zapnuté aplikaci přes celý displej, jinak budete zbytečně kreslit na plochu Windows. Při psaní stylusem bez papíru, rovnou na plochu, je třeba si zvyknout na to, že se koukáte jinam, než kde kreslíte.

Displej, naměřeno

Displej má méně tradiční poměr stran 16:10, výborný rozsah jasu s velmi dobrým podáním černé a vysoký kontrast. Rozsah barev odpovídá spíše gamutu AdobeRGB. Jeho slabinou je nerovnoměrnost podsvícení, což je dobře viditelné na naší heatmapě. Výrobce ani typ displeje jsem blíže nezjistil, označení vendoru je jen jako generic LCD.

Displej  
typ, rozlišení 10,1″ lesklý dotykový IPS (1920 × 1200 px)
výrobce
velikost notebooku / poměr displej:tělo
maximální otevření víka 360°
automatický jas ano 
rozsah jasu 2 až 313 cd/m² (120 při 37 %)
hodnota černé (při jasu 120 cd/m²) 0,07 cd/m²
kontrast (při jasu 120 cd/m²) 1770:1
průměrná barevná odchylka v sRGB (menší je lepší) 3,4 dE 
max. barevná odchylka v sRGB (menší je lepší) 6,2 dE (červená)
rovnoměrnost podsvícení 76 %
heatmapa podsvícení
 
sRGB gamut     
vyvážení bílé  

 

Výkon       
HWinfo  
PCMark 7  
PCMark 8 Storage  
Zoner Photo Benchmark 18
3DMark
AS SSD a Crystal Disk Mark
Cinebench R15

 

Výdrž      
kapacita akumulátoru 33 Wh
nabíječka 24 W
Powermark (Balanced) 7:19 h
Powermark (Productivity) 11:49 h
přehrávání videa 720p 7:55 h
rychlost nabíjení za 60 minut  50 %

 

Hodnocení

Yoga Book je originální zařízení, které si nekoupíte, protože chcete výstřední laptop, ale protože víte, že přesně něco takového potřebujete. Notebook bez klávesnice, ale zase ne tablet. Zařízení typu 2v1 jsou tablety s odpojitelnou klávesnicí, Yoga Book má „klávesnici“ napevno a hardware v základně.

Na Yoga Book je potřeba dívat se jako na originální a jiný typ zařízení. Na zařízení, na kterém používáte hlavně dotykový panel (ten místo klávesnice) k psaní poznámek či kreslení. Pokud hledáte funkce notebooku, budete spíše zklamáni. Kromě „jiné“ klávesnice jsou jedinými konektory microUSB (jež slouží i pro napájení) a microHDMI. Yoga Book je spíše jednoúčelové zařízení, hry ani psaní ve Wordu mezi ně nepatří. Na virtuální (spíše senzorové) klávesnici se dá psát dvěma prsty, na delší texty ale vhodná není.

Překvapivě to ani není drahé zařízení a Lenovo tvrdí, že je vhodné spíše pro byznys. Však je zde také Windows 10 ve verzi Pro. S vhodnou aplikací podepíšete doklad pošťákovi na papír i digitálně. Stejně tak jde o vhodné zařízení pro grafiky a kreativní lidi, kteří rádi kreslí. Notebook tímto určitě nenahradíte.

Yoga Book není pro každého

 

Plusy / mínusy
funkce stylusu při kreslení na papír
rychlá konektivita
cena není vysoká
odezva klávesnice a touchpadu
nemá USB-C

 

Lenovo Yoga Book: notebook jako kniha a poznámkový blok (recenze)

Ohodnoťte tento článek!