Lenovo Yoga Tablet 2 (8″): povedený váleček druhé generace (recenze)

0

Zdálo by se, že toho na tabletech už není moc k vylepšení. Nové generace jsou tenčí, lehčí a výkonnější, ale pořád jde o stejné placky. Inženýry v Lenovou ale napadlo, že dokonalá symetrie nemusí být pro lidské ruce to nejlepší. Proto přišli s neobvyklým designem, který vás možná na první pohled zarazí. Samotný tablet je krásně tenký, směrem k levému okraji ale jeho tloušťka roste, až se nakonec promění v tlustý váleček po celé délce levé strany. Tento koncept využívá Lenovo už u druhé generace, proto jde také o Yoga Tablet 2.

Lenovo Yoga Tablet 2
Lenovo Yoga Tablet 2

Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2Lenovo Yoga Tablet 2  

V praxi už během pár okamžiků zjistíte, že válečkové provedení má spoustu výhod. Přístroj se lépe zvedá ze stolu, lépe se ovládá, je-li na stole položený a hlavně: výrazně příjemněji se drží v jedné ruce. Ve válečku je navíc umístěn mechanismus výklopného stojánku, který rovněž nemá v tabletovém světě obdoby. Ten umožňuje mít tablet postavený v téměř libovolné poloze, díky velmi kvalitnímu kovovému provedení skutečně můžete zvolit jakýkoli úhel. Yoga v něm bude poslušně držet. Nově je možné stojánek také téměř úplně otevřít a přístroj zavěsit třeba na hřebík na stěně.

Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 

Od loňské generace došlo k výraznému posunu v hardwaru. Uvnitř neobvyklé placky najdete čtyřjádrový Atom a dva gigabajty operační paměti, což je velmi příjemné. Základní 16GB paměť je možné rozšířit až 64GB microSD kartou, kromě levnější Wi-Fi verze je v prodeji také verze s LTE modemem, slot pro simkartu najdete pod stojánkem vedle přihrádky pro microSD. Konektivita je u tohoto modelu vynikající, Wi-Fi je dvoupásmová (2,4 i 5 GHz) a podporuje standardy a/b/g/n.

Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 

Lenovo Yoga Tablet 2 (8″)
cena (16 GB, Wi-Fi) 6199 Kč
cena (16 GB, LTE) 7199 Kč
zapůjčil Lenovo
hardwarová výbava 
operační systém Google Android 4.4
CPU Intel Atom Z3745, 4× 1,33 GHz (MediaTek 6589)
grafika Intel HD Graphics (Bay Trail)
RAM 2 GB (DDR3)
interní úložiště 16 GB
displej 8″ (1080 × 1920), IPS
fotoaparát 8 Mpx (zadní, f2,2), 1,6 Mpx (přední)
bezdrátová konektivita
Wi-Fi (a/b/g/n), Bluetooth 4.0, A-GPS
konektory a sloty microUSB, microSD, SIM (volitelně), 3,5mm audio
baterie 9600 mAh
rozměry / hmotnost 210 × 149 × 7 mm / 429 g
záruka 2 roky
85 %

Uvod, parametry, hardware

Displej, zvuk, hodnocení

Výrazného zlepšení oproti minulé generaci jsme se dočkali také u displeje. Už i u tohoto menšího 8″ modelu najdete Full HD IPS. Podle sondy má mírně nepřesnou modrou barvu, subjektivně jde také trochu do žluta. Přesto ho musíme celkově pochválit. Na poměry tabletů je barevně nadstandardní, což jde vidět i na některých fotografiích. Maximální i minimální jas jsou na jedničku, hodí si na filmy ve vlaku i večerní čtení.

Lenovo Yoga Tablet 2
Lenovo Yoga Tablet 2 – gamut naměřený sondou

Dopředu mířící stereo reproduktory s certifikací Dolby jsou velmi hlasité, jejich kvalita je ale jen mírně nadprůměrná a chybí jim výraznější basy. Přední foťák se hodí pouze na videotelefonování, od zadní 8Mpx kamery, s dostatkem místa na kvalitněji zpracovanou optickou soustavu a světelností f2,2, jsme čekali víc. Za denního světla jsou snímky dobré, v šeru nebo v noci jsou však v podstatě nepoužitelné. To stejné platí pro video.

Lenovo Yoga Tablet 2
Lenovo Yoga Tablet 2

Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2

Co se Lenovu opět příliš nepovedlo, je grafická nadstavba s vlastními programy. Rozhraní je sice velmi elegantní a (možná až příliš) připomíná nové verze oblíbeného applovského iOSu, nijak zvlášť nás ale nenadchla a občas překvapí nějakou nedotaženou chybou.

Naměřili jsme
Antutu Benchmark 32 029 bodů
3DMark (Ice Storm, Extreme) 7524 (G 6600, P 14 751) bodů
3DMark (Ice Storm, Unlimited) 15 176 (G 14 539, P 18 032) bodů
Vellamo (HTML5) test neproběhl
Vellamo (Metal)    
1076 bodů
Quadrant 16 950 bodů
GeekBench 765/2322 bodů

Tím, co výsledný verdikt nakonec převážilo výrazně do plusu, je výdrž na baterie. Ve válečku ukrytý akumulátor s kapacitou 9 600 mAh se chlubí tabulkovou výdrží až 18 hodin. V praxi jsme se i při krutém ždímání nedostali pod 12, 13 hodin. Pokud budete tablet využívat jen občas, vydrž klidně týden či dva. Standby režim už prostě Intel a Android umí. Základní verzi seženete pod šest tisíc, za LTE si připlatíte zhruba tisícovku. Obě varianty nám přijdou velmi atraktivní.

Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2  Lenovo Yoga Tablet 2 Lenovo Yoga Tablet 2

Plusy / mínusy
design a zpracování, stojánek zbytečná nadstavba
IPS displej + rozlišení průměrný foták a reproduktory
hardware, výdrž na baterii nepřesná modrá a displej lehce do žluta
Ohodnoťte tento článek!