Létající robotické taxi? Číňané vyrobili dron, který unese i člověka [CES]

0

Čínští inženýři v Las Vegas ukázali prototyp nového dronu, který nebude doručovat pouze balíčky, jako si to představuje Amazon či Google, ale rovnou lidi. Ehang 184 unese až stokilového člověka a dokáže s ním letět po dobu 23 minut.

Samotný dron váží asi 200 kilo, je vyroben z uhlíkových vláken, epoxidové pryskyřice a hliníku. Ve vzduchu jej udrží osm motorů o celkovém výkonu 106 kW. Energii čerpá z akumulátorů, které lze dobít za dvě až čtyři hodiny. Ehang uvádí, že se má pohybovat ve výšce do 500 metrů a že dokáže letět rychlostí až 100 km/h.

 

I se 150 cm dlouhými vrtulemi dron zabere 3,9 metru na šířku i délku, výška je 1,5 metru. Uvnitř je pohodlné sedadlo, klimatizace, prostor pro zavadlo a pak už pouze 12″ tablet, který se stroj ovládá. Na něm se pouze navolí trasa, Ehang už potom celou cestu letí automaticky.

Šéf Ehangu prozradil, že by se letoun měl začít prodávat už letos, a to za 200 až 300 tisíc dolarů. Jenže vyrobit jej je jedna věc. Druhou je, zdali dostane povolení k provozu. I přes zabezpečovací systémy bude problematické vpustit do vzduchu létající rakev, která zcela závisí na dokonalosti softwaru. Nehledě na to, jakou škodu může třísetkilový obr způsobit při pádu z půlkilometrové výšky. Problematický je také krátký dolet, ale ten se s pokročilými akumulátory jednou prodlouží.

Zdroj: Gizmag, Ehang

Létající robotické taxi? Číňané vyrobili dron, který unese i člověka [CES]
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas