Letem bezpečnostním světem: bezpečnostní zprávičky (březen 2013)

0

Apple resetoval hesla na požádání

V minulém roce zakladatel firmy Kaspersky poukázal na to, že Apple je v otázce bezpečnosti deset let za Microsoftem. Firma se skutečně potýká s problémy. Naposledy vyšlo najevo, že k resetování hesla k jablečnému účtu ke službě iCloud potřebujete znát jen datum narození uživatele a e-mailovou adresu. Tyto údaje si celkem bez problému zjistíte, návod na manipulaci s adresou se rovněž povaloval po internetu – postup to ani nebyl náročný. Zranitelné místo bylo opraveno. Apple navíc zavedl dvoufázové ověření, jež podobným případům předchází. To ovšem není dostupné v Česku.

iCloud

Čína chce spolupracovat s USA

Kybernetická válka není tak docela pojmem ze škatulky žánru sci-fi. Již nyní probíhají útoky, které napadají počítače a odstavují systémy, jindy zase dochází ke krádežím dat. Státem sponzorované útoky a viry také existují. Navenek se ale země tváří dobrácky. Dovedete si představit, jak Spojené státy poplácávají po zádech Čínu, případně obráceně? Obě země přinejmenším projevily zájem o spolupráci. Kooperace by se snažila zabránit vzniku kybernetických útoků. Tedy, Čína spolupráci připustila. Jestli z myšlenky něco vzejde, uvidíme.

 

Zranitelné USB

V březnu Microsoft vydal záplatu, která opravila zranitelné místo související s USB. Do univerzálního portu zastrkáváme klávesnice, myši, tiskárny a především flash disky. Právě ty přenášejí nákazy s větší lehkostí než kdysi diskety. Proto nepřekvapí, že k prolomení ochrany musel útočník do portu počítače zasunout infikovaný flash disk. Díra byla nakonec označena jako důležitá, nikoli kritická. Škodlivý kód napadal přímo jádro operačního systému. Proto instalujte aktualizace a hlídejte si, co všechno k USB připojíte.

USB

Heslo Galaxy Note 2 nezachránilo

Samsung ovládl trh s Androidem. Modelová řada Galaxy S trhá rekordy, zvláště to platí o třetím modelu z této řady. Nepříjemné trable nicméně postihly majitele Galaxy Note 2 s Androidem 4.1.2. Útočníci mohli získat přístup k telefonu. Uhádnete, kde bylo objeveno slabé místo v zabezpečení? Zranitelná byla zamykací obrazovka. Když jste přišli k uzamčenému smartphonu, mohli jste pomocí nouzového vytáčení do několika minut a během pár pokusů překonat heslo, jímž byl přístroj uzamčen.

Samsung Galaxy Note 2

Útoky DDoS ochromily český internet

Zkraje března se ocitly pod palbou největší české servery v čele s proslulým portálem Seznam.cz. Útoky typu DDoS způsobily zahlcení a dočasnou nedostupnost služeb. Největší tuzemský vyhledávač nebyl poslední, kdo padl za oběť. Během několika vln postupně padly hlavní české zpravodajské servery jako ČT24.cz nebo Novinky.cz, dále banky a nakonec i weby operátorů. Podle tiskové zprávy je ale sdružení CZ.NIC na případné DDoS útoky připravené. Uživatelé během nich nemohli plnohodnotně využívat služeb, proto doufáme, že se situace opakovat nebude.

Seznam.cz

Ohodnoťte tento článek!